Per Telegraaf. min" der Volhyniërs was van dien aard, dal de gouverneur dier provincie, die bevel bad ontvangen om een corps infanterie naar Warschau af te zen den wegens de heerschende opgewondenheid verpligt was zijne troepen bij zich te houden. In den loop van Fcbruarij heeft op de eilanden Reunion en Mauritius een storm gewoedwaardoor schrikkelijke verwoestingen zijn aangerigt. De orkaandie den begon en tol den 16de[> aanhieldwas zoo geweldig dat de bevolking er zich geen van dien aard herinnert. Bovendien viel er in die dagen meer regen dan anders in een geheel jaar, terwijl het water overal zoo hevig kwam opzettendat een aantal bruggen in een oogenblik waren weggeslagen en een 20-tal menschen daarbij verdronken. Ten gevolge van dit een en ander zijn ook ongeveer 2000 stuks vee omgekomen. Het district iloka heeft het meest geledenvooral wegens de te weeg ge- bragte verwoesting van het suikerriet. Van de 17 aldaar aanwezige suiker fabrieken zijn er 10 zwaar beschadigd. In de hoofdstad Port-Louis is dit met een aantal gebouwen insgelijks het geval. De ter reede liggende sche pen zijn grootendeels behouden gebleven, doch eenige zijn met zware avary in de haven binnengeloopen. De opzigter der openbare wegen heeft onmid dellijk een aantal personen in het werk gesteld, om zoo spoedig mogelijk in de gestremde gemeenschap te voorzien. De schade moet intusschen bij de Engelsche koloniën veel aanzienlijker zijn dan bij de Eransche. ITALIË. Bij het wetsontwerp omtrent de nationale wapening, door Garibaldi in gediend, wordt voorgesteld de oprigting eener nationale garde, waaraan al de burgers van 18 tot 55 jaren zullen deelnemen. De klasse van 18 tot 35 jaren zou mobiel zijn. Aan den minister van binnenl. zaken zou een cre- diet worden verleend van 30 millioen om de voor de dienst noodzakelijke uitgaven te bestrijden. Door de pauselijke regering is bekend gemaakt dat de rente der door het bankiershuis Rothschild voor de Romeinsche schatkist aangegane lee ning over de tweede helft des jaars zonder vertraging zal worden betaald. Voorts meldt men uir Rome dat men plan heeft tot slijving der schatkist eene verloting te houden. De te verloten voorwerpenwier aantal tot nog toe 920 bedraagt, zijn voor een groot deel door den Paus uit zijne per soonlijke verzamelingen geschonken. Er zijn reeds 700,000 loten in de onderscheidene landen der wereld genomende verkoop daarvan had reeds eene som van 000,000 scudi opgebragt. De trekking zal den 9den Mei aan staande plaats hebben. De Paus heeft bepaald dat aan den houder van ieder met niet uitkomend lot eene door den beroemden schilder Overbeck voor dat doel te vervaardigen gravure, waaronder een photographisch facsimile van een door Z. H. zelve geschreven bijschrift, zal worden geschonken. Uit Engeland was 140,000 scudi, ten gevolge van de inzameling van den Pie terspenning ontvangen. OOSTEKRIJ K. WEENEN, 15 April. Eene deputatie van den Boheemschen landdag, afgevaardigd om Z. II. te verzoeken zich als koning van Bohemen te laten kroonenis hier aangeko men en door Z. 91. ontvangen. De keizer heeft verklaard dal hij bereid is aan dat verzoek te voldoen. Bier ter stede hebben thans mede demonstration plaats gehad. Eerst heeft men aan den afgevaardigde Berger, een man van behoudende begin selen, een ketelmuziek willen brengen, maar de politie heeft het kunnen beletten, zonder gebruik van wapenen te maken. Naar aanleiding daarvan is eene waarschuwing tegen de zamenscholingen afgekondigd. Later is op nieuw eene groote menigte volks op het Slephanus-plein bijeengekomen, en daar de regering een aanval vreesde op het paleis van den aartsbisschop Rauscher, heeft zij dat paleis met eene sterke wacht doen bezetten. Pa trouilles doortrekken de stad. De thans uitgevaardigde wet omtrent de protestanten verleent aan de evangelische Christenen der beide geloofsbelijdenissen in de Duitsche en Sla vische provinciën het regl van zelfstandige regeling en bestuur der kerke lijke aangelegenhedenen belooft hun eene volledige godsdienstvrijheid. Alle vroegere beperkende bepalingen zijn afgeschaft. Bij het ministerie van eere- dienst wordt eene afdeeling voor de aangelegenheden der protestanten ingesteld. De bovengenoemde wet heeft eenen zeer gunstigen indruk gemaakt. Men weet echter niet hoe de bepalingen met het concordaat zullen overeenge- bragt worden. In het Hongaarsche dorp Schuit-Szerdahely ontstond den ls,en dezer tusschen de ambachtslieden én de Israëlietische handelaars, die elkander persoonlijken haat toedroegen, zulk een hevig gevecht, dat van de laatsten vier op de plaats dood blevenen aan beide zijden verscheidene personen zwaar gekwetst werden. -jr In de gemeente Teltsch werd dezer dagen het volgende bewijs van onverdraagzaamheid gegeven. Een Israëliet vestigde zich met zijn gezin in genoemde plaats. De inwoners, dit niet willende dulden, liepen te hoop bij het luiden der dorpsklok, pakten al de tilbare have van den nieuwen dor peling op een wagen, zetleden eindelijk ook hem, zjjne echtgenoot en kin deren er nevens en voerden hem in dier voege terug naar het dorp waaruit hij vertrokken was. Er is gesproken van een besluit van de magnaten-tafel van Hongarye op eenen brief van generaal Benedek. Men droeg toen van den inhoud van dien brief geen kennis. Thans echter verneemt men dat dit een antwoord zM zijn op een schrijven van den generaal aan de hoofdofficieren die in het Venetiaansche onder zijn bevel staan, Om hen in te lichten over de uit oefening van hel kiesregt hun bij de grondwet toegekend. In dit stuk wor- en zij die met de door den keizer verleende concession niet te vreden zijn toet den naam van verraders enz. enz. bestempeld. Men kan ligt begrijpen 1 at die brief te Pcsth met afkeuring is ontvangen. WEENEN, 17 April. Door den Hongaarschen landdag is graaf Coloman tot voorzitter gekozen. Morgen zullen de secretarissen benoemd worden, als wanneer de vergadering als geconstitueerd kan beschouwd worden. De zittingen zullen waarschijnlijk in de volgende week met de verificatie der verkiezingen een aanvang nemen. POOLSCHE GRENZEN, 17 April. Door den militairen gouverneur is het dragen van staatkundige onderscheidingsteekenen streng verboden. Bij begrafenissen zal alleen de familie van den overledene het lijk naar het graf mogen begeleiden. De stad Warschau betaalt dagelijks 2000 roebels tot onderhoud der militairen. Voor de begrafenis der gesneuvelden eischt de regering 1500 roebels. TURYN, 17 April. De kamer van afgevaardigden heeft met 174 tegen 58 stemmen bepaald dat de regeringsvoorstellen met de volgende formule zullen aanvangen: «Victor Emmanuel II, bij de gratie Gods en door der. wil des volks koning van Italië." Zij heeft mede aangenomen een ont werp van wet tot het sluiten van een handelsverdrag met de Hanse-steden. Een ontwerp, om de bijvoegsels der dagbladen, inhoudende de verslagen van de zitting der vergaderingvrjj te stellen van zegelis met algemeene stemmen aangenomen. Volgens onze dagbladen maakt Rusland oorlogstoerustingen, en zullen 6 legercorpsen op den voet van oorlog worden gebragt. TURYN, 18 April. De Opinione meldt dat de reactie in de Napelsche provinciën krachtig is onderdrukt. Thans zjjn er troepen derwaarts gezon den. De rnst is overal hersteld. LONDEN, 18 April. Bij gelegenheid van het gastmaal van den lord- mayor heeft lord Palmerston zich over den algemeenen toestand o. a. aldus uitgelaten. Het was de taak van Engeland zijnen invloed aan te wenden tot het behoud van den vrede. De op het vasteland aanhangige vraagstuk ken konden eervol geschikt worden. Hij hoopte dat het zoo heerlijke werk van de eenheid van Italië zonder belemmering zou tot stand komen; ook bleef hij vasthouden aan de hoop dat gedurende het jaar 1861 de vrede zou bewaard blijven. WASHINGTON, 6 April. De geruchten van oorlog en de maritime toe bereidselen van de regering veroorzaken groote ongerustheid. De regering heeft sedert eenige dagen gecne berigten van het fort Pickens ontvangen. Men gelooft dat het aangevallen is. De telegraafdraad is doorgesneden. De Herald zegt dat de burgeroorlog ieder oogenblik kan uitbarsten. Volgens eene depêche uit Charleston van den 5deD, is het verschrikkelijk oogenblik blijkbaar nabij. Men gelooft algemeen dat de oorlog binnen 24 uren zal zijn uitgebroken. Er heerscht eene buitengewone spanning. De generaal Beauregard heeft aan Anderson verklaard, dat hij het fort Sumter binnen 48 uren moet doen ontruimen; zoo hieraan niet voldaan wordt, dat het dan beschoten zal worden. Het fregat der Vereenigde Staten Pohuhuttan is geheel gereed om zee te kiezen. De regering heeft de stoomschepen Atlantic en Illinois uitgerust, en deze zullen met geheime bevelen onmiddelyk vertrekken. KONSTANTINOPEL17 April. RO.) De uitgifte van nieuw papie ren geld is begonnen. De uil te geven som is op 300 millioen piasters be paald. De commissarissen voor Syrië stellen de benoeming voor van drie kaimakans voor den Libanon, een uit de Drttsen, een uit de Maroniicn en een uit de Grieken. De Fransche commissaris dringt aan op de benoeming van slechts een kaimakan uit de Maroniten. De commissarissen zullen te Beyruth blijven. KONSTANTINOPEL, 17 April, 's avonds. Omer-Pacha is lot genera lissimus in de Herzegowina benoemd. Er is krijgsmalericel en versterking naar Antivari gezonden. Garatchanine is aangekomen en heeft de ont ruiming van Belgrado door de Muzelmannen geeischt. KERKNIEUWS. ENSCHEDÉ, 16 April. Ter vervulling der vacature, die ontstaan zal door het vertrek van ds. W. Scheller naar Leydenheeft de kerkeraad der herv. gemeente het volgende 12-tal van hh. predikanten gevormddd. Adriani, te Kothen; van Duyl, te Spjjk; Visser, te Arkel; Koch, te Wormerveer; van der Mey, te Kerkwerve; van der Heulen, te NeedeRauwenhoff, te Zalt-Bommel; RoëlI, te Terheyden; Rogge, te Oudkerk en Roodkerk; Vorstman, te Renswotide; Worst, te Epe, en Zeeman, te Welsum. KAVTONGEREET KOORD WIJK. Veroordeeld in de zitting van 10 April 1861. 22 personen wegens het aanwenden van andere pogingen of middelen om wild op te sporen, te bemagtigen of te dooden dan bij de wet geoorloofd zijn verklaard, gepleegd gelijktijdig en bij vereeniging van meer dan vier personen, door een hunner onder het opgeven van een valschen naam tij dens de bekeuring, dooreen ander bij herhaling, tot 80 of ƒ50 boete, subsidiaire gevangenisstraf van 1216 of 20 dagen of ééne maand en prin cipale gevangenisstraf van 7 of 4 dagen. 1 persoon als boven tot 40 boete, subs. gev. van 14 dagen. 2 personen wegens het wederreglelijk delven van konijn tot 20 boete, subs. gev. van 4 of 7 dagen. 3 personen wegens het verleenen van magtiging lot het omdelven of roe ren van grond in de onvrije Rjjnlandsche duinen zonder het daartoe ver- eischte consent, tot 5 boete of 1 dag gevangenzetting. 2 personen wegens het baggeren in eene binnenwalering van Rijnland zonder daartoe geregtigd te zijn waarvan een bij herhaling lot ƒ12 of ƒ6 boete of gevangenzetting van 6 dagen of 1 dag. 1 persoon wegens diefstal van helm tot een dag gevangenisstraf (ver zacht. omstand.).

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3