leydsche courant. VRIJDAG 12 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar f de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 11 April. De lolen voor de algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak, voor de noodlijdenden door den jongsten watersnood, zijn, naar wij vernemen, uiterlijk nog morgen alhier te verkrijgen hij den secretaris der sub-commissie, den heer D. J. Cockuyt. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelenten behoeve dezer gemeente gehevengedurende de maanden Maart 18C0 en 1861alsmede van die opbrengst over de drie eerste maanden dier beide jaren. MIDDELEN. Gcslagl(iy opcenten en invoer Binnenl. Gedistilleerd idem) Biiilenl. Gedistilleerd (iderrt) Gemaal eigen middel Wijn, Fruit en Kunslwijn(id Turf (idem) Steenkolen {idem) Brandhout {idem) Zuivere opbrengst over de maand Maart. 1860 1861 2023.02) 2235.97) 5688.46 5889.65) 321.83) 203.68 6216.87 6474.90 1683.52) 1846.20 915.66) 921.12) 1201.10 562.85 281.25 278.20 ƒ18331.73 ƒ18412.58) Zuivere opbrengst over dej drie eerste maanden. 1860 5503.03; 15606.40 873.09 16729.95 5429.47) 1458.361 2083 00" 648.95 43332.3i 1861 5880.96 16827.82 902.13) 16988 94 4340.77.) 1294.19) 2547.85 502.65 ƒ49285.32) Bij de gisleren gebonden verkiezing van een lid voor de tweede kamer in hel hoofdkiesdistrict Zwolle zijn uilgebragt 1491 stemmen. Er moet eene herstemming plaats hebben lusschen mr. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevell, die 484 stemmen, en mr. A. van Naamen van Eemnes, die 346 stemmen verkreeg. In liet hoofdkiesdistrict Roermond moet insgelijks eene herstemming plaats hebben lussehen den lieer mr. K. L. J. Cornelis, kantonregter te Weert, die 590 stemmen, en den heer mr. .1. B. Hengst, oud-lid der kamer, die 417 stemmen bekwam. Mr. F. Keverberg van Kessel verkreeg 275 stemmen. Bij kon. besluit van 7 dezer is de minister van binnenl. zaken gemag- tigd lol het uitloven en toekennen van premiën van ƒ15 aan de eigenaars van koeijen, welke natuurlijke pokken hebben en door die eigenaars tijdig genoeg Ier beschikking worden gesteld van de provinciale commission van geneeskundig onderzoek en toevoorzigt, om daarvan bruikbare stof te kunnen nemen. liet onderkiesdistrict Zuidwaddinxveen voor de verkiezing van leden der tweede kamer der slaten-generaal is opgehevenen deze gemeente toe gevoegd aan bet onderkiesdistrict Noordwaddiuxveen. Te llellcvoetsluis beeft Zaturdag II. een matroos van liet Nederl. fregat schip de KortenaurGeorges Stavero, een Griek, een ander matroos van denzelfden bodem, Thomas Smith, een Zweed, in een twist den neus geheel afgebeten, zoodat men dien op den grond vond liggen. De eerstgenoemde is terstond in hechtenis genomen. Van den Helder schrijft men aan de 11. C. dat burgemeester en wet houders aldaar op 24 Maart den gemeente-ontvanger J. Zussen hebben oni- slagen. Dit ontslag was niet eervol. Hij had toch den 17den Maart in stilte de gemeente verlaten, en schreef den 21sle" uit Londen, dat hij naar Engeland de wijk had genomen, een te kort in de kas achterlatende, ter wijl hij zijne vrouw en kinderen in de welwillendheid van den gemeente raad aanbeval. Bij het opnemen van de kas bleek het te kort niet minder te beloopcn dan ƒ30,000, onverminderd de later gebleken ontvangen doch niet gehoekte gelden. In de kas was echter nog aanwezig 17,000. Men beweert, dat dit laatste welligt in de kas was gelaten, om eventueel te doene betalingen dadelijk na zijn vertrek mogelijk te maken en intnsschcn des te heter middel te hebben naar buiten 's lands de wijk te nemen. De borgstelling van den voorlvlugtige beliep ƒ10,000 2) pCt. nat. inschr. op het grootboek, terwijl hij op 1 Jan. ongeveer ƒ60,000 in kas had. Te Alkmaar is gevankelijk binnengebragt zekere Klerk, verwer te Nieuwcniedorpter zake dat hij geacht wordt te zijn degene, die in den laatsten lijd baiikbillelleii vervalschle door hel cijfer, dal de waarde uit drukt, te veranderen. In den afgeloopen winter is de telegraafkabel lusschen Enkhuizen en Stavoren onklaar geworden en de gemeenschap natuurlijk gestremd. Door deskundigen is thans die kabel onderzocht, en hel is gebleken, dat door de hevige jjsschuiving ccu der sleenen, aan welke dc tonnen zijn vastge klonken op den kabel geraakt en deze daardoor zwaar beschadigd is. Daarom zal hij op die plaats voor een gedeelte moeten vernieuwd worden. Tevens heeft men bevondendat de kabeldie niet dikker dan een paar duim in diameter is, door aanwas van schelpen en andere zeeplanten nu reeds nagenoeg drie palm dik is. Te Wolfaartsdijk (Zeeland) zijn op den 6den dezer drie werklieden, die bezig waren den toren af te breken, van eene hoogte van 60 a 80 voeten nedergestort. De een bleef op de plaats dood en de beide anderen kwamen met cenige kneuzingen vrij. Hel ongeval scbijnl daardoor veroor zaakt te zijn, dal een zwaar stuk, hetwelk men buitenwaarts wrlde doen vallen, naar de binnenzijde viel. Volgens de laatste beriglendoor den commissaris des konings in Noordbrabant omtrent den gezondheidstoestand der verpleegden ten gevdlgc van den watersnood ingezonden, was het aantal zieken te 's Bosch aanmer kelijk verminderd: terwijl dit getal op 16 Maart 96 bedroeg, waren op 1 dezer 57 lijders in behandeling. In dat tijdverloop waren 15 zieken op genomen en 7 gestorven. Het getal typhus-lijders is in die 14 dagen ver minderd van 61 op 25. Sedert het begin der verpleging zijn in het groot ziekengasthuis opgenomen 355 personen, hersteld 204, overleden 34, en onder de laatste 12, die in reeds hopeloozen toestand werden ingebragt. De gezondheid der overige verpleegde noodlijdenden mag overigens zoowel te 's Bosch als te Megcn, Beers en llcusden gunstig genoemd worden. In de laatste plaats waren reeds 85 personen met goed gevolg gevaccineerd. Vol gens berigt van den commissaris des konings in Zuidholland zijn de te Gorinchem verpleegde vltiglelingen uit den Bommeierwaard alle naar hunne woonplaatsen teruggekeerd met uilzondering van eene in het gasthuis ge- blevene zieke. Te Sleetiwijk is inde vorige week een arbeider, van Drunen genaamd, gevangen genomen, als verdacht van vóór ruim 2 jaren de woning van J. Sprenger tc hebben in brand gestoken, llij heeft bekend dit gedaan Te hebben op verzoek en legen geldelijke belooniug van den logement-en kolïij- liiiishottder J. v.'lS., die vroeger hel veerhuis had en, ofschoon zelf een be middeld man, naijverig was op den voorspoed zijns buurmans. De gewezen ontvanger der domeinen in Noordbrabant, beschuldigd van verduistering van 's lands gelden, is door de Belgische regering uitgeleverd en te 's Uertogenbosch in de gevangenis overgebragt. üp den 7dcn dezer was de landbouwer G. II. Saijen, op het landgoed Zevenhronncubij Venlo, bezig met een jagtgeweer schoon te maken; zijne vrouw en zijn zoontje, nog geen drie jaar oud, waren daarbij tegenwoor dig. Het geweer, hetwelk hij meende ongeladen te zijn, ging eensklaps af en liet schol trof het kind zoo zwaar dat het binnen een half uur overleed. Bij de regering is een telegram ontvangen, van den volgenden inhoud: Buitenzorg 1 Maart 1861. Midden-Java in grooten rampspoed, ten gevolge van eene tot dusver ongehoorde overslrooming. Groot verlies aan menscben- levens. eigendommen en veldgewassen. Gepaste maatregelen zijn genomen. Water-afnemende op 28 February. Ofschoon de zaken verbeteren, is de ramp groot. Geen levens van Europeanen te betreuren. Eene depêche van de Bataviasehe handelsvercenigingdoor de N. R. C. ont vangen luidt als volgt: Op Java heerscht de meest gewenschte rust. Er heeft eene vreeselijke overstrooming plaats gehad in Solo, in Hagelen en in Banjoemaas, waardoor eene onberekenbare schade is te weeg gebragt. Een aantal menschen alsook vee zijn daarbij omgekomen. Het gouvernement en de bevolkingen zijn met elkander ijverig werkzaam om gezamenlijk dc noo- digc hulp aan te brengen. 's GRAVEN HAGE, 11 April. Bij besluit van den 305ten der vorige maand is door Z. M. ten vervolge op zijn besluit van 22 Junij 1860, betreffende de toekenning van eervolle belooningen Ier zake van de lc en 2' Bonische expeditie, benoemd tol rid der der militaire Willemsorde van de d"1' kl., de wachtmeester P. van Ber gen, van de O. 1. kavallerie. Men verneemt dat Z. M. de hh. J. T. Philips en F. J. Behr, com missarissen van politie, genen te Amsterdam, dezen te Schevcningenbe noemd heeft tol ridders der orde van de Eikenkroon. Bij kon. besluit van 7 dezer zijn omtrent de te schenken zilveren me dailles aan genees- of heelkundigen of aan bureaux van vaccinatie, die zich betrekkelijk het meest verdienstelijk hebben gemaakt omtrent de gratis-vac cinatie der minvermogendende volgende bepalingen vastgesteld. Op de eene zijde der medaille zal 's konings borstbeeld staan met het omschrift Gvilielmvs III, Rex. Neerl. M. D. L., en op de keerzijde in eenen krans van eiken- en laurierbladen: bexe meret. de re. pvblica qvi. civivm vaeeïvdiseji tvetvr. Die medaille kan ook verleend worden aan perso nen of vercenigingendie zich verdienstelijk hebben gemaakt door buiten-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1