Per Telegraaf. door den watersnood ontvangen: 22, uit Aken; 163.124, opbrengst van een door den heer G. A. van Dobbenambachtsheer van Zevenhoven en Noordenuitgegeven gedicht. Voor de noodlijdenden op Java is bij het dep. van koloniën ontvangen: ƒ200, van de bh. Burlage en Zoon te Amsterdam, uit naam van den heer C. H. Swalue. Van hier schrijft men aan de Midd. Cour. het volgende: Het is u be kend dat er eene commissie benoemd is om onderzoek te doen naar de oorzaak der hevige oogziekte, die aan boord van de Evertsen zoo buitengewoon veel schepelingen heeft aangetast. Men verzekert mijdat het algemeene gevoe len dier commissie is, behoudens hare nadere opmerkingen en de bijkomende omstandigheden, dat in de nieuwheid en vochtigheid van het hout, tot den bouw van dat schip gebezigdde voorname oorzaak dier ziekte moet ge zocht worden, welke echter in het algemeen van een betrekkelijk goedaar dig karakter is, daar bij verreweg de meeste lijders niet de oogappel aan getast, maar alleen de omgeving van hel oog aangedaan is. In de zitting van de eerste kamer van gisteren heeft de minisler van justitie zijne in de vorige zitting afgebroken rede, ter verdediging van het wets ontwerp nopens eene nieuwe regterlijke inrigting, voortgezet. Aan het slot van die rede zeide hij te erkennen dat het wels-ontwerp niet volkomen was; elk plan zou dit zijn, maar hij hoopte de leden overtuigd te hebben dal het voorgestelde plan het eenig mogelijke was om wel te slagen. Men had Item aangespoord bij verwerping een nieuw wets-ontwerp in te dienen: de geschiedenis dezer zaak van 1843 af was voldoende om aan het welsla gen eener nieuwe poging te wanhopen. Zijn hoofdbeginsel van cassatie en appèl in strafzaken zou hij nooit opgeven. Na de aanneming van dit wets ontwerp had hij nog eene gewigtige taak te volvoerenlange jaren had men getobd om de hoofdbeginselen vast te stellen; eindelijk was dit wels-ontwerp tot stand gebragl, wierd het verworpen, men zou een struikelblok in den weg gelegd hebben om het regtswezen in het algemeen te verbeteren. Nadat nog de lth. Franssen van de Putte en Hnydecoper van Maarssevecn en na hen de minister het woord hadden gevoerd werd hel ontwerp in stemming gebragt en met 25 tegen 11 stemmen aangenomen. Tegen hebben gestemd de hh.van Eysinga, Franssen van de Putte, van der Lek de Clercq, van Swinderen, Cost Jordens, van Roijen, van Weel, Taels van Amerongen, Cremers, Tonckens en de voorzitter. Vervolgens zijn met algemeene stemmen aangenomen het wets-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk VIII der staatsbegrooting over 1860, en dat tot regeling van hel gebruik van het koloniaal batig slot over 1858, en heeft de vergadering een aanvang gemaakt met de beraadslaging over het wets ontwerp tot vaststelling van het Xlde hoofdstuk der begrooting over 1861. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. E N G fi I> A N LONDEN, 28 Mei. Te Chatham is dezer dagen het adviesjagt van de JFellesley van eene nieuwe koperen huid voorzien en verder voor de dienst hersteld. Volgens de aanleelieningen bij de marine is dit vaartuig nagenoeg 200 jaren oud en, dank zij de goede houtsoort en constructie, nog volkomen bruikbaar voor zijne beslemming. Naar men uit New-York meldt, hebben de regeringen van al de sla- vernij-werende stalen van het Westen eenen gezamenlijken stap bij den president Lincoln gedaan, en van hem de stellige belofte ontvangen dat er geen vrede noch vergelijk met het Zuiden zou worden gesloten voor dat de vlag der Unie wederom wapperde op alle eedgenootschappelijke eigendom men, als vestingen, forten, arsenalen, enz. Blijkens berigten uit Calcutta rekende men aldaar dat de bevolking van hel noord-westen nog gedurende drie maanden de krachtige ondersleu ning der regering en der bijzondere liefdadigheid zou behoeven. Indien echter tegen het einde van Junij de gewone regens wegbleven er. een tweede jaar van misgewas moest volgen, dan was de ellende niet te overzien. De bijdragen voor de noodlijdenden in Indië, alhier ingezameld, be dragen reeds eene som van 97,000 FRANKRIJK. PARIJS, 28 Mei. De regering heeft het dezer dagen noodig geoordeeld meer afdoende maatregelen te nemen tot verdediging der koloniën. Ten gevolge daarvan heeft de minister van marine naar alle overzeesche bezittingen de noodige hevelen gezonden lot het onmiddellijk opriglen van inlandsche corpsen, die zoodra mogelijk zich in den wapenhandel moeten oefenen. Te gelijker lijd zijn naar de koloniën aanzienlijke hoeveelheden materieel verzonden. Hel ontwerp van weltot gedeeltelijke wijziging van de thans be slaande wetgeving op de drukpers is door den staatsraad goedgekeurd en zal spoedig bij het wetgevend ligchaam ingediend worden. De keizer vertrekt heden naar Havreont aldaar de verdedigingswer ken aan de kusten in oogenschonw te nemen en over de slooping der cita del, waarom verzocht is, te raadplegen. Volgens den Constitutionnel is aan den drukker en den uitgever van liet bekende vlugschrift van den hertog van Attmale hun patent ontnomen omdat zij reeds vroeger veroordeelingen hadden ondergaan. Een aantal der Engelsche werkliedendie dezer dagen deze hoofdstad bezochtenhebben een brief van dankbetuiging gezonden aan den prefect van de Seine, voor het goede onthaal dat hun alhier overal is te beurt ge vallen, en vooral voor de gelegenheid die hun werd gegeven om het stad huis te bezigligen. Zij verzoeken hem ook hunnen dank aan den keizer over te brengen voor de afschaffing der paspoorten. De gemeenteraad van Bagnèrcs-de-Ilignore beeft besloten een stand beeld op te riglen voor baron Larrey, chef van de heelkundige dienst bij het leger tijdens het eerste keizerrijk. ITALIË. Wegens het versterken van de vestingen Padua en Rovigo door jt Oostenrijkers, heeft de Sardinische regering besloten ook de vestingwerk^ van Ferrara en Comacchio uit te breiden en te verbeteren. De hoofdkrater van den Vesuvius is thans weder aan het werken Voortdurend hoort men geraas binnen in den berg, en bijna elke rrtinua* wordt er eene massa steenen uitgeworpenzoodat het zeer gevaarlijk begini te worden om den krater te naderen. Waarschijnlijk zal er dus spotfc eene grootere uitbarsting plaats hebben. PRUIS SEN. BERLIJN, 26 Mei. Aan het slation van Güterslohop den spoorweg van Keulen naar Mindenheeft op den 25slen een groot ongeluk plaats gehad. De sneltrein van Keulen naar Berlijn, die aldaar zonder op te houden voorbijgaat, js0p een verkeerd spoor geraakt en in vollen vaart op eene stilstaande locomotief geloopen. De beide locomotiven werden gedeeltelijk en de goederen-wage# geheel verbrijzeld, de passagiers-rijtuigen werden op elkander of omver »e. worpen. De machinist is doodelijk en de overige geëmployeerden zijn allo meer of minder gekwetst; ook eene dame is zwaar gekwetst. De minisia van koophandel, de heer von der Heydt, is onder de gewonden. De stations chef en de wachter van het excentriek zijn gevangen genomen. Te Bromberg is bij het schieten naar den schijf een soldaat op eene noodlottige wijze omgekomen. Een ander, op 50 voet afstands achter hei staand soldaat, oefende zich in het mikken en liet door onvoorzigtighft het geladen geweer afgaande kogel trof eerst het wapen van een naast den eerste staanden soldaat, kaatste hiervan terug en doorboorde de borst van den ongelukkigen militair, zoodat deze, zonder eenig geluid te geven dood neèrviel. n Te Hamm is dezer dagen voor het hof van appel behandeld de zaai van een handelaar aldaar, Hermann genaamd, die voor eenige maanden zijn betalingen had gestaakt en zijnen crediteuren 3 pCt. had aangeboden. Dj is gebleken dat het actief 2,654,000 th. bedroeg en datwanneer al de schil den worden betaald, er nog 3j silbergroschen zullen overschieten. 's GRAVENHAGE30 Mei. In de zitting van de eerste kamer van hedet zijn aangenomen, met algemeene stemmen, de ontwerpen lot deflnitiett vaststelling van hoofdst. XI koloniënder staatsbegrooting voor 1861 n betreffende den doortogt van landverhuizers. Ook is aangenomen, ots 33 legen 2 stemmen, het ontwerp nopens aardhalingen. Tegen de hh. Crt mers en Bosch van Drakestein. Morgen discussie over het ontwerp betrei fende de brievenposterij. PARIJS, 29 Mei. De conferentie voor de Syrische zaken te Konstanti nopel heeft hare derde bijeenkomst gehouden. Turkye heeft zich met lis voorstel van Frankrijktot de benoeming van een Christelijk hoofd in Sj rië, vereenigd. PARIJS, 29 Mei. Het wets-ontwerp tot afschaffing der vlottende regla op de granen enz.is door het wetgevend ligchaam met 228 tegen 1! stemmen aangenomen. De akademie heeft in eene vereenigde zitting der afdcelingenmet 96 It gen 50 stemmenhet voorstel goedgekeurdwaarbij de door den keizei ingestelde prijs wordt toegekend aan het werk van den heer Thiers: Hit toire du Consulat et de l'Empire. MARSEILLE, 29 Mei. Volgens berigten uit Konstantinopel staat het thans met de onderhandelingen met Servië op eenen meer gunstigen voet. Men verwacht dat de Turksche regering eenige concessiën aan Servië ti doen. Men verneemt dat op nieuw vele Hongaren naar Italië zijn m trokken. ATHENE, 29 Mei. De gezanten van Engeland en Frankrijk hebben au de regering medegedeelddatindien de rust mogt worden gestoordGrit kenland door troepen van die beide mogendheden zal worden bezet. POOLSCHE GRENZEN, 29 Mei. Te Warschau heeft gisteren ttisscha eenige inwoners en de policie eene botsing plaats gehad, wegens het zinga van vaderlandsche liederen. De rust is door de gendarmerie hersteld. Ik bevolking is aangemaand zich rustig te gedragen, onder bedreiging dat at ders gestrenge maatregelen zullen genomen worden. PETERSBURG, 30 Mei. Hel Journ. de St. Petersbourg berigt daté heer Soukhazanelt lijdelijk belast is met de administratie van het konisj rijk Polen, met de regten van adjunct-stedehouder des keizers. Aan de heer Milatine is de leiding van hel dep. van oorlog opgedragen. MADRID, 30 Mei. De Correspondencia zegt dat men geen vrees betel: te koesteren voor eenen oorlog met Marokko. De regering heeft wegens de aanhangige geld-quaestie geen oorlog te ondernemen. INGEZONDEN. Over den arbeid van kinderen in de Fabrieken. n. In ons N°. I hebben wij in korte trekken aangetoond hoe de vroegen langdurige arbeid van jeugdige fabriekarbeiders op hunne physieke, intelfc tucele en moreele ontwikkeling vernietigend werkt. Wij nemen hier# geen enkel woord terug. Wij hebben de overtuiging, dat ieder, wanne» hij niet met opzet de oogen sluit voor hetgeen in de fabrieksteden en ooi in onze stad ten dezen geschiedt, eindelijk, na een naauwkeurig onderzoet; van den toestandvoor de kracht der waarheid zal moeten zwichten. Gaar® maken wij de woorden van eenen hooggeachlen geleerde tot de onte, die ergens zeide: »Na een oppervlakkig onderzoek is het mij gebleken,«I «welligt dat door eene naauwkeurige opsomming van feiten dal gevoelen bij»! «nog versterkt worden zal, dat het bedoelde kwaad in de fabrieksteden a »ook in onze stad bestaat, en dat het noodzakelijk is dat dit kwaal «worde verbeterd." Ilij voegde er nog dit bij«De natie en bet publiei «is daarvan nog niet overtuigd; dat kwaad moet allen kenbaar worden, «zoodat men algemeen naar herstel wénscht; doch eerder kunnen wij daar- «aan niets doen." Met die laatste phrase konden wij ons niet vcreenigen. Wij geloof», het zij met de meeste bescheidenheid gezegd dat op ieder de verpIigW rust om een kwaad in zijne ontwikkeling te helpen stuiten, zoo niet tj te roeijen. Het kwaad loont zijn meesterEn een bestaand gebrek lei» tot hervorming! Maar wjj gevóelen sympathie voor den man, wiens bï dere blik in de toekomst, bij eene verstoring op natuurlijk en zedelijks®

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2