11. F. K. van Ovcrveldt, van liet 7de reg.bij liet 6de reg.tot kapt. van de 3de kl.den lst<al luit.-adjudant A. J. Krafft, van het corps; bij het 8ste reg., tot majoor, den kapt. l!l<! kl. F. J. A. Esau, van het 6de reg.; tot kapt. van de 3dc kl.den 1st™ luit. F. C. Kruyt, van het 3de reg., en den l5,en luit.-adjudant B. J. V. Vink, van het 4de reg.; bij den grooten staf van het leger, tot ritmeester 3de kl., den 1st™ luit. der kavalerie W. C. baron Snouckaert van Schauburg, van dien staf; bij het wapen der cava lerie: bij het lste reg. dragonders, tot majoor, den ritmeester lste kl. II. A. Tobias, van het 5de reg. dragonders; tot ritmeester 3de kl.den lsle" luit. C. L. Scheidier List, van het corps; tot lslen luit., de 2de luit'. G. H. ba ron Taets van Amerongen, van hel 5de, en F. Ypey, van het 3de reg. dra gonders; bij het 3de reg. dragonders, tot luil.-kolonelden majoor G. A. Hamming, van het 2de reg. dragonders; bij de zeemagt tot kapt.-luit. ter zee den luit. ter zee lste kl. L. G. Brocx. Door Z. M. is de ls,e luit. baron van der Duyn, van de 10do kom- pagnie van het reg. veldartillerie, op zijn verzoek voor een jaar gesteld op non-activiteit. H. K. H. mevr. de prinses Hendrik der Nederlanden heeft aan de al hier gevestigde commissie tot het houden eener algemeene verloting ten be hoeve der noodlijdenden door den watersnood eenige prachtige geschenken doen toekomen. Ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood is bij den mi nister van binnenl. zaken ingekomen: ƒ10.25, van eenige catechisanten van den pred. te Neuzen; ƒ60, opbrengst eener soire'e littéraire et musicale te Colynsplaat; ƒ324.81, uit onderscheidene plaatsen in Overijssel; ƒ122, uit Brielle; ƒ20.56, opbrengst eener collecte in de herv. kerk te Venlo; ƒ4000, door den heer H. Nijgh, te Rotterdam, ingezameld, en eene kist met kle dingstukken van den heer Edmond de Marie, fabriekanten te Luxemburg. Naar men verneemt zal de tweede kamer hare werkzaamheden legen de helft der maand April hervatten. De heer F. II. Gagnebinpred. bij de Waalsche gemeente te Amster damheeft voor het beroep, door den kerkeraad van de Waalsche gemeente alhier op hem uilgebragtbedankt. Men heeft een aanvang gemaakt met het omheinen van het gebouw op het Binnenhof, waarin de zoogenaamde loterijzaal gevonden wordt. Met het herstel van dat gebouw zal onverwijld worden begonnen. Men verneemt dat de trekking van de Ned. staats loterijna afloop der thans trekkende loterij, aldaar geen plaats meer hebben zal. BUITENLANDSCHË BK1UGTEX. BELGIE. BRUSSEL, 20 Maart. Onze handelstand wordt thans door zeer veel rampen getroffen; o. a. verkeert eene fabriek van wollen dekens in eenen zoo ongunstigen financië- len toestand, dat hare directeuren, beide regters in de regtbank van koop handel, hun ontslag uit deze betrekking hebben moeten nemen. Een hunner is bovendien schepen der stad en zal ook dezen post moeten nederleggcn, indien de schuldeischers zich niet met de hun aangeboden schikking tevre den stellen. Het passief bedraagt twee- en een half millioen. Mevr. Offermans van Hove heeft zich dezer dagen te Antwerpen, op een concert ten voordeele van een gasthuis voor zieke onvermogende kinderendoen hooren en eene groote geestdrift bij het publiek opgewekt. De b(j die gelegenheid gehouden inzameling bragt 2000 frs. op. ENCELASiD, LONDEN, 19 Maart. De begrafenis van de hertogin van Kent zal op 25 dezer plaats hebben. In het officiële blad wordt door den hofmaarschalk gezegd dal II. M. ver trouwt dat al de ingezetenen den rouw over hare moeder zullen aannemen. Door de admiraliteit is naar Chatham bevel gezonden ombehalve de oorlogsvaartuigen welke op de werven aldaar reeds gebouwd wordennog vijf nieuwe fregatten op stapel te zetten, namelijk 1 van 51, 1 van 22, 1 van 17 en 2 van 4 stukken. Ook wordt daar een gepantserd fregat ge bouwd, dat Achilles heelen40 der zwaarste Armstrongkanonnen en eene machine van 1250 paardenkrachten voeren zal. De Great Eastern zal op l Mei naar New-York vertrekken onder be vel van den kapt. S. T. Carnegie van de kon. marine. Te Ballarat, een stadje in een der Australische gouddistriclenheeft een zware brand gewoed, ten gevolge waarvan een 60-tal houten gebou wen, zoo groote als kleine, waaronder twee schouwburgen, zijn in de asch gelegd. FRANHHIJK. PARIJS, 19 Maart. Bij de verdere beraadslagingen over het adres in de zittingen van het wetgevend ligehaam is behandeld liet amendement van eenige liberale leden strekkende om den exceplionelen toestandwaarin de gemeentebesturen van Parijs en Lyon verkeerendoor het missen van het regt lot verkiezing van den gemeenteraad, te doen ophouden. De heer Picard heeft het amendement met kracht verdedigd en daarbij gewezen op de onregelmatigheid in de comptabiliteit en de speculatie in gronden. Nadat zijne beweringen door den lieer Billault waren bestreden, werd het amendement verworpen, en hel adres tot 16 goedgekeurd. Bij 17 kwam in behandeling een araen dement van den heer Favre, die de herstelling van het militaire gez3g in Algerië afkeurde. Hij werd door den generaal Allard regerings-commissa- risbeantwoord, waarna zijn amendement verworpen en de aangenomen werd. 18 en 19 werden na eenige aanmerkingen over de inlijving van Savoye en Nice aangenomen. Bij de waarin gesproken wordt over Syrië beklaagde de heer Nogier Laurent zich over de bedenkingen van Engeland tegen eer.e verlengde bezelting. Als de rust in Syrië niet hersteld was, kon cr geen sprake zijn van een bepaalden tijd van vertrek der bezettingstro, pen. Engeland behoefde niet te vreezen dat de bezetting van Syrië tend» had het den weg naar Indië af te snijden. Die bezetting geschiedde al]« met een menschlievend doel. De heer Baroche zeide daarop, dat iedere^ het daaromtrent eens is dat het eeuwenheugend beschermheerschap Frankrijk over de Christenen in het Oosten gehandhaafd moet wordP Frankrijk zou zijne roeping tot het einde toe vervullen. Thans een aam; te doen op eene vreemde mogendheid was onnoodig. 20—24 werdu achtereenvolgens aangenomenmet verwerping van twee amandemenien it, gunste van den koning van Napels. Het gerucht omtrent eene aanstaande ontbinding van het wetgeveni ligehaam, hoewel door sommigen tegengesproken, blijft, zelfs in welondJ rigte kringen, stand houden. Men verzekert ook dat de regering in b, ginsel lot de terugroeping der bezetting te Rome heeft beslotenmaar au graaf Cavour te kennen heeft gegeven dat er in de eerste 6 maanden geea verandering in den staat van zaken zal gebragt worden. Een ander gerucli' zegt dat de generaal Trochu met 10,000 man naar Rome zal vertrekken, De Constitutionnel zegt dat het berigt omtrent de uilgave van eej nieuw geschrift van den heer de Ia Gueronnière, in antwoord aan kardinj; Anlonelli, ongegrond is. Bij de tweede opvoering van Wagners Tannhituser werd dit stuk doi; het publiek op nieuw luide afgekeurd. Eerlang zal de veiling plaats hebben van de schilderijen van m» Odier, schoonmoeder van wijlen den generaal Cavaignac. Mw. Odier» eene Hollandsehe vrouw en stamt af van het aanzienlijke geslacht Six tl Amsterdam. Bijna al die schilderijen zijn afkomstig van de fraaije galeri van Tullekens te Deventer. In de verzameling van mw. Odier zijn schild» rijen van Terburg, Frans Hals, Jan Steen, Rembrandt, Pieter de Hooght llobbema, enz. enz. Alhier hebben zich een aantal geachte mannen van zeer verschillendi denkwijze tot eene commissie vereenigd met het doel om te bewerken, dj de Syrische Christenen door de Fransche troepen voortdurend legen nienwi moordtooneelen beschermd worden. Dit Konstantinopel schrijft men aan le Nord, dat de Turksche regt ring, ten einde de geregelde betaling der belastingen, waaraan zij zoozee behoefte heeft, te bevorderen, het volgende middel heeft uitgedacht. In ze kere districten hebben namelijk de pacha's een besluit uitgevaardigd, volgens hetwelk de particuliere schulden, die vervallen zijn, nog niet behoeven gt kweten te wordenmaar eenen extra-termijn zullen bekomen. Volgens berigten uit Beyruth van 25 Febr.hebben de Drusen zich o: nieuw aan wanordelijkheden schuldig gemaakt, doch zonder dat de Chris tenen daardoor nadeel hebben geleden. Zij hebben namelijk, wegens gebret aan het noodige in den Hauran, een inval gedaan op het terrein van Hes baia, waar zij een Mahomedaansch dorp hebben uitgeplunderd en verbrand, De bevolking heeft nog gepoogd zich gewapenderhand daartegen te verzet ten, doch zij kreeg spoedig de nederlaag. De slagtoffers van deze nieuw ramp hebben zich tot Fuad-pacha en tot den Franschen bevelhebber gewend, om, evenals de Christenenvan het geleden onregt vergoeding te verkrijgen, Wat overigens den toestand der Fransche troepen betreft, daaromtrent wordt gemeld dat het hun, wegens de vele sneeuw, slechts met veel moeite is gelukt het kamp Kab-Elias op nieuw van levensmiddelen te voorzien. In Zuid-Amerika heeft, naar gemeld wordt, het volgende voorval plaats gehad. Een jong agent van een handelshuis, Guénart genaamd, die eene reis deed, is door de wilden van Patagonië gevangen genomen. Na twee jaren als gevangene in hunne handen te zijn geweest, is hij ontsnapt en heeft over de bergketen der Cordilleras, Valparaiso en van daar zijn vaderland bereikt. Gelukkiger dan zijn reismakker, die vermoord werd, is hij er met eene slechte behandeling en eenige wonden afgekomen. Hij verhaalt belangrijke bijzonderheden over deze wilden die slechts eenigzins bekend zijn door hunne buitengewone lengte en hunnen langen levensduur, en zal een verslag van zijn verblijf onder hen uitgeven. ITALIË. Koning Victor Emmanuel is voornemens, na afloop der feesten die we gens het jongste besluit van het parlement zullen plaats hebbennaar Napels te gaan en aldaar drie maanden te blijven, om door zijne tegen woordigheid de ineensmelting van het rijk der Beide Siciliën met geheel Italië te bevorderen. Deze vereeniging ontmoet vele moeijelijkheden. Naar men uit Napels meldt heeft de heer Liborio Romano, alvorens zijn ontslag te nemenallcrwege een door hem aan den prins van Carignan ingediend rapport doen aanplakkenwaarin hij verklaart dat het land ontevreden is, en dat, zoo er thans nog eene volksstemming moest plaats hebben, de meerderheid zich stellig niet voor de aansluiting aan Sardinië zou verklaren. Voorts heeft hij bevolen dal de 19dc, de naamdag van Ga ribaldi, in het geheele koningrijk gevierd moet worden. Op 18 Maart heeft de Paus het vroeger aangekondigde consistorie ge houden. In zijne bij die gelegenheid gehouden rede heeft hij geantwoord op de beweringen van hendie het Pauseljjk gezag onvereenigbaar achten met de beschaving. Dat gezag had echter, naar 's Pausen meening, altijd de beschaving bevorderd, maar niet die zoogenaamde moderne beschaving, die de kerk vervolgtdie kardinalenbisschoppen en priesters in de gevan genis werpt, godsdienstige orden opheft, die de kerk berooft, de gcregtig- heid vertrapt. Hij betreurde het, dat het concordaat in het koningrijk Napels geschonden was en verklaarde, dat hij vrijwillig conccssiën zou ge daan hebben. Voorts verklaarde de Paus dat hij altijd den raad van katho lieke vorsten aangenomen had, maar zich niet kon riglen naar de raadge vingen en de onregtvaardige eischen van eene overweldigende regering. Verder betreurde de Paus de omverwerping van alle gezag en beloofde vergiffenis aan alle afgedwaaldenterwijl hij ten slotte de zaak der kerk aan God, den wreker van regt en wet, aanbeval.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2