leydsche courant. 1801. VRIJDAG 19 APRIL N". 47. M fc Be Courant wordt MaandagWoensdag en f Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag Avond. vv&r4- jSg f;- De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar f de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BEIIIGTEN. LEYDEN, 18 April. In de zitting van den gemeenteraad van lieden heeft de Burgemeester medegedeeld dat de commissie uit den gemeenteraad, die zich naar de hoofdstad heeft begeven, om den koning tijdens zijn verblijf aldaar de hulde dezer gemeente over te brengen voor de bewijzen van liefde aan zijne nood lijdende onderdanen bij gelegenheid van de jongste overstrooming gegeven welwillend door Z. M. is ontvangen. Verder over de belangen der stad sprekende had Z. M. aan de commissie gezegd dat de stad Leyden geene aanbeveling noodig had; de roemrijke hoogeschoolin haar midden ge vestigd, was aanbeveling genoeg en met genoegen herdacht Z. M. den tijd dat hij onder de kweekelingen dier school stond opgeteekend. Door den raad is benoemd tot lid van de plaatselijke schoolcommissie de lieer mr. H. P. J. Tollens. Be behandeling van de adressen omtrent den ijk op de botervaten is; óp voorstel van het lid Taets van Amerongen, uitgesteldten einde gelegenheid te geven het in deze zaak döor de kamer van koophandel uitgebragte advies nader te onderzoeken. Het adres van bestuurders der bewaarscholen in de Groenesleeg en op de Garemarkt, tot oprigting eener openbare school voor kinderen van 6—8 jarenis van de hand gewezen. Bij de inrigling der scholen zal op de bijzondere belangen dier kinderen gelet worden. In het 13de district (hoofdplaats Leyderdorp) van het hoogheemraad schap van Rijnland zijn op heden, bij de herstemming voor een hoofdinge land-plaatsvervanger, ililgebragl 220 stemmen. De heer G. van der Poel Jz. verkreeg 169 stemmen en de heer I. van Mannekus 51 stemmen, zoodat de eerstgenoemde is herkozen. De Slaats-Courant bevat cene oproeping van sollicitanten naar de be- trekking van lands-schoolonderwijzer op S'. Eustalius. Zij die naar deze betrekking willen dingen moeten zich zoo spoedig mogelijk bij het dep. van binnenl. zaken aanmelden. Vereischten zijn het bezit eener acte van hoofd onderwijzer en eene grondige kennis der Engelsche taal. De voordedenaan die betrekking verbonden, zijn eene bezoldiging van ƒ1200 'sjaars, vergun ning tot het houden eener private schoolhet genot van vrije woningen vrij transport naar de plaats van bestemming. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd ter inzameling van giften voor de noodlijdenden op Java, welke veel medewerking schijnt te zullen ondervinden. De eerste handelshuizen teekenden dadelijk ieder voor ƒ1000 op de lijsten door de commissie daartoe aangeboden. Te'sGravenhage heeft zich tot genoemd doel mede eene commissie gevormd; bestaande uit de lih. Bernhard, hertog van Saxen-WeimarJ. J. Boeilos sen, G. L. Baud, J. C. Reynst, A. de Koek, J. W. 11. Smissaert. In hare opwekking tol milde bijdragen zegt zij o. a.De ingezetenen van Indië zijn nimmer achterlijk gebleven om mildelijk bij te dragen, wanneer ram pen het Moederland troffen. Nu is de gelegenheid daar om onze erkente lijkheid te betoonen; om den band tusschen Moederland en Koloniën naau- wer toe te balen, en om, de inspraak van het hart volgende, het edele voorbeeld te betrachtendat onze geëerbiedigde koning dezen winter gaf. De minister van finanliën heeft bekend- gemaakt dat gedurende het jaar 1860 in 's rijks munt en hnlpmunt zijn vervaardigd de navolgende spe ciën, als: voor rekening van het rijk, ten behoeve van de circulatie hier te lande: 2,032,000 centen; ten behoeve van de circulatie in Ned. Indie: 14,455,000 centen; 107,123,913 halve centen; voor rekening van bijzondere personen: 847,104 2} guldens; 4,035,791 guldens; 6,602,687 halve guldens, te zamen uitmakende cene geldswaarde van 10,155,384.06 De heer P. van der Schaft, hoofdonderwijzer aan de openbare school op den Verwersdijk te Delft, heeft op den 15dcn dezer gedachtenis gevierd van zijne 60 jarige ambtsvervulling. Tc Delfsliaven is gisteren morgen de stoomkorenmolen van den heer l'ietcrson Moens afgebrand. Tot lid der prov. staten van Noordholland is gekozen de beer Josua van Eikmet 285 van de 560 uitgebragte geldige stemmen. De heer II. J. van Lennep verkreeg 210 en jhr. Salvador 39 stemmen. Den 15den dezer is het laatste gedeelte der noodlijdenden, uit Zalt- Bommel, naar hunne woonplaatsen vertrokken, met uitzondering van eenige zieken en eene kraamvrouw. Omtrent den uitslag der examens, volgens de wet op het onderwijs, van 3 lot 13 April door de commissie in Zuidholland gehouden wordto. a. bet volgende medegedeeld (de beschouwingen als het persoonlijk gevoelen van den schoolopziener in het eerste district van Zuidholland). Wat de cijfers betreft, is dit de uilslag geweestA. In de vakken van liet gewoon lager onder wijs: hoofdonderwijzers (getal candidate!! 34) toegelaten 14, afgewezen 20; hoofd onderwijzeressen (cand. 4) toegel. 3, afgew. 1; hulponderwijzers (cand. 48) toegel. 31, afgew. 17; hulpondervvijzeressen (cand. 24) toegel. 17, afgew. 7. B. In de vakken van het meer uitgebreid lager onderwijs: a. Voor liet onderwijs in de beginselen der kennis van de levende talen: In de Fransche taalonderwijzers (cand. 33) loegcl. 7, afgew. 26; onderwijzeressen (cand. 24) toegel. 17, afgew. 7. In de Engelsche taalonderwijzers (cand. 13) loegel. 9, afgew. 4; onderwijzeressen (cand. 12) tóegel. 8, afgew. 4. In de Hoogduit- sche taal: onderwijzers (cand. 13) toegel. 5, afgew. 8; onderwijzeressen (cand. 6) toegel. 2, afgew. 4. b. Voor het onderwijs in de beginselen der wiskunde: onderwijzers (cand. 7) loegel. 5, afgew. 2. c. Voor het onder wijs in het 'teekenenonderwijzers (cand. 4) tocgel. 2, afgew. 2. d. Voor het onderwijs in de gymnastiek: onderwijzers (cand. 6) toegel. 4, afgew. 2. e. Voor het onderwijs in de handwerken voor meisjes: onderwijzeressen: in- de handwerken van nut (cand. 6) toegel. 6; van nut en van smaak (cand. 18) toegel. 17, afgew. 1. C. Voor het verder voortgezet onderwijs, volgens art. 72 der wet. a. In de levende talen: Franschonderwijzers (cand. 1) toegel. 1. Engelsch: onderwijzers (cand. 2) toegel. 2. Hoogduilsch: onderwijzers (cand. 3) afgew. 3. b. Wiskunde: onderwijzers (cand. 2) toe gel. 2. c. Natuurkunde: onderwijzers (cand. 1) toegel. 1. Bijzonder groot was ditmaal het getal candidaten voor den hoofdonder wijzers-rang; het schijnt, dat velen om andere redenen dan het bewustzijn van hel bezitten der vereischte kundigheden zich hadden aangemeld, waar door de commissie in de treurige noodzakelijkheid is geweest, ook velen af te wijzen. Het examen voor de acte van hulponderwijzer leverde eene nog gunstiger uitkomst op dan het vorige, zelfs vergeleken met de twee daaraan onmiddellijk voorafgaande. De bevredigende uitslag van het laatste examen was niet onverwacht; reeds de vorige maal is er op gewezendat de gunstige gevolgen zich open baarden van de meerdere zorgdie, ook van regeringswege, sedert de nieuwe wet, aan de opleiding van kweekelingen wordt besteed. Nu weder is het gebleken dat, vooral onder hen, die zich voor de eerste maal aanmeldden, er velen waren, die kennelijk eene goede opleiding hadden genoten; onder de afgewezenen bevonden er zich verscheidenedie het reeds meermalen doch met hetzelfde treurige gevolg hadden beproefd. De commissie behoeft zeker geen berouw te hebben over hare volharding in het stelselom wel geene te groote cisehen van bekwaamheid te stellen, doch om vooral niet minder te vorderen dan te voren in de provincie geschiedde. liet getal der toegelalenen is tot nu toe zeer voldoende gebleven, en zeer weinigen meldden zich aanwie het geheel en al aan bekwaamheid ontbreekt. Inlusschen mag niet verzwegen worden, dat er weder een betreurenswaardig onder scheid tusschen de toegelalenen, zoowel bij hoofd- als bij hulponderwij zers, te maken is. Te velen nog hadden niet veel meer wetenschap verza meld dan strikt genoeg, om niet afgewezen te worden. In het algemeen gesproken, was er echter vooruitgang te bespeuren: vooral bij de hoofd onderwijzers bleek het, dat velen de noodzakelijkheid van grondiger studie van vakken als de taal en het rekenen hadden ingezien, zoodat het examen daarin soms veel beter vlotte, dan vroeger het geval was. Omtrent de verschillende vakken van het gewoon lager onderwijs blijven verreweg de meeste aanmerkingen gelden, bij vroegere examens gemaakt, en zeker zal het nog eenigen tijd duren, vóór dal de gelegenheid tot eene goede opleiding in genoegzame male overal te vinden wezen zal, en vóór dat daardoor de meerderheid der candidaten die hoogte zal hebben bereikt, dat in billijkheid meer van hen geëischt zal kunnen worden, dan lol nu toe het geval was en volgens welken maatstaf die aanmerkingen waren ingerigt. Dat het examen in de beginselen der levende talen, vooral in het Fransch, ook ditmaal geene zeer bevredigende uitkomsten opleverde, blijkt uit de cij fers der toegelalenen en afgewezenen. Evenwel was er groote vooruitgang merkbaar, voornamelijk in de kennis van de Fransche taal. Slechts zelden werden de ooren der examinatoren op eene te harde proef gestelddoor te ergerlijke uitspraak: verreweg de meeste candidaten hadden ook voldoende kennis van de vervoeging der werkwoorden. Ieder, die weet hoe het er op beide punten nog kort geleden uitzag, zal erkennen, dat dit reeds veel ge wonnen is, en het goedkeuren, dat daaromtrent ten minste niet al te veel toegevendheid gebruikt wordt. Zeer wenschelijk ware bet nog, dat de can didaten het let: minste zoo ver gebragt hadden, om een werk over geschie denis of dergelijke onderwerpen grif te verstaan en niet telkenmale met woorden en uitdrukkingen, die niet in alle schoolboekjes voorkomen, verle gen te zitten. Dat dit niét te veel gevergd is, hebben de toegelalenen be wezen, die blijken gaven van een voldoend begrip van de kracht der uit drukkingen en van hunne bekwaamheidom die met juistheid in de moeder taal terug te geven. Zoo als altijdwas het examen in het Engelsch liet best, waarloó zich gewoonlijk slechts diegenen aanmelden, die ook in

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1