3°. de liniir van het grasgewas van liet plein in de Verwerstraatwaarvan de termijn eindigt uit. December 1804, met den 1 'tt!1 Junij aanstaande te doen op houden en den huurder C. üronsgeest voor dal deel, hetwelk begrepen is in den huurprijs van 26.'s jaars, te verlccnen eene vermindering op de huur ten be drage van 24.zoodat de pachtsom voor den verderen huurtijd wordt twee gulden 's jaars. 4°. aan diakenen der Nederduitsch hervormde gemeente, tol het bouwen van 12 arbeiderswoningen af te staan een gedeelte gronds, gelegen aan de noordzijde van de Westhavenstraat, ter grootte van 563 Q ellen, waarvan 358 te bebouwen met acht huisjes; b. een gedeeite gronds, gelegen tusschen de West- en Oosthavenstratenter grootte van 953 Q ellen, waarvan 574 te bebouwen met twaalf huisjes; c. een gedeelte gronds, gelegen tusschen de Oosthaven- en Looijerstratenter grootte van 869 ellen, waarvan 599 te bebouwen met twaalf huisjes; d. een gedeelte gronds, gelegen aan het einde van de Verwer- en Looijerstraten, ter grootte van 606 ellen, waarvan 365 te bebouwen met acht huisjes; e. een gedeelte gronds, gelegen aan de noordzijde van de Oosthavenstraat, ter grootte van 146 Q ellen, waarvan 84 te bebouwen met twee huisjes; en zulks onder de volgende voorwaarden 1*. Dat de onbebouwde gronden worden aangelegd en gebruikt tot opene plaatsen of tuintjes en met steenen muren van den belendenden grond afgescheiden, zoodat de uitgangen der percelen, daaraan grenzende, worden bewaard en eene onverhin derde gemeenschap met de openbare straat behouden; zullende evenwel, ter bevor dering van de openbare reinheid en veiligheid, de nieuwe poorten van de gronden, hierboven bedoeld onder letters bc en edoor een houten hek worden afgesloten voorzien van een behoorlijk slot, waarvan ieder der bewoners van de daarin uit komende woningen een sleutel heeft, op kosten van diakenen voornoemd; 2". dat in den grond door hen worden gemaakt de noodige gemetselde watervrije putten, om langs de riolen uit de privaten van elke woning den zoogenaamden on- vervalschlen beer te verzamelen, terwijl van stadswege wordt gezorgd voor de be strating, den aanleg van kolken en waterlozingen en het daarstellen der gevraagde pomp, voor zoover zulks in '(algemeen voor de openbare reinheid, bruikbaarheid enz. wordt vereischt; 3". dat voor bet gebruik van den onbehouwden grondover de in te nemen 1157 Q ellen, volgens het beslaande tarief, legen 3£ cent de Q el, jaarlijks op den 31 December ten kantore van den gemeente-ontvanger worde betaald eene recog nitie van veertig gulden vijftig cents ten behoeve der gemeente; 4". dat voor rekening van diakenen komen al de kosten van zegel, registratie, overschrijving enz., op dezen afstand vallende; 5». dat binnen den tijd van zes maanden na de dagtcekening van dit besluit met de bouwing een aanvang moet zijn gemaakt. Het lid Bucaille verlaat de vergadering. 10®. Verordeningen betrekkelijk het openbaar lager onderwijs, zooals die door Burgemeester en Wethouders ontworpen en later door dat collegie, naar aanleiding van het rapport der plaatselijke schoolcommissie, gewijzigd zijn, als: o. Verordening op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs voor onen minvermogenden Geene algemeene consideration in het midden gebragt zijnde, brengt de voorzitter achtereenvolgens de artt. 132 dier verordening in rondvraag, welke allen na deliberatie met algemeene stemmen onveranderd worden aangenomen. Daarna wordt de gehcele verordening in rondvraag gebragt en met algemeene stemmen vastgesteld. Zij luidt dus: Art. 1. Op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs wordt eene dag en eene avondschool gehouden. Art. 2. De dagschool wordt gehouden op Maandag, Dingsdag. Woensdag, Don derdag en Vrijdag des voormiddags van 9 lol 12 uren en des namiddags van 2 tot 4 uren; op Zalurdag alleen des voormiddags van 9 tot twaalf uren. Art. 3. De avondschool wordt gehouden van 1» October tot uit®. Maart op Maandag, Dingsdag, Donderdag en Vrijdag des avonds van 7£ tot 9 uren. Art. 4. Vacantiën zijn: o. Vrijdag en Zaturdag voor paschen en de paaschweek; b. de hemelvaartsdag; c. de pinksterweek d. de kermisweek; e. de 3d® October; de kersweek, gerekend van 24 December tot 2 Januarij. Art. 5. Op de dagschool worden geene kinderen toegelaten, die den ouderdom van 5J jaar nog niet bereikt hebben. Art. 6. Leerlingen van de dagschool, die den ouderdom van 10 jaren bereikt hebben, mogen tegelijker tijd de avondschool waarnemen, indien de hoofdonderwij zer hen daarvoor geschikt acht. Art. 7. Als leerlingen, die uitsluitend de avondschool bezoeken, komen alleen zij in aanmerking, die, tot zij den leeftijd van 12 jaren bereikt hebben, een goed en getrouw gebruik van de dagschool hebben gemaakt. Art. 8. Nieuwe leerlingen op de dagschool worden aangenomen in de eerste volle week der maanden April en October. De plaatsing der leerlingen op de avondschool geschiedt op den eersten Maandag van October. Art. 9. Kinderen, die zich van elders in de gemeente vestigen, knnnen tusschen- tijds worden geplaatst, mits bet blijke, dat zij voorbereid zijn om het onderwijs op eene der reeds bestaande klassen te volgen. Art. 10. Alleen kinderen, die zijn ingeënt of de natuurlijke kinderziekte hebben gehad, mogen worden ingeschreven. Art. 11. Gedurende de eerste twee volle weken der maanden Maart en Septem ber wordt aan de ouders of die hen vervangen gelegenheid gegevenom de plaat sing van nieuwe leerlingen te vragen. De plaats en tijd der inschrijving worden door Burgemeester en Wethouders bij openbare afkondiging ter kennis van de ingezetenen gebragt. Art. 12. Met betrekking tot de scholen voor onvermogenden wordt de gemeente in drie schoolwijken verdeeld. De eerste schoolwijk bevat de Breedestraat van de Choorsteeg, de Hoogewoerd Walersteeg, Hooigracht tot de Groenesteeg, de Groenestegen en het gedeelte der gemeente ten zuiden van deze lijn gelegen. De tweede schoolwijk bevat de Mare, Donkersteeg, Hoogstraat, Maarsmansteeg, ii Choorsteeg, Pietcrskerkplein, Kloksleeg, Nonnensteeg en het gedeelte detnt, dat ten westen van deze lijn gelegen is. De derde schoolwijk bevat het overige gedeelte der gemeente. De school n°. 1 (Haverstraat) is bestemd voor leerlingen wonende in descl De school n® 2 (ürandewijnsteeg) voor leerlingen wonende in de schoof De school n® 3 voor leerlingen wonende in de school»ijl] Art. 13. Voor elke school wordt een boek aangelegd, waarin wordt au kend: a. volgnommer; b. de naam der kinderen en de datum der geboorte dag van aankomst; d. de gezindte waartoe de kinderen behooren; e. Je het beroep en de woonplaats der ouders of die hen vervangende naam i geneesheer, die het kind heeft ingeënt of behandeld toen het de kinderzit^. Bij vertrek van de school wordt in eene volgende kolom aangeteekend en hoe het kind de school heeft verlaten. Art. 14. Bij deze inschrijving moeten vertoond worden de bewijzen van -inschrijvingen van vaccine of dat het kind de natuurlijke kinderziekte gelul Art. 15. Burgemeester en Wethouders onderzoeken de in art. 11 schrijving en voor zooverre daartegen geene bedenkingen bestaan, magtigeo- hoofdonderw ijzer tot het toelaten der ingeschreven leerlingen. Art. 16. Bij de plaatsing der leerlingen wordt aan de ouders of die he vangen een exemplaar dezer Verordening uitgereikt. Art. 17. Leerlingen, die hoofdzeer hebben of in wier woning eene bemv. ziekte aanwezig is, mogen niet toegelaten worden. Art. 18. De ouders of die hen vervangen zijn verpligt te zorgen, dat dek gen behoorlijk gereinigd zijn. Art. 19. Leerlingen, die niet behoorlijk gereinigd zijn, mogen niet tofA worden. Art. 20. De ouders of die hen vervangen zijn verpligt te zorgen, dat dei, de school getrouw bezoeken en vóór den aanvang van eiken schooltijd daar. zig zijn. Art. 21. Indien de kinderen door ziekte verhinderd worden de school te ken, zijn de ouders of die hen vervangen verpligt den hoofdonderwijzer» begin van den schooltijd in persoort of schriftelijk daarvan kennis te neven. Art. 22. Indien de ouders of die hen vervangen de kinderen om andere dan ziekte uit de school wenschen te houden, vervoegen zij zich, onder mef. der redenen, bij den hoofdonderwijzer tot het bekomen van verlof eri onle zich aan diens uitspraak. Art. 23. Indien de ouders of die hen vervangen zich niet stiptelijk hooi het bepaalde in art. 21, 22, 23 en 24 dezer Verordening, is de hoofdoné verpligt hunne kinderen weg te zenden en niet weder toe te laten dan met lijk consent van Burgemeester en Wethouders. Art. 24. Indien de ouders of die hen vervangen den hoofdonderwijzer vt te spreken, moeten zij zich een half uur vóór den schooltijd aan de school gen en zich daar heleefd en ordentelijk gedragen. Zij mogen geene hulponderwijzers of kweekelingen over schoolzaken aans: Art. 25. Bij overtreding van het bepaalde in art. 26, gelast, op voord:; den hoofdonderwijzer, de Burgemeester de wegzending der kinderen, indien blijkt dat daarvoor gegronde redenen bestaan. Art. 26. Leerlingen, die zich zoo slecht gedragen, dat zij voortdurends den gang van het onderwijs verstoren, moeten door den hoofdonderwijzer! van de school verwijderd worden en daarvan onmiddellijk kennis gegeven aan den Burgemeester, met inzending eener voordragt van maatregelen, die bijzonder geval dienstig geacht worden. Na gehouden onderzoek beslist de meester op deze voordragt. Art. 27. Jaarlijks wordt een staat opgemaakt van het gedrag van allele der school en aan de leerlingen zoowel van de dag- als van de avondschool, zich waardig hebben gemaakt, op voordragt van den hoofdonderwijzer,» Burgemeester en Wethouders te bepalen, prijs uitgereikt. Art. 28. De prijsuitdeeling wordt door eene les voorafgegaan en heeft f de maand April, in tegenwoordigheid van eene commissie uit het collegie vit lijksch bestuur. Art. 29. Tot bijwoning van de les cn de prijsuitdeeling worden uilgenot leden van den Gemeenteraad, de leden der plaatselijke Schoolcommissie, di opziener en, indien de lokaliteit het toelaat, de ouders der leerlingen. Art. 30. Leerlingen, die de avondschool getrouw hebben bezocht, wordei school ontslagen. Zij ontvangen, voor zoo verre zij het zich waardig gemaakt hebben, een schrift, volgens bijgevoegd model, dat hun in hun volgend leven tot ami kan strekken. Art. 31. Het ontslag wordt gegeven bij het eindigen van de avondscM maand Maart. Art. 32. Op de school voor minvermogenden, stelt ieder leerling, met i- ring van hen die buiten deze gemeente woonachtig zijn, bij den aanvang', schooltijd, het verschuldigd schoolgeld behoorlijk afgepast, aan den ondri ter hand. Dit schoolgeld is niet verschuldigd voor die schooldagen, op welke een l« door ziekte, met voorkennis de school rnogt verzuimd hebben. b. Instructie voor de hoofdonderwijzers der openbare scholen voor Algemeene consideration worden niet in het midden gebragt, wesbalven zitter de artt. 115 dier Instructie achtereenvolgens in rondvraag brengt worden allen na deliberatie met algemeene stemmen onveranderd aangenomen, na de Instructie in haar geheel in rondvraag gebragt en met algemeene t vastgesteld wordtluidende als volgt Art. 1. De hoofdonderwijzers zijn verpligt stiptelijk alle bepalingen uit k van de Verordening op de openbare scholen voor on- en minvermogenden Art. 2. Zij zorgen voor het geven van klassikaal onderwijs en het streng haven der klassen-verdeeling. Art. 3. Zij dragen zorg dat het onderwijs gegeven worde overeenkom' rooster, die jaarlijks door den hoofdonderwijzer opgemaakt en door Burgera* Wethouders, na de plaatselijke schoolcommissie gehoord te hebbenvastgesteld Deze rooster wordt in de school opgehangen. Art. 4. Zij zien toe op het gedrag en den ijver der hulponderwijzers t

Leydse Courant | 1861 | | pagina 6