leydsche courant. n MAANDAG 3 JUNIJ. N". 66. 1801. De Courant wordt Maandag, Woensdag en ytijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond, De Pt ijs der Courant is 12 het jaar} de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Ml M. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. LEYDEN, 1 Junij. f>9 Wij vernemen dat het Vlaamsch tooneel- en opera-gezelsehap van ii Antwerpen, onder het hesluur van den heer H. van Doeselaer, voornemens is iejg in de volgende week alhier, in de stads-gehoorzaaleene voorstelling te geven. ieiJ Op Maandag 10 Junij zal in het locaal van het ministerie van binnenl. da zaken te 'sGravenhage aanbesteed worden: de aanleg eener verbinding tus- b' schen de telegraafgeleiding op het terrein van den Holl. ijzeren spoorweg en het rijkstelegraaf kantoor op de fireedcsiraat alhier. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende "i deze week dagelijks van 129 tol 141 personen. "I*1 Bij beschikking des ministers van binnenl. zaken, van 30 Mei, is be- ifK paald dat de verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-gene- 'Oit raai in het hoofdkiesdistrict Gouda, welke moet plaats hebben teil gevolge van liet aannemen der betrekking van officier van justitie bij de arrond.-' regtbauk te 's Gravenhage door jhr. mr. W. M. de Brauwzal geschieden 8 op Dingsdag den 18deD Junij, en dat, zoo eene herstemming noodig is, deze zal plaats hebben op Dingsdag den 2dc" Julij aanst. Door de commissie tot de zaken der Waalsche kerken is de heer Ae- 'r\ gidius Hanssen als candidaal lot de H. dienst toegelaten. Door den minister van oorlog is bepaald, dat aan de troepen, die dit jaar in verschillende kampen zullen vereenigd wordeneven als ten vorigen jare heeft plaats gehadgeen jenevermaar in stede daarvandes morgens Icen warme drankuil melk en koffij bestaande, zal moeten verstrekt worden. Te Rotterdam mogl gisteren de heer C. M. Overgaauw, voorzitter van liet eollegie van hoofdlieden van de brandweer aldaar, de vervulling gedu rende 25 jaren van die betrekking herdenken. Door burgemeester en wet houders werd hem bij die gelegenheid medegedeeld dat Z. M. de koning hein lot ridder van de orde van de Eikenkroon had benoemd; ook werd hem eene vleijende dankbetuiging, in den vorm van een besluit van burg. cnwelh., ter hand gesteld. Van verschillende zijden werden den jubilaris j tevens, geschenken vereerd. Te Werkendam heeft Woensdag 11. lleslcr Levie. Vf'ednwe Drievoet, haar 100-jarig geboortefeest gevierd. Hare 8 kinderen, allen gehuwd, wa- ren daarbij tegenwoordig. Eene vrouw van 97 jaren heeft de feestvierende, die zich in een 100-tal nakomelingen mag verheugen, met eene hartelijke toespraak verwelkomd. De officier van justitie te Uaarlem berigt, dat door een inwoner van li; Haarlemmermeer, den 17de" Mei jl op de markt te Leyden, aan een hem onbekend persoon zijn toevertrouwd 8 schapen en 1 lam, om naar Haarlemmermeer te drijven, en dat die schapen met ter bestemder plaatse zijn bezorgd, maar onder weg zijn verkocht, ver beneden de waarde, zon der dat men weet wervvaarts de drijver, die zich dan eens Bakker, dan weder Kortrok noemde, zich heeft begeven. De officier van justitie voor noemd verzoekt opsporing en berigt. De li. C. deelt omtrent de feesten, die te Haarlem, gedurende den tijd dal de algemeene nationale tentoonstelling aldaar zal geopend zijn, zullen gegeven worden, hel volgende mede: Op Maandag 24 Junij, den dag op welken de tentoonstelling door Z. K. II. den prins van Oranje wordt geopend, zullen de muziek-corpsen van de Haarlemsche schutterij en het 2dc reg. dra- gonders zich bij verschillende gelegenheden laten hooren. In den avond zul- 61 len de Dreef en de Builen-Societeit Trouw moet Blijken worden geïllumineerd. Dingsdag 25 Junij, des namiddags 6 ure, Venetiaansch gondelfeest op het Sparen, met versierde en verlichte vaartuigen. Woensdag 26, Donderdag27, Zaturdag 29 en Zondag 30 Junij groote militaire concerten van het muziek corps van het 16de Oostenrijksche reg. linie-infanterie, op de hofstede Spaarn- M liovc. Vrijdag 28 Junij, des avonds 7 ure, orgel-concert in de Groote Kerk. Zondag 7 Julij. bloemen-tenloonstelling in de Hertenkamp van het Haarlem merhout. Maandag 8 Julij, des namiddags 2 ure, ontvangst der afgevaardigden van de Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid. Des avonds 9 ure, in de bloeinen-tentoonslellingsoire'e musicale, door het i' muziek-corps van het 33sle Oosl-Pruissische fuselier-regiment. Verlichting ilezer tentoonstelling, welke op 12 Julij met eene grande fêle de unit zal worden gesloten. Woensdag 10 Julij, kunstverriglingen, tournooijen en olympische spelen, des avonds 7 ure, op de hofstede Spaarnhovedoor het gezelschap Wollschlüger, gevolgd door een concert van het meergenoemde Pruissische mnziek-corps. Van Zaturdag 13 Julij lot Zaturdag 27 Julij, eenige muziek uitvoeringen op de hofstede Spaarnhovedoor de muziek corpsen der grenadiers en jagers, Amsterdamsche schutterij, Rollerdamsche II schutterij en het orchest van den heer StumpfT. Vrijdag 19 Julij, groot [Ij kinderfeest. Zondag 4 Augustus, fête champèlre op de hofstede Spaarnhove, lij welke op Maandag 12 Aug. zal worden gesloten met bloemenfeest, muziek lij cn illuminatie. Op een nader te bepalen dag in Augustus zal eene groote f; harddraverij op de Dreef plaats hebbenen bij de sluiting der tenloonstel- j! ling en de plcgtigc uitreiking der bekrooningen zal een prachtig vuurwerk j op het Hazcpatersveld worden afgestoken. Naar men uit Zalt-Bomntel meldt staan de aardappelen in den Bom- l' melrrwaard uitmuntend en zijn er daar reeds gerooid. In den Tielerwaard hclovcn de kersen mede eene goede opbrengst; reeds zijn er koopers aan gekomen om dezelve naar Engeland uil te voeren. Donderdag namiddag heeft over Arnhem een zwaar onweder gewoed, "ier en daar is de bliksem ingeslagen, zonder echter brand te verwekken <T personen te treffen. Nabij de stad is eene koe, aan eene arme weduwe toehehoorendedoodgeslagen. In den avond van 28 Mei ontstond in de kolonie der maatschappij van weldadigheid, ten huize van den vrijboer Pronk, brand, waardoor het woon huis en de schuur werden iu de asch gelegd. De mandie nog iets van zijnen inboedel trachtte te redden, geraakte onder hel instortende dak be dolven, waardoor hij doodelijke brandwonden bekwam. Uit 's Hertogenbosch meldt men dat zekere J. Otten, in het politie blad gesignaleerd, te Nijmegen aangehouden en gevankelijk naar eerstge noemde plaats overgebragt is. Hij was laatstelijk oppasser iu het groot ziekenhuis aldaar. Als zoodanig verzorgde hij in Aug. II. een voor eigen rekening opgenomen lijder, die een paar dagen daarna overleed. De op passer verliet daarop zijne betrekking, begaf'zich met der woon naar zijne geboorteplaats Leyden, kocht aldaar een huisje, en leefde er op een voet, die nog al afstak bij dat van ziekenoppasser. Inmiddels werd bekend dat de overledene ongeveer ƒ4000 aan effecten bij zich had gehad, alsmede eene hypothecaire inschrijving ten laste zijner erfgenamen groot 4800. De eensklaps opgekomenc welvaart van Otten deed al aanstonds het vermoeden rijzen, dat hij niet vreemd aan gezegden diefstal zou zijn. Arnh. C.) 's GRAVEN HAGE, 1 Junij. Z. M. heeft henoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de hh. W. F. P. Kiehlmed. doctor en president der prov. geneeskundige com missie alhier, en mr. H. O. Feith. archivaris der provincie Groningen. Door Z. M. is benoemd lot officier der orde van de Eikenkroon, den kapitein H. A. A. van Kijssen, adjudant van den inspecteur van het wa pen der artillerie. Tot procureur bij de arrond.-regtbauk te Sneek is benoemd de heer mr. F. J. Kappeyne van de Coppello, advocaat te Onderdendam. Tol schoolopziener in hel 2de schooldistrict van Noordholland is be noemd de heer dr. H. van Cappelle, Ie Amsterdam. Z. M. heeft den heer J. Meyers, genees- en heelkundige,' benoemd lot officier van gezondheid 3dc kl. bij de zeemagt, en tot apotheker 3öe kl. bfj de geneeskundige dienst der landmagt den heer Dille' Feetislraj Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangenƒ180 61^, het finaal batig slot van de rekening der commissie te flensden 21 fr.op de onderwijzers-vereeniging te Oudenaarden (België) ingezameld; ƒ46.30, bij den Ned. consul-generaal te Antwerpen ingekomen1951.95opbrengst eener inschrijving hij de burgerwacht te Antwerpen; ƒ100, uit Zweden, door tusschenkonist van den hofraad Schiissler; 1139.55, hij den Ned. zaakgelastigde te Kopenhagen ingekomen; 5 th.bij den Ned. gezant te Hanover ontvangen; ƒ5, van den lieer A. Bieberstein te Weenen; 2151 fr.door den pred. A. Sarasin, te Bazel, overgemaakt; 482.83, door den president van de Luxemburgsche regering overgemaakt. Volgens opgave, door de Staats Cour. medege deeld, is te Antwerpen gedurende de maanden Januari), FebruarijMaarten April voor de noodlijdenden door den watersnood 42,333.91 fr. hijeengebragt. De hooge raad der Nederlanden zal aanst. Donderdag eene openbare algemeene vergadering houden, waarin de heer mr. C. M. Wintgèhs, nieuw benoemd raadsheer in dat eollegiezal worden geïnstalleerd. Naar men verneemt zal er, bij gelegenheid van den verjaardag van II. M. de koningin, in het 's Gravenhaagsche bosch eene prachtige illumi natie worden ontstoken. De levering van illumineerglazen, gisteren op het raadhuis aanbesteed, is aangenomen door den lieer J. J. A. J. Zuur, te Leyden, voor 8 cents per stuk. Er zullen ongeveer 15,000 stuks geleverd moeten worden. Ilct getal zal van 20 tol 22,000 kunnen bedragen. De eerste kamer heeft gisteren beraadslaagd over het wets-onlwerp tot wijziging der postwet. De minister van finanliën heeft vooraf de bedenkin gen, in hel verslag van rapporteurs voorkomende, wederlegd, Wat betrof het verlies door de vermindering van het briefport, zou men dit binnen weinige jaren te boven komen, daar de inkomsten der posterij steeds stij gende waren. De vermindering van het port was zeer wenschelijk in het belang van de mindere standen, en in dat van handel, nijverheid, kunsten en wetenschappen. De verwerping der voordragt zou eene algemeene ver bazing opwekken. Door onderscheidene leden werd vervolgens zoowel vóór als tegen het ontwerp hel woord gevoerd. De bestrijders bleven de voor dragt als ontijdig en te nadeelig voor de schatkist beschouwen. Ten slotte werd hel wetsontwerp met 20 tegen 12 stemmen verworpen. Vóór hebben gestemd de hh. Hansen, Hartevelt, Cremers, Blankenheymvan Sasse van Yssell, van der Ondermeulen, Cost Jordens, de Vos van Steen wijk. van Nispen van Pannerden, Taets van Amerongen, Tonckcns en de Voorzitter. BMTENLANÜSCHK BED1GTEN. ËNGELAA I». LONDEN, 30 Mei. De lory-parlij heeft in het lagerhuis, bij de stemming over een door haar voorgesteld amendement tegen de door de regering voorgestelde afschaffing van het regl op het papier, eene nederlaag geleden. De regering verkreeg echter slechts eene meerderheid van 15 stemmen. Dezer dagen is de schoorsteen voor de chemische fabriek der hh. Townsend, te l'orl Dundas, voltooid geworden. Dit gewrocht heefl, gere kend van de fundamenten. 468 en van den beganen grond 454 voet hoogte, is rond en heeft beneden 32 en aan den top 14 voet middellyn. Nabij Waltham Abbey is een buskruidfabriek gesprongen, waarbij 5 personen zijn gekwetst, en van deze twee doodelijk. Op de beurs te Liverpool is reeds aangekondigd, dat verscheidene

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1