Per Telegraaf. KOFFIJHUISJ^IGENZORG. KOFFIJHUIS DENK VINK. Met nadruk en onder algemeenen bijval van dc vergadering beklaagde hi zich over Engelands houding in deze zaak. De zaak van den abt Marei, benoemd bisschop van Vannes, heeft eindelijk eene oplossing gekregen. De abt neemt zijn ontslag uit deze waar digheid, maar als vergoeding stemt de Paus er in toe hem tot bisschop in partibus te benoemen; hij wordt kanunnik van St. Denis, van de orde der bisschoppen. Het hof van Rome heeft in deze gezegepraald. Onder de militaire maatregelendie door den minister van oorlog ge nomen zullen worden, behoort de aanleg van schietbanen tot oefening van soldaten en burgers in verschillende steden des lands. Volgens officiële bescheiden bezit Frankrijk thans, zoowel te water als nog in aanbouw, 475 oorlogsvaartuigen, waarvan 126 zeilschepen zijn. Hel bedrag der belasting, welke de regering op de lucifers wil in voerenwordt op 29,200,000 fr. geraamd. Het verbruik wordt op 4 stuks per hoofd gerekend. In de vorige week is door het inslaan van den bliksem te Woignies, nabij Couvinbrand ontstaanten gevolge waarvan 21 huizen zijn in de ascli gelegd. Dij het graven van een riool onder de kade de la Mégissone, bijna tegenover de straat Berlin Poire'e, heeft men de fundamenten gevonden van een dier torens, die naar Caesar en Karei den Groote genoemd zijn en met die van het paleis van justitie zijn gebouwd tot afkeering van de invallen der Noormannen. ITALIË. Men verzekert dat de commissie uit de kamer van afgevaardigden te Turyn, belast met het onderzoek van het voorstel van Garibaldi, betreffende de wapeningbesloten heeft daarin eene wijziging voor te stellendie zoo wel Garibaldi als het ministerie zou voldoen, te weten: de kaders vast te stellen van 200 bataillous nationale garde, maar de volledige organisatie eerst dan te doen plaats hebbenwanneer de noodzakelijkheid het vordert. Door de aardbeving, die in Umbrië plaats heeft gehad, is veel schade veroorzaakt. De hoofdkerk van Orvielo is beschadigd. PKVIIIEI. BERLIJN, 16 Mei. Uil Stettin meldt men dat twee booswichten des nachts zijn binnenge drongen in den molen van Chursdorf, en den eigenaar, zijne drie kinderen en een dienstmeisje hebben vermoord. Omtrent den brand, die den 10dtn dezer te Glarus in Zwitserland is uitgebarsten, verneemt men nader, dat hij zich in het midden der stad heeft geopenbaard. Ongelukkigerwijs woei de Phön met zulk eene hevigheid dat de vlammen zich al dadelijk in alle rigtingen verspreidden. Deze wind wordt in die streken zoozeer gevreesd, dat volgens eene oude politie-verordening het vuur in alle huizen moet worden uitgedoofd wanneer hij heerscht. Des morgens waren twee derden van de stad in de ascli gelegd, daaronder be grepen de kerk, bet raadhuis, het postkantoor, de scholen enz... Daar ook het telegraaf-bureau door den brand was vernield, bleef men een tijd lang van berigten verstoken. Men beraamt middelen om aan de slagtoffers der ramp huisvesting te bezorgen. Eenige honderden inwoners werden te Bern verwacht, waar men ze voorloopig in eene kazerne zou bergen. De schade wordt op 8 millioen fr. geschat. Door geheel Zwitserland zyn inschrijvin gen voor de ongelukkige inwoners geopend. Het dagblad van Petersburg komt op tegen de verklaringen, door lord Russell in het lagerhuis afgelegd, dat de Russische autoriteiten te Warschau hare waarschuwingen tegen de bijeenscholingen niet zoolang vooraf hebben uitgevaardigd, als de eischen der menschelijkheid gevorderd hadden. Niet alleen, zegt genoemd blad, dat de autoriteiten het niet aan waarschuwingen hebben laten ontbreken, maar op den 88ltn April hebben zij ook alle moge lijke gematigdheid aan den dag gelegdalvorens zij de reeds sedert eenige dagen uitgevaardigde oproer-akte uitvoerden. TUBKYG. Omer-Pacha is nu werkelijk naar zijne bestemming vertrokken. Er is ook tot bevrediging der gemoederen eene proclamatie uitgevaardigd, waarbij o. a. vermindering van belastingen toegezegd, de betaling van achterstallige belastingen kwijtgescholdenen in de vrije keuze van gemeenteraden bewilligd wordt. Tevens is aan de Christenen de vergunning verleend om de klokken hunner kerken te luiden. KOPENHAGEN, 17 Mei. Een adres, van 71006 handteekeningen voor zien, is den minister Hall aangeboden, die in zijn antwoord heeft verklaard dat het noodzakelijk was dat Holstein eene meer onafhankelijke stelling verkreeg. Hij hoopte dat de vrede zou bewaard blijven. PARIJS, 18 Mei. De rente der schatkist-bons is tot op 3, 3i k 4 pCt., naar mate van den vervaltijdgedaald. De heer Germiny heeft aangekon digd dat de inschrijving voor obligatiën van de spoorweg-maatschappijen tusschen 21 en 29 Mei zal opengesteld worden. MADRID, 17 Mei. De berigten omtrent eene oorlogzuchtige houding, die men te Tanger zou aangenomen hebben, worden tegengesproken. TURYN, 18 Mei. Een onzer dagbladen berigt dat Klapka alhier aange komen en vervolgens naar Caprera vertrokken is. Hij zal te Turyn terug komen om Kossuth af te wachten. NAPELS, 17 Mei. Bij een voormalig kapitein van het Bourbonsche leger heeft men eene som van 100,000 ducaten ontdekt, die bestemd was om de handlangers der reactie te betalen. Nabij Isernia is een depót van ge roofde goederen ontdekt. POOLSCHE GRENZEN, 17 Mei. De aartsbisschop van Warschau is op het slot ontboden, waar hem het verlangen is kenbaar gemaakt, dat het zingen van nationale liederen door de geestelijken in de kerken werd ver boden. De aartsbisschop heeft uitdrukkelijk geweigerd aan dit verlangen te voldoen; hij wilde het volk niet ontnemen, wal het eenige was, da| hetzelve in zijne droefheid troost kon verschaffen. WEENEN, 18 Mei. De voormalige, in hechtenis genomen, generaal: honveds Asfoth, heeft bij een keiz. besluit gratie gekregen, en is dat hem voorwaarden zijn opgelegd, in vrijheid gesteld. PESTH, 17 Mei. De heer Lonyay heeft verklaard, dat Hongarye t, reid is, onder verwaarborging zijner regten, met de kroonlanden gem» lasten te dragen en deswegens met den rijksraad te onderhandelen. STAnS-BGRKaTEl, Gewezen vonnissen in strafzaken, door het Kantongeregt, on denn Mei 1861. 6' 15' 1 wegens het vervoeren van brood onder het bepaalde gewigt. 1 wegens het in den winkel voorhanden hebben van niet goed zamm, steld en doorbakken brood. 1 wegens het in den winkel voorhanden hebben van brood onderhui, paalde gewigt. 5 wegens het baggeren, staande op den kant des wals. 1 wegens het baggeren in den Rijnzonder consent van het Hooghee- raadschap van Rijnland. 1 wegens het zonder consent baggeren in den Singel. 3 wegens het werpen van vuilnis in het water. 6 wegens het werpen van vuilnis op de straat. 1 wegens het rijden over de klinkerstraat. 2 wegens het in verboden rigting berijden van de Donker-en Vrouweste*» 1 wegens het rijden door de gemeente Leyderdorpzittende on hondenkar. 1 wegens het verontreinigen der straat. KEKKNIEUWI. HOORN, 16 Mei. Door den kerkeraad der herv. gemeente is uitb vroeger opgegeven 6-tal predikanten het volgende 3-tal gevormd: dd. vanj, _J Meulen, teNeede; Slotemaker, te Maartensdijk, en Vorstman, te Renswojj AKADEMIE-NIEVW8. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCHE HOOUESCHOOL. Den 17den Mei de heer L. van Citters, van Middelburg, in de met Theses. AOVERTENTIEN. Heden overleed te Leiden, na eene kortstondige ongesteldheid, Iofc leeftijd van 65 jarenonze waarde Moeder en Behuwdmoeder ADRIiS, BINGLEYgeb. Geerlopf. Uit naam der Familie, Nieowe Diep, 12 Mei 1861. W. W. BINGLEY. Algemeene kennisgeving. Voor de vele blijken van deelneming, bij het overlijden van mjjn jonf Kind, doch in 't bijzonder voor de welwillende belangstelling, zoo rui: schools gedurende mijne ziekte ondervonden, betuig ik, ook namens mijt Echtgenoote en Familie, mjjnen opregten dank. Leyder, 18 Mei 1861. L. DRIESSEN. De Commissie tot het houden eener algemeene verloting ten behoeve Noodlijdenden door den jongsten watersnood, maakt bij deze bekend, ii de getrokken prijsvoorwerpen kunnen worden afgehaald aan de Gothistl- zaalin het Noordeinde te 's Gravenhage (ingang aan den eersten toren w het Heulslraatje)van Donderdag den 238leD Mei aanstaande tot en inelii 4d,° Jut ij daaraanvolgende, alle dagen, van des morgens 10 tot des naii: dags 2 ure, met uitzondering van den Zaturdag en Zondag. Zij acht het tevens niet overbodig op te merken, dat aan aanvragen,™ buiten s Gravenhagetot toezending van prijzen niet kan worden voldan moetende de houders van winnende lotenbuiten 's Gravenhage woonachtig zich ter bekoming hunner prijzen aanmelden bij de Sub-Commissie huiiK woonplaats of de digst daarbij gevestigde. De Commissie voornoemdnamens haar, 's Gravenhage 18 Mei 1861. E. van BYLANDT, Voorzitter. J. VISSER Jr., Secretaris. De Ondergeteekende heeft bij deze de eer het geacht Publiek te verwilt gen dat hij dit zoo aangenaam gelegen Koffijhuis op nieuw heeft geopeil, Hjj heeft daaraan niet alleen de noodzakelijke verbeteringen, maaroot onderscheidene verfraaijingen aangebragt. Hij zal niets verzuimen om door ijver, promptitude en eene goede bediening aan hen, die zijne inrigtingK een bezoek zullen vereeren, de meest mogelijke voldoening te schenken,a neemt daarom ook de vrijheid zich minzaam aan te bevelen. 18 Mei 1861. P. RAMAKERS. op de beide PINKSTERDAGEN, en vervolgens gedurende het Zomersaizoen des Zondags, 's namiddags V vijf ure. Tevens beveelt de Ondergeteekende zijn welgelegen Speeltuin op l" Werkdag zijne Begunstigers minzaam aan. Maandag en Woensdag iedere week KINDERBAL. Soeterwoude, 18 Mei 1861. W. F. MEIJER.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2