dement van den heer Favre werd daarop met 24C tegen 5 stemmen ver worpen. De heer Oqnin ontwikkelde het amendement ten gunste van het wereld lijk gezag van den Pans. Namens de commissie werd dit amendement door den heer de Morny bestreden. Hij toonde aan dat deze paragrarf de volgende beteekenis had: Het vroeger gehouden gedrag is een waarborg voor de toekomst, wij stellen vertrouwen in den keizer en wij laten de oplossing dezer leedere quaestie aan hem over. Hij hoopte dat de meerderheid geen votum van vertrouwen aan den keizer zou weigeren. Het amendement van den heer Oquin werd verworpen, even als dat van den heer Lascases. Vervolgens werd 25 aangenomen uitgezonderd de woor den: i) tegenstand wijze raadgevingen." welke woorden met 161 tegen 90 werden aangenomen. De laatste werden mede aangenomen en daarna ook het gcheele adres, met 213 tegen 13 stemmen. Eene deputatie zal morgen ten 2 ure het adres den keizer aanbieden. LONDEN, 22 Maart. In de zitting van het hoogerhuis van heden gaf lord Wodehouse, in antwoord aan lord Ellenhoroughals zijne meening te kennen, dal, ofschoon Holslein de voorstellen van Denemarken waar schijnlijk wel zal verwerpen, de vijandelijkheden nogtans in de eerste vijf of zes maanden niet zullen kuunen aanvangen. In dezelfde zitting zeide de heer Lewis, in antwoord aan lord Duncan, dat er geen agent van po- lilie gebruikt is om het bankbillet van Kossuth magtig te wordendat aan hel ministerie van binnenl. zaken, werd overgelegd, en dat hij meende omtrent die zaak de advocaten der kroon te moeten raadplegendie aan raadden geene vervolging in te stellen. In de zitting van liet lagerhuis zeide lord Russell, dat de bevolking van Warschau eene groote gematigdheid had aan den dag gelegd onder om standigheden, die het haar moeijelijk maakten zich te bedwingen, voorts dat de Engelsche staatkunde daarin bestond, om gevaren voor te komen, en ten opzigte van de voortdurende bezetting van Syrië, dat hij hoopte, dat er voor het einde der bezetting eene schikking tusschen de Turksche regering en het toekomstige bestuur van den Libanon zou lot stand komen. TDIIYN, 22 Maart. Men verzekert dat het nieuwe ministerie volgender- wijze zal zijn zamengesleldCavour (president) bnitenl. zaken en marine; Fanti, oorlog; Minghetti, binnenl. zaken; Cassini, gratie en justitie; Des santi, onderwijs, Natoli, handel en landbouwBaslogi, fiuantiën; Peruzzi openb. werken; en Niatta, zonder portefeuille. BHESLAU, 23 Maart. Gisteren hebben de dagbladen eene geheime cir culaire medegedeeld van den heer Muckanoff aan de burgerlijke gouverneurs in Polenwaarbij voorgeschreven werd een streng loezigl te houden op de vreemdelingenen de boeren uit te noodigen allen die hen tot opstand zouden willen aansporen, zelfs hun eigen heeren, aan de bevoegde magt over te leveren. De dagbladen van heden melden, dat de delegatie der bur gers, na beraadslaging over de circulaire, vorst GortschakotF verzocht heeft maatregelen ter geruststelling der openbare meening te willen nemen. Ge neraal Kotzebue en andere liooge personen zijn werkzaam om de intrekking te verkrijgenmaar Gortschakoff heeft nog niet toegegeven. Zoo de circu laire wordt ingetrokkenverlaat Muckanoff de staatsdienst. De corpora tie der handwerkslieden hebben tot het gelijk stellen en het in hun midden opnemen der Joden besloten. WEENEN, 23 Maart. De bijeenkomst van een Servisch nationaal-congres, uit 25 geestelijken en 50 wereldlijke afgevaardigden bestaande, is vastgesteld. In plaats van het lot heden bestaan hebbende Croatisch-Slavonische stadhou derschap te Agram zal aldaar een koninklijke raad van het stadhouderschap van het koningrijk Dalmatië, Croatië en Slavonië gevestigd worden. TURYN, 23 Maart. Gisteren is eene voorloopige overeenkomst geleekend tusschen den minister van openbare werken en den heer Adami, betreffende het aanleggen van eenen spoorweg in Zuidelijk Italië. KONSTANTINOPEL20 Maart. De Porte heeft het voorstel omtrent de bezetting van Syrië aangenomen. De internationale commissie verlangt de onverwijlde voltrekking van het vonnis over de schuldigen te Beyruth uit gesproken. Vely-Pacha vertrekt den 27stCD. tVaarde Stadgenooten I)e ondergeteekenden hebben gehoor gegeven aan de roepstem, die den 15J™ Febr. van eenige Deventersche vrouwen uitging, en alle Nederlandsche vrouwen uit alle steden en plaatsen in ons vaderland opwekte en aan spoorde tot het vormen van comités, ten einde door eene algemeene bij drage van het geheele Nederlandsche volk een hnldebewijs te slichten er. dit. den beminden vorst aan te bieden. Zij hebben zich en sub comité gevormd voor deze stad en aangesloten aan het hoofd-comité. Zij hebben dit gedaan in bet volste vertrouwen, dat ook bare mede-stad- genooten met baar zullen instemmen, dat, wanneer er zulk een beroep ge daan wordt op de gezindheid van hel Nederlandsche volk, geene plaats en daarom ook onze stad niet mag achterblijven, maar allen moeten zamen- werken tot een doel, dat een blijvend getuigenis zal geven, dat Neèrlands volk hoog waardeert de zelfopofferende liefde van Neèrlands Koning voor zijne onderdanen in den laatsteu watersnood geloond. Het is genoeg bekend en daarom ook thans niet noodig in 'tbreede te vermeldenwaarin die liefde bestond en hoe onze beminde Koning getoond heeft een vorst te zijn de liefde en trouw van zijn volk waardig. Die angstige tijd, die ramp zal door niemand ligt vergeten worden, vooral niet door bendie daaronder geleden hebben. Maar ook de liefde en de gehechtheid van den vorst voor zijn volk. toen aan den dag gelegd, worden niet vergeten, noch door hen die ze bepaaldelijk hebben ondervonden, noch door het geheele Nederlandsche volkwant het vindt in die liefdebetooning eene verzekering, dal, wat hij voor eenigen was, hij dat ook zijn zal voor geheel zijn volk, wanneer het in nood is. Daarom kwam dan de roepstem uil Deventer tot allen van wat rang of stand, en noodigde een ieder uit, om gezamenlijk den geliefden Koning een huldebewijs aan te bieden. Daarom blijve geen enkele stad of plaats achter omdat niet uil haar het eerst die roepstem gegaan is, maar dal alle zich als een eensgezind en dankbaar volk vereenigen. Het bewijs van hulde zal beslaan niet in een geschenk, noch in een stand beeld Z. M. voorstellende, maar in een nationaal gedenkleekenopgerigt door het volk in eene der steden of plaatsen in ons vaderland, nader te be palen. Welke de voorstelling en de vorm van dit gedenkleeken zjjn zal, hangt geheel af van de algemeene bijdrage. Hoe meer deelneming en hoe groóler bijdrage, zooveel te grooter en doeltreffender bewijs van hulde zal Z. M. worden aangeboden. Met genoegen kan het sub-comité mededeclendat het van het hoofd comité vernomen heeft dat er algemeene sympathie voor het doel bestaat: dat er in 71 verschillende steden en plaatsen comités zijn gevormd, en men op andere plaatsen nog daarmede bezig is: dat reeds verscheidene comités gelden hebben ingezameld, en dat die bijdragen de verwachting te boven gaan. Het sub-comité, na overgelegd te hebben, welke de geschiktste wh» zijn zal, om een ieder in deze stad in de gelegenheid te stellen zijne bijdrage te geven, stelt zich voor eerstdaags die gelegenheid bekend te maken. Heeft het ten volle vertrouwd, dat de vestiging van een sub-comité in deze stad de algemeene goedkeuring zal wegdragenhet vertrouwt evenzeer op eene algemeene en ruime bijdrage door hare mede-stadgenooten. Moeijelijk is het de hoeveelheid van die bijdrage te bepalen. Een ieder geve naar zijn vermogen, want elke bijdrage, hoe gering en door wie ook brengt iets bij tot de volvoering van hel nationale doel. Neèrlands vrouwen doen een beroep op Neèrlands volk. Dat liet volk haar dan in staat stelle om op eene royale wijze, uit naam van het volk Neèrlands beminden Koning hulde te bewijzen. Leider22 Maart 1861. Het Sub-Comité te Leiden, a. j. stoffels-bazendijk, Pres.ii. a. delfos, m. c. p. desep.tine - wormeb a. f. ii. desertine, a. wolters - de g raaf w. j. hanegraa ff p. j. 4' ysselstein - timmermans, m. van pottüm - oudshoorn, h. kuvper-iluber r. coudsmit - vos, e. dr1essen - von forgkenbeck m. h. e1geman - hooge- boom j. e. m. t. eigeman - van kempen secret. «I'AJJS- Kit 1 4.T1-: De BURGEMEESTER van LEYDEN maakt bekend, dal ten behoeve van den Algemeenen Watersnood nog bij hem is ontvangen, van K. II. de opbrengst van een door hem uitgegeven gedicht ten voordeele der nood lijdenden door den watersnoodad 40, en van Ds. J. II. Maronier ƒ5.50 bij hem voor de watersnoodlijdenden ingekomente zamen45.5Q tol en met 9 Maart - 130670 te zamen uitmakende ƒ1352720 Welke gelden aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zaken zijn opgezonden. De Burgemeester voornoemd Leyden23 Maart 1861. D. TIEBOEL S1EGENBEEK. Gewezen vonnissen in strafzakendoor het Kantongereglop den 18a" Maart 1861. 3 wegens het zich op de straat in kennelijken slaat van dronken schap vertoonen. 2 wegens hel uiten van scheldwoorden, zonder getergd te zijn. 3 wegens hel afsteken van vuurwerk, zonder verlof des Burgemeesters. 2 wegens diefstal van veldvruchten. 4 wegens het rijden, zittende op eene hondenkar, door de gemeenten Leyderdorp en Zoelerwoude. 2 wegens het niet herstellen van eene woning, welke in bouwvalligen staat verkeert en voor de voorbijgangers gevaarlijk wordt. 1 wegens het werpen van vuilnis op straat. 1 wegens het uilslaan van karpetten na den gezetten tijd. 1 wegens het vastleggen van eene schuit aan de leuning eener brug. 1 wegens het verontreinigen der straat. 1 wegens het niet dagelijks wegruimen van den mest van een varken. 1 wegens bet houden en mesten van drie varkens zonder de vereischle toestemming. 4 wegens het zonder consent baggeren in de Singelgracht. 2 wegens het baggeren in den Rijn, zonder consent van het Hoogheem raadschap van Rijnland. 5 wegens overtreding van art. 288 der Algemeene Policievcrordening. 1 wegens overtreding van art. 287 der Algemeene Policievcrordening. 2 wegens overtreding van art. 297 der Algemeene Policieverordening. KËKK1V 1EUWS. VLISSINGEN, 20 Maart. Ter vervulling van de vierde predikantsplaats is door den kerkeraad der Ned. herv. gemeente het volgende 12-lal predikanten gevormd: dd. Osti, te Delftshaven; de Graaf, te Apeldoorn; Fruitier de Talma, te SchcrpenzeelKluever, te Wolphaartsdijk; Zijnen, te Zwijn- drecht; Fijuvandraat, te Zwartsluis; Gunning, te Hilversum; Steenbakker Morilyon Loysen, te Bodegraven; Richard, te Zeist; van Toorcnenbergen, te Barneveld; Molenaar, te Harderwijk; en Steinfort, te Bloemendaal. Te Vleuten (prov. Utrecht), is tot predikant beroepen de heer J.H. L. Roozemeijer, cand. bij het prov. kerkbestuur van Zuidholland, en te St, Anthonicpolder is toezegging van beroep verleend aan den candidaat W. II, Stoffels. AKADKMJE-AÏEÏTWS. PI! 0110 TI EN AAN DE LKYDSCHE HOOGESCilOOL. Den 22slcn Maart de beer U. G. C. van Baerle, van 's Gravenhagein de geneeskunde, na verdediging van eene akademische proeve, behelzende: twee door den schrijver waargenomen ziekte-gevallen. Den 23stc" Maart de heer M. A. 11. Onderwater, van Dordrecht, in de regleu, met Theses. AD VERTENTIEN. Getrouwd: W. J. DOUDE van TROOSTWIJK en Leyden, 21 Maart 1861. S. L. LUZAC. Bevallen van eene Dochter A. G. E. SCHMIER geliefde Echlgc- noote van Leyden, 20 Maart 1861. 11. P. A. van WENSEN. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze geliefde Moeder en Behuwd- moeder Mcjufvrouw F. E. L. KOCHWed. J. de Klein. W. M. de KLEIN. 't Loo bij Duiven 18 Maart 1861. J. P. C. de KLEIN. L. A. de KLEIN, Koen. Eenige kennisgeving. Heden overleed onze hartelijk geliefde Tante JOHANNA ELISABETH van ES, Wed. G. A. Pabst, in den ouderdom van 80 jaren. II. BERKENBOSCH, Warmond, 20 Maart 1861. Executeur Test. Algemeene kennisgeving.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2