LEYDSCHE COURANT. \S N". 1861. MAANDAG 8 APRIL. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vlijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit laturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar f de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. binnenlandschjs berigtejv. LEYDEN, 6 April. Z. M. heeft eervol ontslag, ingevolge zijn verzoek, verleend aan jhr. mr. F. G. M. van Nispen tot Sevenaer, als 2dc luitenant bij de dienstdoende schutterij alhier. Wij vernemen dal prof. Rijke aanst. Dingsdag, 9 dezer, te twee ure, eene openbare les zal geven. ]n de maand Haart zijn binnen deze gemeente geboren 119 kinderen, als: 59 zoons en 58 dochters, waaronder is begrepen 1 paar tweelingen. Overleden 71 personen, als: 11 mannen, 9 vrouwen, 22 zoons en 29 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 8. Voltrokken 21 huwelijken. Te 's Gravenhage is heden geopend de 22stc tentoonstelling der kon. Nederl. maatschappij tot aanmoediging van den tuinbouw. Door de com missie van beoordeeling zijn de volgende bekrooningen toegewezen: gouden medailles aan de hh. jhr. II. M. Ram en C. Glijm, te Utrecht, en 31. A. F. II. Hoffman, te V.oorlmrg, zilveren medailles aan de hh. C. Glijm (8); von Siebold en O.alhier (2), W. C. van der Laan (2) en R. Eggink (3), tc 's Gravenhage; mr. I'. T. van Hoorn, te Voorschoten (2); J. W. de Groot Wz.te Utrecht (2); C. L. van der Straal Mz.te Rotterdam; 31. A. F. H. Hoffman, te Voorburg; 31. C. Alkemade, te Noordwijk; mr. J. 11. J. Huygens, tc 's Gravenhage, en den tuinier van den heer mr. P.T. van Hoorn voornoemd. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 193 tot 241 personen. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal overmorgen tc Amsterdam eene gewone vergadering houden. In de maand 31aarl zijn over den Boll, spoorweg vervoerd 87,686 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ69,515.70; de opbrengst van het goederen-verveel* was 17.490.82a. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg ƒ82,183, het vervoer van goederen ƒ47,495, en het vervoer van reizigers en goederen, door direkl verkeer met Duitschland29,268 op- gebragt. De raad van administratie van de IIoll. ijzeren spoorweg-maatschappij heeft aangekondigd dat de inschrijvingen voor de geldleening van 4,600,000 zijn aangenomen. De Staats-Courant bevat het plan voor de loterij van voorwerpen af komstig uit de algemeene nationale tentoonstelling van nijverheid, tc houden in het jaar 1861, te Haarlem, door de Nederl. maatschappij ter bevordering der nijverheid. De loterij zal bestaan uit hoogstens 25,000 loten a ƒ3 het lot. Bleu verneemt dat Z. 31. een eereleeken zal instellen voor ijver, moed, beleid en zelfopoffering hij den jongsten watersnood, en dat dit tecken zal bestaan: 1°. in eene medaille in zilver of brons, hebbende aan de voorzijde Z. 31. borstbeeld met hel opschrift1PillemlllKoning dcrNed.G. 11. v. Z. en aan de keerzijde de woorden: Watersnood, van 1801, een Oranje- en Lauriertak, van ouder met elkander dooreen lint verbondenomvattende een perkament, waarboven de koninklijke kroon, en voorzien van het opschrift De koning aan.... 2°. in een barrct in zilver of brons, voorstellende een eikentak, omslingerd door een lint, waarop de woorden: Watersnood van 1861 zijn gegraveerd. Dij gelegenheid van de komst van Z. 31. den koning in de hoofdstad, op Dingsdag aanst.zal de stoet volgendcrwijze zamengesteld zijn. Com mando kavaleriede helft der ccrewacht te paard; Z. 31. de koning, II. 31. de koningin, H11. KK. 1111. de kroonprins, prins en prinses Hendrik, met gevolg, in verschillende rijtuigen gezeten; 2dc helft der eerewacht te paard; de 4 balt. dienstdoende schutterijde geregtigden tot het dragen van het metalen kruis lstc sectie en eene deputatie van de 2de en 3dc sectie; scherp- schuttersbondstudentencorps; Amstels-mannenkoorhandboogschutterij: Genoegen zij ons doel; idem: Concordia; Amstels-buksschutterijtwee lypografische vereenigingenVoorzorg en Genoegen en de Nederlandsche Drukpers; hoorndragerscommando kavalerie. Te Dordrecht hebben dr. de Blan, van Oud-Beijerlanden de welh. van Heidenoord, Leeuwenburghte regt gestaan, de eerste beschuldigd den burgemeester van Oitd-DeijerlandVogelsango. a. een schoft te hebben genoemd, de tweede denzclfden burgemeester in een stuk in de Rott. C. tc hebben beleedigd. Dr. de 3Ian droeg zelf zijne verdediging voor, en con cludeerde tot vrijspraakomdat de bedoelde uitdrukkingen gebezigd waren in eene geheime zitting en tusschen magistraatspersonen ouderling. De heer Leeuwenburg werd door den heer mr. II. C. Verniers van der Loeff, van Rotterdam, verdedigd. Tegen den eerste is 1 maand gevangenisstraf geëisclit, tegen den tweede 25 boete, en veroordeeling van beiden in de kosten. De uitspraak zal in de volgende week plaats hebben. De VIr. C. meldt dat de Amsterdamsche hoofdcommissie voor de wa tersnoodlijdenden aan den lieer Blysberg te Utrecht en aan den stations-chef van Deventer aldaar keurige geschenken heeft doen toekomen, als een be wijs van erkentelijkheid voor hunne belangelooze bemoeijingen bij het ver zenden van goederen. Aan de treincompagnie der artillerie zou mede een bewijs van erkenning harer diensten worden verstrekt. De gemeenteraad van Utrecht heeft ook besloten, eene commissie naar Amsterdam af te vaardigen, ten einde bij 'skonings verblijf aldaar Z. 31. namens den raad hulde te bieden. Deze commissie zal beslaan uit burge meester en wethouders. De jaarlijksche inspectie der kon. militaire akademie te Breda, ten einde de vorderingen der kadetten van de verschillende studiejaren na te gaanzal den 24s,cn der volgende maand een aanvang nemen. Bij vonnis der arrond.-reglbank te Breda is P. J. Driessens, koopman, wonende te Sanlvliet (België), ter zake van franduleusen invoer van vreemde koperen muntspeciën, bij verstek veroordeeld tot gevangenisstraf van eene maand. 's GRAVENIIAGE, 6 April. Z. 31. heeft benoemd tot kanlonregter te Heerlen (Limburg) de heer mr. K. de Limpens, advocaat te Klimmen. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Steenwjjkerwold is be noemd de heer J. D. de Bloeme, thans te Bergambacht. Z. 31. heeft goedgevonden te benoemen bij den plaalselijken staf, tot majoor en plaatsel. kommandant van de 3de kl. te Venlo, den kapitein lste kl. J. G. Dusser de Barenne, van het kol. werfdepöt; bij het wapen der infanterie, hij het 3de reg.lot kapitein 3de kl. der, ls,en luit.-adjudant G. 31. van de Pol, van het kol. werfdepot; bij het 6de reg., tot kapitein 3de kl. deu lslcn luit. 31. A. Raphels van het corps. Bij kon. besluit van 14 Blaart II. is bepaald dat het getal predikanten bij de protestanlsche gemeenten in Ned. lndië zal zijn 30. Negen zullen 6000 en de overigen 4800 'sjaars bezoldiging genieten. Eergisteren is in een der localen van het ministerie der herv. eeredienst enz. hel moderatnen van gecommitteerden tot de vertaling van hel N. Testa ment met de afgevaardigden van de vier sectiën, waaronder het werk ver deeld is, bijeengekomen, ten einde zich onderling over hetgeen er lot dus verre reeds verrigt is te beradenvoornamelijk ter bevordering der meest mogelijke eenparigheid, zoo in liet vertalen zelf als in al den overigen arbeid. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verlecnen. Bij den minister van biunenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: ƒ104.53, uit Zeeland; ƒ846 34), uil Fries land; 25 (1. van Y. ƒ200.75, bij den uilgever der Prov. Drcnth. Cour. ingekomen; ƒ200, uit Stuttgart; ƒ1056, uil Hamburg; ƒ125, uit Char leston; ƒ413.50, uit Weeneii; 215 th.uit YYismar; 660 fr. uit Nice; ƒ1100. uit Einden; ƒ125, uit. Hanover; ƒ79.05, van den Ned. vice-consul te Fiume; 218 fr.uit Sl. Nazaire sur Loire; ƒ1047, uit Livorno; ƒ50, van den Ned. consul-generaal te Bio Janeiro; ƒ90, uil Varel; ƒ915.85, uit Petersburg. Sedert ecnige dagen houdt de commissie voor de algemeene verloting, ten voordcele der hulpbehoevenden door den watersnoodzich bezig met bet in orde brengen der voorwerpen, welke uit het geheele rijk en uil het bui tenland als prijzen voor die verloting zijn ingezonden, en welke in de Golliische zaal zullen worden ten toon gesteld. 3Ien mag het daarvoor houden, dat die tentoonstelling eene der prachtigste zijn zal, welke ooit, tot een weldadig doel, hebben plaats gehad. Naar men verneemt is het voorloopig verslag nopens het wels-onlwerp betrekkelijk het handelszegel vastgesteld en zal het spoedig gedrukt en rond gedeeld worden. BIJITKNLANDSCHE BKIUGTKN. Iï EL A Ni 1». LONDEN, 4 April. De giften voor de noodlijdenden in lndië ingekomen bedragen thans reeds 20,000 In Zuid-Lancashire bedraagt het aantal werklieden, dat den arbeid op de fabrieken heeft gestaakt, niet minder dan 24,000. Blen berekent, dat ten gevolge daarvan in die streek wekelijks 18,000 minder in omloop wordt gebragt, heigeen niet anders dan een zeer nadeeligen invloed op de neringen kan uitoefenen. Garibaldi heeft o. a. het volgende geantwoord op liet hem gedane voorstel om eene deputatie van de «Evangelische alliantie" te ontvangen, ter aanbieding van een Bijbel in verscheidene talen: lk gevoel groote dank baarheid voor al hetgeen de Christenen in Engeland ten gunste van het wel zijn der mciischen en de regten van natiën gedaan hebben. De Evangelische alliantie doet een goed werk. lk zal met genoegen deu mij aangeboden

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1