LEYDSCHE COURANT. 1861. N". 03. VRIJDAG 31 MEI. \V' De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. 4? J/;;: De Prijs der Courant is 12 in liet jaar de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLAIVDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 30 Mei. Bij de besteding der werken lot droogmaking van de Middelbiirgschc veenderij, die gisteren te Boskoop plaats had, werden de hecren Gebroe ders Janzen, te Nieuwe Diep, aannemers van den bovenwind-vijzel-molen met jaagpadsbrug en vleugelbesclioeijingen voor ƒ33,100, en de heer A. Oudijk te Gouda, aannemer van den onderwind-vijzel-molen met steenen duiker en bescboeijingen voor ƒ46,000. De Staats Cour. deelt thans de koninklijke bekrachtiging der vroeger door ons vermelde verkiezingendoor de beide afdeelingen der kon. aka- demie van wetenschappen gedaan, mede; alsmede die der verkiezingen van de bh. G. Simons, tot voorzitter, en C. J. Matthes, tot ondervoorzitter van de natuurkundige afdeeling, en van de bh. J. de Wal, tot voorzitter, en W. Moll, lot ondervoorzitter van de letterkundige afdeeling. Aan de personen die verzocht hebben als leerling-telegrafist in aanmerking te komen, is aangeschreven, om zich voor liet vergelijkend onderzoek te 'sGravenhage te doen vinden op Maandag den 10de" Junij aanst. Men ver neemt dal zich 90 personen daartoe hebben aangemeld. Nog pooit was hqt getal der adspirantcp zoo groot. j Op last van den minister van binnenl. zaken hebben do;cpmmissa;- rissen des konings in de verschillende provinciën de aandacht der gemeente besturen gevestigd op de betere inzigtendie de wetenschap van den te- genwoordigen lijd omtrent het zoogenaamd schddelijk gedierte heeft doen kennen, lil vele gemeenten bestaan verordeningen op het uitdelgen van iBiissch'en, eksters, kraaijenmollenenz., dieren'welke, in stede van den landbouw lol schade te verstakkenintegendeel alsgroole vrienden van den landman kunnen beschouwd worden. De minister verlangtdat de bestu ren der gemeenten, die dergelijke verordeningen hebben vastgesteld, daarop terugkomen en de bestaande aan eene naauwgezetle herziening onderwerpen. In de eerste helft van Junij a. s. zal er in den Ilaarlemmermeerpol- der door de Holl. maatschappij van landbouw een algemeene wedstrijd wor den gehouden van grasmaaiwerktuigen hooischudders paardenbarken wagens of andere voertuigen en bandgereedschappen voor den hooioogst. Aan de naai-, stik-, zoom- en rimpelmachine, afkomstig uit de fabriek der firma Wheeler en Wilsonte New-York, waarvan voor Nederland hoofd agenten zijn de hh. Martin Kaufmann en C°. te Rotterdam, is door de jury van de tentoonstelling der maatschappij van nijverheid te Parijs, blijkens officieel rapport van 26 April 11., met algemeene stemmen, de groole gouden medaille lste kl. toegekend. Zaturdag II. werd te Dordrecht de 19de algemeene vergadering van de gewestelijke Vcreeniging Zuidholland van het Nederl. onderwijzersgenoot schap gehouden. De heer A. Vogelsang, schoolopziener, hield bij die gele genheid eene rede over den invloed van het onderwijs en de opvoeding op de vrijheid. Als prijsvraag werd uilgeschrevenEen leiddraad voor den hulponderwijzer om zich tol hoofdonderwijzer te vormen." Van het eiland IJsselmonde schrijft men het volgende: De verande ring in de weersgesteldheid sedert eene week heeft cenen gunstigen invloed uitgeoefend op de gewasseii in deze streken. De granenhoewel er jaren geweest zijn, dat zij beter stonden, doen zich vrij algemeen zeer gezond voor. Hel koolzaaddat reeds eenigen tijd bloeitis veel bijgekomen en geeft de hoop, dal het goed geladen zal zijn. De vroege aardappelen, hier en daar afgevroren, en daardoor in den groei belemmerd, komen nu schoon vooruit. Ook de vruchtboomenvooral de appelen, bloeijen veel beter, dan men cenige weken geleden zou gedacht hebben; en daar dit bloeijen cenig- zins laat geschiedt, is de vrees voor nachtvorsten geringer en de hoop op vruchten levendiger. De opening der algemeene nationale tentoonstelling van nijverheid blijft vastgesteld op Maandag 24 Junij. Hoogst aangenaam is het ons, zegt de B. C., te kunnen melden, dat het Z. K. II. den prins van Oranje heeft behaagd, ter kennis van de commissie voor die tentoonstelling te brengen, dat het zijn voornemen is als eerc-voorzitter der commissie op te treden «n in persoon de tentoonstelling te openen. liet onderzoek, dat te Houtrijk en Polanen is! ingesteldomtrent den brand die aldaar heeft plaats gehad, beeft ten gevolge gehad dat cr zware vermoedens zijn gerezen tegen J. G. Ryss, smid. en J. J. Wcntelcr, wagenmaker, wier werkplaats verbrand is. Beiden zijn door de justitie aan gehouden en gevankelijk naar Haarlem gevoerd. lu de zitting van den gemeenteraad van Amsterdam van gisteren was aan de orde de behandeling van een ontwerp-reglement voor eene gemccnle- 'ükc universiteit, door uitbreiding van liet Athenaeum Illustre. Door ver schillende leden werden bezwaren tegen deze oprigting in liet midden ge- bragt, zooalsdat het getal der hoogescholen in ons land groot genoeg was; dat de finantiëbe toestand der gemeente die nieuwe opofferingen niet gedoogde; dat het tijdstip slecht gekozen was om nu in concurrentie te treden met rijksinstellingen, op het oogenblik dat de hoofdstad van het rijk eene ondersteuning verzocht, die voor haar van groot gewigt was; ook was het pligt eerst te zorgen voor de goede regeling van het lager ouder wijs, dat nog zooveel te wenschen overliet. Door andere leden werd aan gevoerd dal thans de leden die de boven opgesomde bezwaren in bet midden bragten eene zonderlinge houding aannamen, want dat het beginsel vroeger reeds was aangenomen en dus niet meer behoefde besproken te worden. Door den beer Schimmelpenninck werd eene motie van orde voorgesteld, om de behandeling over bet ontwerp onbepaald uit te stellen waarlegen zich vele leden en ook de burgemeester verklaarde. De laatste voerde aan dit men door de oprigting der universiteit slechts wilde waken voor den ondergang eener instelling die men reeds gedurende 2 eeuwen had beze ten. Ten slotte werd de motie verworpen. In eene aan den avond van dien dag gehouden zitting heeft de raad met 14 tegen 13 stemmen art. 1 van het aan de orde zijnde concept-reglement verworpen. Te Tilburg wilde dezer dagen een fabriekarbeider, die zich met cenige jongens aan de grachten van het voormalige kasteel bevond, toonen hoe goed hij zwemmen kon. Toen hij echter de gracht overgezwotamen was en terug wilde keeren, begaven hem de krachten en begon hij te Zinken. Zijne makkers, die niet konden zwdmmenwilden hem met een boom redden, het geen echter niet gelukte, zoodat hij later levenloos opgehaald werd. Uit 's Hertogenbosch meldt men dat de regter-commissaris, vergezeld van den officier en waarn. griffier bij de arrond.-regtbank aldaar, zich naar de gemeente Cuyk c. a. heeft begeven, ten einde een onderzoek in te stellen naar eene plaats gehad hebbende verwonding, waarvan reeds vroeger mel ding is gemaakt. De man, die van dit feit beschuldigd'wordtis de veld wachter der gemeente Lindenwiens vrouw hem eerlang het 17jc kind schenken zal. De verwonde is een jongman van 34 jaren, die reeds gedu rende 2 jaren een vertrouwelijkcu omgang met zijne dochter had. De vader had zich steeds legen hel voorgenomen huwelijk verklaard en toen de min naar op den dag des voorvals te kennen gaf dat hij zich willens of onwil lens van zijne dochter zou meester maken, geraakte de eerste hierdoor zoo zeer in drift, dat hij hem den noodlotligen messteek in de linkerborst toe- bragt, die eene ribbreuk ten gevolge had, en waardoor de verwonde steeds in levensgevaar verkeert. Volgens berigtcn uit Suriname, van 2 Meihad de buitengewone spring vloed van 27 April de rivier voor de stad zoo zeer doen wassen dat de straten op vele punten overstroomd waren en in de buiten-districten veel schade werd aangerigt. Naar men vernam vertoonden vele plantaadjen en kostgronden eene uitgestrekte watervlakte. Aan de rivier Suriname moest men op cenige plantaadjen met kano's naar de rietvelden varen. Op vele punten bezweken de dijken, drong het water met ontzettend gedruisch naar binnen en hervormde hel omliggend land in eene onafzienbare watervlakte. Het vee vluglte naar de hooge plekken. De buitengewone aanwas van het water, waarvan in de kolonie nog geen voorbeeld geweest is, meende men ook te moeten toeschrijven aan de zware regens, die gevallen waren. Bij de overweging in de afdeelingen der eerste kamer van bet wets ontwerp tot herziening van sommige voorschriften van de wet op de brie venpost zijn van vele zijden bedenkingen tegen dat ontwerp gerezen. Het hoofdbeginsel, de invoering van een uniform-port, was ook het eerste punt, hetwelk de leden zich ter overweging voorlegden. De meerderheid der leden was omtrent de ten uitvoer legging van dat beginsel op dit oogenblik ongunstig gestemd, op grond dat men de invoering cr van ontijdig achtte en wel uit een tweeledig oogpunt. Ontijdig niet alleen met betrekking tot de geldmiddelen van den slaat, maar ook met betrekking tot de eischen eener nog geenszins geheel volkomene post administratie. 's GRAVENIIAGE, 30 Mei. Z. M. heeft aan den heer F. C. Zillescn, president van het kon. zoölo gisch genootschap Natura Arlis Magistra, te Amsterdam, vergunning ver leend tol het aannemen der oiiderscheidingslcekenen van ridder der orde van S'. Michael 2dc kl., hem door den koning van Beijercn geschonken. Door Z. M. is benoemd lot rcgler in de arrond.-regtbank te Deventer mr. II. van Loghcrathans reglcr-plaatsvcrvanger in die rcglbank; en tol di recteur van hel postkantoor te Texel, dc lieer P. de Vries, geagreëerde klerk op liet postkantoor te Formerende. Naar men verneemt wordt Z. K. II. de prins van Oranje aanstaanden Zaturdag van zijne inspectiereis alhier terugverwacht. Ook wordt II. M. dc koningin-moeder aanst. Dingsdag van Wcimar tc Soest dijk verwacht. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1