LEYDSCHE COURANT. 1861. MAANDAG 15 APRIL. N". 45. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vtijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit laturdag Avond. VN - Xif/ë I De Prijs der Courant is f 12 t» liet Jaar g de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BEIUGTEN. LEYDEN, 13 April. De commissie voor de zaken der prol. kerken in Ned. 0. en W. Indië lieeft hh. predikanten en candidaten, welke naar de thans vacant wordende plaats van predikant dèr 2dc kl. mogten willen solliciteren, uitgenoodigd zich voor 12 Mei hij haren secretaris aan te melden. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 183 tol 216 personen. De aartsbisschop van Utrecht, de bisschop van Breda, de bisschop van Roermond en de vicarius-capilularis van het bisdom van Haarlem hebben geprotesteerd tegen het onlangs door den heer mr. J. B. baron van llugen- polh tot den Berenclauw uitgegeven werk: «De kloosters in Nederland in 1861." Dat protest, den 5dcn op den huize Gerra, onder Haarlem gelee- kend, is in den Tijd opgenomen. Te Delft had zich Woensdag II., bij gelegenheid van het aannemen der kinderen, in de r. k, S'. Hippolylus- of Nieuwekerk, cene menigte vrouwen en kinderen vóór en langs het pastoorshuis aan het Oude Delft geplaatst, om de nette kleeding dezer kleinen bij het uitgaan der kerk in oogenschouw te kunnen nemen. Toen een rijtuig waarin eenige studenten gezeten waren daar voorbij reed, hadden eenige kinderen het ongeluk daar onder te geraken, zoodat een zevental in meerdere of mindere mate ernstig gewond werd. Een hunner, die over den hals gereden werd, moet reeds overleden zijn of in vrij bedenkélijken toestand verkcerenterwijl van een tweede al de vingers verpletterd zijn. De arrond.-regtbank te Dordrecht heeft uitspraak gedaan in de zaken van den heer dr. J. W. E. de Man, lid van den gemeenteraad van Oud- Beijerlaud, en den heer P. Leeuwenburgh W.Bz.wethouder te lleinenoord. In de zaak van dr. J. W. E. de Man heeft de reglbahk beslist, dat art. 47 der gemeentewet alleen regt geeft om zijne mecninor uii«« <™Pr hehan- óeld wordende zaken, doch anders niet, vooral ook na hel woord niet tie- kotnen te hebben, weshalve de regtbank dr. de Man veroordeeld heeft lot 15 dagen gevangenisstraf, te ondergaan in eenzame opsluiting, alsmede in de kosten. In de tweede zaak heeft de regtbank den heer Leeuwenburgh, met vrijspraak op de vier overige puntenter zake van te-laste-legging van onopreglheid en van verwaarloozing van ambtspligtenveroordeeld in eene geldboete van ƒ100 en de kosten. Uit Amsterdam werd gisteren aan de iV. 11. C. het volgende geschreven: Heden namiddag hebben er op de beurs vrij hevige ongeregeldheden plaats gehad, ten gevolge van opgewondenheid der menigte tegen zekeren beurs bezoeker, die in de laatste dagen herhaaldelijk van de beurs was gedrongen en die door de politie in bescherming werd genomen. Er had vervolgens tot laat in den avond een volksoploop op den Dam plaats, waarbij de politie agenten van hunne wapens gebruik maakten. De opgewondenheid is daar door vermeerderd en de cavalerie te hulp geroepen om de menigte uiteen te drijven. Verscheidene burgers werden gewond en ook een politic-agent werd gewond en in dien toestand weggedragen. Door de Avist. C. wordt het volgende berigl uit Beverwijk, van den lO11™ dezer, medegedeeld. Dezen morgen is alhier een meisje van 14 jaren bevallen van eene welgeschapene dochter. Dit treurig feit heeft een onbe schrijflijk diepen en hoogst pijnlijken indruk op de gemoederen gemaakt, en zal gewis ook buiten onze gemeente elks zedelijk gevoel ten sterkste schokken. Ofschoon nu nog in een digten nevel gehuld, vreezen wij achter deze gebeurtenis eene groole misdaad te zullen ontdekken. Correspondent heeft eerst geaarzeld deze mededeeling ter plaatsing op te zenden. Hij heeft echter gemeend haar, als eene hoogst ernstige waarschuwing aan ouders, niet terug te mogen houden. Treffender toch kan het: «waakt over uwe kinderen!" hun niet worden toegeroepen en op het harte gedrukt dan door de vermelding van dit bedroevend feit. -- Dingsdag 11. had op den Ussel, niet ver van Kampen, een treuiig voorval plaats. Schipper G. de Leeuw, met zijne praam uit zee komende, had liet ongeluk op evengenoemde plaats den mast van zijn vaartuig af te zeilen en daardoor op lager wal te raken. Ilij stapte derhalve van zijn schip en ging naar de stad om de noodige hulp te verzoeken. Zijn oom, schipper J. de Leeuw, die met zijne tjalk voor de stad lag, stuurde terstond naar de plaats des ongevals, ten einde het masleiooze schip naar de haven te slepen. Daar aangekomen begaf zich G. de Leeuw weder aan boord van zijne praam, ten einde eene lijn, die hem zijn oom van de tjalk toewierp, aan eene bout te bevestigen. Ongelukkig echter rukte de lijn door een lievige» schok van de bout los, met dat noodlottig gevolg, dal de Leeuw, en een arbeider, dien hij mede had genomen om hem behulpzaam te zijn, over boord sloegen. De arbeider werd gered, doch de Leeuw kwam op eene jammerlijke wijze om het leven. De overledene laat cene diep bedroefde hoog zwangere weduwe na. In de vorige vveek werd te Leeuwarden de 98slc vergadering van het Frieseh genootschap voor geschied-, oudheid- en taalkunde gehouden, onder voorzitting van mr. J. Dit'ks. Door den heer mr. VV. W. Buma werd bij die gelegenheid eene bijdrage geleverd over het Saksisch bestuur in Fries land. Tol leden des genootschaps werden benoemd de hh. B. P. baron van Harinxma thoe Slootenstudent te Leyden; R. baron van Harinxma tlioe Slooten student te Utrecht; mr. S. J. llingst, te Amsterdam; H. G. Knorre, zeehandelaar te Leeuwarden, en A. Drielsma, med. doctor te Zwolle. Ten gevolge van het droogen van vlas ontstond in de vorige week brand in een zoogenaamd braakliok op de Miedum onder Marrum, met dat gevolg, dat hel geheele hok is afgebrand, met al het daar aanwezige vlas en alle voorwerpen tot het schoonen van het vlas gebruikt, en tevens, behalve eenig vee, een knaapje van 10 jaren is omgekomen. Omtrent het ontdekken van de personen, die zich nu twee jaren gele den te Sleeuwijk aan brandstichting hebben schuldig gemaakt, meldt men van daar nog het volgende: Onlangs ontstond er, in eene algemeene ge lagkamer ecner herberg, eene woordenwisseling tnsschen zekeren van Drunen en zekeren van 'tSant. Van Drunen maakte zich zoo boos over de hem toegevoegde woorden, dat hij aan den veldwachter, die zich mede in de gelagkamer bevond, verklaarde, dat hij hem een geheim zou openbaren 'twelk hem en van 'tSant in het ongeluk zou storten. In de eerste op welling van drift volgde hij de stem van zijn hartstogt en openbaarde dien beambte dat hij, nu twee jaren geleden, het huis van den heer Sprengers te Sleeuwijk had in brand gestoken; dat van 'tSant zijn medepligtige was en dal deze hem door geld en belofte daartoe had omgekocht. Uit de ge houden inslriictiën moeten zware vermoedens tegen van 't Sant gerezen zijn. Hij behoort tot den gegoeden stand en is heden met eigenmet twee paar den bespannen rijtuig, te 's Hertogenbosch gevankelijk overgebragt. 's GRAVEN I1AGE io <r.;/ Z. M. hooft goodgfovondeii dan luit -o-piiomaI jhr. C. D. P. SillgCndOnCk inspecteur van het wapen der artillerie, op zijne aanvrage, op pensioen te stellen, met bepaling van het bedrag daarvan op ƒ3000 'sjaars; hem eervol te ontheffen van zijne betrekkingen als gewoon lid van het comité van de fensie en als lid van de speciale commissie van inspectie over het militair onderwijs, onder danbeluiging voor de vele, langdurige en gewiglige diens ten, door hem in zijne betrekkingen bewezen. Dc genoemde luit.-generaal is tevens door Z. M. benoemd tot komman- deur der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heeft vergunning verleend aan A. J. baron van tlövelf tot Wes- terflier en Wezeveld tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van kom- mandeur der orde van den H. Gregorius den Groote, hem door den Paus geschonken, en aan den kapitein ter zee R. van Voss, lol hel dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, hem door den keizer der Fransrhen geschonken. Bij kon. besluit van 10 April is benoemd tot kommandant van de koninklijke militaire akademie de majoor O. II. Kuyck, van het rcg. veld artillerie, en wordt hij, in verband daarmede, overgeplaatst bij den staf van het wapen der artillerie. Tot ontvangers der registratie zijn benoemd: te Hoogeveen, de heer jhr. mr. A. M. C. Sandberg, thans te Raalte, en te Raalte, de heer mr. F. G. van Marle, thans commies. Tot ontvanger der in- en uitgaande reglen en accijnsèn te Poppe is benoemd de heer A. A. van der Baan, thans hoofdcommies op de linie te Coevorden. HH. MM. de koning en koningin, HH. KK. HH. de prins van Oranje en prins en prinses Hendrik, worden aanstaanden maandag legen den mid dag van Amsterdam alhier terug verwacht. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: ƒ2.50, uit Koudekerk; ƒ1552.28, op brengst eener te Kralingen gehouden loterij; ƒ3173.36, van de commissie te Suriname ƒ39.29opbrengst van een te Stratum gegeven concertƒ587.52 opbrengst van een door den sergeant der mariniers J. Zwarts uitgegeven gedicht; ƒ500, door den heer L. van Hulst, te Norden bijeengebragt. De tentoonstelling van voorwerpen voor de algemeene verloting ten be hoeve der ongelukkigen door den watersnood, wordt aanst. Woensdag geo pend. Naar men verneemt zijn HU. MM. de koning en de koningin, de verdere leden van het koninklijke gezin, de ministers en eenige andere hooge personen door de commissie uitgenoodigd, Dingsdag aanslaande die tentoon stelling met een bezoek te vereeren. AMSTERDAM, 13 April. Gisteren morgen hebben Z. M. de koning en 1111. KK. HH. dc prins van Oranje en prins Hendrik Arti et Amicitiae bezocht, ten einde eenige der laatste kunstwerken van den heer N. Piencman en diens portret, door den

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1