Per Telegraaf. treden, verder woriel scholen, Daartegen le waken, is een allereerste pligt der regering. Indië moet blijven wat het nu is, eene Nederlandsche bezitting. Hiermede willen wij niet hebben verslaandat Indië uilsluitend ten voordeele van het moederland behoort te worden geëxploiteerd. Ook Indië heeft zijne be hoeftenen daaraan moet worden voldaan. Het is goed en billijk dat een gedeelte van den rijkdom, daar voortgebragtaan Indië worde overgelaten. Het is goed en billijk dal meer en meer gelet worde op hetgeen daar de welvaart en zedelijke verbetering kan doen toenemen, al moesten ook daar door de tiilkeeringenaan het moederland le doen, verminderen, liet is goed en billijk dal men er zich op loelegge, de voornaamste grieven tegen het cultuurstelsel weg te nemen, en dat aan de sluimerende krachten, die zich naar vrijen arbeid en vrije industrie uitstrekken, een uitweg worde gegeven. Maar dat alles kan geschieden zonder het stelsel zelf aan te lastenen zonder toe le laten dat hel zijdelings worde ondermijnd. Dat alles kan geschieden zonder dal de gouvernementscultures behoeven te wij ken voor bijzondere ondernemingenof dat de staat zonder compensatie afstand zou behoeven le doen van de voordeelen, die hij nu uit het cultuur- stelsel genietom die aan particulieren weg te schenken. Wij vertrouwen dal de kamer, en althans zeker de natie, den weg, die tot zulke uitersten leiden zou, niet wenscht in te slaan. De minister besloot zijne rede aldus: De Nederlandsche natie, wij zeg gen het met volle overtuiging, de Nederlandsche natie is het twisten moede, en verlangt dat er gehandeld worde. De kamer, wij mogen het met regt verwachten zal ook in dit opzigt de ware vertegenwoordiging der natie zijn. Zij zal ons het handelen mogelijk, zoo niet gemakkelijk maken, en alzoo met ons het bewijs leveren, dat het liberaal element eene levenskracht bezitwaardoor hetook na lange sluimeringweet op le bouwenen wat het opgebouwd heeft le behouden. 's GRAVEN I! AGE, 25 April. Tot substiluul-olTicier van justitie bij de arrond.-regtbank te Zierikzce is benoemd de heer m'. N. H. van Nes van Meerkerk, thans kantonregter te Corigenc. Z. M. heeft aan de kon. akademie te Delft benoemdtot leeraar in de natuur- en wiskundige wetenschappen dr. C. H. C.Grinwis, thans leeraar aan het gymnasium te Delft, en tot leeraar in de burgerlijke bouwkunde den heer G. J. Morre, thans opzigter bij de landsgebouwen te 'sGravenhage. Z. 31. heeft benoemd lot solo-violoncellist des konings den heer P. R. llekker, van Utrecht, leerling van het conservatoire te Brussel. De minister van marine zal op morgen en die van oorlog op Dingsdag aaust. geen gehoor verleenen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: ƒ1407.81, uit Luxemburg; 79.23, door den beer Th. Werner te Hanover bijeenverzameld; ƒ1466.68, bij den Ned. consnl-gencraal te Antwerpen ingekomen; 1000 fr.gift van den heer O. van Mertzenfeld, Ned. consul te Bloskou; 999.58 uit Kopenhagen; 2900 fr., door den Belgischen vice-consul tc Bazel ingezameld; ƒ4650, opbrengst eener collecte door den prot. leeraar E. Coquerel in Frankrijk gedaan; ƒ530, door de Ncd. consuls te La Rochelle en Bayonne ingezameld, ƒ112.07, opbrengst van een te Purmerende gegeven concert; 91.10 Pr. Th. bij den heer Ecknerle Bloersingekomen20 Pr. Th.door den heer Oether te Kassei ingezameld; ƒ12, van een Engeisch fabriekant; 25, uit Gent. Bij de regering is per telegraaf het volgende berigt uit Batavia, van 16 MaartontvangenZware zee- en aardbevingen op Sumatra. Midden- Java herstelt zich van lieverlede van de jongste zware schokken." De heer H. C. Murphy, minister-resident van de Vereenigde Staten bij ons hof, zal vervangen worden door den heer James S. Pike, die wel dra alhier verwacht wordt. Bij de commissie alhier, tot inzameling van giften; ter leniging van de ramp, welke een gedeelte van Java heeft getroffen, is van UIL KK. HU. prins en prinses Hendrik der Nederlanden eene gift van ƒ1200 ontvangen. De tentoonstelling voor de algemeene verloting alhier is eergisteren bezocht door 2502 personen; wederom zijn er ongeveer 500 loten verkocht. Gisteren, waarop de entre'c-prijs ƒ1 was, zijn er 406 bezoekers geweest. Itl,iÏEXL.VADSUHE BK1UGTE.V ENGEliAX B. LONDEN. 23 April. Tot nu toe is bij den lord-mayor een bedrag van 59,000 ten behoeve der noodlijdenden door den hongersnood in Indië, ontvangen. Voor den burgt Blarylebone is tot lid van het parlement gekozen de heer Harvey Lewis, in de plaats van den beroemden regisgeleerde Edwin James, die als zoodanig had bedankt. Zelden zag men bij eene verkiezing dergelijke looneelen als hier hebben plaats gehad. Duizende menschen wa ren bijeengekomen om zich in de redevoeringen en kwinkslagen tc verlusti gen van de verschillende kandidaten, die het publiek van de opgeslagen tri bunes als hansworsten toespraken. Donderde vigilantes, bepaaldelijk voor het vervoer der stemmers, door de kandidaten aangenomen en geheel met plakkaten behangen, versperden den gewonen doortogt en noopten de meer voorzigligen zich zoo spoedig mogelijk uit de voeten le maken. De rede voeringen der liberale kandidaten werden door de toeschouwers met wel willendheid aangehoord. Sir Robert Garden echter kon, niettegenstaande de (jverige bemoeijingen der lories, geen gehoor erlangen. Zoodra hjj zich op de tribune vertoondewerd hij met zulk een gejouw geschreeuw en gesis begroet, dat hij zich genoodzaakt zag heen te gaan en eene spoedige en veilige schuilplaats te zoeken voor de hagelbui van sinaasappelendie hem van alle kanten overviel. De berigten omtrent den hongersnood in sommige oorden van Britsch Indië luiden steeds treurig. De F.ngelsche overheden sparen er moeite noch kosten om de inlandsche be»olking van den hongerdood te redden, en zij worden er door de bijzondere liefdadigheid krachtig bijgestaan; zoo zijn in Bombay 120,000 en le Calcutta 160,000 voor dat doel bjjeen gebragt. De heerschende ellende, alzoo leest mén in een schrijven uit Delhi, en de onder de inlanders vrij algemeen bestaande vrees dat de hongersnood aanhouden en door eene pestziekte gevolgd zal wordenhebben onder de inlanders een denkbeeld opgewekt, hetwelk opmerking verdient. Men hoert onder hen zeggen dat de zielen der onschuldigenwelke tijdens den opstand te Cawnpore, Delhi en elders vermoord waren geworden, om wraak over hunne moordenaren hebben geroependat hunne kreten ten laatste in dej hemel zijn gehoord, en dat daarop bevel van boven is gekomen om voor het vergoten en nog niet geboete bloed zoengeld van het land te heffen In de tempels van Oppcr-Indië worden groote schatten bewaard, welke er bijeen gebragt zijn om voor liefdadige doeleinden te dienen. Doch de priesters weigeren daarvan iets voor andere volksklassen dan Brahminea te besleden; ontzag voor hunne godheden verbiedt hun, zeggen zij, uit de ge- wijde schatten lieden van lagere casten le bedeelen. FRANKRIJK. PARIJS, 23 April. Volgens alhier in omloop zijnde geruchten zou keizer Alexander «a Rusland besloten hebben het thans aangenomen stelsel van bedwang ij Polen te blijven handhaven en het ook op Rusland toe te passen. Eeni'e dagbladschrijvers te Petersburg waren door de censuur opgeroepen en uitge- noodigd tot het doen eener keuze om óf hunne uitgaven te slaken óf hunne liberale overtuiging prijs te geven. Een en ander vereischt echter bevestiging. Het Joum. des De'bats beval een schrjjven uit Warschau, waaruit blijkt dat de toestand aldaar nog zeer treurig is. Men is nog steeds in onzeker heid omtrent het lot der vermisten. Zijn deze gedood of gevangen geno men? 40 vrouwen zijn in vrijheid gesteld. Onder de in de vesting Modltn geplaatste gevangenen bevindt zich de zoon van den bankier Epstein, die onlangs ƒ40,000 heeft aangeboden voor de oprigting eener school voor de reglswetenschap en uit dien hoofde door de regerings-organen zeer werd geroemd. De regering blijft steeds pogingen aanwenden om de mannen, waarin Polen vertrouwen stelt, te winnen; maar deze blijven steeds aan dringen op de zelfstandigheid van het rijk, de instelling van eenen staats raad de oprigting eener burgerwacht en het terugtrekken der troepen naar de vestingen. De beide protestantsche bladen le Lien en VEspérance hebben 27,000 fr, ingezameld ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood in Nederland. ITALIË. Door de dagbladen wordt het antwoord van Garibaldiop het zoo hevige schrijven van generaal Cialdini, medegedeeld. Het luidt aldus: Over tuigd van een goed Italiaansch soldaat en burger ie zijn, wil ik niet zoo ver afdalen om beschuldigingen van gebrek aan eerbied jegens den koning en het leger te wederleggen. Ik kleed mij gelyk ik goed vind, in mjja vrij land. Ik weet niet, welke woorden aan generaal Tripotli werden toe geschreven. Ik had last gegeven de Italianen van het leger van het Noor den als broeders en soldalen te ontvangen, terwijl men wist dat dit leger kwam ter bestrijding der in Garibaldi verpersoonlijkte revolutie, volgens de woorden van Farini aan Napoleon III. Als afgevaardigde geloof ik aan de kamer slechts een zeer klein gedeelte van de grieven van het leger van het Zuiden te hebben uiteengezet. Ik geloof er het regt toe te hebben. Het Italiaansche leger zal in zijne gelederen een soldaat meer vinden, wan neer het er op aankomt de vijanden van Italië te bestrjjden; dit weet gij zeer goed. Al wat men mij ten laste legt ten nadeele van het leger gezegd te hebben is laster. Het is onjuist dat wfl ons aan den Yollurno in eenen ongunstigen toestand bevonden. Naar hetgeen mij bekend is, heeft het le ger de vrije en gematigde woorden van een soldaat-afgevaardigde, wien de eer van Italië zijn gansche leven ter harte is gegaan, toegejuicht. Blogt iemand zich gekrenkt achten, dat ik in mijnen naam alleen gesproken heb, ik wacht rustig af, dat men mij van mijne woorden rekenschap vrage. De brief van generaal Cialdini, die tot dit antwoord aanleiding heeft ge geven, wordt algemeen afgekeurd, en men verwacht dat over zjjne handel wijze in de kamer van afgevaardigden een scherp oordeel zal geveld worden. Te Rome hebben bij gelegenheid van de begrafenis van den Belgischen graaf Liminghe op nieuw demonslraliën met driekleurige vaandels plaats gehad. Eenige studenten zijn wegens wederspannigheid uit de stad verwijderd. PKtlSSEN. BERLIJN, 23 April. Uit Aken meldt men dat nabij Rongen eene ontploffing heeft plaats gehad in eene steenkolenmijn, ten gevolge waarvan elf personen, die in de mijn werkzaam waren het leven hebben verloren. Onvoorzigtigheid schijnt de oorzaak van dit ongeval te zijn geweest; want bij een der lijken vond men eene opene veiligheidslamp. TURYN, 24 April. Het regeringsblad deelt mede dat er gisteren avond le Blilaan eene manifestatie heeft plaats gehad. Een honderdtal aanhangers van Garibaldi doorliepen de straten, roepende: leve Garibaldi! Deze mani festatie is zonder gevolg gebleven. In de kamer van afgevaardigden heeft de heer Jlamiani de volgende orde van den dag voorgesteld: De kamer verklaart plegtig dat de nationale garde der zuidelijke provinciën zich tijdens de jongste gebeurtenissen verdienste lijk jegens het vaderland heeft gemaakt. De heer Bixio beantwoordde eenige ledendie de reactionaire bewegingen in het zuiden hadden overdreven. De heer Brofferio maakte toespelingen op de gebeurtenissen van den dag, het welk een scherp antwoord van graaf Cavour uitlokte. Deze wierp de be schuldiging van den heer Brofferio, dat de regering de wanorde had uitge lokt, van zich af. De orde van den dag van den heer Blamiani werd niet bijna eenparige stemmen aangenomen. In antwoord op eene interpellatie verklaarde de heer Blinghelti dat de regering uitvoering zou geven aan de volledige vereeniging der zuWelijke met de noordelijke provinciën. Zij hield zich bezig met de organisatie tier nationale garde. De generaal Cosenz zal als inspecteur-generaal van de nationale garde naar Napels worden gezonden. 72,600 geweren waren uitgedeeld en nog 30,000 anderente Gaëta aan wezig, werden gereed gemaakt. De heer Liborio Romano zeide dat het getal der uitgedeelde geweren 93,000 was. Generaal Bixio stelde voor dat de kamer hare goedkeuring zou schenken aan het voorstel van Garibaldi.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2