leydsche wêêv courant. 1861. MAANDAG 6 MEI. iVB4. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zuturdag Avond. A\V«5l\ \'fy 'i* De Prijs der Courant is 12 in het jaar y de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Uit hoofde van den HEfflELVAAKTSDAC aal de Vrij- dagsclie Courant Woensdag avond worden uitgegeven. Bij deze Courant behoort Bijblad K». 7. BlNNKNLANDSCHHl BKR1GTKN. LEYDEN 4 Mei. In de maand April zijn binnen deze gemeente geboren 168. kinderen als: 82 zoons en 86 dochters, waaronder zijn begrepen 2 paar tweelingen. Overleden 74 personen, als: 10 mannen, 16 vrouwen, 23 zoons en 25 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 3. Voltrokken 27 huwelijken. lieden is reeds ecne der compagniën van het reg. veld-arlillerie, aan gewezen om alhier in bezetting te blijven, onder bevel van den majoor Dycktneesler aangekomen. Wij achten het der mededeeling niet onwaardig dat thans aan twee echiparen onder de verpleegden in het geref. arme oude mannen- en vrou wenhuis alhier het voorregt te beurt valt hunne 50jarige huwclijksvereeni- ging te vieren. Door de welwillende bemoeijingen van hh. regenten gaat deze voor hen zoo gewigtige stond niet onopgemerkt voorbijmaar worden zij in staat gesteld dien cenigzins feestelijk te gedenken. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 149 tol 181 personen. De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis gebragt van degenen die mogten verlangen op den in September aanst. aan te vangen cursus der kon. akademie ter opleiding van burgerlijke ingenieurs te worden toegelaten, dat hel onderzoek der candidaten in de maand Junij zal plaats hebben. De dagen en uren zullen nader bekend gemaakt worden aan allendie voor uit. Mei zich zullen hebben aangemeld. De thans vastgestelde 245c slaais-loterij bestaat uit 20,000loten, 10,000 prijzen en 2 premiën. De collecte dier loterij wordt geopend op Dingsdag 21 Mei en gesloten Zatnrdag 1 Junij. De trekking der eerste klasse zal aanvangen op 17 Junijterwijl de laatste 100 nommers op Zaturdag 7 September zullen worden gelrokken. Ofschoon het moeijelijk is, zegt dc N. R.C.eene juiste begrooting te maken van de schade, welke door den jongsten watersnood in Gelderland is te weeg gebragt, kunnen wij echter op eenigzins goede gronden rnede- deelen, dat het bedrag daarvan op ƒ6,000,000 mag worden geschat. De collecte voor de noodlijdenden op Java heeft te Delft opgebragt ƒ1584 60; te Voorburg ƒ500en te Doesborgh ƒ365. Zondag II. verliet een jongeling eene herberg nabij Vlaardingcn en sprong, na eenigen tijd tegen de leuning eener brug te hebben geleund, in het water. Een voorbijganger ging te water en redde hem van eenen zeke ren dood. De drenkeling, die zich tegen zijne redding verzet had, raakte daarop met zijnen redder handgemeenen sprong, nadat de laatste was heen gegaan, op nieuw in het water. Ook voor de tweede maal werd hij gered en stond op hel punt zijn tweeden redder even als den eersten te beloonen toen men nog in lijds het besluit nam hem te binden en in eene schuur van zijne vermoeijenis te doen uitrusten. Te Haarlem heeft op den 2den dezer de heer C. Mol hel feest zijner 63-jarige ambtsbediening als ambtenaar bij de secretarie dier gemeente ge vierd. De burgemeester, den jubilaris geluk wciischende. deelde hem mede dat Z.M. dc koning, ware verdiensten op prijs stellende, hem benoemd had tot ridder der orde van de Eikenkroon. In den afgeloopen nacht is tusschen Haarlem en Amsterdam de posl- kar, door het schrikken van het paard, in het water geraakt. De postillon is gelukkig gered; het paard is echter verdronken. Uit Zulphen meldt men het volgende: Eene weduwe uit den burger stand 82 jaren oudwerd dezer dagenterwijl zij alleen op hare kamer was, en zeker het vuur in den haard wilde aanporren, door eene beroerte getroffen. Toen men haar een half uur later op de vuurplaat vond, was het bovenste gedeelte van haar ligchaam reeds grootendeels verteerd. In eene algemeene vergadering van leden derTwentsche vereeniging tot bevordering van nijverheid en handel, den 24stcn April II. te Carelshaven (ambt Delden) gehouden, is o. a., naar aanleiding van het door de regering ic kennen gegeven voornemen, om naar het voorbeeld van Engeland en elders, wettelijke bepalingen vast te stellen op den arbeid van kinderen in fabrieken, met algemeene stemmen besloten, op het invoeren van zooda nige bepalingen aan te dringen en te verklaren, dat de vereeniging eene wettelijke voorziening in deze zeer wenschelijk acht. Men begreep echter 2ich te moeten onthouden van de aanwijzing van eenig systeemuithoofde «r verschil van gevoelen bestond over het meer wenscheltjke van een half time systeemzoo als in Engeland bestaat, of wel van een direct verbod °m kinderen beneden zekeren leeftijd in arbeid te nemen. Ook werden door het bestuur verschillende mededeelingen gedaan omtrent den stand van zaken betrekkelijk de op te riglen industrie- en handelschool in Twenthe, waaruit bleek dat de hooge regering zich veel aan die zaak laat gelegen liggen zoodat de hoop mag worden gekoesterd dat men weldra eene gunstige beslissing zal verkrijgen. Naar men uit Uffelte (Drenthe) meldt, heeft een schaapherder, in de nabijheid van den zoogenaamden Bisschopsbergalwaar de bisschoppen van Utrecht, voor dat zij in dit landschap hun bestuur mogten uitoefenen moesten worden ingehuldigd, eene menigte gouden en zilveren munten, uit den tijd der middeleeuwen afkomstig en met het borstbeeld van keizer nendrik III voorzien, gevonden, ter gezamenlijke waarde van p. m. ƒ200. Te Bergen-op-Zoom is door de marechausse'es een persoon aangehouden reizende met een valschen pas, onder den naam van Carl Geyser, woon achtig te Iserlohn (Pruissen), betrapt op het uitgeven van een valsch stuk van vijf francs met bet borstbeeld van Lodewijk XVI (jaartal 1772). Naar men uil 's Herlogenbosch meldt had aldaar het volgende treurig voorval plaats. Een metselaar opende het luik eener privaalput, ten einde eene verstopping te herstellen. Naauwelijks heeft hij zich boven de put ge bogen ofdoor stiklucht bevangen stortte hij daarineen toevallig daarbij tegenwoordig persoon wilde hem grijpendoch had mede het onge luk er hij te storten. Een oogenblik later werden zij levenloos opgehaald. Beiden waren oppassende huisvaders. Blijkens lijdiugen van de Kaap de Goede Hoop hebben de bcrigten omtrent de overslroomingen in Nederland, zoo als te verwachten was, aldaar veel deelneming verwekt. Door de hh. Juta werd er, op verzoek der commissie te Zall-Bommeiterstond eene opwekking tot hulpbetoon ge daan en daarna ingevolge eene oproeping van den heer O. J. 'fritterNe- derl. consul, eene commissie tot bet ontvangen en verzenden van gelden ten behoeve van al de noodlijdenden gevormd. De vrijmelelaars der loges, de Goede Hoop en de Goede Trouw, zijn insgelijks bezig met onder den gedep. grootmeester-nationaal voor de Nederlanden, sir C. Brand, gelden te verzamelen, en men verneemt ook van concerten, bazars, loterijen en dergelijke, die voor de noodlijdenden in Nederland zullen gegeven worden. De hh. Lefèbre en N. J. Welrens zijn voornemens mede een concert tot dat doel te geven. Men hoopt dal men wel een paar duizend bijeen zal brengen. Bij het in de afdeelingen der tweede kamer gehouden onderzoek van hel wets-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk IV der slaalsbegrooling voor 1861 (aankoop van een gebouw te Leyden) werd iu de eerste plaats aange merkt, dal dc regering in dit geval is afgeweken van het aangenomen be ginsel om geene nieuwe gebouwen voor regtscollcgiën in te rigten of te slichtenvóór dal de regeling van het getal en de indeeling der regtscolle- giën bij de wel zal hebben plaats gehad. Bij sommigen vond deze aankoop te minder bijval, omdat het bewijs van de noodzakelijkheid eener onmid dellijke ontruiming der gebruikte localen niet was geleverd. Andere leden verdedigden evenwel de handelwijze der regering, als strekkende tot be vordering van den meermalen met ernst uilgesproken wensch om de ge= meenten toch, overeenkomstig de gemeentewet, te ontlasten van alle niet wettelijk voor hare rekening komende kosten. 's GRAVEN HAGE 4 Mei. Tot substituut-griffier bij de arrond.-regtbank te Botterdam is benoemd de heer mp. R. '1'. Bijlevcld, thans in die betrekking te Briellcen lot no taris te Montfoorl dc heer W. de Gelder, cand.-notaris. Tot opzigtcr van den waterstaat 2dc kl. is benoemd de heer W. G. Bloem, opzigter van de 3Jc kl. en lot opzigler 3de kl. de heer R. 11. van Os, thans van de 4de kl. Aan den heer J. Bosscha, gewezen minister voor de zaken der herv. ceredienst enz., is een pensioen verleend van ƒ2495. De raad-adviseur bij het dep. van koloniën, N. C. Mulder, is door Z. M. den koning van België benoemd lot ridder der Leopolds orde. Door den minister van marine is eene commissie benoemd, om, na alvorens de ooglijders, afkomstig van het fregat Evertsen, te hebben be zocht, advies uit te brengen omtrent den aard der ziekte, de behandeling der lijders en de verder te nemen maatregelen. Die commissie beslaat uit de lib. inspecteurs voor de geneeskundige dienst der zee- en landmagt, en den hoogleeraar Donders, te Utrecht. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: ƒ0.49, van eenige kinderen te Haarlem; ƒ85.65, opbrengst eener verloting te Assen gehouden; ƒ8.45, van den Ned. consul te Riga; ƒ1.50, uit Frankfort; ƒ9.45, van eenige vreemde dames te Barcelona; ƒ541.47, bij den Ned. consul-generaal te New-York ingekomen; ƒ50, van den Ned. consul Ie Stockholm; ƒ431.60, bij den Ncd. consul te 1 Petersburg ingekomen; ƒ452, van een 60-tal ingezetenen te Nettchalel;

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1