LEYDSGHE COURANT. 18G1. N". 39. MAANDAG 1 APRIL De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. /êy w iig i&G; De Prijs der Courant is f 12 «V* liet jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven ®u_ deze Courant behoort Bijblad IV0. 5. BINNENLANDSCHK KKIUUTENl. LEYDEN30 Maart. Bij Icon. besluit ran 26 dezer is benoemd tot regler-plaalsvcrvanger in de arrond.-reglbank alhier mr. W. C. Olivier. De Staats-Cour. bevat een verslag van den vvaarnemcnden directeur van het rijles Japansch museum von Siebolddr. C. Leemans, omtrent den toestand van die verzameling in 1860. Daaruit blijkt dat ook de onder scheidene afdeelingen van dit museum met een aanzienlijk getal voorwer pen zijn verrijkt geworden. De heeren U. D. M. Sleur, te Maassluis; dr. J. G. F. van den Broek, te Arnhem; J. S. Gramberg, oud-officier van ge zondheid, en lih. curatoren der Leydsche iioogeschool gaven door geschen ken blijken hunner belangstelling. liet getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 288 tot 242 personen. De minister van koloniën heeft bekend gemaakt dat civile ingenieurs, die hun diploma als zoodanig aan de kon. akademie te Delft hebben ver worven, genegen zijnde zich als adspirant-ingenieur aan de dienst van den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken in Ned. Indie te ver binden, zich daartoe, bij gezegeld request, lot het dep. van koloniën kun nen wenden. Te Rotterdam is besloten tot de oprigting eener maatschappijten einde aldaar eene vleeschhouwerij en machinale broodbakkerij op te rigten. Naar men verneemt, zegt de Minst. C., bestaal er thans bij de rege ring het bepaalde plan, om den Rijn- en Holl. spoorweg nabij Amsterdam te vereenigenhet centrale stationsgebouwter vervanging van de twee thans bestaande, zal buiten de Leidsclie poort, regis van de Overtoomsehe vaart', geplaatst worden. Bij den Omval zou een kapitale draaibrug over den Amstel gelegd worden, en de aansluiting der verbindingslijn met den lloljandschen weg zal tusschen Halfweg en Slolerdijk geschieden. Doch het verschil in spóorwijdtc van den Hollandschen weg met den Rijnweg zal voorzeker bezwaren opleveren en groote uilgaven vorderente meer toch daar tneu thans op den Hollandschen weg met groote vernieuwingen van dwarsleggers en rails bezig is. Van den Helder wordt het volgende gemeld. Dingsdag avond 11. had den weder drie Zwitsers, ingedeeld bij het bataillon inf., hier in garni zoen, bet plan beraamd om in een vlet naar Engeland over te steken. Na zich bevorens naar koers en tij geïnformeerd en van eene goede kwantiteit broods voorzien te hebben, zouden zij zich van een der vletten, die hier langs de kust staan, en aan behoeftige sloepcrlieden loebehoorenhebben meester gemaakt, toen een sloeperman onraad nabij zijn vaartuig ontdekte. Bij zijne aankomst gingen dadelijk twee der Zwitsers op den loop en een werd met zijne geheele provisie gepakt en naar de politiewacht getranspor teerd. Gelukkig dal de kleppcrwacht tusschen beiden kwamanders had bij den diefstal ook van de vroegere weggestolen boot moeten boelen, want de sloepcrlieden waren razenden zeker zal aan dezen misschien voor alljjd de lust tot deserteren, althans vati deze kust, zijn benomen. Dit Zalt-Bommel meldt men dat het water, weder 3 el gerezen, thans gelukkig vallende is; veel vrees bestond er dat de bijna voltooide beringing der dijkbreuken b(j hoogeren waterstand zoude bezwijken en de dorpen weder onder water geraken. De dijkgraaf ntr. J. Thooft heeft alles in hel werk gesteld om die ramp voor te komen. In dorpen, waar de huizen het meest onbewoonbaar zijn, is men druk bezig loodsen op te slaan tot tijde lijk verblijf der noodlijdenden. Te Sleeuwijk is zekere A. van Drunen gevangen genomen, die beschul digd wordt nu twee jaren geleden de woning van den heer W. Sprcnget', logement- en stalhouder te Sleeuwijk, in brand te hebben gestoken. Tot praeceplor aan het gymnasium te Leeuwarden is benoemd de heer dr. C. J. L. de la Sablonière, te llarlingen. Er is op nieuw een lijk gevonden van iemand, die bij het bekende ongeluk der Capelsche stoomboot (28 Mei 1860) het leven heeft verloren. Men vond het bijna op dezelfde plaats waar de boot gezonken ishet was vermoedelijk van de dochter van zekeren Sneiders te Capelle. Te Woensel (Noordbrabant) had zich onlangs eene vrouw, naar ge zegd werd, terwijl zij haar kind op den schoot had, den hals afgesneden. De justitie heeft thans echter, naar aanleiding van geruchten, en daarop ingewonnen informatiën. het lijk doen opgraven en vervolgens den echtge noot der vrouw in verzekerde bewaring doen nemen. 's GRAVEN HAGE, 30 Maart. Door Z. M. zijn benoemd: tot advocaat-generaal bij het prov. geregts- hof in Noordhollandmr. P. S. Noyon, thans officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Sneeklot procureur bij de arrond.-reglbank te Eind hoven de heer B. A. van der Maden, cand.-notaris; en'lot notaris te Hulst de heer M. GeeneJ cand.-notaris aldaar. Z. M. heeft, ingevolge zijn verzoekeden kapitein C. A. N. Ernst dé Sciwcrt, van het 2de reg. vesting-artillerie, op pensioen gesteld, 'en tot ka pitein hjj het 3de reg. van dat wapen benoemd den' lslcn luit. H. A. C. Hol- tiusvan het reg. veldartillerie. II. M. de koningin en II11KK. IIII. prins en prinses Hendrik hebben gisteren middag de voorbereidende godsdienstoefening in de Kloosterkerk, I onder het gehoor van d®. van Koetsveld, bijgewoond. Naar men verneemt, werd Z. M. de koning door eene ligte ongesteldheid verhinderd die gods dienstoefening bij te wonen. Men vleit zich dat de ongesteldheid van Z. M. van spoedig voorbjjgaanden aard zijn zal, zooda.t zij, naar men hoopt, geene vertraging'in de aan staande reis naar Amsterdam zal te weeg brengen. Het heeft Z. M. den koning der Belgen behaagd, aan de commissie voor de algemeené verloting alhier, ten behoeve der ongelukkigen door den watersnood, eene prachtige schilderij te doen toekomen, voorstellende een der gewigtigste oogenblikken van het beleg van Ostendeen vervaardigd door den heer Slingeneijer. Bij den minister van binnenlandsche zaken is ten behoeve der nood lijdenden door den watersnood ontvangen: ƒ10, uit Deventer; ƒ8.71, uit Noordwijk. Naar men verneemt houdt de regering zich bezig met de beantwoor ding der bedenkingen van de!tweede kamer tegen het wets-ontwerp tolver- betering der waterwegen van de twee groote koopsteden naar zee. Van bier deelt men aan de Midd. Cour.,als stellig mede, dat het bij de stalen-generaal aanhangige onlwcrp-taricf van reglen op den in- en door voer door den nieuw opgetreden minister van finantiën zal worden ingetrokken. In de zitting van den gemeenteraad van 11. Woensdag is ingekomen eene missive van den minister van binnenl. zaken, betreffende den spoorweg van 's Hage naar Scheveningen. Daaruit blijkt dat in het algemeen is vast gesteld dat die weg zal gelegd worden van Bellevuc door de Koekamp en de Maliebaan, zoo digi mogelijk naar de zjjde van het kanaal, langs het Boorhuis tot in den Benoordenhotitschen polder, alwaar het station zal worden gevestigdvan daar zal de weg zich verder langs het kanaal in eene regte lijn uitstrekken, om zich daarna oostwaarts van het kanaal te verwijderen, en zooveel mogelijk regt door de duinen voort te loopenten einde, na eene flaauwe bogt langs het badhuis te hebben gemaakt, ten zuiden van den straatweg, tusschen dat gebouw en het dorp Scheveningen bij de kom van dat. dorp te eindigen. B1JITENLANDSCHE BER1GTEN. BËIjGIIS Het dagblad la Meuse deelt het volgende voorval mede: Te Luik begaf zich een jongen, mijnwerker van beroep, des morgens ten 4 ure naar zijn werk. Op de Pont-des-Arcliers ontmoette hij twee personen, die hem vasthielden, en voor hij nog om hulp kon roepenbij het hoold en de voeten opnamen en over de brug in de Maas wierpen. De jongen, die goed kon zwemmen, verloor zijne tegenwoordigheid van geest niet, en kwam spoedig boven. Toen zijne aanranders zagen dat hij pogingen deed om den oever te bereiken, sprongen zij mede in het water om hem dit te beletten, maar de jongen was luin te vlug en bereikte het eerst den oever. Hij zette het toen op een loopen, steeds achtervolgd door de beide bedoelde personen, die echter, toen zij zagen dat hij eene woning had bereiktop de vlugt gingen. Aan de justitie is het echter gelukt deze beide misdadigers op te sporen, en de be weegredenen, die hen tot eene zoo schandelijke daad hebben geleid, zullen weldra aan het licht komen. ËltGELAND. LONDEN 28 Maart. Behalve de oneenigheid tusschen de werkbazen en de Londenscbe tim merlieden en metselaarsten gevolge waarvan thans duizenden ledig loopen hebben ook in Zuid-Lancashire eene menigte wevers, ten getale van wel 12,000, den arbeid gestaakt. Weinig tijds na de aankomst van een Egyptisch vaartuig te Liver pool, openbaarde zich onder de bemanning eene kwaadaardige koorts, waar aan ook spoedig een man overleed. In het hospitaal, werwaarts de zieken overgebragt waren, deelde de kwaal zich aan de oppassers en andere per sonen mede. Velen houden de ziekte voor de Levantsche koorts, eigenlijk gezegd de pest; anderen betwijfelen dit; hoe het zij, in die stad heersclit deswege groote ongerustheid. Men heeft het berigt ontvangen dat het schip Middlesex, van Liver pool naar New-York bestemd, is vergaan, waarbij 45 passagiers en matro zen zijn omgekomen.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1