Per Telegraaf. rampzaligendie ieder oogenblik den dood door instorting hunner woning moesten vreézen, ziglbaar bleven. En hoewel de meeslen hunner, soms na 24 uren vreeselijk lijden (waarbij, zonderling genoeg, dorst een der ergste ïwellinscn was), gered geworden zijn, daar stonden zij en staan zij nog van alles beroofdmet wanhoop starend op het akelig looneel van den 011- <ler«an"p hunner welvaart. Jaren zullen noodig zijn om de geteisterde land- «treken' in haar vorigen bloei te herstellen, liet is op de meeste plaatsen no" niet mogelijk juiste opgaven te doen van het getal dergenen, die door de°wateren verzwolgen geworden zijn, maar het is nu reeds zeker dat dit getal duizenden zal bedragen, althans wanneer men ook hen daaronder rekent, die door aardstortingen werden verstikt of verpletterd. En niet minder'vreeselijk is het te vernemen, dat alleen in de residentie Bagelen 20 000 huisgezinnen van het hunne beroofd, of naar schatting 50,000 nood lijdenden zijn, zonder voedsel en zonder geld om voedsel te koopen. Al het mogelijke wordt aangewend om in hun eerste nooddruft te voorzien. De heer van der Wyck van wien werd medegedeeld dat hij tot hulpver leening naar de plaats des onheils gezonden was en dat de regering voorloopig een som van acht tonnen gouds te zijner beschikking had ge steld is als een reddende engel door de ongelukkige ingezetenen ontvangen geworden. AI de te Batavia beschikbare rijst is r.aar Tjilatjap verzonden om van daar naar de verwoeste gewesten Ie worden vervoerd. Eene alge- meene inzameling van giften op last der regering door de hoofden van gewestelijk bestuur gehouden, levert sclioone uitkomsten op. En ook ge heel vrijwillig, zonder ecnigen aandrang, draagt de bijzondere liefdadigheid tot leniging van den nood. Wat te Batavia gedaan is, is naar evenredig heid des vermogens overal gedaan. Onder alle giften blinkt uit die van den kapitein-chinees Beh Beauw Tjoan te Samarang, die, ofschoon hij zelf ten gevolge der overstroomingen hoogst aanzienlijke verliezen leedvolgens par ticuliere berigten circa vier ton gouds, twee duizend picols rijst (thans een waarde van bijna ƒ20,000) gesteld heeft ter beschikking der regering. Den lOdtI1 Maart is, op de aanschrijving der regering, in de Christelijke kerken een plcgiige bidstond gehouden, om leniging af le smeken der rampen die Jlidden-Java hebben geteislerd. Het ergste is thans voorbijhet water is afceloopen en de regens zijn zeer verminderd. Zoodra zij op nieuw in hevigheid toenemen, hebben ook weder nieuwe overstroomingen plaats, ge lijk in de residentie Bagelen in sommige streken geschiedde. Er bestaat echter voldoende reden om te vertrouwendat het gevaar weldra geweken zal zijn. In een ander berigt leest men omtrent deze rampen het volgendeMid- den-Java is door eene ramp geteisterdzoo als de natuur ze slechts zelden toezendt. Bergen zijn ingestort en rivieren verlegd, bosschen zijn verdwe nen en tallooze huizen vernield, rijstvelden zijn onder hergen bedolven, ge- heele districten zijn met hunne dessas verpletterd, duizenden van bewoners zijn verdronken en onder aardstortingen hegraven; alle paarden, alle kar bouwen zijn dood; de oogst in een vruchtbaar landschap van Neêrl. Indië is verdwenenallendie in leven blevenverloren alles en verlieten de onherkenbare gewesten. De oorzaak van die ramp is nog niet naauwkeurig hekend; met waarschijnlijkheid wordt zij toegeschreven aan de magtigste nalunrkrachlen en in naauw verband gebragt tot vreeselijke natuurverschijn selen die gedurende de maand Februarij werden waargenomen en nog voorkomen. Aardbevingen werden gevoeld in liet Samarangsche, vrij sterk yells te Padang, ook in Soerabaija's nabijheid; vulcanen, die in onheugelijke jaren niet van zich lieten merken, werpen vuur uit; de Gedeli rookt steeds; de Oenarang en de Merapi hebben vuur uitgeworpente Tjabang-boengin in liet Krawangsche werd eene zeebeving waargenomenen naar de be rigten van de laatste dagen worden voortdurend schuddingen waargenomen in de verwoeste gewesten. Op Sumatra's westkust zijn bij herhaling schokken van aardbeving waargenomen, in de rigting van het O.Z.O. naar N.N.W. Ter hoofdplaats Padang werden in den namiddag van 16 Felir. vier schokken gevoeld, en des avonds een zware schok, die 2 minuien duurde. Ook in de ommelan den werd diezelfde aardbeving gevoeld. Brj het einde daarvan werd een onderaardsch geluid gehoord, niet ongelijk aan dat van een kanonschot, op verren afstand op zee gelost. Te Priamon duurde de beweging 4 a 5 minuten en was zij zoo sterk dat men zich slechts met moeite kon staande houden. De werking der zee en de invloed daarvan op de rivier was ge lijktijdig allerhevigst; nu eens liep de rivier als liet ware geheel droog, terwijl een oogenblik later de zee met geweld naar binnen drong, hel water in liet midden der rivier zich als het ware ophoogde en vervolgens met sterke golfslagen naar de oevers uitsloeg. De werking van de zee duurde gedurende den gelieelen voormiddag van 17 Febr. voort, zoodat aan houdende eb en vloed zelfs binnen een kwart of een half uur werden waar genomen en het water een voet en meer rees en daalde. Ook te Poeloe- pandjang was de aardbeving zeer sterkrondom dat eiland lagen duizende doode visschen van alle soorten en grootten. Ongelukken zijn hier niet gebeurd; enkele gehouwen zijn eenigzins verwrikt en verschoven, doch overigens niet beschadigd. TURYN, 29 April. In de kamer van afgevaardigden heeft de minister van finanliën een wels-ontwerp aangeboden tot den aanleg van een groot hoek voor de openbare schuld van het koningrijk Italië, dat zeer gunstig werd ontvangen. De minister verklaarde dat de finanliële eenheid onont beerlijk was voor de staalkundige eenheid. Vervolgens heeft de minister nog een ander wels-ontwerp ingediendwaarbijten gevolge van een bestaand tekort van 314 millioenhet aangaan eener leening van 500 millioen wordt voorgesteld. TURYN, 29 April. Volgens de Italia heeft de keizer van Marokko het koningrijk Italië erkend. Volgens een ander onzer bladen heeft eene depu tatie van voormalige officieren van Garibaldi zich vereenigd met de akade- mische jongelingschap van Pavia, ten einde aan Garibaldi hunne hulde te brengen tijdens deze een bezoek aflegde bij een zijner vrienden op eene villa nabij Pavia. PAKIJS, 29 April. Bij het wetgevend ligchaam is het wels-ontwerp ingekomen, waarhij 100,000 man van de ligling van 1861 wordt onder de wapenen geroepen. De zittingen zijn geprorogeerd tot 4 Juiiij. WEENEN, 29 April. Van Zanie (Ionische eilanden) meldt men van den 24sltn, dal aldaar op den vorigen dag eene botsing had plaats gehad tusschen het Engelsche garnizoen en het volk. 12 soldaten en 8 personen uit liet volk waren gewond. P00LSCHE GRENZEN, 29 April. De regering gaat sleeds met groote gestrengheid te werk. De algemeene stemming, in de kerken door de gees telijken aangevuurd, verkrijgt een dreigend aanzien. Aan eenige voorname ingezetenen is verboden gezelschap bij zich te ontvangen. De regering heeft nare plannen omtrent de organisatie des lands aan de voornaamste hoofden «er Poolsche bevolking medegedeeld, met verzoek daarover lain advies uit brengen. Dit verzoek is van de hand gewezen. STAni.BERIGTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 2d™ Mei 1861's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1°. Benoeming van hulponderwijzers hij de openbare lagere scholen. 2°. Benoeming van 3 leden der plaatselijke commissie van geneeskundig toevoorzigt. 3». Staat tot verhooging der begrooting van 1861, zoo in ontvang als in uitgaaf. 4». Rekening van den schuttersraad der dienstdoende schutterij1860. 5°. Rekening van het werkhuis, 1860. 6°. Adres van vrouwe Ca Ma Macquelynwed. prof. J. C. Broers, om ont slag als regentesse van het H. G. of Armen- Wees- en Kinderhuis. 7°. Adres van jhr. W. I. C. Rammelman Elsevier, om continuatie der hem opgedragen commissie. 8°. Voordragt tot onderhandsche verhuring van vischvvater, de gemeente toebehoorende. 9". Verzoekschrift van diakenen der Nederduilsch hervormde gemeente, ter bekoming van gemeentegrond. 10°. Verordeningen op het openbaar lager onderwijs. Burgerlijke jStaub. ONDERTROUWD: C. Willebrands, Jm. 32 j.en M. H. Hoogeboom, Jd. 23j. M. Flippaar, Jm. 37 j. en B. YVieland, Wede. 32 j. J. Dingjan Jm. 24 j. en C. de FeyJd. 23 j. M. J. Dusoswa Jm. 39 j. en C. J. VrybloedJd. 44 j. J. J. van Berkel, Wedr. 37 j. en C. J. F. IiannaartJd. 31 j. B. Nievaart, Jm. 29j. en G. Duits, Jd. 28j. II. P. Olivier, Jm. 26j. en J. de Graaf, Jd. 23 j. W. F. Meijers, Jm. 22 j. en F. W. van der VeenJd. 21 j. J. C. van Hartrop, Jm. 35 j. en P. M. le NobelJd. 32 j. J. 11. LeembroekJm. 33 j. en S. T. Beekman, Jd. 25 j. G. F. Smit, Jm. 22 j. en G. van der Wilden Jd. 23 j. N. van Wijk, Wedr. 44 j. en K. Knies, Jd.45 j. P. ten W'olde, Jm. 25 j. en P. L. Meulendrjk, Jd. 23 j. II. Doornik, Jm.33j. en II. van Lcersero, Jd. 30 j. A. van der Water, Jm. 28 j en M. LangebeekJd. 28 j. C. J. Mattaar, Wedr. 47 j. en C. van Dieren, Jd. 36 j. J. de Vroede, Wedr. 35 j. en G. Cas- tricum Jd. 26 j. A. var. Bergen en Henegouwen Jm. 30 j. en G. C. Holbeek Jd. 40 j. A. de Ru, Jm. 25 j. en J. M. Briliyn Jd. 27j. I. van Tongeren, Wedr. en M. il. Biom, Jd. 35 j. W. Schuring, Wed.38j.en M. J Krayesiyn Jd. 27j. J. Peerenhoom Jm. 20 j. en J. van Hooidonk Jd. 26 j. J. I). Ver schoor, Jm. 24j. en C. W. P. Tegelberg, Jd. 21 j. A. Hardeman, Wedr. 38j. en E. StuifzandJd. 27 j. J. Kok ,gesch. eclitg.40j. en H. M. J. Klok Jd. 24 IIESSKAIEEIVS. HOOKN, 27 April. Door den kerkeraad der herv. gemeente is uit het vroeger opgegeven 12 tal predikanten het volgende 6-tal gevormd: dd. van der Horst, te Oostwoud; van der Meulen, te Neede; Pantekoek, te Char- lois; RauwenhofT, th. doet. te Zalt-Bommel; Slolemakcr, th. doet. te Maar tensdijk; Vorstman, th. doet. te Renswoude. Tot pred. bij de herv. gemeente te Venlo is benoemd de cand. J. H. Kunst. AKAIIIJIIE-N IK IIWS. PKOMOTIEN AAN DE GROiMNGSCHE HOOGESCtltlOL. Den 26stcn April de heeren J. R. van Iddekinge en W. Modderman, van Groningen, beide in de regtenmet Theses. Gehouden Verkooping van onroerende goederen in liet Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 27 April. Notaris J. P. W. Schermer. Een Huis en Erve aan de Heerengracht, Wijk VII. Nos. 130 en 130r"od Kad. Sect. 1. N°. 1172. Koopers C. C. H. en G. A. J. Reinke. ƒ2700. Een Pakhuis aan de oostzijde van de Vestestraat, Wijk VII. N01. 130 en 182a, Kad. Sect. I. N». 1176. Koopers Gerr. van Wijk en Comp. ƒ500. Een Pakhuis met Turfschuur enz.aan de westzijde van de Verwerstraat Wijk VII. N«. 244 en 245. Kad. Sect. 1. N». 1330. Koopers Gerr. var Wijk en Comp. ƒ420. 244sle Staats-Koterij. Trekking der Vijfde Klasse. 9de Trekking. N°. 17414 een prijs van ƒ25,000. N°. 18519 een prijs van ƒ1500. Nos. 2065, 13751, 14597 en 16591 ieder een prijs van ƒ1000. 10de N°. 18851 een prijs van 5000. Nrs. 1104, 9282, 9418, 10235, 10713 en 19364 ieder een prjjs van ƒ1000. AD VERTENTIEN. VIJFTIGJARIGE ECHTV E ES EEXIGI AG van J. W. KOPPESCIIAAR en C. C. HOEFMAN. De Ondcrgeteekende betuigt zijnen dank aan Betrekkingen en Vrienden voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij de bevalling zijner Eehtgenoole. Valkenburg, 30 April 1861. G. F. ALSCHE. De Oiidergeteekenden betuigen bij dezen, ook namens hunne Kinderen, hunnen welmcenenden dank voor de bewijzen van deelneming, hun betoond bij hunne vijfentwintigjarige Eclilvereeniging. W. HOOGENSTRAATEN. Leiden, 30 April 1861. M. HOOGENSTRAATEN, gcb. ÜIerz. Voor de zoo menigvuldige blijken van deelneming en belangstelling ons ten deel gevallen ter gelegenheid der onlangs plaats gehad hebbende Eclit- verbindtenis onzer Dochter, betuigen wij, door deze, onzen dank. C. J. LUZAC, Leyden, 1 Mei 1861. J. C. LUZAC, geb. Blokhuyzen.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3