leydsche courant. 1861. N°. 71. VRIJDAG 14 JUNIJ. Iqm De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uil Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEJi. EEK, LEYDEN, 13 Jung. Aan den verjaardag van Z. K. H. prins Hendrik werd heden alhier op de gewone wijze gedacht. In de zitling van den gemeenteraad van heden was aan de orde de behandeling der stukken betreffende den ijk op het botervaatwerk. Uit de beraadslagingen bleek op nieuw dat onderscheidene leden tegen het invoeren van den ijkvan welken aard ookgestemd warenvooral op grond dat het eene belemmering was van de handelsvrijheid; anderen verklaarden zich niet ongezind om zich te vereenigen met het vroeger vermelde voorstel van drie raadsleden tot het invoeren van eenen facultativen ijkal ware het bij wijte van proefneming; waarlegen de eerstgenoemden aanvoerden dat die ijk tot niets zou leiden en de deur zou openzetten tot een tal van misbmi- ken. Ten slotte heeft de raad zichmet 12 tegen 5 stemmen met het voorstel lot hel invoeren van eenen facultativen ijk op de botervaten vereenigd. Tot ambtenaar bij de plaatselijke belasting is benoemd A. de Monnik. Bij besluit van 4 Jpnij II. n°. 85 heeft Z. M. bepaald, dat de gevan genis voor veroordeelde vrouwen te Gouda zal worden opgehevenen de aldaar gedetineerden naar de gevangenis te Woerden zullen worden over- gebragten is tot kommandant in die gevangenis aangesteld de heer F. F. Canneel, terwijl in zijne plaats te Hoorn is benoemd de adj. kommandant W. F. Ifreub. Wijders is benoemd tot directeur in de militaire strafgevangenis te Leyden de lieer J, Beyl, in dé plaats van den heer L. Burkelseervol ontslagen, i Met veel ijver wordtnaar wij met genoegen vernemenvoortgezet de arbeid lot aanleg van den zijtak Scheveningen-Leyden-Woerden. Op vele 'a'Hpunten is men reeds met de onteigening gereed, en daór waar minnelijke schikking niet scheen tot stand te kunnen komen, heeft de regering be sloten, de medewerking der wetgevende magt in te roepen. Dien ten ge volge zal dan ook bij de hervatting der werkzaamheden van de tweede sn'gl kamer of in de volgende maand eene onteigeningswet ten behoeve van be- "d. doelden spoorweg worden ingediend. ('s Grav. Dl.) ;n,K Door den minister van oorlog is ter kennis van het leger gebragt de gunstige uitkomst der rekening van ontvangst en uilgaaf van het fonds voor onderofficieren enz.die onder toekenning van gagement of van gratificatie 'r |g uit de militaire dienst worden ontslagen, over het afgeloopen jaar, waaruit fok is gebleken, dal gedurende het jaar 1860 is ontvangen 74.840.63 en uit gegeven ƒ72,950.54, zoodat gedurende 1860 meer is ontvangen dan uitge geven ƒ1,890.09, dat daarenboven een kapitaal van ƒ653,000 op het groot boek der 2) pCt. nat. werkelijke schuld, als eigendom van het fonds is ingeschreven en dat op 31 December 11. het aantal contribuerende deelge- genoolen bedroeg 2787. Men verneemt dat het aardappelengewas in het Westland algemeen buitengewoon gunstig staat, zóó zelfs, dat men zeggen kan, in lange jaren zulk een weelderiggezond en veel belovend gewas niet gezien te hebben. Ook is men reeds met het rooijen dier vrucht aangevangen en de uitkomsten daarvan zijn mede zeer gunstig. Te Delft is gisteren de gewone jaarlijksche vergadering gehouden der vereeniging van burgerlijke ingenieurs. Uit het verslag bleek dat die veree- uiging in eenen bloeijenden toestand verkeert. Met de stoombooten Batavier en Moselle van Rotterdam zijn de eerste nieuwe aardappelen, uit het Westland aangevoerd, naar Londen verzonden. Reeès vóór verscheidene dagen waren de aardappelenwat grootte van stuk betreft, ter verzending' geschikt; men wilde echter de hooge prijzen, die ®cn daarvoor vorderde, niet toestaan, te meer nog, daar men in Londen *°°ral sinds lang van Fransche nieuwe aardappelen was voorzien. De heer Wilmer, benoemd bisschop van Haarlem, heeft op den 6den terin bet vergaderd kapittelmet de gebruikelijke pleglighedenin de hoofdkerk te Haarlem het bisschoppelijk gezag aanvaard. Te Amsterdam is Dingsdag avond ten half 10 ure brand ontstaan in de Nieuwe Waalsche kerk op de Keizersgracht, waarschijnlijk door onvoor- zigtigheid van eenige werklieden. Door de werking van 16 spuiten was "te brand ten 3 ure geheel gebluscht. De kap is geheel verbrand en naar Finnen gestort, waardoor de in het ruim staande meubelen beschadigd zijn. -Behalve de reeds gemelde troepen, die van 17 Augustus tol 16 Sep tember te Millingen zullen kamperenzullen zich ook derwaarts begeven de muziekanten van het reg. grenadiers en jagers, alsmede de hoornblazers N'ün het 2de, 7>ie en 8s,e reg. inf. en de trompetters van het 2de en 4de reg. dragonders. Te Zuidveen, gemeente Stcenwijkerwold is in den nacht van den 10den etn zware misdaad gepleegd. Twee personen zijn aldaar in eene boeren- aderii; SEEL 161. jemb woning gebrokenbewoond door Jan Trompetter en diens zoonmet oog merk om zich meester te maken van eene som van ƒ3000, die zij meen den dat de man in huis had. De kans scheen gunstig, daar zij in de meening verkeerden dat de zoon afwezig en de vader alleen te huis was. Binnengekomen zijnde, gingen de dieven dadelijk naar de bedstede toe, alwaar de vader lag. Deze inmiddels wakker geworden werd door hen met een snoeimes bedreigd, hetwelk hij greep, doch dat door hen weder werd bemagtigd. Hij verloor hierbij een zijner duimen en ont ving daarenboven zeven wonden aan het hoofd. De inmiddels ter hulp toeschietende zoondie een paar dagen vroeger te huis was gekomen werd ook gewond en poogde nog een der booswichten te vatten maar werd hierin door bloedverlies verhinderd. De onverlaten hebben zich daarna uit de voelen gemaakt; maar zijn later te Stcenwijk gevangen geno men en naar Zwolle vervoerd. De zoon heeft hen aan de justitie kunnen beschrijven; ook het snoeimes, dat door hen in de haast vergeten werdheeft hunne onmiddellijke aanhouding mogelijk gemaakt. Uit Odoorn meldt men, dat er weder belangrijke oude munten gevon den zjjn, zoo gouden als zilveren, die zich in een zoogenaamd Jaeoba- kannetje bevondendat uit den grond gegraven werd en van boven met een stuk leder gesloten was. De gouden zijn van: Willem, graaf van Holland en Zeeland; Filips, hertog van Bourgondië, als graaf van Henegouwen, als graaf van Vlaanderen, oir van Holland en Zeeland, als hertog van Braband en Limburg; Arnold, hertog van Gelderland en graaf vanGulik; Sigismund, als roomsch-koning en als roomsch-keizer; Frederik en Honorius, bisschoppen van Utrecht; Thcodicus, aartsbisschop van Keulen; Koenraad, aartsbisschop, en van de hertogen Ludwig, Jan en Reinold. Verschillende zilveren zijn er: van Filips, hertog van Bourgondië en graaf van Vlaanderen, en van Johan of Jan van Braband. Eene munt is er van Jacoba van Beijeren; Karei, koning van Frankrijk; Lodewfjk, graaf en heer van Vlaanderen, Adolf, hertog van Kleef; Otto, aartsbisschop van Utrecht, enz. Daarenboven zijn er nog kleinere en zeer kleine, waarvan men de randschriften nog niet Op geven kan, maar die zonder twijfel ook tot hel laatste tijdperk der midden eeuwen behooren. Men vermoedt, dat. het potje in een tijd van oorlog, uit vrees van berooving, in den grond geborgen is, terwijl men het naderhand niet kon wedervinden, of de dood het verhinderde. (Gron. Cour.) Uit 's Hertogenbosch meldt men dat in al de kerken van hel bisdom 's lleriogenbosch een herderlijk schrijven van den heer J. Zwijsenaarts bisschop van Utrecht, apost. vicaris van het bisdom van 's llertogenbosch is voorgelezen, waarbij medegedeeld wordt, dat in de maand Julij aanst. in al de parochiën van het diocees de broederschap van den Sl. Pieterspen ning ingerigt wordt en de katholieken tot deelneming in dat werk uitge- noodigd worden. De inschrijvers behoeven zich slechts te verbinden lot eene gift van 1 cent per maand. De regtbank te 's Hertogenbosch heeft dezer dagen uitspraak gedaan in zake het bestuur der domeinen legen den voormaligen ontvanger der do meinen in Noordbrabant. Het bestuur beweerde dat de gedaagde, wegens door hem ontvangen maar niet verantwoorde gelden, aan dat bestuur is schuldig gebleven de som van 39,801.67blijkens proces-verbaal, opge maakt door den inspecteur der registratie in de eerste divisie. De regtbank heeft de vordering aan het eischend bestuur bij verstek toegewezen, het beslag dat gelegd was op gelden aan den gedaagde loebehoorende van waarde verklaard, en hem wijders veroordeeld in de kosten der procedure, naar men verneemt ruim ƒ1000. Maandag 11. ontdekten twee maréchaussees van de brigade te Veghel, in dienst onder de gemeente lleeswijk, dat een soldaat zijn kapoljas had verkocht. Dien soldaat in allerijl narijdende, ontwaarden zij hem op den kanaaldijk. Zoodra de soldaat hen zag, sprong hij in de Zuid-Willems vaart. Hij bleef onder water en alle pogingen tot redding waren vruchte loos. Het lijk is eenigen tijd daarna door een schipper opgehaald. Te Tulpen (Limburg) had Zondag II. een treurig voorval plaats. Een inwoner dier gemeente werd in de bosschen van den heer graaf a. A. aan getroffen door diens jager en boschwachlcr, op het oogenblik dat hij eenig groen afsneed. Hij werd door een geweerschot zoo zwaar verwond, dat dat men voor zijn leven bevreesd is. De dader werd onmiddellijk aange houden en aan de justitie overgegeven. 'sGRAVENHAGE, 13 Junij. Z. M. heeft den heer Bedautsecretaris-generaal bij hel dep. van open bare werken in België, tot groot-officier en den heer O'SuIlivan, referen daris, tol ridder der orde van de Eikenkroon benoemd. Z. M. heeft den vice-admiraal A. J. de Smit van den Broecke, direc teur cn kommandant der marine te Vlissingen, ingevolge zijn verzoek, eer vol uit de zeedienst ontslagen.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1