LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 5 APRIL. Mfc. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vlijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaiurdag Avond v N". 41. H De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar} de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 4 April. Bij de heden gehouden verkiezing in het 13de district (hoofdplaats Leyder- dorp) van hel hoogheemraadschap van Rijnland, is als hoofdingeland herko zen mr. P- E- F- Blussémet 304 van de 402 uitgebragle stemmen. Ter voorziening in de vacature van hoofdingeland-plaatsvervanger, door de af treding van den heer G. van der Poel Jz. ontslaande, moet eene herstem ming plaats hebben. De heer van der Poel verkreeg 189 en de heer I. van fflannekus 04 stemmen. De examina van het genootschap Mathesis Scientiarum Genilrix zullen gehouden worden van Maandag 8 April tot en met Vrijdag 12 April, des avonds ten 6 ure. In den boekhandel van Nicolai, te Berlijn, wordt sedert de maand Jnlij des vorïgen jaars een tijdschrift uitgegeven dat den titel voert van Journal für Architecten und Bauhandwerker, en waarvan de redactie aan twee mannen van het vak, de heeren G. Töbelmann en H. Kammer- ling, is opgedragen. Hel tijdschrift stelt zich ten doel de behandeling van alle op het gebied der constructive en technische bouwkunst voor komende uitvindingen, verbeteringen, enz., waarbij het inzonderheid construction in steen, cement, hout en ijzer in acht néémt. De zes tot dusverre tot ons gekomen afleveringen bestaan uit 15 bladen tekstmet 23 naar den aard van hetgeen afgebeeld wordt, gegraveerde ofgelilhographieerde platen, en bevatten in zes afdeelingenbeschrijvingen van ten uitvoer gc- bragte werken en oorspronkelijke wetenschappelijke bijdragen; wettenen verordeningen; uittreksels nil binnen- en buirenlandsche tijdschriften; kleine mededeelingcn en kunstbcrigien; aankondigingen van boeken; antwoorden op gestelde vragen. Inhoud en uitvoering van het Journal beiile maken liet tot een werk, dat, ook'bij de reeds bestaande tijdschriften van dei'ge- lijken aardallezïns a a n Bev c fells w a a r'd i g" i sITiërbij komt, dat de uilgever aan hen, die op de jaargangen 1860 en 1861 inteekenen eene kapitale gravure naar eene der fraaiste composition uit de Shakespeare-Galerie i vail den genialen W. von Kanlbach MacbethBanco en de heksen, door den heer E. Eichens vervaardigd, als premie heeft toegezegd en met de eerstverschijnende aflevering van het loopende jaar zal verzenden. Rij denzelfden uitgever is onlangs verschenen Jennnette et les poulets eene vertaling van A. G. Eberhard's bekende gedicht Uannchen und die Rücklein, dat in 1822 werd uitgegeven en sedert herhaalde malen, ook in andere talen overgezethet licht zag. De hier aangekondigde vertaling is van de hand eener dame, mevr. de barones Albertine de la Molte-Fouqné, die bet oorspronkelijke op niet onverdienstelijke wijze heeft teruggegeven. Het boekje is eenvoudig, doch net uitgevoerd en vooral aan te bevelen aan hen, die met de Duilsche taal minder vertrouwd zijn. De minister van finantiCn in aanmerking nemende dat bij een besluit van den koning der Belgen, van 27 Dec. 1860, het gewigt, de middellijnen en de beeldenaar zijn vastgesteld van de nieuwe pasmunt in Belgiëvolgens de wet van 20 December 1860 geslagenen dat de bij dat besluit aan de 'i Belgische stukken van 5 en 10 centimes gegeven afmetingen geheel of na genoeg overeenkomen met die van de Ned. stukken van 25 en 50 cents, terwijl ook de kleur van het metaalwaaruit de genoemde Belgische spe ciën vervaardigd zijn (het nickel), ecnige gelijkenis met die van het zilver heeft, heeft ter kennis van de ingezetenen gebragt, dat de middellijn van het Belgisch 5-centimes sluk is bepaald op 19 millimeters (strepen) en alzoo juist op dezelfde afmeting als die waarop bij het kon. besluit van 29 Junij 1848 de middellijn van het Ned. 25-cents-sluk is bepaalden de middellijn van het Belgisch 10-centimes-stuk op 21 millimeters, terwijl, volgens het zoo even gemeld besluit, de Ned. halve gulden eene middellijn heeft van 22 strepen. Wordende mitsdien aan een ieder aanbevolen om zich voor het aannemen van Belgische 5- of 10-centimes-stukken in plaats van Ned. stuk ken van 25 of 50 cents te wachten, en vooral geene 25-cenls-slnkken in rollen ongeopend in ontvang te nemen. Tc Oudewater hebben zich voor de vacante betrekking van veldwach ter, tegen eene bezoldiging van ƒ310, 121 sollicitanten opgedaan. Aan de Hoeksche sluis, lusschen Lekkerkerk en Bergambachtis Zon dag morgen brand ontstaan in een huis, bewoond door twee jonggetrouwde lieden, die den vorigen dag naar elders waren gegaan om hunne ouders te bezoeken. Zoowel huis als inboedel is een prooi der vlammen geworden. Alles was, naar men verneemt, verzekerd. Volgens de laatste berigten van den gezondheidstoestand der over stroomden in Gelderlanddoor den commissaris des konings ingezonden liet die toestand te VYamel, evenwel zonder invloed op de sterfte, nog al te wenschen over, ten gevolge van de natte koude bij het niet wegvallen van het water. Men trachtte daarin verbetering te brengen door ruime uit- deeling van brandstof en door andere van de aanbevolen maatregelen. Te Bommel waren, niettegenstaande de ijverige zorg der commissie, ernstige ziekten met ongunsligen afloop onder de kinderen niet zeldzaam. Te Hedel nam het getal der zieken en het typheuse karakter af. De overige berigten der gemeentebesturen, waren alle gunstig. Naar men uit Tiel meldt worden daar nog 280 noodlijdenden uit de gemeenten WamelLeeuwen en Dreumel verpleegd. Door den hoogeu wa terstand op de Maas is het binnenwater wassende, en staan vroeger droog- gcloopen landerijen weder onder water, zoodat er hoegenaamd geen uitzigt bestaat, dat genoemde noodlijdenden vooreerst naar Maas en Waal zullen kunnen terugkeeren. De behoefte aan veevoeder is klimmende, en er zijn fondsen aangevraagdom op den duur daarin te kunnen voorzien. De ge zondheidstoestand is bijzonder gunstig, hetwelk groötendeels wordt toege schreven aan de uitnemende zorg, welke voor de verpleging gedragen wordt. In het dorp Well (Gelderland) had Zondag morgen een trenrig onge luk plaats. Twee jongelingen haddenvoornemens zijnde eijeren te zoeken en wild te stroopen, een geweer met zich genomen, dat zij in het gras legden. De een had het ongeluk op de haan te trappenmet het gevolg dat het geweer afging en het been van den ander verbrijzelde. Ondanks alle geneeskundige hulp gaf de ongelukkige, die naauwelijks den leeftijd van 19 jaren bereikt hadweinig tijds daarna den geest. Door den heer G. van der Beek, te Genderen (Noordbrabant), is aan de geref. gemeente aldaar de som van 5000 geschonken; ƒ3000 voor de armen en ƒ2000 voor de kerk. 'sGRAVENIIAGE, 4 April. Z. M. heeft nog, ter belooning van zijn gedrag bij de Bonische expe ditie van 6 Dec. 1859, benoemd tot ridder der 4de kl. van de milit. Wil lemsorde, den wachtmeester bij hel reg. Oost-Ipdische cavalerie P. van Bergen. Z. M. heeft vergunning verleend tol hel aannemen der volgende door den keizer van Oostenrijk toegekende decoratien, als: het kommandeurs- kruis der orde van Franz Joseph: aan den heer W. C. von Scbierbraud. kolonel-directeur der genie in Ned. Indië, en aan den heer C. van der Moore, resident van de Preanger regentschappen het ridderkruis 3de kl. van de IJzeren Kroon: aan jhr. 11. W. L. de Koek, l5lcn luit. bij het reg. O. 1. cavalerie; hel ridderkruis der orde van Fransz Joseph aan de hh. G. Was- sink, chef over de geneeskundige dienst in Ned. Indië; E. Nelscher, gou- vernements-secretaris aldaar; J. Muunich, laatstelijk lid van het collegie van boedelmeesteren te Batavia; jhr. mr. D. A. Junius van llemert, laatst di recteur der middelen en domeinen op Java, en aan radhen adipati Wira Nata Koesoema, regent van Bandong; en het Gouden Kruis van verdienste met de Kroon, aan de hh. dr. F. W. Junghuhn, inspecteur; S. van Deven ter Jz., resident van Banjoemas; J. van Yollenhoven, controleur der 2dc kl. en A. G. C. Visscher van Gaasbeek,, laatstelijk adsistent-resident van Bandong. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het wapen der infanterie, tot lslc" luit., den 2dcn luit. N. 11. A. Camp, van hel wapen, tijdelijk ge detacheerd bij de landmagt in West-Indië; bij het lsle reg., de 2de luit». E. J. D. F. Tonnet, van het kol. werfdepot, K. W. Rueck, J. G. Arensma en II. H. T. Walter van het corps; bij het 2de reg., de 2de luit'. B. W. van Werkhoven, G. J. Weber, G. Visker en H. C. de Korte, allen van het corps; bij het 3de reg.de 2de luit5. L. BorelR. P. VerspyckM. A. A. J. van Neck, J. R. Goteling Vinnis en H. G. Meuskens, allen van het corps; bij het 4de reg., de 2de luit5. P. F. Coumans, J. C. Santhagens, J. Lam- merse, G. van der Voort, J. A. Jochems, P. G. van Enst, J. W. D. van Dorth, W. Stevels en E. J. Brugman, allen van het corps; bij het5de reg. de 2de luit5. L. E. Gerdessen, A. S. C. Saurel, beiden van het corps, J. M. Boombergen, van het kol. werfdepot, G. van Nouhuys, R. J. C. van der Meiden, W. A. baron van Lyndcn2den Iuit.-adjudantjhr. J. II. van den Velden, C. A. Koorevaar en J. C. Leyds, allen van het corps; bij het 6d8 reg., de 2de luit5. C. O. van Kesteren, C. van MaanenA. de Ileus, J. F. Roels en N. van llille, allen van het corps; bij het 7dc reg., de 2dc luit5. A. II. J. L. Ponse, G. II. Niermans, A. P. F. Prince, J. W. M. Leussen cn W. K. F. Meijer, allen van het corps; bij het 8stc reg., de 2dc luils, J. J. van Noord, J. P. Jonxis, G. Clockcncr BroussonF. J. N. Prohn C. S. Rinia van Nauta en II. J. J. Kuilenberg, allen van het corps; bij het instructie-bataillonde 2de luit5. M. C. U. Ruber en M. F. Ilollhausen, bei den van het corps; bij het wapen der artillerie: tol lst<,n luit. bij het reg. veld-artilleriede 2de luit5. A. L. Boeck en L. II. C. van der Sluys Lehr, beiden van het corps; bij liet lstc reg. vesting-artillerie, de 2de luil5. R. van Mansvell en J, G. J. Paravicini di Capelli, beiden van het corps; bij het 2dc reg. vesting-artillerie, de 2dc luit5. YV. II. B. Wilkens, II. N. Boerrigter, en jhr. T. C. Calkoen, allen van hel corps; bij het 3de reg. vrsting-arlil- lerie, den 2den luit. P. W. Pfeiffer, van het corps.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1