leydsche courant. MAANDAG 29 APRIL, De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LËÏDÜf727 April. HB. officieren der bezetting, die in de volgende week van hier vertrek ken, hebben heden middag op het raadhuis bij den heer burgemeester hunne opwachling gemaakt, ten einde Z. E. Achtb. vaarwel te zeggen. De teekenaars aan de schilder- en teelten-academie Ars aemula naturae alhier, hebben jl. Donderdag avond aan hun model, den artillerist L. Win den, die overmorgen de stad verlaat, een zilveren horlogie met toepasselijk, sierlijk gegraveerd, opschrift vereerd, tot erkenning van zijn jjver en onbe sproken gedrag, gedurende 9 jaren bij hunne teekenoefeningen aan den dag gelegd. Dit geschenk werd hem door den commissaris van orde J. Engels Jr. met eene toespraak overhandigd. Tevens werd hem zijn portret ten voeten uit, door den heer A. J. Kouwels geteekend, ter hand gesteld. Omtrent de benoeming van eenen bisschop van Haarlem deelen wij nog het volgende, door ons ontvangen, schrijven mede: Algemeen verzekert men, dat het drietal voor den vacanten bisschopszetel te Haarlem, door het kapittel naar Rome opgezondende (alphabethisch gestelde) namen dezer hceren beval.- Borrel, Feye, hoogleeraar, en van Kints, president van het seminarium te Warmon'd. Doch de aartsbisschop van Utrecht zou te Rome hebben voorgesteld den heerWilmer, plebaan van S'. Jan te 's Hertogenbosch, die veel kans moet hebben van benoemd te worden, zoo hij niet reeds be noemd is. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 162 tot 194 personen. Een mand nieuwe aardappelen is aan Z. M. den koning aangeboden door Jan de Jeu, aan den lloogen Rijndijk onder Soeterwoude. Volgens de laatste berigteningezonden door den staatsraad, commis saris des koniirgs in Gelderland, liet de gezondheidstoestand der overstroom den in de gemeenten Ammerzodeu en Di'iel nog al te wenschen over. Het typheus ziekte-karakter was daar niet verminderd, en liettgelal der lijders toegenomen. De sterfte is. in verhouding tot het aantal zieken, gering. De geneeshceren zijn door de gemeentebesturen in staat gesteld om in alles te voorzien wat lot verpleging der zieken en tot versterking der herstellenden noodig is. Te Driel wordt de school iugerigt voor de zieken, en dagelijks nog voor 400 personen middageien gekookt. Te lledel is de gezondheids toestand aanmerkelijk verbeterd. Zoo ook onder de kinderen te Rommel. Aan alle andere gemeenten zijn de berigten gunstig. De verpleegden te Bommel zijn, behalve eenige zieken, naar hunne woouplaalsen teruggekeerd. Die te Tiel eu te Nijmegen zullen dit ook eerstdaags doen. Uit den llommelerwaard meldt men dat aldaar de heeren leden van gedeputeerde staten van Gelderland, A. van Daalen eu mr. W. G. baron van Zuylen van Nyevelt, geassisteerd, voor zoover de taxatie van de schade aan gebouwen betreft, door den heer architect P. van der Kemp, van Nij megen, van wege het provinciaal bestuur werkzaam zijn, om de schade, veroorzaakt door de jongste overstrooming, door de gemeentebesturen opge geven, te onderzoeken eu te verifiëren. Uit Zutphen meldt men het volgende: Eenige landlieden, dezer dagen van de markt te Lochem komendewaren het dorp Laren genaderd toen zij, naar een hunner makkers omziende, die zich aan jenever was te bui ten gegaan en daarom achter in den wagen was neergelegdlot hunnen schrik bemerkten, dat de man ten gevolge zijner onmatigheid gestorven was. In het kanaal van Voorue had gisteren het volgende voorval plaats. De Engelsche stoomboot Pelican vertrok van Nieuwesluis, als naar ge woonte, met eene roeiboot met twee man bij zich. Die roeiboot was met eene lijn aan de boegspriet verbonden en men stoomde zonder verhindering voort; doch eensklaps slipte de lijn, de roeiboot sloeg om. werd verbrijzeld en de twee zich daarin bevinden personen verdwenen onder de stoomboot. Na veel inspanning werden de beide personen gered, doch eenige uren daar na is de jongste, een veel belovend 21 jarig jongeling, overleden. 's GRAVENHAGE, 27 April. Tot reglers in de arrond.-regtbank te Sneek zijn benoemd, de hh. mr. J. J. Dolman, secretaris der gemeente Kollumerland en Nieuw-Kruisland en mr. J. B. Vos, kantonregter te Lemmer. Van hier schrijft men aan de C. Door Z. M. is dezer dagen tot bevelhebber der troepen van het wapen der infanterie, die in Augustus aan staande het kamp bij Milligen zullen betrekken, benoemd de gen.-maj. van Muiken. bevelhebber in de 4dc militaire al'd.onder wien als brigade-komman danten zullen fungeren de kol. van Emden van het lslc reg. en de kol. van lloey Schilthouwer van het reg. grenadiers en jagers. Van 13 Julij tot 13 Aug. zullen ongeveer 1200 man en 1180 paarden in het kamp vertoeven, terwijl van 17 Aug. tot 16 Sept. 6500 man en 1150 paarden er zullen ver- eenigd zijn. De aanbesteding der levensmiddelen voor deze troepen zal den 3dcn Junij te Arnhem plaats hebben. Bjj beschikking van den minister van binnenl. zakei: zijn bevorderd: tot opzigter van den waterstaat lstc kl. die der 2de kl. H. J. Verhaar; tot opzigters van den waterstaat 2de kl. die der 3dl! kl. G. Röttger en J. C. J. Huysers; tot opzigters van den waterstaat 3dc kl. die der 4de kl. G. Riet berg en H. J. Brusse. Aan den minister van staat mr. J. S. Lotsy is, als afgetreden minis ter van marine, een pensioen verleend ten laste van den slaat, ten bedrage van ƒ4000 'sjaars. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: ƒ1300, te Suriname ingezameld; ƒ3200, door de commissie te Curasao en onderhoorigheden ingezameld, waaronder ƒ200 van Sl. Martin (Ned. gedeelte); ƒ100, opbrengst van een door den beer J. Q. Audriessen te Wijk bij Duurstede uitgegeven gedicht. Bij de commissie alhier tol inzameling van giften ter leniging van de ramp op Java, is nog ontvangen van II. M. de koningin ƒ500, Z. K. II. den prins van Oranje ƒ1000, Z. K. H. prins Frederik der Nederlanden ƒ1000, terwijl de collecte heeft opgebragt ƒ16,178, zoodat de alhier ver kregen bijdragen, met inbegrip der vroeger vermelde giften van Z. M. den koning en fill. KK. HH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden, te zamen ruim ƒ25,000 uitmaken. Door het corps stafmuziekanten van het reg. grenadiers en jagers zal Dingsdag aanst., met welwillende medewerking van eenige beroemde artistes, een groot militair concert, ten voordeele der noodlijdenden op Java, ge geven worden. De tentoonstelling der prijzen voor de groote weldadigheidsloterij is Donderdag door 2750 en gisteren door 2097 personen bezocht. Dingsdag namiddag wordt die tentoonstelling gesloten; op dien dag zal aan de vvcc- zen vergunning worden verleend haar te bezigligen. Tweede Kamer der Staten-Generaal. Zitting van Vrijdag 26 April. In deze zitting is beraadslaagd over het wets-ontwerp tot verdere rege ling van het gebruik van het koloniaal batig slot van 1858. Daarbij wer den geene groote koloniale punten behandeld; alleen werden ter sprake gebragt de Vrachtvermindering der handelmaatschappij, de emancipatie der slaven in West-lndië, en de evangelisatie in Oost-ludië; bij het'laatste punt werd door den beer Elout met een enkel woord de staatkunde van het kabinet aangeroerd. De minister van builenl. zaken herhaalde dat hel kabi net liberaal was, maar vrijheidsgezind kon men hier wezen, zonder daarom nog die gezindheid - in den ruitnsten zin met betrekking tot lndië in allen opzigle te deelen en uit te strekken. De minister van koloniën verklaarde op de vrachtvermindering niet te zullen terugkomen; en zejde eene voor- dragt toe cener wet- op de vrijverklaring der slaveiigegrond op eene ge lijktijdige emaucipatie, met schadevergoeding, eeu 10-jarig regeringstoezigt en eene immigratie onder het toezigt van het bestuur. Met betrekking lot de evangelisatie in Oost-Indië zeide hij dat dienaangaande de bepalingen van de voorschriften van het/Indische regeringsreglement moesten nageleefd worden; tegenwerking van de zijde der regering lag niet in de bedoeling. Het wets-ontwerp is vervolgens met algemeene stemmen aangenomen; zoo mede eenige andere wetten en conclusion op rapporten. De vergadering heeft bepaald dat op aanst. Maandag zullen behandeld worden de wets-ontwerpen tot nadere wijziging van sommige bepalingen der wel op de brievenposlerijen lot verduidelijking van art. 68 der wet op de onteigening ten algemeenen mille (aardhaling). jTP|iis<üp; ÜEIUGTE\' H K It. «J I fc BRUSSEL, 26 April. Woensdag avond 11. is een lievige brand uitgebarsten in hel Theatre des Nouveautés, gelukkig nadat de voorstelling, welke op dien avond be stond uit het looverballel les Bibelots du Diablewas afgeloopen. In een half uur lijds stond het geheele gebouw in vlam, en des morgens ten 5 ure was het niet meer dan een puinhoop. Het was bij onderscheidene maat schappijen voor eene som van 200,000 fr. verzekerd. De oorzaak van den brand is nog onbekend. In dit schouwburggebouw, dat zeer uitgestrekt was, woonden meer dan 30 gezinnen, die bij dezen brand groote schade hebben geleden. Er is eene inschrijving ten hunnen behoeve geopend. KNi«5EL,AÏW Eï. LONDEN. 25 April. De commissarissen voor de tentoonstelling van 1862 herinnerendat na 1 Mei aanst. geeue verdere aanzoeken om plaatsruimte in hel op te rig- len gebouw kunnen worden aangenomen. De algemeene wereldtentoonstelling zal op 1 Mei 1862 geopend worden. Er zullen geene andere dan sedert hel jaar 1850 vervaardigde werken van nijverheid worden toegelaten. De kon. landbouwmaatschappij is voornemens, gelijktijdig met de groote tentoonstelling van nijverheid en kunst, eene ten toonstelling van vee en van landbouwwerktuigen te houden, en de regering wilten einde de uitvoering van dat voornemen te bevorderenaan de maatschappij ruimte voor hare tentoonstelling in eene van de openbare wandeldreven der hoofdstad geven. In Freemasons Tavern is eene vergadering gehouden van de leden der vereeniging, welke zich ten doel stelt om gevallen vrouwen op het pad der deugd terug te leiden. Deze samenkomst werd door zeer vele dames bijge woond. Uit het bij deze gelegenheid gegeven verslag bleekdat gedurende het jaar van 1 Februarij 1860 tot 1 Februarij 1861 aan bijdragen was ontvangen eene som van 2924 terwijl de uitgaven ruim 2500 had den beloopen. Ten gevolge van de menschlievende pogingen van bestuur en leden, waren in 19 nachtelijke vergaderingen, gedurende dat tijdvak te Londen gehouden27,000 ongelukkige meisjes er toe gebragt om godsdien stig onderrigt Ie ontvangen, 89 waren aan hare familiën teruggeleverd, 75 waren van diensten voorzien, 6 waren gehuwd eu 81 waren op eigeu ver zoek in verbeterhuizen opgenomen. FKANKRIJH. PARIJS, 25 April. Men heweert dat er tusschen Frankrijk en den onderkoning van Egypte onderhandelingen hebben plaats gehad, ten gevolge waarvan eenige bepalin gen zijn vastgesteld, krachtens welke Frankrijk, bij mogelijke gebeurtenis sen, eene militaire bezetting zal kunnen leggen in dat gedeelte van Egypte, hetwelk gewoonlijk tot een doortogt dient om van de Middellandscïic zee

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1