Per Telegraaf. Te Pool is eene buskruid-fabriek in de lucht gevlogen, waarbij twee meisjes en een jongen liet leven hebben verlorenterwijl nog twee andere meisjes zijn gewond geworden. Den 6d™ Maart jl. is aan de universiteit van Calcutta door den gouver neur-generaal van Indië, als curator der school, den graad van doctor in de wetenschappen of in de rcgtsgelecrdheid plegtig aan een aantal jongelieden waaronder een Christen, verscheiden llindo's en eenige Mohammedanen, verleend. De plegtigheid had plaats op het stadhuis in hijzijn eener talrijke volksmenigte uit alle standen. De berigten omtrent den toestand der door hongersnood getroffen gewes ten van Britsch lndiê luiden steeds bedroevend. Er was daarin, ondanks alle pogingen der regering nog weinig verbetering gekomen. In een dag blad van Calcutta leest men, dat een reg. Engelsche troepen, op zijnen marsch van Cawnpore zuidwaarts, langs den weg2000 lijken heeft zien liggen. EHANKRIJk. PARIJS14 April. Men zal zich herinneren dat prins Napoleon, bij gelegenheid dat hij in den senaat over de Komeinsche quaestie hel woord voerdezich eenen on- betamelijken uitval legen de familie Orleans heeft veroorloofd. Die aanval heeft thans een krachtig antwoord uitgelokt. In een geschrift getiteld: Brief over de geschiedenis ran Frankrijk aan prins Napoleonheeft de hertog van Aumale zoowel zijne eer als die van zijn geslacht gehandhaafd. Dit geschrift verwekt belangstellinghoewel hel vreemd is dat de prins niet zeer ingenomen schijnt met dc gebeurtenissen die in Italië hebben plaats ge haden van zijne sympathie jegens de gevallen vorsten doet blijken. De loon van het geschrift is van het begin tol aan hel einde zeer scherp, en soms satyrisch, daar waar hij het oog vestigt op de verrigtingen van den prins, vooral hij gelegenheid van den ltaliaanschen oorlog. Er was te St. Germain en Laye verlof tot de uitgave gegeven, dank zij den onschuldigen titel. Hoewel het op den dag der uitgave werd in beslag genomen, zijn er echter duizenden exemplaren in omloop gekomen. De heer Mirès is op nieuw huilen toegang gestelden de instructie zijner zaak zal waarschijnlijk nog lang duren. De heer GaifTe, vroeger, als in de zaak betrokkengevangen genomenis weder ontslagen. Volgens berigten uit Cochin-China heeft er op 24 February een hevig treffen plaats gehad tusschen de Annamiten en onze troepen. De vijand heeft de wijk genomen naar Mi-Tho, werwaarls hij zal worden vervolgd. De onzen verloren, behalve den generaal Tcslard en een ander hoofd-ofTicier ook nog 3 officieren der marine, terwijl 200 militairen zijn gewond. De bevelhebber der Spaansche expeditie is gewond. Het eskader heeft kracht dadige hulp geboden. ITALIË. Het officiële blad van Turyn bevat een kon. besluit omtrent dc vor ming van drie divisiënzameugesteld uit corpsen vrijwilligers, waarbjj de officieren van het voormalige corps van Garibaldi geplaatst zullen worden. In den Sardinischen senaat is van regeringswege een wels-ontwerp ingediend, waarbij de eerste Zondag der maand Junij van ieder jaar wordt verklaard voor eenen nationalen feestdag, bestemd om Italië's vereeniging en de uitvaardiging van 's rijks grondwet feestelijk te herdenken. In de kamer van afgevaardigden te Turyn is door den voorzitter een brief voorgelezen van Garibaldi, waarin deze verklaart, dat hy in een door hem gegeven antwoord op hel adres van de vereeniging der werkende klas sen niet de minste bedoeling had gehad iets te zeggenhetwelk de kouing of het parlement als iels beleedigends zoude kunnen opvatten dat zijne gehechtheid aan den koning en zijne handelingen ten gunste des vaderlands le goed en le algemren hekend zijn om in dit opzigt nog eene regtvaardiging noodig le achten. Deze missive wordt besloten met de indie ning van een voorstel lol eene uitgebreide nationale wapening. RUSLAND. In den slaat van zaken te Warschau is gcene verandering gekomen. Hoewel de staat van beleg nog niet is afgekondigdheerscht er eene groote schrik onder de bevolking, en het bestuur, mede ongerust, gaat voort strenge maatregelen le nemen. Men spreekt slechts van gevangennemingen, verbanningen, aankomst van troepen enz. al deze dingen toonen aan dat de regering besloten heeft gcene volksdemonstratiën meer te dulden. Ten einde tc Warschau de arbeidende klasse bezig te houden heeft dc prins-stedehouder verschillende werkzaamhedenonder anderen ook de vol- looijing van de boulevards; bevolen. Te Krakau heeft men, op het vernemen van dc gebeurtenissen te War schau, terstond den rouw aangenomen. Op 10 April zijn al de winkels ge sloten en begaf zich de burgerij hij dnizendeu naar de Mariakerk om eene lykdienst te 'vieren voor de gevallen slagloffers. Na den afloop der dienst is men rustig huiswaarts gekeerd. OOST-INDIE. BATAVIA, 2 Maart. Van Soerakarla ontvangt men de lijding dat aldaar eene hevige over strooming, veroorzaakt door ophoopiug van water in de Solo-rivier, heeft plaats gehad. In den morgen van Zaturdag 23 Febr. bereikte het water zjjn hoogste standpunt, zijnde 2 cl horen het vroeger hooge banjer-peil. Sedert daalde het water, doch zeer langzaam. De levensmiddelen, welke op de plaats in voorraad warenzoomede andere koopwaren en het huisraad van de EuropeanenChinezen en iulamtsche prinsenzijn grootendeels door het water vernietigd. Daarenboven zijn verscheiden menschen en zeer vele paarden en runderen verdronken. In de benoodigde levensmiddelen wordt tegen zeer hooge prijzen door toevoer van buiten voorzien. De Soesoehoenan en prins Mangkoe Negoro hebben zich met hunne naaste betrekkingen voor het water kunnen bergenterwijl de ingezetenen op de daken en bovenver diepingen hunner woningen ceu goed heenkomeu hebben gezocht. De gevan genen die 36 uren zonder eten waren geblevenhebben gepoogd oproer te maken en le oiilvlugieu. Ten gevolge van doortastende maatregelen van de zijde van den resident werd echter dit oproer in bedwang gehouden; terwijl de gevangenen tevens van voeding voorzien zijn. Sedert houden zij zich rustig. Van de vorsten en inlandschc hoofden ondervindt het bestuur de hulp, welke zij maar eenigermate verleenen kunnen. Volgens een nader ontvangen be- 1 rigt is het water op 26 Febr. blijven vallen en geheel afgeloopen. Alom waar behoefte aan voedsel bestond is daarin door het bestuur zooveel moge lijk te gemoet gekomen. Levensmiddelen worden aangevoerd tegen betret kelijk billijke prijzen. Het juiste getal der slaglofTers is nog met e»n mogelijkheid te bepalendoch is nu reeds gebleken niet zoo aanzienlijk i zijn als gevreesd werd. De schade aan bezittingen is daarentegen hoort aanzienljjk. Ook van Bagelen wordt gemelddat aldaar van den lib1"1 Febr. i| t aanhoudende stortregens zijn gevallen, waardoor alle rivieren buiten u! oevers zijn getreden. By de meesten bedroeg de rijzing in weinige oren tijds 25 voet. In het district Loana alleen hebben over de 200 menscheo waaronder twee dessa-hoofdenhet leven verloren door aardstortingen. Onde Lcdok en in de Zuid-Bagelen zijn alle bruggen bezwekenslechts één mil is het gelukt van eerstgemelde plaats tyding over te brengen. Ook du. moet het aantal verloren menschenlevens groot zjjn. De hoofdplaats Koeto Ardjo bestaat niet meer; de onder-collecteur aldaar heeft vjjf zijner kind» ren, alle andere hoofden hunne vrouwen en kinderen verloren. Het wa|9 stond in de controleurswoning 5 voet hoog. De resident heeft met leven,, gevaar Koeto-Ardjo kunnen bereiken, ten einde den stand van zaken opiè nemen. De ellende moet onbeschrijfelijk zijn. Alle sawa's zijn voeten hoc? met siyk bedekt, terwjjl het gewas geheel is verloren. Door den resident! aan hoofden en ambtenaren, die have en goed hebben verloren, eene maand traclement uitbetaald. Men berekent het aantal noodlijdenden op 50,000 Ook de residentie Banjoemas is vreeselijk door overstrooming geteisterd Volgens een van den resident ontvangen telegram zijn, voor zoo ver men weelalle Europeanen gered. Bijna allen bevinden zich met den resident op de heuvelenrei, die de vlakte van Banjoemas omringt. Zjj hebben alls verlorendoch denken voor het oogenblik slechts aan middelen om in deg nood der geringe bevolking te voorzien. De ellende is zóó grootdat men zich daarvan geen denkbeeld kan maken. Op het vernemen van de bovenstaande vreeselijke tijdingen zijn nocl de regering noch de ingezetenen van Batavia werkeloos gebleven. Het lid van den raad van Ned. Indië mr. H. C. van der Wyck zal r.aar het tooneel der verwoesting vertrekkenbekleed met onbeperkte volmagt om te handelen en hulp le verleenen. Voorloopig heeft de regering 8 tonnen gouds te tij ner beschikking gesteld. Door de handelaren alhier is tot dat doel voor ƒ41,000 ingeschreven. Door de regering zal ook eene algemeene collecte over Ned. Indië worden uitgeschreven. WEENEN, 15 April. De keizer heeft aan de deputatie van den Morati- schen landdag, die hem een adres heeft aangeboden, gezegd, dat hij tick tol taak had gesteld, bij eene voldoende zelfstandigheid zijner landen, dc magl en de kracht van het Oostenrijksche keizerrijk te verzekeren. Te Agram is eene openbare hulde aan den banus gebragt. De landdag li geopend. LONDEN, 16 April. De heer Gladstone heeft het budget ingediend. Dc uitgaven zijn op 69,900.000 en de inkomsten op 71,823,000 geraamd, gevende een batig slot van 1,923,000 De belasting op de inkomsten zal verminderd en die op het papier afgeschaft worden. PARIJS, 16 April. De Moniteur bevat de officiële kennisgeving van dc blokkade der kusten van Albanië, van Durazzo af tot aan de naburige Oostenrijksche grenzen. De Turksciie schepen zijn belast deze blokkade op eene regelmatige wijze uit te oefenen. Zij wordt gerekend met 13 April ingegaan te zijn. WEENEN, 16 April. De landdag van Galicië is geopend. Bij acclama tie is aangenomen den keizer een adres van hulde aan te bieden. Dalmatit en Fiume hebben geene afgevaardigden naar den Croatischen landdag gezonden POOLSCHE GRENZEN, 15 April. Aan de handelaars in wapenen it last gegeven alle voorhanden wapenen aan de citadel af te leveren. Zamoyski wil het hem aangeboden onder-voorzitterschap alleen op die voorwaarde aannemen, dat de militairen naar de kazernen terugtrekken en er overal eene burgerwacht opgerigt worde. Het lijdt geen twyfel of de regering zal de gestelde voorwaarde afslaan. MARSEILLE, 16 April. Uit Napels meldt men van den 12d™ dat aldaar 40 personen, uit Rome komende, zijn gevangen genomen. Men heeft zeer compromitterende papieren bij hen gevonden. Er is ook een depót van wa penen ontdekt. Aan de politie is bekend geworden dal nabij Pausilippo 20,000 geweren zouden ontscheept worden, maar zjj heeft er geen spoor van ontdekt. Op den 13d™ zal de 13de verjaardag van de terugkomst van den Paus te Rome gevierd worden. De liberale partij stelt pogingen in het werk om dit feest te doen mislukken. BERLIJN, 16 April. Ten gevolge van het vieren eener lijkdienst voor de te Warschau gevallen slagtoflers, is er te Kiew, de hoofdstad van de Ukraine, eene bloedige botsing voorgevallen tusschen de inwoners en de Russische troepen. Er zjjn vele personen gedood eu gekwetst. LEMISERG, 15 April. Gisteren avond is de landdag van Galicië geopend. Zij verlangt voor dit gedeelte van Polen een eigen bestuur. WEENEN, 16 April. Men ontvangt hcrigt uil Pesth, van gisteren, dat de quaestie omtrent het adres aan deu koning in eene openbare zitting van den landdag zal behandeld wordenwaar de partydie voor het adres gunstig gestemd is, door toedoen van den heer Deak hoopt te zullen sla gen. De conferentie der magnaten heeft de dagorder van generaal Benedek als eene beleediging beschouwd en besloten daarop hij openen brief te antwoorden. BRESLAU, 16 April. Uit Warschau meldt men van den 13den het vol gende: ln al de districten worden adressen vau dankbetuiging aan en vertrouwen in deu heer Zamoyski geleekcud. Lewiuskitol de betrekkin; van minister van binnenl. zaken geroepenheeft de volgende drie voorwaar den gesteldaanstelling van deu heer Zamoyski tot voorzitter van den staats raad; terugkeer van de troepen naar de citadel en de kazernen; herstelling der rustbewaarders. De vrouwen weigeren den rouw af te leggen en ma ken toebereidselen voor eenen pclgrimstogt naar Onze Lieve Vrouw le Czenstochowa. Daar de Russische ambtenaren Lublin hebben verlaten, wordt het bewind aldaar gevoerd door het gemeentebestuur, onder voorzitting van den bisschop. Generaal KroulelT is op marsch naar Lublin. TURYN, 16 April. De Corriere Mercantile ontkent dat de maarschalk Niel te Genua is aangekomen. De Opinione zegt dat hij gebrek aan het bij de wet gevorderde getal raadsleden de bijeenkomsten der gemeenteraden van Venetië, Verona en Vicenza voor de keuze van afgevaardigden onvrucht baar geweest zijn. De gemeenteraad van Udine heeft als afgevaardigde drie burgersdie naar de vesting Olmutz verwijderd zijnvoorgesteld. De Opinione deelt een officieel stuk mede, waaruit blijkt, dat de Oostenrijk sche regering op de verkiezingen van Venetiaauschc afgevaardigden invloed zoeht uit uit te oefenen. Met Garibaldi's gezondheid gaat het heter. AKAOEMIE-NIEII «V». PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE UOOUESCUOOL. Den 15d™ April de heer A. G. E. van Dishoeck, med. doet., van Leyden, in de verloskunde.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2