Fer Telegraaf. den uilgever en den drukker van den brief van den hertog van Aumalc aan prins Napoleon (Lettre sur Phistoire de France). De regtbank heeft den eerstgenoemde, den heer Dumineray, veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf en 6000 fr. boete, en den laatstgenoemde, den heer Beau, tot eene gelijke boete en 6 maanden gevangenisstraf. De hh. Dufaure en Hébert heb ben in de verdediging der aangeklaagden tot lof der constitutionele regering van Lodewijk Philips gesproken en scherpe aanmerkingen op de thans be staande orde van zaken gemaakt. De studenten alhier hebben eene inteekening geopend om aan de hee- ren Jules Favre, Picard en andere afgevaardigden der democratische partij een gastmaal aan te bieden. Reeds meer dan 600 personen moeten op die lijst geteekend| hebben. Men zegt dat die aanbieding de toestemming heeft erlangd van de regering. De heer Busson, secretaris van koningin Maria Amelia (gemalin van Lodewijk Philips) is, van Londen komende, alhier aan het spoorwegstation aangehouden en naar het bureau van policie gebragtwaar al zijne goede ren en papieren een streng onderzoek hebben ondergaan. Vier a vijf uren later is hij evenwel weder op vrije voeten gesteld en zijn hem al zijne pa pieren teruggegeven. Te Metz wordt voor de aldaar geopende tentoonstelling een stuk steen kool uit Pruissen verwacht, dat 15,000 kilogrammen weegt. Te Rijssel heeft een der beambten, die thans aldaar, even als elders, belast zijn met de telling der bevolking, in de rue du Plat, in e'e'ne woning 19 huishoudens gevondendie te zamen 101 kinderen bezaten. Tevens be stond er vooruitzigt dat dit getal nog spoedig met 12 zou vermeerderd worden. Te Besangon hebben de commiesen ecnen goeden slag gedaan. Men beeft een wagen met brandhout geladen aangehouden, waaruit niet minder dan 180 Indische chales te voorschijn kwamen. De waarde dezer goederen wordt op 100,000 frs. geschat. Bij het welslagen der onderneming had men ongeveer 20,000 frs. aan inkomend regt ontdoken. De Mon. de l'armee deelt, mede dat van den Franschen bisschop te Peking een rapport is ontvangen, meldende dat in de hoofdstad van het Chinesche rijk diepe rust heerschte, dat de buitenlanders er volkomen veilig waren, en dat de katholieke godsdienst er zonder eenige belemmering uit geoefend werd, terwijl er door de Fransche zendelingleeraars zelfs volks scholen waren geopend, welke zeer druk door inlandsche kinderen werden bezocht. PRUISSEN. BERLIJN, 5 Mei. Uet heerenhuis heeft met 107 tegen 92 stemmen 1 der wet betreffende de nieuwe verdeeling der grondbelasting aangenomen. De meerderheid van het huis schijnt de overtuiging te hebben bekomen dat haar stelselmatig verzet tegen de regering door de bevolking wordt afgekeurd. Een der oudste invaliden van hel Pruissische leger, de majoor W. A. von Mosch, is in 83-jarigen leeftijd overleden. Hij was de voorlaatste der nog overgeblevenen van het voormalig corps van Schillte Straalsund werd hii gewond en ontkwam als door een wonder het doodsgevaar, waaraan dal corps blootstond. Zijn naam slaat op het gedenkteeken voor Schill, bij Brunswjjk, gegrift, en bij zijn afsterven werden er de klokken geluid. RPSLANU. Omtrent den voortgang van de emancipatie der boeren verneemt men dat in de onderscheiden gouvernementen de locale comite's terstond zijn bjjeen gekomen, die zich ijverig bezig houden met de uitvoering van den wil des keizers. Bij al de uitvoerigheid der gedrukte regiementen verneemt men toch van verschillende kanten, dat daarin geenszins voor alle gevallen bepa lingen gemaakt zijn en dat er nog veel lijd en goede wil van beide kanten noodig zal wezen alvorens alles wat de keizer beoogt in praktijk gebragt is. Het officiële blad van Petersburg klaagt op nieuw over de door ver scheiden buitenlandsche dagbladen medegedeelde beriglen betreffende Polen, en zegt dat dezelve grootendeels logens bevatten en uitvloeiscis van kwaad willigheid jegens de Russische regering zijn. Bepaaldelijk verklaart het ge noemde blad, dat te Kiew, alwaar naar aanleiding eener door de studenten gehouden lijkdienst, voor de te Warschau laatstelijk bij de botsing met de troepen omgekomen personen, bloedige onlusten zouden zijn voorgevallen, de orde geen oogenblik gestoord is geworden. Volgens beriglen hier te lande ontvangen is er een opstand uitgebar sten onder de Chinesche troepen te Peking, wegens het niet ontvangen van soldij. 'sGRAVENHAGE, 7 Mei. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn tot rapporteurs over het wets-ontwerp nopens den raad van state benoemd de hh. Gevers Deynool, Meeussen, Schimmelpenninck, Thorbecke en van Goltstein. Morgen beraadslaging over verschillende onderwerpen, waaronder dat betreffende de aardhaling. LONDEN, 6 Mei. In het hoogerhuis heeft lord Wodehouse, in ant woord op eene interpellatie van den heer Camarvan, verklaard dat de aan log van het kanaal van Suez eene onmogelijkheid was. Engeland had zich verhonden de onschendbaarheid van het Turksche gebied te beschermen. De Porie had niet alleen geene concessie verleend, maar zelfs zwarigheden gemaakt tegen de oprigting eener maatschappijdie een deel van haar grondgebied in Egypte in bezit zou hebben. LONDEN, 7 Mei. In het lagerhuis heeft lord Russell, in antwoord op eene interpellatie van den heer Gregory, gezegd, dat het onmogelijk was nu reeds te verklaren of de invordering van reglen van vreemde schepen naar het Zuiden bestemd, door de vaartuigen van de Unie, tegen liet inter nationaal regt streed. Dit hing af van bijzondere gevallen, maar de bedoelde invordering was onuitvocrlijk. Het Zuidelijk stalcn-vcrhond werd door En geland beschouwd als in oorlog zijndeal de reglen hebbende eener oorlog voerende mogendheid. De dotatie van prinses Alice is op 30,000 bepaald. TURYN, 6 Mei. De kamer van afgevaardigden heeft het wets-ontwerp, betreffende eene ligting van 36,000 man in de Napelsche provinciën, goed gekeurd. Deze ligting zal op twee verschillende tijdstippen plaats hebben. PARIJS, 6 Mei. Volgens berigten uit de zuidelijke departementen vreest men daar voor den oogst, van wege de onophoudelijke nachtvorsten. Naar men verneemt heerscht er in Hongarije eene groote gisting en vreest men voor ernstige gebeurtenisseu. De comiialen blijven proteste ren tegen de maatregelen van geweldwaartoe men tot inning der belas tingen is overgegaan. WEENEN, 7 Mei. De Amtsseitung meldt, dat de keizer een jaar- lijksch pensioen van 3000 gulden aan de weduwe van den minister van financiën von Briick heeft toegekend. De Oesterreichische Zeitung bevat een schrijven van den minister van finanliën von Pletter, waarin van de regischapenheid van den heer von Briick en de eerlijkheid, waarmede hij zijne betrekking bekleed heeft, getuigenis wordt afgelegd. De congregatie te Fiume weigert eenparig, aan de ten derde male uit Agram gedane uitnoodiging gehoor te gevenom leden naar den Kroatischen landdag te zenden. STADS-BEllIfiTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenZaturdag den llde" Mei 1861, 's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen 1°. Verordeningen op het openbaar lager onderwijs (te beginnen met N°. 6). 2°. Rekening van het Werkhuis, dienst 1860. 3°. Voordragt tot uitgifte van gronden langs het Haarlemmertrekpad. 4°. Adressen omtrent den ijk op de botervaten, met rapporten. 5°. Adres van de Hollandsche IJzeren-Spoorweg maatschappij, tot de uit gifte van gronden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat bet Kohier van de plaatselijke directe belasting voor het jaar 1861 door Gedeputeerde Staten, bij besluit van den ls,eu dezer maand, n°. 12, is goedgekeurd en op heden aan den Gemeente-Ontvanger ter invordering ter handgesleld, en dat ieder verpligt is zijnen aanslag op den bij de wet be paalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. Leyden, 7 Mei 1861. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN; gezien de Circulaire van den Staatsraad Commissaris des Konings in de Provincie Zuidholland van den 22stcn April 1861, A. N°. 3294/1, 2 Afd. Prov. BI. N°. 47, doen te weten: dat het Z. M. heeft behaagd, bij besluit van den 3deQ April jl. N°. 105, het Departe ment van Oorlog te magtigen, om de miliciens der ligting van 1860, die bij de ver schillende korpsen van het leger in reserve zijn gesteld, tegen den 22slen Mei aanst. in werkelijke dienst op te roepen, ten einde gekleed en in deu wapenhandel geoefend te worden, en wel die, welke tot de regementcn Veld- en Rijdende Artillerie behoo- ren in het algemeen voor den tijd van één jaaren die welke hij het wapen der Infan terie, de drie regementen Vesting-Artillerie, het corps Pontonniers en het bataillon Mineurs en Sappeurs zijn ingedeeld, voor den tijd van 5 maanden. Dat bij opgemeld besluit tevens is bepaalddat op den lslen Augustus aanstaande bij de onderscheidene corpsen, onder al de miliciens, uit de reserve in active dienst opgeroepen, eene loting zal plaats hehhen, ten einde daarnaar te regelen wie hun ner, bij het met verlof zenden der Ligting tot zamenstelling van dat gedeelte der Nationale Militie, hetwelk den Koning voorbehouden is te doen samenblijvenvoor zoo veel de dienst der onderscheidene wapens zulks mogt vorderen, langer in wer kelijke dienst zal moeten blijven, of wel later, bijaldien dit noodzakelijk mogt zijn, weder onder de wapenen geroepen zal kunnen worden. Ten einde niemand daaromtrent onwetendheid zal kunnen voorwenden, zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornd. Leyden, 2 Mei 1861. D. TIEBOEL SIEGENBEEK, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Surgcrlijifc ONDERTROUWD: H. de Water, Jm. 24 j. en A. M. van der Burg, Jd. 24 j.— P. Schreuder, Jm. 28j. en 11. G. Peysler, jd. 28 j. J. Dingjan Jm. 24j.en J. E. Lagerberg, Jd. 24 j. A. Gestman, jm. 29 j. en G. C. van der WalleJd. 24 j. G. van LeeuwenJm. 29 j. er. M. DikshoornJd. 28 j. P. J. Vervark Jm. 27j. en C. van Leeuwen Jd. 26 j. P. Plaizier, Wedr. 53 j. en S. Planje, Jd. 43 j. J. van BemmelJm 25j. en S. C. C. Wendel, Jd. 26 j. C. Mijjering, Jm. 29 j. en W. J. Hoffman Wedc. 29 j. L. Maas, Jm. 36j. en T. Loos, Jd. 28 j. J. A. P. Colombon Wedr. 42 j. en J. A. Verrocn Jd. 42 j. P. A. Ver haar, Jm. 23 j. en J. H. WeiterJd. 25 j. R. Leijendeckcrs, Jm. 34 j. en M. Jansen Jd. 20 j. E. F. van Grasstek, Jm. 44 j. en A. W. Veekman Jd. 27 j. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in het lleeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 4 Mei. Notaris Mr. (1. Odreen. Een Huis en Erf, aan de Doelenachtergracht, Wijk I. N°. 371. Kooper P. Beenakker, ƒ130. Twee dito, gelegen als voren, Wijk I. Nos. 386 en 387. Kooper P. Beenakker, ƒ205. Een dito, aan de CellebroersgrachtWijk I. N°. 442. Kooper W. P. Demjienïe. 755. Een dito, gelegen als voren Wjjk I. N°. 441. Kooper T. T. Vlieland, 661. Een dito, aan het Levendaal, Wijk III. N°. 195, niet geveild. Een dito, aan de Vrouwekamp, Wijk VI. N°. 1309. Kooper J. de Mol. 100.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3