leydsche courant. 1861- N°. 72. 4 MAANDAG 17 JUNIJ. »de», «Ui» >rkin; tacbtj iruik Pe Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit laturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar f de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. B)f deze Courant behoort Bijblad M». ÏO. KlNNKNLANDSCHK BEItlGTEN Kort:, outs, sn te anieo- ll'g iroM waad ebtiiil tn Jkeei rt, it (It: itsca. 199' LEYDEN, 15 Junij. Aan m«vr- Ristori, die gisteren avond alhier, als Maria Stuart, in Schil lers treurspel van dien naam optradis op nieuw eene hartelijke ontvangst te beurt gevallen. Aan het station van den spoorweg door een aantal leden ,an het studenten-corps opgewacht en verwelkomdwerd zij met een aldaar gereed staand rijtuig naar het hotel Verhaal! gehragt, waarbij het geleide der genoemde lieeren haar tot eerewacht strekte. Hoewel er eene zekere mate van moed wordt vereischt om zich op eenen heeten zomer-avondzooals die van gisterennaar den schouwburg te be geven, was het lokaal echter zeer goed bezet, en de hoog gespannen ver wachting werd ook ditmaal niet teleur gesteld. Als Maria Stuart ontwik- helde mevr. Ristori een onvergelijkelijk talent. Zij wist door haar zuiver en natuurlijk spel de geschiedenis aanschouwelijk te maken en de harts loten en gemoedsbewegingen van de in hare laatste levensjaren zoo onge lukkige koningin meesterlijk uit te drukken. Te verwonderen was het dan ook niet dat aan de kunstenaresse, die een zoo hoog standpunt in het ge bied der kunst heeft ingenomen, van alle zijden de uitbundigste blijken van lol cn bewondering ten deel vielenen dat bij velen de wensch oprees dat mevr. Ristori aan haar eerst opgevat plan mogt gevolg geven en ook hier in de Beatrix van Legouvé mogt optreden. Het genot zou voor bet publiek nog grooter zijn, het talent van de kunstenaresse nog schitterender uitkomen. lieden morgen is mevr. Ristori van hier naar Haarlem vertrokkeneene eerewacht van hh. studenten heeft haar op nieuw tot aan het station uitge leide gedaan. lie nuttigheid cener goede zwem- cn hadinrigting in eene stad als de onze komt, bij het warme weder dat wij dezer dagen hebben, duidelijk aan het licht, nu zich dagelijks een groot aantal ingezetenen naar het zoo aangenaam gelegen Rhynzigt begevenom zich in het koele water te ver- /risschen en daardoor nieuwe veerkracht aan de ledematen te gevenof om zich in de zwemkunst te oefenen. Vooral met bet oog op de krachtsont wikkeling van het opkomend geslacht, mag men deze inrigting roemen en bejammeren dat zij niet eerder tot stand kwam. In den jongslen tijd is het getal der leden aanmerkelijk locgenomen hetgeen niet te verwonderen is, daar de ondernemer, de heer Rutgers, niet verzuimt om in dit etablis sement liet aangename aan het nuttige te paren. De ervaring, dat zijne po gingen door de ingezetenen op prijs worden gesteld zij hem eene aange name belooning en een spoorslag om voort te gaan met zijne inrigting aan hel doel te doen beantwoorden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 122 tot 139 personen. Men verneemt dat bij het reg. veldartillerie in rang en ancienneteit is overgeplaatst de 2dc luitenant Ramaer van liet 2de reg. vestingartillerie. Voor een zestal stafmuziekanten van de 3(le kl. van het leger hier te lande is de gelegenheid opengesteld om als zoodanig bij hel Indisch leger over te gaan, voor het corps stafmuziekanten te Batavia. De algemeene synode der Nederl. lierv. kerk, wier zittingen Woens dag den 3dcn Jtilij e. k. zullen geopend worden, zal zijn zamengesteld als volgtdr. J. J. Prins, hoogl. te Leydendr. 11. E. Vinke, hoogl. te Utrecht; d'. P. Hofstede de Groot, hoogl. te Groningen; dr. F. J. J. A. Junius, pred. te Tieldr. L. Lasonder, ouderling te Groenlo; G. Molenkamp, pred. 'e Delft; J. G. de Waldkirch Ziepprecht, ouderling te Leyden; dr. U. J. Spijker, pred. te Amsterdam; II. Q. Janssen, pred. te St. Anna ter Muiden J. F. Wetter, pred. te Vreeswijk; P. A. C. Hugenholtz, pred. te Dokkum J. Metzlar, hoogl. en pred. te Deventer; dr. H. Huysers, pred. te Farm- sum, als secundus op te treden voor den heer J. P. Riedel, pred. te Een- turn; J, A. van Walsem, pred. te Vught; R. P. Reddingius, pred. te Zweelo; F- F. C. Xronenbergpred. bij de Waalsche gemeente te Arnhemmr. J. S. Vernèdeouderling bij de Waalsche gemeente te Utrecht; D. Hendriksz, pred. te Meerssen dr. J.C. Zaalberg pred. te 's Gravenhage; S. F. van Has selt, secretaris der synode te 's Gravenhage, en C. van Rinsum Jr.quaestor- generaal te Amsterdam op te roepen bij de behandeling der quaestorale zaken. De K. en L. bode deelt mede, dat dezer dagen te Noordwijk-Binnen fp het buiten van den heer Hoog, burgemeester van Noordwijkerhoutbij gelegenheid van het graven van een bassin, ter diepte van 1.5 el onder het duinzand ontdekt zijn drie houten waterputten, van 1 tot 1.25 el middellijn, vierkant van vormruw zamengesteld uit dikke duigen of planken cn *P de hoeken door eiken palen gesteund. Deze pullen zouden vermoe- ehjk behooren tot denzelfden tijd als die, welke voor een paar jaren r ^et duin van den heer Weslerbaen te Katwijk gevonden zijn, te weten tot den Frankischenen denkelijk niet later dan Karei den Groote. In de vergadering van hoofd-ingelanden van den Haarlemmermeerpol der van 12 dezer is medegedeelddat de verbetering van de Cruquius ƒ58,000 en die van de Leeghwater ƒ63,000 heeft gevorderd. De rekening van 1860 zou alzoo met eene bate van ongeveer ƒ48,000 sluiten, dat be schikbaar kan blijven voor de verbetering van de Lynden. Door den gemeenteraad van Delft is benoemd tot leeraar in de wis kunde aan het gymnasium aldaar de heer G. S. Groneman, phil. nat. cand. te Utrecht, en door die van Gouda, tot docent in de Hollandsche taal- en letterkunde aan het gymnasium aldaar, de heer dr. H. R. de Breuk, van IJssclstcin. De diaconie van de herv. gemeente te Doorn heeft bij uitersten wil van wijlen den heer M. C. W. Munter van Sleiberg een legaat van 2000 ontvangen. Men verneemt dat de minister van binnenl. zaken zich geneigd heeft verklaard, onder 's konings goedkeuring en nader vast te stellen bepalin gen, aan den heer Dull, te Almelo, concessie te verleenen tot den aanleg van een spoorweg van Almelo naar de Hannoversche grenzen, aansluitende bij den spoorweg van Salzbergen naar de grenzenwaartoe door de Han noversche regering reeds concessie is verleend. Naar men uit Winterswijk meldt is op den 85len dezer die gemeente, ten gevolge van eene wolkbreuk, die den vorigen dag in Pruissen, niet ver van de grenzen, moet hebben plaats gehad, plotseling door een aanmerke- lijken vloed voor ongeveer de helft overstroomd, waardoor wegen en brug gen werden bedreigd. In den grindweg naar Breedevoort liglte de vloed eene brug met hare jukken van de plaats en veroorzaakte eene doorbraak van 12 ellen lengte. Op andere punten is men er in geslaagd door krachts inspanning het gevaar af te wenden. Het water, dat thans vallende is, heeft veel schade aangerigt. Uit Breda schrijft men van den 124e" het volgende: Het ziet er hier op vele punten zeer treurig uit. De zoo welig staande hooilaudendie men zou beginnen te maaijenzijn geheel onder water geloopener komt veel bovenwater af, ten gevolge der vele stortregens, in de laatste dagen geval len. Zelfs in de stad staat het water zeer hoog, waardoor de groote wel gelegen en uitgestrekte linnen- en katoenbleekerijen als in eene zee zijn herschapen. Bij het afzenden dezes is het water vallende. De minister van justitiede mogelijkheid voorziende dat binnen korte- ren of langeren tijd de regering in de kamers der staten-generaal worde geïnterpelleerd omtrent den stand der kloosters hier te lande, heeft het ge raden geoordeeld zich op officiële wijze over deze aangelegenheid te doen inlichten en heeft in eene circulaire van de procureurs-generaal opgaven op- zigtens de volgende punten gevraagd: 1°. of er kloosters, dat is zamenwonende vereenigingen van geestelijken aard binnen deze provincie zich bevinden en zoo ja; 2®. in welk arrondis sement en gemeente dezer provincie, met opgave van a. den naam van het klooster of der kloosters, b. de geestelijke orde, waartoe het behoort, c. het getal leden (mannen of vrouwen); 3°. in welk jaar zoodanig klooster zich aldaar gevestigd heeft; 4°. of het door een kon. besluit of door de magtiging van eenig ander openbaar wereldlijk gezag zij toegelaten of erkend, met opgave van dagieekening en nummer der acte van toelating of erkenning; 5°. of de aanwezige leden van hel klooster zijn Nederlanders dan wel vreem delingen, en, in het laatste geval, tot welke nationaliteit zij behooren; 6°. welk en bij raming hoe groot de eigendom of het bezit van onroerende goederen van zoodanig klooster zij. (iV. Brab.) In den nacht tusschen den 10den cn 114811 dezer is uit baldadigheid de rijkstelegraaf tusschen Roermond en Maasniel, op eene lengte van 700 ellen, vernield geworden; de draad is van de isolatoren afgerukt en de isolatoren zelve stuk geslagen. Daarna heeft men den tolpaal te Maasniel mede ver nield uit den grond gerukt en in een korenveld geworpen. Volgens eene kennisgeving van de Britsche postadministratie zal eene der beide maandelijksche gelegenheden tot verzending van brieven met de landmaat naar Nederl. Indië en naar andere gedeelten van den Indischen Archipel, Penang cn Singapoera daaronder begrepen, benevens naar China, en wel bepaaldelijk die, welke invalt in de tweede helft der maand, te be ginnen met de volgende maand Julijophouden te bestaan. De tweede expeditie van Jnnij is alzoo de laatste, terwijl de verzending zich voortaan tot eens in de maand, en wel tot die, welke tot dus verre de eerste was, zal bepalen. Deze maatregel is het gevolg van het staken van de dienst der Briische pakketboolendoor welke in het vervoer der brievenmalen aan deze zijde van Singapoera wordt voorzien. Zij is evenzeer van toepassing op de verzendingen uit dit Rijk langs de drie daarvoor thans openstaande wegente weten over Southamptonover Triëst en over Marseille. Uit Suriname meldt men het volgende: Als een bijzonder blijk van

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1