LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG 17 APRIL. 1861. De Courant wordt MaandagWoensda. g en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit luturdag Avond. N°. De Prijs der Courant is f 12 in het Jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 16 April. Wij meenen den lezers onzer Courant geene ondienst te doen met de mededeeling van het advies der kamer van koophandel en fabriekenalhier aait heeren burgemeester en wethouders, over de vaststelling eener plaatse lijke verordening op den ijk der botervaten, en laten dit belangrijke stuk iu eer. bijvoegsel volgen. Men verneemt dat er in de maand Junij van dit jaar door de heeren militie-commissarissen in hunne onderscheidene ressorten eene inspectie zal worden gehouden over de miliciens der verschillende liglir.gendie zich met groot verlof in hunne haardsteden bevinden. De synodale commissie der Nederduitsche hervormde kerk zal hare voorjaarszittingen op Dingsdag 7 Mei e. k. beginnen. Door de Nederl. handelmaatschappij zijn 35 schepen bevracht, voor Amsterdam 13, voor Rotterdam 11, voor Dordrecht 3, voor Middelburg 1 en ïobf Schiedam 2. Op den 8-,,e" dezer is te Amsterdam in 55-jarigen ouderdom overleden de heer A. A. Sebastian, ridder der orde van den Nederl. Leeuw, emeritus hoogleeraar aan de hoogeschool te Groningen. Men verneemt dat de dislricts-commissie voor den watersnood te Tiel aan,schipper B. .van Wjjk, varende het Rijnschip Ons Genoegen, een gou den cylinder-horologic heeft vereerd, en aan zijne beide zoons, Jac. van Wijk en Joh. van Wijk, elk eene zilveren tabaksdoos, tot erkenning van de Wie-én goede diensten, door hen met onverdroten ijver, gedurende de eerste weken van de doorbraak te Leeuwenaan de noodlijdenden door den watervloed bewezen. Naar men schrijft kost de verpleging der zieken te HcdelDriel en Mmnerzoden nog altijd veel geld; er Iteerscht daar typhus, die door hen, die te 'sBoseli verpleegd zijn, is mede gebragt. Te Rommel, waar uit Amsterdam over Rotterdam nog steeds vele bezendingen aankomen zijn nog 300noodlijdenden aanwezig; dezer dagen zouden er echter 200 vertrek ken, en zoodra de loodsen te Gameren gereed zjjn, zullen ook de laatsten naar hunne woonplaatsen terugkceren. De legerplaats bij Millingen zal dit jaar in Augustuswaarschijnlijk in de lsle helft dier maanddoor de troepen worden betrokken. Zaturdag jl. is te Maastricht na eene langdurige ongesteldheid overle den de ridder de Stucrs, gepens. generaal van het Indische leger. Het verslag der commissie van rapporteurs betrekkelijk de mililiewet is lieden aan de leden der tweede kamer rondgedeeld. Over het algemeen was de indruk van vele leden niet ongunstig, in vergelijking met eene vroegere voordragt. Verscheidene leden meenden evenweldal het ontwerp niet vol deed aan de vereischten der grondwet. Ook over het contingent van, op de 300 zielen, bestoud groot verschil van gevoelen. De vrijwillige dienstneming door minderjarigenwas eene bepalingwelke mede tot zeer uitloopcndc gevoelens aanleiding gaf. Een groot aantal leden verklaarde er zich nadruk kelijk tegen als eene inbreuk op de ouderlijke magt. Met het denkbeeld om een deel der dienstpligtigen voor de zeemilitie te bestemmen, kon men zich over 't algemeen verecnigen. Ook is rondgedeeld het verslag der commissie van rapporteurs betrekke lijk het regt van zegel op hel handelspapier. De meerderheid wenschle niet eene partiele, maar eene meer omvattende herziening der zegelwet. Ver schillende leden wezen daarbij op bet dagblad- en advertentie-zegeldat zij ten sterkste veroordeeldenterwijl anderen in die vcroordeeling niet zoo ver gingenmaar op verlaging van het regt op buitenlandsche dagbladen aan drongen. Over liet algemeen werd het ontwerp gunstig beoordeeld. Rij de tweede kamer is ingediend een wels-ontwerp tot verhooging van hoofdstuk IV der staalsbegrooting voor 1861, met ƒ20,500, strekkende tot aankoop van een gebouw te Leydcnvoor die dienst van de arrond.-rcgl- bank en hel kanlongeregt aldaar. 's GRAVENIIAGE, 16 April. 't. M. heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon den heer Ludeking, officier van gezondheid 2de kl. bij liet leger in Oosl-lndië. Tot kantonregter te Vlissingen is benoemd de heer tnr. P. J. Callenfcls, thans in die betrekking te Sluis, en tot ontvanger der directe belastingen enz. te Ophemelt, de heer jhr. T. S. II. II. Bowier thans te 's Hertogenbosch. Z. M. heeft goedgevonden den majoor K. W. A. von Leschen van het 3Jc reg. infanterie, ingevolge zijne aanvrage, op pensioen te stellen en hij het wapen der infanterie te benoemen: bij het 3de reg. tot kapitein 3dc kl. den l«eo luit. D. W. van Winsheym, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 4de reg. tot majoor, den kapitein lstc kl. J. D. de Rooy, van liet 3dc reg.; soorts den geueraal-majoor G. baron van der Duyn van Maasdam, bevel hebber in de l!le milit. afdeeling, te benoemen tot lid der speciale com missie van inspectie over het militair onderwijsbepaaldelijk voor het wapen der cavalerie. lieden hebben HH. MM. de koning en koningin benevens de overige leden van het kon. gezin de tentoonstelling der prijsvoorwerpen van kunst en smaak, bestemd voor de algemeene verloting ten behoeve der ongelukki- gen door den watersnood met een bezoek vereerd. De leden van de com missie voor de verloting hebben de vorstelijke personen in de verschillende zalen vergezeld. 11H. MM. hebben zoovele ten toon gespreide voorwerpen van kunst, smaak en nijverheid als hier met zulk een loffelijk doel zijn bijeen- gebragt met de grootste belangstelling aanschouwd; het behaagde 1111. MM. de commissie hunnen bijzonderen dank te betuigen voor de groote zorg door haar besteed, om deze tentoonstelling en deze verloting lot eene zoo buiten gewone hoogte op te voeren, die de stoutste verwachting heeft overtroffen. Na gcruimen tijd in de beide zalen te hebben doorgebragt en zich ook de minder in het oog vallende bijzonderheden te hebben doen medcdeelen van deze rijke verzameling, door landgenoot en vreemdeling als om strijd in dit koninklijk palcis vereenigd, hebben de vorstelijke personeu de zalen ver laten onder betuiging van hunne hooge tevredenheid over al hetgeen zij daar hadden aanschouwd, terwijl zij in hooge mate waardeerden al hetgeen van zoo vele zijden voor dit liefdewerk gedaan was. Men verzekert dat hel getal schilderijen en teckeningen op de tentoon stelling een 400-tal beloopt. Gisteren middag is eene langdurige ministerraad gehouden en heden een buitengewone raad. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: 11.25J-uit Brielleom te worden gevoegd bij de vroeger vermelde opbrengst van hel aldaar gegeven assaut en concert; ƒ48 van de rjjksveldwacht in Overijsselƒ77.22, bij den uitgever der Uoornsche Cour. ingekomen. De minister van justitie zal morgen geen gehoor verleenen. Naar men verneemt, is de regering voornemens, zoo spoedig doen lijk, welligl nog in den loop van het tegenwoordige zittingjaar, aan de tweede kamer aan te bieden een wets ontwerp nopens het beheer en de verantwoording der koloniale geldmiddelen. In het laatst der vorige week zijn door den tuinier C. V reden burg, te Monster, nieuwe aardappelen, op den kouden grond geteeld, aangeboden. AMSTERDAM, 16 April. 1111. MM. de koning en de koningin, Z. K. II. de prins van Oranje en IIII. K KIU!de prins en prinses Hendrik hebben Zondag 11. de godsdienst oefening in de Nieuwe Kerk bijgewoond, onder het gehoor van ds. Hase- broekdie eene leerrede hield naar aanleiding van Openb. XXI, 5a, En die op den troon zat, zeideZiet, Ik maak alle dingen nieuw." Later heeft de kon. familie het kon. genootschap Natura Artis Magislra bezocht en zoowel het museum als de beide tuinen bezigtigd. Z. M. heeft benoemd: tot officier der orde van de Eikenkroon den heer H. F. C. ten Kate, directeur der kon. akademie van beeldende kunsten;' tot ridders dier orde: de hh. B. te Gempl en C. Springer, kunstschilders; ook heeft Z. M. aan de Belgische kunstschilders, G. Gullens en J. Swerlz genoemde orde geschonken. De heer Staats Boonen, kommandant der diensld. schutterij alhieren de chefs der corporaliendie aan den stoet hebben deel genomen waarmede de koning werd ingehaaldhebben van Z. M. zijn pliotographisch portret als aandenken ontvangen. Jhr. Hoeufft van Velsen, kommandant der eerewacht, is door Z. M. lot kamerheer in buitengewone dienst alhier benoemd. Gisteren ten 11 ure is de kon. familie uit deze hoofdstad naar 'sllage teruggekeerd. Z. M. heeft den burgemeester verzocht aan de ingezetenen zijnen dank te betuigen voor de hartelijke ontvangst hem te beurt gevallen en hem ƒ2000 voor de algemeene armen ter hand gesteld. De sergeant Versteeg van het 6dc reg. infanterie, schrijver van het ge dicht: Een Noodkreet, ten voordeclc der overstroomden in Gelderland, is door Z. M. den koning tijdens diens verblijf alhier ontboden geworden en heeft van hem in vleijende bewoordingen zijne bijzondere tevredenheid voor zijne edele bemoeijingen mogen vernemen. BUITENLANDSCHE BEHIGTE s. ENGELAND. LONDEN, 14 April. Lord Elgin is uit China alhier teruggekeerd. Te lsleworth zijn twee vier verdiepingen hooge slecnen korenmolens van den heer Sianboroughbenevens de belendende graanpakhuizenafge brand. De schade schal men op 10,000

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1