Per Telegraaf. De gemeenteraad heeft besloten een nieuw stedelijk gasthuis voor 300 zieken te bouwen. AMSTERDAM, 15 Mei. Maandag 11, hield de taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akade- mie van wetenschappen eene gewone vergadering, die bijgewoond werd dooi de hh.de Wal, Koenen, van Heusde, Sloet, Rutgers, Bake, Karsten, Delprat, G. de Vries Az.Leemans, G. Mees Az., Millies, Ackersdyek, Boot, Bakhuizen van den Brink, M. de Vries, Holwerda, Moll, Janssen, de Geer en Scholten; van de natuurkundige afdeeling door de hh. Matthes, Vrolik en von Baumhauer. Na de mededeeling der ingekomen stukken deelde de secretaris een Ievens- bcrigt mede van wijlen het rustend lid der akademie mr. A. C. Holtius, en hragt hulde aan de verdiensten van den overledene. Naar aanleiding van eenen brief van den heer Alberdingk Thym werden de hh. Bakhuizen van den Brink en Sloet gemagtigd, om namens de aka demie bij den minister van binnenl. zaken er op aan te dringen de herstel ling van de loterijzaal te 's Hagetot na den afloop van een nader onder zoek, uit te stellen. De heer Bake deed vervolgens eene mededeeling over het Attische strafregt. Daarna handelde de heer de Wal over de grondslagen, waarop de strafwetge ving betreffende het vervalschen van eetwaren en dranken moet worden ge vestigd. Hij onderzocht eerst wat de omvang is van het onderwerp, hetwelk wettelijke voorziening behoeft; in de tweede plaats onderzocht hij welke de grenzen zijn, binnen welke de wetgever zijne werkzaamheid moet beperken en in de derde plaats ging hij de maatregelen na, welker toepassing de ver menigvuldiging van de hier bedoelde misdrijven moet voorkomen. Ten slotte gaf de heer Leemans verslag van hetgeen bij de commissie voor de overblijfsels der oude vaderlandsche kunst sedert de laatste opgave was ingekomen. Maandag 11. is alhier het pakhuis van verfwaren van den heer W. Hof man, op Kromboomslooteen prooi der vlammen geworden. Drie der al daar aanwezige werklieden hebben slechts met moeite hun leven kunnen redden; een hunner, Johannes Venius genaamd, is levenloos onder het puin gevonden. Men kan zich den toestand voorstellen van den vader van genoemden werkman, die als pijpgast bij den brand werkzaam was, toen hij het treurig lot van zijnen zoon vernam. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EIGELAND. LONDEN14 Mei. Naar men zegt zijn de vrienden van den heer Cobden ijverig werk zaam om dezen talentvollen man over te halen zijnen invloed aan te wen den, ten einde eenen oorlog lusschen het Noorden en het Zuiden der Vereenigde Staten te verhinderen. Ongeveer 200 Engelsche arbeiders zullen de Pinksterdagen tot het doen van een uitstapje naar Parjjs bezigen. De beeren Layard en Peto, die hen daarin ondersteunen, doen dit echter onder voorwaarde, dat elke staat kundige demonstratie daarbij vermeden worde. De spoorwegmaatschappijen zullen die arbeiders tegen zeer lage prijzen vervoeren. Volgens berigten uit China zou de keizer op 23 Maart Tartarye ver laten en naar de hoofdstad terugkeeren. Te Canton werd verzekerd, dat de keizer bedacht was op de verplaatsing van zijne hofhouding naar Shangai, welks door heuvels omgeven ligging hem een veiliger verblijf scheen aan te bieden dan Peking is gebleken te zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Mei. Bij gelegenheid van het verblijf des keizers te Fontainebleau zullen aldaar groote jagtpartijen worden gegeven, tot bijwoning waarvan de leden van het corps diplomatique zullen worden uitgenoodigd. Hoewel de Patrie en de Pays de geruchten, door de Inde'p. Beige medegedeeld, omtrent eene overeenkomst tusschen de kabinetten van Parijs en Turyn, tot oplossing der Romeinsche quaeslie, tegenspreken, blijft laatstgenoemd blad beweren dat men op het punt is daarover tot eenslem- migheid te gerakenen het navolgende vast te stellende Italiaansche rege ring zal het grondgebied van den Paus eerbiedigen en iederen aanval daarop verhinderen; Frankrijk zal dit besluit ter kennis van den Paus bren gen, onder verklaring dat het voornemens is zjjne troepen uit Rome terug te ontbiedende eene helft terstond en de andere helft later. De erkenning van het Italiaansche rijk zon te gelijker tijd plaats hebben. Over deze geruchten sprekendezegt de Parijsche correspondent van het Journ. de Brux. Dat is niet de wijze, waarop Frankrijk en Sardinië afge sproken hebben het Romeinsche vraagstuk tot oplossing te brengen. Eer wij twee maanden verder zijn, zal een ander plan van nog meer doorlastenden aard geheel ten uitvoer zijn gelegd. De heer Cavour zal de Franschen Rome zien verlaten, en zal alsdan hel overige van den erfgrond van den 11. Petrus vermeesteren. Volgens de Patrie heeft de hevelhebber der Fransehe expeditie in Cochin-China een vredesvoorstel van den keizer van Annam ontvangen. De drie bijzondere commissarissen uit hel zuiden van de Vereenigde Staten zijn alhier aangekomen. Zij hebben in last om van Frankrijk, Duilschland en Rusland de erkenning van het nieuwe Italiaansche rijk te verzoeken. Een manuscript in 4". zijnde een misboek uit de IS*1' eeuw, afkomstig uit de abdy van St. Ló te Rouaan keurig in fluweel gebonden en verrijkt met 53 fraaije miniaturen, voorstellende de voornaamste gebouwen enz. te Rouaan, heeft Zaturdag 11. bij openbaren verkoop 26,092 fr. opgebragt. Zekere abt Bernier is te Bordeauxin een gesticht van Jezuitenge vangen genomen, beschuldigd van moedwillige brandstichting der pastorij van Gestiès, ten einde de hooge üssuranlie-gelden te genieten, voor welke n K 7nn m/vhiloip liod i;op7o1zoi</1 uiiiilone von nolenlvKnizl Ir» ivnKnU»:r. hij zijn mobilair had verzekerd; wijders van valsehheid in geschriften °P- ligting, enz. ITALIË. Naar men uit Turyn meldt hebben de Oostenrijkers plan Padua en 1 te versterken, ten einde te beletten dat Venetië en het bekende viertal v tingen door eenen vijand omgetrokken en zoo aangetast worden. Garibaldi heeft het eere-voorzitterschap van de vereeniging der wer kende klassen te Napels aangenomen. In zijne kennisgeving van die aan- neming heeft hij een zeer hevigen aanval tegen de pauselijke regering ea tegen de geestelijkheid in het algemeen gcrigt en eene meer eu meer vaste aaneensluiting der werkende klassen van Italië, als de beste versterkin? der Italiaansche eenheid, aanbevolen. FIEUISSEN. BERLIJN, 13 Mei. Uit Keulen zijn dezer dagen twee petitiën aan het huis der afgevaardig. den gezonden, waarin wordt gewezen op de te hoog opgevoerde belastingen in de Rijnprovinciën en verzocht wordt die zoo spoedig mogelijk te verminderen Door den hofraad Bethge en zijne vrouw, die een vermogen van 350,000 thai, hebben nagelatenis de helft hunner nalatenschap aan scho- Ien, inrigtingen van weldadigheid en dergelijke instellingen vermaakt. «OSTBSRMH. Volgens eene matige berekening, heeft de schatkist door het vermin- deren der waarde van het papierengeldhetwelk in het Lombardisch-Vene- tiaansche koningrjjk gedurende weinige maanden in omloop is geweest niet minder dan 14 mill. fl. verloren. Vrijdag 11. heeft de begrafenis van graaf Ladislaus Teleki plaats ge- had. Genoegzaam de geheele bevolkiug van Pesthnog vermeerderd door bewoners van het platteland, door depulatiën van bijna al de comilalen volgde den treurigen sloet. Men schat het aantal menschen, dat bij deze gelegenheid op de been was, op 200,000. De deelneming was algemeen- er heerschte in de straten, door welke de lijkstoet trok, een diepe stilte en de meeste huizen waren van ronwteekens voorzien. Onder het gelui der klokken van al de kerken volgden alle leden der magnaten- en der gedepu teerden-tafel het stoffelijk overschot van den patriot, naar de plaats, waar de superintendent Törok en de baron Eotvös lijkredenen hielden. Het Ijjk werd vervolgens aan de familie overgegeven, die, vergezeld van eene depu tatie der beide tafels, den weg naar Skisak voortzette, waar het in het familiegraf bijgezet werd. Hoewel velen het overlijden van den graaf het gevolg noemden van cenea moordaanslag, wordt het thans door niemand meer in twijfel getrokken dat hij zelf de handen aan zijn leven heeft geslagen, want de bewijzen daarvan zijn te duidelijk. Omtrent de aanleidende oorzaak blijft men nog steeds in het onzekere. Door den Hongaarschen landdag zal op den 16den dezer beraadslaag worden over het ontwerp-adres aan den keizer. Uit de goedkeuringdie de heer Deak hij de ontwikkeling van zijne voorstellen heeft verworvenmag men afleiden dat het ontwerp zal aangenomen worden. De volledige afschei ding van Hongarye en Oostenrijkdie daarin wordt verlangtligt niet in het plan der regeringzoodat eene toenadering niet is te verwachten. NAPELS, 15 Mei. Gisteren avond is er in den schouwburg San Carlo een groot diner aan de burgerwacht en het leger aangeboden. De heer Topputté heeft, te midden der algemeene geestdrift, een dronk ingesteld op den koning en op het leger. De generaals Nigra en Durando hebben daarop geantwoord. De provinciën verkeeren in eenen voldoenden toestand. Napels is rustig. Generaal Nigra zal Zaturdag vertrekken, door iedereen betreurd. TURYN, 15 Mei. Bij de kamer van afgevaardigden is ingekomen een wets-ontwerp tot den aanleg van eenen spoorweg van Napels naar Ancona. De kamer is verdaagd tot Zaturdag. De heer Ricciardi zal Maandag hel ministerie interpelleren over eenige zaken, Napels betreffende. PARIJS, 16 Mei. In den senaat heeft de heer Billault een geschied kundig overzigt gegeven van de gebeurtenissen in Syrië. De schijnbare onmagt van Turkye verpligtte de grooie mogendheden tot eene groote be hoedzaamheid. Hij herinnerde aan de onderhandelingen, die de bezetting van Syrië voorafgingen, eene bezetting die, in weerwil van eenige tegenwerpin gen, tot den 5de" Junij was verlengd. Engeland had in de verlenging niet toegestemd, dan onder voorwaarde dal het de uiterste termijn zou zijn. Betreffende de organisatie van Syrië had de regering gewigtige redenen om te vooronderstellen, dat de vereeniging van het gezag in cénenkel Christen opperhoofd, die de geheele bevolking van het gebergte onder zijp. bestuur hadgrooie kansen had van aangenomen te worden. Het eenigewat dus verrigt moest wordenwas de overeenkomst ten uitvoer te brengen en Syrië op 5 Junij te verlaten. Indien het vertrek onzer troepen, zeitle de minister, nadeelige gevolgen heeft, dan hebben eenige lieden eene groote verantwoordelijkheid op zich geladen. Wanneer er bloed wordt vergo ten, omdat men onze raadgevingen heeft miskend, dan nemen wij Europa tot getuige, van de zware verantwoordelijkheid die het onnadenkend op zich heeft genomen. Teekenen van goedkeuring.) Het is Frankrijk niet dat Syrië verlaat; het is Europa. Wanneer Frankrijk zijne eigene zaak voorstaat, dan heeft het vrijheid van handelen en deinst het niet terug. GoedkeuringWat zal nu onze gedragslijn zijn? De keizer van Frankrijk zal zijnen pligt niet vergeten. Met de transportschepenafgezonden om onze troepen terug te halen, zullen zes vaartuigen vertrekken, die in de wateren van Beyruth zullen kruisen en de schrik der moordenaars zullen zijn. Engeland volgt dit voetspoor- en voegt zich bij ons, zijne vlag zal in de Levant naast de onze en die van lïusland wapperen, en wanneer de noodzakelijkheid andere maatregelen eischt, zal daarin voorzien worden. Vervolgens las de heer Billault de circulaire van den heer Thouvenel van 3 Mei voor, waarin op eene waardige wijze de gedragslijn, die door Frank-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2