leydsche courant. WOENSDAG 22 MEI. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit iuturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTÉN. LEVDEN, 21 Mei. Aan den verjaardag van H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden is gisteren alhier op de gewone wijze gedacht. Zondag namiddag werd in de zaal der vereeniging voor Christelijke belangen het jaarlijksch verslag uilgebragt omtrent den toestand der Zoi> dagschool onder directie van d'. D. Chantepie de la Saussaye. Dit verslag getuigde op nieuw van den voortdurenden bloei dezer inrigting, en van de sympathie die zij van verschillende zijden mogt ondervinden. Aan de kin deren werden bij die gelegenheid blijken van aanmoediging geschonken. Door de kon. akademie van wetenschappen zijn de volgende benoe mingen geschied, welke door den koning zijn bekrachtigd geworden. Door de natuurkundige afdeeling: tot corresponderende leden, de hh. D. W. Bost van Tonningen, te Buitenzorg, en P. J. Maier, te Batavia; tot bni- tenlandsche leden, de hh. 11. W. Dove, te Berlijn en U. R. Göppert, te Breslau; door de letterkundige afdeeling, tot leden: de hh. S. Visseringen L. A. te Winkel, te Leyden, en G. Acker Stratingh, te Groningen; tot corresponderend Hd, de heer B. F. Malthes, te Makassar; tot buitenlandsch lid, de graaf G. Conestabile, te Perugia. [Ned. Speet.). De Staats-Cour. bevat een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de vier eerste maanden van 1861. waaruil blijkt, dat die be dragen beeft f 19,163,988.95}, zijnde 62,695.33 minder dan in 1860. Door de daartoe uit het prov. gereglshof in Zuidholland benoemde commissie zijn nog, na afgelegd examen, als candidaat-notarissen toege laten: de hh. mr. J. Bousquet, mr. A. H. R. E. Bousquet en W. Kiihler, van Delft; L. A. de Raadt, van Oost- en West-Barendrecht; P. C. Sloop, van Slrijen; C. van der Straaten Cz.van Dordrecht; M. J. Smissaert, van 'sGravenhage; P. Leenheer, van Ridderkerk; J. N. Kohier, van Rotter dam, en A. H. J. van Doesburghvan Schiedam. De commissie voor de algemeene internationale tentoonstelling te Haar lem heeft berigt, dat aan de inzenders, die hunne voorwerpen zelve wen- schen Ie stellen, daartoe gelegenheid zal verschaft worden van den 5deD tol den 10den Junij eerstk. Ook heeft de commissie, voornemens zijnde de ten loon gestelde voorwerpen tegen brandschade te verzekeren de inzenders welke zulks nog niet mogten gedaan hebben, dringend uitgenoodigd de waarde der ten toon te stellen voorwerpen op te gevendaar alleen die voorwerpenwaarvan de waarde is opgegevenin de assurantie kunnen opgenomen worden. Volgens de N. R. C. is hel berigtdat de regering geweigerd heeft hare toestemming te geven lol oprigting van een suppleliefonds voor hel waarborg-genoolschap Te Winkel-Rietveld-Doijer, onjuist. De regering heeft op het door de directeuren gedaan verzoek tot oprigting van zoodanig fonds geantwoord, dal de daarbij overgelegde statuten gewijzigd moeten worden. Hieraan is nu door de directeuren voldaan, zoodat de beschikking der rege ring te gemoet gezien wordt. Volgens den Stoompost moeten de beide heeren, die door den minister van binnenl. zaken naar Parijs zjjn gezonden, om de proeven met den letlerdruk-telegraaf van Hughes bij te wonen, zeer voldaan zijn over het beginsel, waarop het stelsel van Hughes berust, doch zal de toestel zelf nog belangrijke wijzigingen moeten oudergaanvoor dat die ter algemeene invoering geschikt zal zijn. Door de commissie te Utrechtbelast met het inzamelen van gelden voor de hulpbehoevenden op Java, is reeds ƒ9000 naar de hoofdcommissie te 'sHage overgemaakt. Men verneemt, zegt de U. C., dat de geheele directie van de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij van Amsterdam naar Utrecht wordt overgebragt. De Engelsche directeur gaat naar Engeland, maar blijft toch met het toe- zigt belast, waartoe hij elke maand herwaarts zal komen. Tevens zal het plan tot vergrooting van het station te Utrecht weldra worden verwezen lijkt, waartoe de vaart, voor het station gelegen, zou worden gedempt. Uit Almelo meldt men dat in de vorige week de regter-commissaris en de officier van justitie bij de regtbank aldaar zich naar de gemeente Ambt Delden hebben begeventen einde onderzoek te doen naar de oorzaak van een zeer plotseling overlijden, dat kenmerken van vergiftiging moet hebben opgeleverd. Naar men verneemt zoude de overledene, die reeds eenige dagen ongesteld was, een geneesmiddel hebben ontvangen, zonder dat men zich van den toestand des lijders door een persoonlijk bezoek ver gewist bad en zoekt men daarin de naaste oorzaak van dit ongeval. De Prov. Dr. Cour. deelt het volgende voorval mede: Donderdag 11. kreeg een te Oldeboorn voorbij varend schipper geschil met zijne vrouw, waarop de man zoodanig in drift ontstak, dat hij met den boom, waar mede bij zijn vaartuig voorwaarts duwde, zijne vrouw trachtte te slaan, met het ongelukkig gevolg, dat hij het kind, hetwelk aan hare borst lag, zoo ernstig trof, dat het dadelijk levenloos uit de handen der moeder neder- viel. De schipper moet daarop onverwijld het lijkje genomen en in het water geworpen hebben, ten einde den schijn van verdrinken aan dit geval te kunnen geven. Zoodra deze treurige zaak publiciteit erlangdeis de schipper gevangen genomen en naar de gevangenis te Heerenveen over gebragt. In den avond van den 14dtn dezer begaf zich het gezin van den land bouwer de Jongh, te Nieuwstadt(Limburg), ter ruste en wel in een vertrek, waarin men de kagchel had laten brandenwaarvan de pijp digt of verstopt moet zijn geweest, zoodat de kolendamp langzamerhand de kamer vèrvulde. Des morgens vond de Jongh zijn 8-jarig zoontje gestikt en zijne vrouw en een jongetje van 5 jaren in zoodanigen toestanddat er voor hun levens behoud weinig hoop bestond. Uit Paramaribo schrijft men van 20 April aan de II. C. het volgende: De commissie, belast met de voortzetting der werkzaamheden voor de hier in te voeren nieuwe wetgeving, is druk bezig; de heer Gefken, procureur- generaal, die de commissie presideert, zet veel spoed bij het werk, zoodat men de hoop koesteren mag, dat in e'én jaar het ontwerp dier wetgeving in gereedheid zal zijn; doch dan moet het den ouden weg op: raad van state en tweede kamer. Hoe lang dat duren kanmag aan de beoordeeling overgelaten worden van hen, die uit ondervinding de.uitgestrektheid van dien weg kennen. Door de afmatting van het jaren lang bespreken der slaven-emancipatie. is men er thans bij ingesluimerd; men spreekt er niet meer over; zelfs niet over de maatregelendie, nu bijna een half dozijn jaren geleden, ter harer voorbereiding zouden genomen worden. De bevolking is er intussclien niet opgeruimder door geworden; het gaat hier alles, onder hangen en verlangeustil zijn gang. 'sGRAVENHAGE, 21 Mei. Naar men verneemt heeft Z. M. benoemd lot officier van de orde der Eikenkroon den heer m'. A. G. C. Alsche, laatstelijk officier van justitie bij de arrond. regtbank alhier. Tot notaris te Anjum, arrond.-Leeuwardenis benoemd de heer K. S. Heep, cand. notaris. HH. MM. de koning en de koningin, HH. KK. HH. de prins van Oranje en prins en prinses Hendrik, hebben eergisteren morgen de godsdienstoefening in de Waalsche kerk onder het gehoor van d». F. II. Gagnebin, pred. te Amsterdam bijgewoond. H. M. de koningin is heden morgen naar Stuttgart vertrokken. Z. K. 11. de prins van Oranje heeft H. M. een eind wegs vergezeld, en is daarna alhier teruggekeerd. Bij gelegenheid van den 318tcn verjaardag van H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden, op gisteren, had er ten een ure eene parade van de be zetting plaats. Tegen den middag was er bij I1H. KK. HH. prins en prinses Hendrik receptie van de leden der kon. familie en des middags was er ten hove een luisterrijk diner en gala. Bij den minister van finantidn is ontvangen ƒ5.94, uit Dordrecht, wegens te min betaald snccessieregt ingezonden. Gisteren werd deze stad en Scheveningen ongemeen druk bezocht; de spoortreinen bragten gestadig stroomen volks aandit bezoek werd door het weder zeer begunstigd. Men herinnert zich niet dat er in jaren zoo veel levendigheid bij deze gelegenheid heeft plaats had. Niettegenstaande de ontzettende drukte, die tot in den laten avond geduurd heeft, is alles, zoo als gewoonlijk, weder in de beste orde afgeloopen. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. ENGELAN». LONDEN, 19 Mei. Op last der regering zullen de voornaamste punten der zeezijde van Portsmouth met 40 Armstrongs-kanonnen van 100 ponds kogels versterkt worden. Het vroegere parlcments-lidde beroemde advocaat Edwin James, is failliet. Het passief bedraagt 90,000. Hij is ongehuwd en zijne praktijk moet hem jaarlijks ongeveer 10,000 hebben opgebragt. Zaturdag morgen is er een hevige brand uitgebarsten in de groote zeepziederij der heeren Wilkie en Soames, aan den Teems, tusschen East Greenwich en Blackwall Point, welk gebouw, dat 222 voelen lang, 40 voeten breed en drie verdiepingen hoog wasmet de werkplaatsenden stoommolen en alles wat zich in de panden bevondnagenoeg geheel dooi de vlammen vernield werd. De schade wordt op ruim 30,000 begroot.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1