Per Telegraaf. vennootschap van koophandelgevestigd te Londendat voor het wettig bestaan van dergelijke vennootschap hier te lande de kon. bewilliging wordt vereischt, dat zoolang die bewilliging niet is verkregen, zoodanige vennoot schap als niet bestaande wordt aangemerkt, niet als regtspersoon wordt erkend en mitsdien nog eischende noch verwerende in regten heeft kunnen optredenop alle welke moliven de niet-ontvankelijk verklaring van den eischer werd gevorderd. Deze gronden werden breedvoerig toegelicht door den advocaat der gedaagde maatschappij mr. D. Le'on en bestreden door den verdediger des eischers mr. A. M. von Slipriaan Luiscius. De regtbank heeft zich met de voorgestelde exceptie vereenigd en beslist, dat de genoemde vennootschappen hier te lande, zonder kon. erkenning, geene regtspersoon- lijkhcid hebben. 111 TLftLAftD.SCI!K ISKIUGTEM E1ÏC1ELANS. LONDEN, 26 Maart. De begrafenis van het stoffelijk overschot van de hertogin van Kent heeft Maandag II., ingevolge den wensch der overledene, op eene stille, eenvoudige wijze in de kapel van St. George te Windsor plaats gehad. De kon. familie begeeft zich naar Osborne en zal aldaar 4 it 5 weken blijven. De lord-mayor heeft in de dagbladen bekend gemaakt, dat hij bereid is, geldelijke bijdragen te ontvangen ten behoeve van de ongelukkiger., die in Indië door hongersnood zoo zwaar bezocht worden. Het bestuur der in 1862 alhier te houden wereldtentoonstelling heeft lot regel aangenomen, aldaar geene schilderstukken aan te nemen van En- gelsche schilders welke vóór het jaar 1762 zijn gestorven, maar ten aan zien der buitenlandsehe kunstscholen de bepaling van het tijdsbestek aan ieder land over te latenmet dien verstande dat de uit ieder land ten toon te stellen schilderstukken niet meer dan eene nader te bepalen ruimte be slaan en dat de tegenwoordige staat der kunst in dat land daardoor aan schouwelijk gemaakt worde. Even als in 1859 hebben de timmerlieden en metselaars alhier het werk gestaakt, juist op een tijdstip dat er veel werk voorhanden is. Zij dringen op eene vermindering der werkuren aan. Onder de veroordeelden in de groote gevangenis te Chatham was op nieuw het plan ontworpen om in opstand te komen. De oppassers zouden overrompeld en het gebouw aan alle hoeken in brand gestoken worden, als wanneer de gevangenen de vlugt genomen zouden hebben. Het plan werd echter verraden. De eerste straat-spoorweg, van de Marble Arch tot Ponchester, is dezer dagen geopend. Al de rijtuigen werden door twee paarden getrokken en kunnen van binnen 24, buiten op 12 passagiers bevatten. De eerste proef slaagde zeer goed, en men twijfelt niet aan het welgelukkcn der onderneming. Te Mullinger, in Ierland, is bij het leggen der fondamenten voor eene kerk een geraamte gevonden, dat eene lengte had van meer dan 7 voelen. - Volgens berigten uit New-York zou de heer Lincoln, ingevolge den raad van militaire autoriteiten, besloten hebben liet fort Sumter te doen ontruimen. FRANKRIJK. PARIJS26 Maart. Er is een vlugschrift verschenen van den heer CaylagetiteldHet jaar 89 der geestelijkheid," waarvan de hoofddenkbeelden zijn vervat in een ontwerp-besluit, waarvan hij de aanneming den keizer aanbeveelt. Volgens dit ontwerp zou het hoofd van den slaat het bestuur voeren over de natio nale kerk in alles wat niet het leerstellige betreft, terwijl de geloofsartikelen onder het toezigt zouden blijven van algemeene en provinciale conciliën, liet hoofd van den staat zou bijgestaan worden door een groot-patriarch en door 12 kardinalen door hem te benoemen. De aartsbisschoppen, bisschoppen, pastoors enz. zouden zich moeten onderwerpen aan het algemeene slemregt. Voorts zou er een nationaal concilie worden gehouden, om te beslissen over eenige belangrijke vraagstukken, zooals: het celibaat der geestelijker., het kloosterleven en het al of niet opheffen van de Jezuïlen-orde. De bisschop van Orleans heeft in de kerk S'. Rocli eene predikatie ge houden en de liefdadigheid ingeroepen ten behoeve der behoeftige kinderen in Ierland. Bij die gelegenheid is eene som van 20,000 fr. ingezameld. Volgens den Mon. de l'Armee is de toestand der Franschen en Engel- schen in China zeer voldoende. Prins Kung had de hh. Bruce en de Bour- boulon doen weten dal zij naar Peking konden gaan om aldaar verblijf te houden en dat hij zich gelukkig zou rekenen met hen in betrekking te ko men. De genoemde heeren hadden Tien-lsin reeds verlaten. Gelijk men weet hebben de Engelsche en Fransche consuls in Japan Jedo moeten verlaten. Naar men verneemt was dit veroorzaakt dooreen oploop, waartoe Engelsche matrozendoor het schieten op afgodsbeelden aanleiding hadden gegeven. Onze te Saigon in Cochiu-China gelegerde troepen hebben zich van een gewigtig punt, Milto genaamd, meester gemaakt, waardoor de volgende krijgsbewegingen zeer zullen bevorderd worden. ITALIË. Door de Sardinische regering worden een aantal nieuwe regimenten infan terie gevormd. Het officiële blad bevat de benoeming van 740 2dc luitenants. De interpellatie over de Romeinsche zaken in de kamer van afgevaar digden te Turyn is afgeloopen door de aanneming, met bijna algemeene stemmen, van de volgende gemotiveerde orde van den dag, door den heer Buoncompagni voorgesteld en door de regering ondersteund: de kamer, ge hoord hebbende de verklaring van het ministerie en vertrouwende, dal, zoodra de waardigheid en de onafhankelijkheid des Pausen alsmede de on beperkte vrijheid der kerk zullen zijn verzekerd, de toepassing van het be ginsel van non-interventie in overeenstemming met Frankrijk zal plaats hebben, en dat Rome, door de nationale denkwijs als hoofdstad aangewezen, aan Italië zal worden teruggeven, gaat over tot de orde van den dag. In den loop der beraadslagingen heeft de heer Cavour nog het voorstel van den heer Chiaves c. s.die voorstelden Rome te doen bezetten door een Fransch- Italiaansch garnizioen, bestreden en gezegd dat het werkelijk noodzakelijk was Rome lot hoofdstad van het rijk te verklaren. Hij hoopte dat Frankrijk te dien aanzien naar de inzigten van 's konings regering zou medewerken. OOITESRIJK. WEENEN, 25 Maart. Volgens de Augsb. Zeit. heeft de regering tegen de afkondiging van het koningrijk Italië geprotesteerd. Uit het Venetiaansche verneemt men dat het Oostenrijksche leger al daar meer en meer versterkt wordt. De liniën van Venetië, met hare 52 werken, die de Lagunen verdedigen, zijn voltooid en alleeen de drijvende batterij, die in het tuighuis ligt, moet nog voltooid worden. Vooral bij de artillerie zijn groote verbeteringen ingevoerd. De veldtuigmeester von Benedek heeft de directie van den generalen staf overgegeven en zal zich nu alleen met het bevel over het leger bezig houden. Te Warschau hebben op 25 Maart op nieuw ongeregeldheden plaats gehad. Het volk is zamengeschoold voor de woning van den generaal Abramowicz, directeur der schouwburgen, en heeft er de glazen ingewor pen. De tusschenkomst der militaire magt is echter niet noodig geweest. MARSEILLE 27 Maart. Volgens berigten uit Konstantinopel van den 20sten, was aldaar de toestand van den handel verbeterdop het berigt dat er in de zaken van het huis Mirès eene schikking was tot stand gebragt. De uitgifte van papieren geld was uitgesteld, op voorstel van den heer Bulwer, die het sluiten eener lecning van 125 millioen voorstelde. Van eene andere zijde wordt gemeld dat de Porte het plan in overweging heeft ge nomen om eene gedwongene leening van 12 millioen Turksche livres te doen tegen eene rente van 6 pet. De Porte zou, naar men verneemt, het voorstel hebben gedaan om hare verhouding en die van Montenegro tot de vorstendommen te regelen, en die regeling onder de bescherming van de mogendheden te stellen. PARIJS, 27 Maart. De Patrie meldt dat te Genua vijf schepen met troepen uit Messina zijn aangekomen. Die troepen zullen onverwijld weder vertrekken om deel te gaan uitmaken van het 4dc legercorps onder bevel van generaal Cialdini. De eerste afdeeling van dit corps is te Ferrara aan gekomen en houdt de beneden-linie van de Po bezet, waarachter een Oos- tcnrijksch legercorps staat. Genoemd blad meldt dat de onlusten in Bosnië geene verdere gevolgen zullen hebbenuithoofde de Porte aan de cischen der Mahomedaansclic opperhoofden heeft voldaan en hen in hunne regten heeft hersteld. BRESLAU, 27 Maart. De Schles. Zeit. deelt «en berigt mede uit War schau, waarin gezegd wordt dat de volgende hervormingen reeds zijn afge kondigd: opdragt van het beheer van de afdeeling onderwjjs en eeredienst aan eene bijzondere commissie, die aan het onderwijs eene belangrijke uitbreiding zal geven; vrijzinnige inrigting van den staatsraad; uitbreiding van het kiesregt en van het regt van petitie. BOMBAY, 1 Maart. [R. O.) Lord Canning is naar Calcutta teruggekeerd. De troepen zijn voorwaarts gerukt in den staat Sikkimmaar het land was overal verlaten. De kolonel Harvey is te Assam overleden. WEENEN, 28 Maart. Volgens de dagbladen van heden zal de keizer den Hongaarsehen landdag niet in persoon openen, maar later, bij gelegen heid zijner krooning, naar Ofen gaan. WASHINGTON, 16 Maart. (if. O.). Het zuidelijk staten-verbond heeft commissarissen benoemd om te trachten in Engeland en in Frankrijk de erkenning van de onafhankelijkheid van het Zuiden te verkrijgenen han dels-schikkingen te maken tot bevordering van wederzijdschc belangen. Wissel op Londen 106£. LISSABON, 27 Maart. De kamer van afgevaardigden is ontbonden. De minister Louie' zal de zaken blijven besturen. MADRID, 27 Maart. Ingeval de heer Rios Rosas in de cortes een strijd opwerpt over de binnenlandsche staatkunde, zullen de ministers een votum van vertrouwen uitlokken. PARIJS, 28 Maart. De bisschop van Poitiers is door den heer Cornudet voor den raad van state verdedigd. Over zijn schrijven is een afkeurend oordeel uitgesproken. INGEIONDEIV. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNEAND. Onder dit opschrift komt in het nommer dezer courant van 6 Maart jl. een opstel voor, betreffend een besluit, dat op mijn voorstel door de vereenigde vergadering van 16 Febr. met 14 tegen 8 (niet 6) stemmen genomen werd. Dat besluit hield in eene uitnoodiging gerigt tot het dagelijksch bestuur om binnen 2 maanden een voorstel te doenwat in plaats van Zwanenburg zal moeten komen in geval tot den verkoop besloten worde. De schrijver bedient zich van het pseudoniem van »een hoofdingeland van Rijnland." Dat hij die qualiteit bezit, durf ik niet vermoeden, doch doet in elk geval niets lot de zaak. Het opstel is gerigt tegen den verkoop van Zwanenburg, die daarin neem omvangrijke en voor het waterschap belangrijke zaak." genoemd wordt. De vrees des schrijvers, dat het genomen besluit tot dezen zal leiden, doet den schrijver »het hoog tijd achten dat Rijnlands ingelanden al hunne «aandacht op die zaak vestigen, opdat deze belangrijke bezitting niet als «ongemerkt uit het Hoogheemraadschap verdwijne." Zijn opstel roept hen daartoe op. Ik voor mij hecht aan die zaak op zich zelve zoo veel gewigt niet, als de schrijver. En inderdaad men moet al zeer weinig begrip hebben van hetgeen op Rijnlands huis in het belang der ingelanden te behartigen valt, om te meenendat deze zaak boven anderen al de aandacht van Rijn lands ingelanden zou vorderen. Groot gewigt daarentegen hecht ik aan de beginselen, van welke die verkoop, zoo hij mogt geschiedenéén enkele toepassing zal zijn, en aan het tegenstaan van die beginselen, met welke de schrijver den verkoop bestrijdt, en andere dan welke tot heden voor het behoud dier bezitting bij het Hoogheemraadschap niet aangevoerd werden. Door gezegd opstel buiten de vergadering als voorsteller van dat besluit

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2