leydsghe COURANT. N". 68. V 1851. Kouijj »lüi ''e»r r, ovinc'^ i pa vut tide 1 UN, PA; den j leu Jit jjc Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. BINNENLANDSCHE BERÏGTEN. <v \y VRIJDAG 7 JUNIJ. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven aan LEYDEN 6 Junij. lijkij ife Amsterdam werd op den 4den dezer de tweede algemeene vergade- <lm^ Ien S|i 3! ij jjng van commissarissen en afgevaardigden der iu den laatsten lijd aan hare oorspronkelijke bestemming teruggegeven Maatschappij van Weldadigheid gehouden. v#lp Een aantal afdeelingenwaaronder ook Leydenhad afgevaardigden ge- jonden. n Ws pc voorzitter van hh. commissarissen, jhr. O. R. Andringa de Kempenaer 1 (vjn lleereveen), bragt het verslag over den jare 1860 uit. Hieruit bleek ''88"! dat liet vroeger bestaande te kort aanzienlijk verminderd was en dat men Hersiu i,00p koesterde door voortgaande strenge bezuinigingen en een zorgvuldig en zuinig beheer (reeds was het getal ambtenaren aanzienlijk verminderd), M bjj voortdurende krachtdadige ondersteuning der natie, eindelijk er in te rmatiti Zll||cn slagen om het evenvvigl tusschen ontvangsten en uitgaven te ver- L- Bill krijgen. Het bestuur uitte dus den wénsch dat nog vele landg'enoolcn er toe MEUr [QQgieu besluiten om- door het storten der gevórderde jaarlijksche bijdrage 'k'5' van 2.60bij den secretaris der afdeeling in hunne woonplaatsde fondsen erèn: jcr maatschappij te stijven en daardoor bij te dragen ter verbetering van hel lot hunner verarmde natunrgcnoolen. De heer Fodor en jonkvrouwc incitl' van Lynden van Lun'errlïtrrg hadden legaten aan de maatschappij gemaakt. Onze bekende landgónódt "de'hfjer Cremer, had, na de koloniën in alle bjjzonderhedeh persoonlijk tó hebben opgenomen, eene novelle opgesteld, ten titel hebbende Wouter Lingeweldra in liet licht zullende verschijnen. 1 Hierdoor zal' de kennis aan de maatschappij meer kunnen toenemen. Deze a/bij telde nu 46 afdeelingen, terwijl in 49 gemeenten nog correspondenten wa- ren aangestelddie een 200-tal leden tot de maatschappij hadden doen toe- treden. De lieer Dnymaer van Twist bragt, mede namens den heer Rail van k Gameren, verslag uit over de in commissie gedane opneming van de boeken balans, enz. der maatschappij en bragt eene ongeveinsde hulde aan de dege- lijke handelwijze van hel nieuwe bestuur. - De aftredende commissaris mr. G. A. de Bleester, burgemeester van Har- 3 derwijkwerd herkozen. dien besloot om, zoolang bet evenwigt tusschen ontvangsten en uitgaven niet hersteld zoude zijngeene nieuwe huisgezinnen uit de steden op te nemen, aangezien men nog, ten gevolge van vroegere contracten, 14 huis gezinnen uit Veenhuizen zonde moeten overnemen. Op voorstel van eene afdeeling zoude het bestuur trachten om het jagtregt in de koloniën te verpachten. De meest wenschelijke harmonie tusschen commissarissen en afgevaardig den heerschte op deze tweede algemeene vergader-ingwaarop men het groolc edele doel der maatschappij steeds nader kwam. De Staats-Cour. bevat bet door de kon. akademie van wetenschappen, overeenkomstig art. 14 van haar reglement, aan den koning uit te brengen jaarlijksch verslag omtrent de werkzaamheden van dat ligchaam. In de nieuwe bijdragen voor het schoolwezen worden door verschil lende gemeenten opgaven gedaan van bet ontbreken van 122 hulponderwij zers; als vacant komen bovendien 52 betrekkingen van hoofdonderwijzer voor. Kaar men verneemt is de directie der Hollandsche spoorweg-maatschappij voornemens om bij gelegenheid van de tentoonstelling te Haarlem dagelijks rcloiirbilletten tegen verminderde prijzen af te geven, en op de feestavonden extra-treinen te doen loopen. Deze billetten zullen voor de treinenwelke "iet later dan 2 ure des namiddags te Haarlem aankomentevens toegang verleenen tot de tentoonslclling, en om voor de terugreis geldig te zijn aan ilt tentoonstelling afgestempeld moeten worden. De Gron. Cour. zegt uit eene goede bron vernomen te hebben dat l'tt ministerie iemand belast heeft met de zamenstelling eener nieuwe wet op ile registratie. Kaar men ons meldt waren er gisteren op de paardenmarkt te Delft 500 a 600 paarden aan de lijn, de meesle van geringe hoedanigheid. De handel was slil en er werden geene prijzen van eenig belang besteed. Te Schiedam is het bouwen eener kerk en pastorie voor de gemcenlc ,a" 3e bisschoppelijke clerezie voor ƒ28,500 aangenomen, door den heer van fiolen te Utrecht. Te Rotierdam is eergisteren de algemeene vergadering der remonstrant ie'e broederschap gehouden, onder voorzitting van ds. C. P. Tiele. Onder e aa"geiegenhe(ien die behandeld werdenmoet vermeld worden liet nieuw ontwerp van de algemeene wel der broederschap. Ma uitvoerige bcraadsla- 8m'ó is dit ontwerp aangenomen. jCt en, Door de prov. stalen van Noordliolland is in eene buitengewone ver gadering tot iid van het collegie van gedep. stalen dier provincie gekozen de heer HoeufTt van Velzen. Door het hoofdbestuur der vereeniging het Metalen Kruis is aan de afdeelingen dier vereeniging eene circulaire gerigt, waarbij de leden wor den-aangespoord tegenwoordig te zijn bij de re'unie der strijdmakkers van 1830/31, te Utrecht te houden, den 27stcn, 28sten en 29slen Augustus aanst. Den 2781en Aug. zal de vereeniging bijeenkomen in den schouwburg, den 28stc0 onder anderen deelnemen aan eenen eenvoudigen vriendschappelijken maaltijd; de 29stc zal gewijd zijn aan een kameraadschappelijk zamen- zijn. De feestcommissie bestaat voorloopig uit de hh. graaf Nahuys, president van het hoofdbestuur, mr. N. P. J. Kien en mr. A. G. J. baron Taets van Amerongen. Bleu verneemt dat Z. 31. heeft bepaald dat boven en behalve de lirail- leur-kompagniëndie van 20 Julij tot 23 September aanst. te Zeist zullen kamperen onder bevel van den majoor Beekman van het 5de reg. infanterie, ook daaraan zal deelnemen eene kompagnie van het korps mariniers. -r. Voor de arrond.-regtbank te Arnhem is eergisteren de zaak behandeld van den lieer S.apotheker te Nijkerk, beklaagd van laster tegen den heer M.geneesheer aldaar, door aan dezen te verwijten, dat hijtijdens de jongst geheerscht hebbende keelziekte te Nijkerk, verscheidene jonge kinde ren ten gevolge van slechte geneeskundige behandeling zou hebben vermoord. De advocaat mr. G. Everts PGz. trad als verdediger op. De reglbank heeft, met inachtneming van verzachtende omstandighedenden beklaagde veroor deeld lot eene geldboete van ƒ100, met be-veldat het vonnis in drie ge meenten zal worden aangeplakt. Uit Nijmegen meldt men het volgendei Een wel niet zeldzaam maar toch altijd ontroerend voorval hield sints een paar dagen hier de gemoede ren bezig. Maandag morgen haalden e'enige visschers buiten de Hunnerpoort het lijkje op van een pasgeboren kind, geheel naakt en met een koord om den hals gebondenwaaraan zich waarschijnlijk een steen bevonden heeft. Lie vermoedelijke moeder van dit kind had zich des morgens nog naar het dorp Heek begevenom hare dienst als waschmeid te verrigtenmaar werd des middags door de justitie gehaald en onder een grooten toevloed van volk in verzekerde bewaring gebragt. Uit Groningen meldt men het volgende: Naar wij vernemen heeft het voorstel tot wetsverandering, door de hoofddirectie van het doofstommen- instituut alhier aan de leden gedaan, bij deze geen bezwaar ontmoet en is het algemeen goedgekeurd. Ten gevolge daarvan kunnen nu voortaan, te beginnen reeds met den nieuwen cursus, die in Augustus e. k. aanvangt, de kinderen opgenomen wordenzoodra zij den vollen ouderdom van zes jaren bereikt hebben. Eene spoedige opgave der kinderen aan het bestuur is zeer wenschelijk. Te Hreda werd Blaandag II. in eene der achterbuurten, onder het veel vuldig gebruik van sterken drank een trouwfeest gevierd; de jonggehuwde man telde 70 en de vrouw 30 jaar. Zekere Jan Middelhof, die lot de feest vierenden behoorde, schoot een geweer af, met het treurig gevolg, dat het geheele schot een jongeling, M. Bakkers genaamd, in den rug trof. Hij moest na veel bloedverlies naar het gasthuis worden vervoerd. De dader is onmiddelijk gevangen genomen. De lijder is niet buiten gevaar. De hevige uitwerking van bet schot schrijft men toe aan de onvoorzigligheid dal de prop nat was gemaakt. Te 's Hertogenbosch had eergisteren in de branderij het Kasteel van Uelmont een groot ongeluk plaats. Terwijl een der knechts over het onder- vat ging, brak dit en viel hij in de kokende spoeling. Hoewel de man, nadat hij er was uitgehaald, nog kon gaan, is hij den volgenden morgen overleden. Hij Iaat eene zwangere vrouw en 5 jeugdige kinderen achter. Zondag 11. is te Zeelst (Noordbrabant), terwijl de heer van Roosma len, kapellaan in de r. k. kerk, catechismus hield, de bliksem in de kerk geslagen, met liet ongelukkig gevolg, dat de persoon van F. Timmers op de plaats dood bleef, een ander, met name Cuypersernstig en een drietal kinderen minder werd getroffen. Aan het kerkgebouw is weinig schade toegebragtde bliksem schijnt in het torentje te zijn geslagen en door het portaal te zijn uitgegaan. In de deur van het portaal was een gat gesla gen; de plaat van het uurwerk en het dak zijn een weinig beschadigd. Het Staatsblad n°. 26 bevat een kou. besluit van 5 Blei 18G1betref fende eene wijziging vail art. 1 van en toevoeging van art. 5 aan het kon. besluit van 25 Oct. 1858, houdende nadere bepalingen ten aanzien van het af te leggen examen door hen, die op eene buitenlandsche akademie een diploma als medicinae doctor hebben verkregen. Ilct eerste lid van art. 1 van genoemd besluit wordt daarbij gewijzigd en vastgesteld, als volgt: Het nader examen, bedoeld in artt. 8 en 9 der wet van 12 Blaart 1818, zal geschieden: 1°. in de schei-, planl- en natuurkundein zooverre deze

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1