LEYDSCHE COURANT. 1861. r ff i i> WOENSDAG 27 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. Nu. 3 R J*f De I'rijs der Courant is 12 in liet jaar) de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEY DEN, 26 Maart. Ter aanvulling van het berigt in de courant van Vrijdag 11., omtrent het examen der kinderen van de bewaarschool in de Groenesteeg, deelen wjj mededat niet alleen de kinderendie de school verlaten hebben van kleederen zjjn voorzien, maar al de kinderen der school kledingstuk ken ontvangen hebben; terwijl aan hen, die de school verlieten, een kerk boekje is uitgereikt, aan de kinderen van Proteslantsche ouders een N.Tes tament met de I'salmenaan de R. Katholieken een Roomsch gebedenboekje. Rel dempen van de Marendorpsehe achtergracht en Voldersgracht, over eene Jengte van ongeveer 675 Ned. ellen, met het leggen van hoofd ei) bijriolen enz., waarvan de aanbesteding gisteren plaats had, is aange nomen door Joh. van der Tas aljtier, voor de som van 15975. Te Amsterdam werd gisteren de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij gehouden. Verte genwoordigd waren 79 aandeelcn, uitbrengende 52 stemmen. Met algemeene stemmen werd goedgekeurd de. lip lans over 1860 en de uitdeeling van 5 pCt. als dividend. Bij acclamatie werd besloten den raad van administratie te magligcn, om, zoo hjj dit geraden acht, duplicaat-bewijzen van aandeel te geven, ter inwisseling van bewijzen van aandeel die beschadigd zijn. Her kozen werd de commissaris jhr. VV. van Loon en benoemd tot commissaris te I.eyden de heer nff. D. Tieboel Siegenbeek. Naar men verneemt heeft de heer graaf van Zuylen van Nyevelt, ge wezen minister van buiten!, zakende hem aangeboden candidatuur voor het lidmaatschap der tweede kamer aangenomen. De 17Je algemeene vergadering van het Nederl. onderwijzersgenoot schap zal dit jaar te Utrecht gehouden worden, op nader te bepalen dagen van de maand Junij aanst. Op den 22slen dezer heeft te Utrecht de hoogleeraar Vreede het recto raal der hoogeschool aan zijn ambtgenoot, prof. Rovers, overgedragen, met het houden eencr redevoering: de Juris I'ublici et Gentium praeceptisa liberae Europae civitatibus adversus vim ac dolum potentiorum fortiter tuendis, d. i.over de noodzakelijkheid voor de vrije stalen van Europa, om de beginselen van Staats- en Volkenregt tegen het geweld en de list der groole mogendheden kloekmoedig te handhaven. Uit de laatste bij de regering ontvangen beriglen over de gevolgen van den jongsten watersnood in den Bommelerwaard et: in itlaas en Waal en het rijk van Nijmegen, blijkt, dat, voor zooveel opgaven deswege wa ren ingekomen, in die streken gezamenlijk zijn omgekomen 39 menschen, 67 paarden en veulens, 337 stuks rundvee, van verschillende leeftijden, en kalveren, 235 varkens en 469 schapen en geiten; zijn verdwenen 284 huizen en één korenmolen; vernield of ingestort 88 huizen; zwaar bescha digd 1711 huizen en éér.e schuur; minder beschadigd 257 huizen; voorts dat na den vloed 4903 personen de gemeenten hunner inwoning hebben verlaten, waarvan 4437 werden ondersteund; dat die ondersleuning builen hunne woonplaats, tijdens de laatst gedane opgaven, nog voortduurde voor 2150, dal daarenboven in de gemeenten hunner inwoning toen nog wer den verpleegd 8768 personen en 136 huisgezinnen, en dat destijds nog werd voorzien in de voeding van 244 paarden en veulens, 1109 runderen, van verschillende leeftijden, en kalveren, en 2192 schapen en geiten. Door de commissie van onderstand van noodlijdenden ten gevolge van watervloed in het ressort van Zalt-Bommel is eene opgave gedaan van het geen ten behoeve der noodlijdenden in den Bommelerwaard, van 1 Febr. tot en met 11 Maart, bij haar is ontvangen. Aan hel slot dezer opgave zegt de commissie het volgende: De Bommelerwaard is nog voor een zeer groot gedeelte met water bedekt. De meeste daglooners blijven steeds zon der arbeid en verdienste. Hel geredde vee moet voortdurend van voeder worden voorzien. Elke week zijn nog duizende guldens noodig, om men schen en vee in liet leven te behouden. Bovendien wordt veel voor gruis «tl brandstof vereischtom de boven water gekomen en betrokken wonin gen te droogen en te verwarmen. Eindelijk behoeven de zieken dubbele zorg, wier getal bijzonder ouder de kinderen aangroeit. De commissie ziet dus nog geen einde aan hare moegelijke en veel geld vereischende laak. Gcdep. staten van Gelderland hebben twee leden uit hun midden ge committeerd om zich naar de verschillende door den watersnood geteisterde gemeenten te begeven, ten einde door het noodige in te stellen onderzoek de opgaven der schade te verifiëren en onderling te vergelijken, en daarvan aan hunne vergadering verslag te doen. Dit besluit is genomen met het oog op eene billijke verdeeling van het aandeel in de algemeene collecte, hetwelk van wege het ministerie van hinnenl. zaken aan deze provincie zal worden toegewezen. Uil Goriuclicm meldt men dat in de vorige week van daar vertrokken is het laatste gedeelte van de verzorgd wordende noodlijdenden, zoodat zjj nu allenbehalve een persoonwelke door ziekte verhinderd is en in het zieken-gasthuis verpleegd wordt, naar de plaats hunner bestemming ver trokken zijn. Voor diegenen, welke nog geene woningen hebben, zjjn loodsen gebouwd. De commissaris des konings in Noordbrabanl heeft ƒ20,000' beschik baar gesteld, om te worden beslccd voor poot-aardappelen, uit te reiken aan min-vermogendendie daarvan door den watersnood zijn beroofd. Te Zwolle is Vrijdag 11. een arbeiderswoning ingestort, b(j welk voor val twee menschenlevens op eene verwonderlijke wjjze behouden zijn geble ven. Toen het huisje inviel bevonden zich aldaar eene vrouw met een jong kind. Zeker zouden beide verpletterd zijn gewordenindien niet de mantel van den schoorsteen derwjjze over hen heen was gevallen, dat zij tegen •hel neêrsiorteude puin groolendeels beveiligd waren, waardoor de vrouw slechts eene ligte verwonding bekwam. Uit Groningen meldt men dat aldaar een brievenbesteller van het post kantoor gevangen is genomen die zich zou hebben schuldig gemaakt aan het ontvreemden van kasgelden. De justitie heeft bij den beschuldigde her haaldelijk huiszoeking gedaan. Vrijdag 11. is des avonds omstreeks 7 ure een hevig onweder over de stad 's llertogenbosch losgebarsten; hevige bliksemstralen, onmiddellijk door zware donderslagendie den grond deden dreunenopgevolgdbragten de geheele bevolking in ontzetting. Eenige oogenblikken na het onweder meende men dat de toren van de kathedraal van S'. Jan getroffen was en werkelijk zag men den volgenden morgendat de groote toren aan de spits onder de zoogenaamde peer getroffen was, dat de bliksem aan de noord-oostzijde een aantal leijen had weggenomen en een gat in de planken-betimmering had geslagen zonder verdere schade aan te rigten. De toren is, vreemd genoeg, van geeneu afleider voorzien. 'sGRAVENHAGE, 26 Maart. Z. M. heeft den kunstschilder J. Weisenbruch benoemd tot officier der orde van de eikenkroon. Door Z. M. is vergunning verleend aan den luit. ter zee ls,e kl. jiff. II. P. de Koektot het dragen der versierselen van ridder der orde van het Zwaard, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken, en aan den heer L. lleukensfeldt Slaghek, consul-generaal der Nederlanden te Livorno, tot het dragen der versierselen van kommandeur der orde van Frans Joseph, hem door den keizer van Oostenrijk geschonken. Door Z. M. zijn benoemd: tot procureur bij het prov. geregtshof en de arr.-reglbank te Groningen mr. B. Dorhout Mees, advocaat aldaar; tot no taris te Rotterdam de heer W. II. van Meukeren, cand. notaris te 'sGra- venhage; tot notaris te Wateringen de heer II. W. Metman, cand. notaris eu burgemeester te Ridderkerk; en lot commissaris van politie te Nijmegen de heer A. Beydals, inspecteur van politie te 's Gravenhage. Ter vervanging van den heer nff. J. Loudon, thans minister van kolo niën, zal aan de staatscommissie tot onderzoek der koloniale remise-rekening over 1859 de heer J. P. Feiththans secretaris-generaal bjj het dep. van ko loniën als secretaris toegevoegd worden. Tot controleurs van den waarborg zijn benoemdte Groningen de heer A. van der Voort, thans te Amsterdam, en te Amsterdam de heer H. W. Vrijdag, thans tijdelijk met de waarneming van het kantoor te Groningen belast. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het 3dc reg. dragonders: tot ridmeester 3de kl. den lsten luit. K. W. H. Goelz, van het corps; lot lsten luit. den 2den luit. J. C. Wilbrenninckmede van het corps. De minister van marine zal op Yrjjdag en die van binnenl. zaken op Zaturdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: ƒ50, van den Ned. minister-resident te Rome; ƒ58.59, bij den Ned. gezant te Konstantinopel ingekomen; ƒ100, van den Ned. gezant te Washington; ƒ1400, ingekomen hij den Ned. ge zant ie Stuttgart; ƒ4140 en 6250 fr.door den Ncd. gezant te Brussel ontvangen; ƒ1100, door den Ned. consul te Zurich ingezameld; ƒ512.70, bij den Ned. consul-generaal te Antwerpen gestort; /598.34j, uit Zierikzee 59.5 B.tn., van den Ned. consul op St. Thomas; ƒ2667.78, bjj den Ncd. zaakgelastigde te Kopenhagen ingekomen; 3416.75 fr.door de Belgische consuls te Bazel ingezameld; ƒ67.10, uit Limburg; 32 jé 20 fr. en 119.60, door lusschenkomst van den heer Hoven te Delft van onderscheidene perso nen in het buitenland; /10.75j, uit Medemblik. Een telegrafisch berigt uit Batavia, van 16 Febr., bij de regering ont vangen, beval het volgende: Lord Elgin bezocht Java en vertrok gisteren 9 naar Suez. Geen bijzonder nieuws.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1