LEYDSCHE COURANT. 1861. WOENSDAG I MEI. De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. N". 52. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar} de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN 30 April. l)e garnizoens-verandering is gisteren alhier aangevangen met het vertrek van de helft van het reg. rijdende artillerie, dat alhier gedurende bijna 9 jaren verblijf hield. Maandag aansl. vertrekt het overige gedeelte van dat regimenlalsmede het depól-balaillon van het 5dc reg. infanterie. Morgen begeeft zich het 2e bat. grenadiers naar 'sHage, dat vervangen wordt door een bat. van het 4de reg. infanterie. De compagniën van het reg. veldartil lerie, aangewezen om alhier in bezetting te komen, worden den 8ei> Mei verwacht. De schaalcollccte, ten behoeve der noodlijdenden op Java heden alhier gehouden, heeft, na aflrek der onvermijdelijke onkosten, ten bedrage van 28, opgebragt de som van 2454.31. Bij de aanbesteding van het eerste perceel van het nieuwe gebouw tot de nachtelijke afzondering der gevangenen in de militaire strafgevangenis alhier, welke dezen morgen heeft plaats gehad, is gebleken, dat de laagste inschrijver was Adrianns Lingendljk, te Noord-Waddinxveenvoor de som van 27187. In de voorjaarsvergaderingen voor het examineren van onderwijzers zijn in liet geheel 775 personen geregtigd verklaard tol het geven van onder wijs of hebben eenigen hoogeren graad verworven. Hiervan waren 423 mann. en 352 vrouw, candidate!!. Het getal aangekomen hulponderwijzers is 153, dat der afgewezenen 67, dat der hulponderwijzeressen 95dat der afgewezenen 29; tot hoofdonderwijzer zijn bevorderd 74 personen, afgewezen 66, tot hoofdonderwijzeres 22 afgewezen 6. Tot het vak van huisonderwijs heb ben zich van beide geslachten 2 personen aangeboden, welke ook toelating verkregen. Eene toelating voor dameshandwerken ontvingen niet minder dan 69 personen. Voor bet Frausch slaagden 44 heerenterwijl 71 werden afgewezenvan de dames slaagden 87 en werden 24 afgewezen. Voor het Engelscli werden aan 49 dames den verlangden graad toegekend en 6 afge wezen, terwijl van de heeren 31 toegelaten en 17 afgewezen werden. In liet Duilsch verwierven van 49 candidalen 30 de aanteekening op hunne acte, terwijl van de 30 dames, die zich aanboden23 slaagden. Voor het leekencn zijn van de 28 geexamineerden 24 toegelaten; in de landbouwkunde is de cenige geexamineerde geslaagden van de kandidaten voor het examen in de gymnastiek zijn van de 13 kandidaten 11 toegelaten. In de wiskunde zijn van de 37 geexamineerden 30 toegelaten. Voor een volledig examen in de vakken van het voortgezet onderwijs boden zich 32 personen aanwaar van 24 zijn geslaagd. Met wijziging in zooverre van de beslaande formatie van hel regiment rijdende artillerie is door den koning bepaald, dat bij dat regiment voorlaan een kapitein a la suite zal kunnen worden gevoegd. Uit de door den minister van binnenl. zaken daaromlrent van de prov. geneeskundige commissien gevraagde inlichtingen is gebleken, dal tot in het begin van dit jaar, in ons vaderland, door de in sommige provinciën zeer hevig gcheerscht hebbende, doch in andere in het geheel niet voorgekomen, hoogst kwaadaardige keelziekte (angina diphtheritica) zijn aangetast gewor den 908 lijders, waarvan 213 zijn gestorven. Naar men verneemt, bestaat het voornemen bij eenige studenten aan de koninklijke akademie te Delft, om, onder nadere goedkeuring van Z. M. den koningeene loterij te houdenwaarvan de opbrengst zal strekken tot leniging van de ramp waardoor Java is getroffen. Uit Hoorn meldt men dat in en bjj de haven aldaar in de vorige weck op eenen dag ongeveer 30 last panharing met schepnet ten is gevangen. Uit Zall-Bommel meldt men het volgende: Volgens verklaring van den stads-geneeshccrdat de zieken genoegzaam waren hersteld, zijn de laatste noodlijdenden door den watersnood naar hunne gemeenten terugge keerd. liet onderstaand rapport, door de commissie, afdecling huisvesting is alzoo het laatste dal wordt opgezonden aan de regering. »Aan het einde van hare taak gekomen meent de commissie, in haar rapport, zonder zich eenigen lof te willen aanmatigenmet voldoening op liet werk door haar verrigt te mogen terugzien; immers wanneer men in aanmerking neemt, dat binnen deze stad gedurende meer dan 3 maanden, in betrekkelijk beperkte ruimten, doorloopend 1200 tol 1500 vlugtelingen werden verpleegd, midden in den winter, van alles beroofd en aan de grootste ellende overgegevendan mag men er zich over verheugendat bij de vele ziekten, die daarvan liet noodzakelijk gevolg moesten zijn, het ziekte-karakter eenvoudig is geblevenen het getal der overledenen niet nieer dan 45 heeft bedragen. Dit springt vooral in het oog, wanneer men bedenkt, dat van de 16 overleden volwassen personen 2 in het laatste lijd- perk van tering verkeerdencn wel 7 anderenallen hoogbejaardenin zoo- danigen staat van uitputting hier van builen aankwamen, dat de dood daar van, na een of meer dagen, het gevolg werd; meest oude, ziekelijke men- schen stierven aan catarrliaal, long- en darmlijden, terwijl de verdere over ledenen, ten getale van 29, allen kinderen waren, die, in weerwil van de meest mogelijke zorg voor voeding, verpleging en geneeskundige behandeling, geen weerstand konden bieden aan de bij de vlugt doorgestane koude en ontbering, en onder verschijnselen van hardnekkige diarrhea bezweken." Onlangs is gemeld dat onder de gemeente Eibergen een moord was ge pleegd met het doel om zich van eene som van ƒ1000, welke de vermoorde bij zich had gehadmeester te maken. Thans wordt medegedeeld dat men in die gemeente wel is waar, onder weg het lijk van den bewusten persoon heeft gevonden, doch dal bij eene schouwing, welke op last van den officier van justitie te Zuiplieu heeft plaats gehad, daaraan geenc kenteekenen van geweld zijn gevonden en integendeel is gebleken dat de overledene aan eene beroerte moet gestorven zijn. Ook kon er geene sprake zijn van eene ont vreemding van zulk eene som gelds, daar bij onderzoek gebleken is dat de overledene die niet bij zich heeft gehad. Te Groningen is op den 26sten dezer door de geneeskundige faculteit weder iemand afgewezen, die, voorzien van een Jenaasch diplomazich daar aan een colloquium doctum kwam onderwerpen. Dit is de derde persoon die binnen eenige weken aldaar niet is toegelaten. Ditmaal betrof het een reeds bejaard heelmeester ten platten lande. Uit Breda meldt men dat zekere Catharina Specht, die van wege het diakonie-besluur der evang. lnth. gemeente aldaar in liet Oude Vrouwen huis is besteed, in de volgende week haren 101slen geboortedag zal vieren. Zij komt nu eu dan nog op straat en is nog goed bij haar verstand. Bij arrest van het provinciaal geregtshof van Limburg' is de stad Maastricht veroordeeld de vaste goederen, die haar bij besluit van den Soevereinen Vorst van Oranje, dd. 26 Junij 1815, waren afgestaan, aan het rijk terug te geven, omdat de godsdienstige gebouwen in geen goeden slaat gehouden en van bestemming veranderd waren. liet verslag van de afdeelingcn der eerste kamer en het regeringsanl- woord nopens het ontwerp van wet op de reglerlijke organisatie is thans rondgedeeld. Omtrent de strekking der voordragl loopen de gevoelens van dc leden der kamer zeer uileen. Op de reglsmagt der kanlongereglen in strafzaken is geene aanmerking gemaakt, wel in burgerlijke zaken. Het beginsel van kennisneming van alle strafzaken door de reglbanken is door verscheidene leden bedenkelijk geacht. Door een aantal anderen is dit be zwaar niet gedeeld. Wal de geregtshoven aanbelangt beeft de meerder heid zich niet tegen hare vermindering verklaard. Ten aanzien van dc cassatie oordeelden de meeste leden, dat zij niet kan gemist worden. De regering heeft in het breede op deze bedenkingen geantwoord. 's GRAVEN I!AGE, 30 April. Men verneemt dat Z. M. benoemd heeft tot officier der orde van dc Eikenkroon den kapitein der genie van het leger in O.-I. L. II. Deeleman. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der artillerie te benoemen bij den staf, tot luit.-generaal en inspecteur van het wapen, den generaal- majoor C. Daneels van Wijkhuise, directeur in de lstc artillerie-directie tot generaal-majoor en directeur iu de lstc artillerie-directie, den kolonel W. II. Doorman, kommandant van het 3de reg. vesting-artillerie; bij het 3dl! reg. vestingartillerie, tol kommandant van het corps, den luit.-kolonel J. W. Tichler, kommandant van hel corps pontonniers; tot kapitein 3dekl. den ls,en luit. P. du Puy, van het corps; bij het reg. rijdende artillerie, tot kapitein 3de kl. zijn ordonnance-officier, den lsten luit. J. Roosmale Nepveu, van het corps, met bepaling, dat hij aanvankelijk in zijne tegen woordige betrekking van ordonnance-officier gehandhaafd blijft; bij hel corps pontonniers, tot kommandant van liet corps, den majoor H. van der Meer de Walcheren, van het 3de reg. vesting-artillerie; bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt: tot officier van gezondheid 2de kl. dien van de 3de kl. J. Sombeek. Z. M. heeft aan den lslCD luit. F. M. B. Alewjjn, van hel reg. rijdeude artillerie, eervol ontslag verleend uit zijne tegenwoordige betrekking van 'skonings ordonnance-officier, teil einde hem in de gelegenheid te stellen, de dienst bij zijn corps te hervatten, cn aan den kapitein W. H. C. R. graaf van Bylandt. van het 6de reg. infanterie, op zijn verzoek, eervol ont slag uit de dienst verleend. Z. M. heeft bepaald dat dc commissie tol bet doen eener inspectie van het kon. instituut voor de marine te Willemsoord voor dit jaar zal bestaan uit den vice-admiraal D. Bijl de Yroe, direcicur en kommandant der marine ie Willemsoord, voorzitter; den hoogleeraar C. van Ileynsbergen; den kapt. ter zee J. C. Baak, en de kapt.-luitenants ter zee M. Cazaux van Staphorst cn O. A. Uhletibeckals leden.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1