leydsche COURANT. 1861. N". 55. VRIJDAG 22 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag Avond. Xr-'-4 1 De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar j de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BWNENLANDSCHE BEHIGTEN. LEYDEN, 21 Maart. Eergisteren vierde de bewaarschool voor arme kinderen in de Groene- steeg haar zesde jaarfeest. Bij deze gelegenheid werd in het schoollokaal in tegenwoordigheid van de bestuurders, de dames-patronessen en enkele belangstellende gasten, een examen gehouden van de kinderen, die de school zouden verlaten. Boor de zorg der dames-patronessen waren deze allen, 106 in getal, van nieuwe kleederen voorzien en gaven overvloedige bewij zen, dat zij met vrucht het eenvoudig onderwijs, hun gegeven, hadden ge noten. Ook in het zingen waren, gedurende het laatste jaar, goede vorde ringen gemaakt. Na den afloop van het examen, dat door den voorzitter des bestuurs, den heer van der Chijs, met eene toespraak werd geopend en besloten, werden al de kinderen, ten getale van 400, op krentebrood onthaald. Wij mogen deze school, nevens de andere armen-bewaarscholen, een zegen noemen voor onze stad en bevelen haar dringend in de belang stelling en medewerking aan van allenwie het stoffelijk en zedelijk wel zijn onzer arme burgerij ter harte gaat. Vooral vinde het voorbeeld navol ging van den fabriekant B.die, evenals in het vorig jaar, ook nu weder eene aanzienlijke hoeveelheid kleedingslukken ten behoeve der kinderen aan de patronessen der school heeft toegezonden. Het aanzienlijk munt- en penningkabinet van wijlen dr. van Cleeff le Utrechtniet lang geleden te Amsterdam verkocht, heeft ruim drieendertig- duizend gulden opgebragt. lienige belangrijke goudenzilveren en koperen stukken zijn in het kabinet onzer hoogeschool overgegaan waaraan dezer dagen door een der heeren studenten geschonken is een exemplaar van den uiterst zeldzamen penning, geslagen ter nagedachtenis van prins Joan Wil lem Friso, die, gelijk bekend is, zoo ongelukkig aan den Moerdijk het leien verloor. De heer F. W. de Viriett, voorzitter van de districts-commissie voor de walersnoodlijdenden in hel ressort Zalt-Bommel, mogt op Zondag den 17<icn dezer, bij zijne verjaring, een aangenaam bewijs van de genegenheid zijner sladgenooten ontvangenin eene serenade bij fakkellichthem aan den avond van dien dag door het Zalt-Bommelsche harmonie-gezelschap ge- hragt; eene onderscheiding die tevens mag beschouwd worden als eene hulde, in den persoon van den voorzitter aangeboden aan de commissiën en sub-commissiën daar ter stede, door wier ijverige, onvermoeide en belange- looze bemoeijingen zooveel reeds is, en nog voortdurend wordt verrigt, om de gevolgen van de ramp door de overstrooming in den Zalt-Bommeler- waarci veroorzaakt, te verzachten. Den 16den dezer is le Alphen het opgerigte departement Alphen en Aar- landerveen ingewijd met een feestrede van den heer A. A. C. Seis, afge wisseld door zang en orchest-muziek. Deze feestviering had plaats in de zaal van den logementhouder Schouten. De aanvraag naar loten voor de algemeene loterij ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood duurt onophoudelijk voort, zoodat er gisteren reeds bij de 190,000 waren verkocht of op uitnoodiging verzondeu. Zoo die aanvraag aanhoudt, dan is hel waarschijnlijk, dat het getal van 250,000 loten, waaruit de loterij thans bestaat, nog niet voldoende zijn zal. Als een bewijs le meer van de algemeene deelneming in Europa, welke de rampen van den watersnood gevonden hebbenkan menop grond van bjjzondere berigten, melden dat in Wallachije en Moldavië zelfs, op uit noodiging van de regering aldaar, inschrijvingen ten behoeve van de onge- lukkigen door de overstroomingen hier le lande geopend zijn. De minister van oorlog heeft den chefs der corpsen infanterie aange schrevendat hij het met het oog zoowel op den afgeloopen strengen winter, gedurende welken de praetische oefeningen veelal hebben moeten stilstaanals op de aanstaande garnizoensveranderingen en de latere ver- ecniginger. van troepen in de kampen, niet ondienstig acht, de chefs der corpsen infanterie met nadruk aan te bevelen, dat door hen van het gunstige weder, ten meesten nutte van de oefeningen, al dadelijk een oor deelkundig gebruik worde gemaakt, om al wat mogelijk is aan te wenden, ten einde de bruikbaarheid van den troep, voor de dienst le velde, te ver meerderen. Derhalve, vervolgt de minister, geenc exercitiën en detail voor de geoefendendie daardoor slechts lijd verliezen en van de dienst afkeerig worden gemaakt, maar marschen, zooals die te velde dikwijls verrigt moe ten wordenhet beoefenen der voorposten-dienst in een echt praclischen zin, het bezetten van stellingen, bij afwisseling offensief en defensief, hel tegenover elkander opstellen van troepen het aanvallen en verdedigen van veldwerken, enz. Betreffende het opschrift te Sierra Leona op een rotsblok gebeiteld, vermeldende de namen van de vice-admiralen de Rnyter en Meppcl (zie ons voorlaatste nommer) leest men in het Dagbl. van 's Grav. het volgende. Wij meenen te moeten opmerken, dat dit opschrift, 'twelk aan den be roemden togt van de Ruyter naar de Kust van Guinea herinnert, niet on bekend is. De heer Ambt, luitenant bij de kon. marine, ontdekte het op een kruistogt, dien hij in 1815 ter hoogte van Sierra Leona deed, bij gele genheid dat hij water innam. Hij vermeldt, dat het opschrift bestaat uit Romeinsche letters en meer dan een Rijnlandsche voet groot in de rots gebeiteld is. (Zie het leven van Adrn. de RuyterII. blz. 713.) Wij ver heugen ons, dat die namen daar in een rots zijn gebeiteld en niet op een lossen steendaar men anders gevaar zon hebben geloopendat boven staande herinnering aan een glorierijk verleden zou verwijderd zijn van de plaats waar het behoort. Op vadcrlandschen bodem overgebragt, zou de steen en zijne inscriptie alle waarde hebben verloren; in eene Engelsche bezitting mogen wij er met nationalen trots aan denken. De heer mr. J. B. Hengst, voormalig lid van de tweede kamer der staten-generaalheeft de kandidatuur voor die kamer aangenomendie eenige invloedrijke personen van hel district Roermond hem hebben aangeboden. Door een 40-tal der voornaamste reeders te Amsterdam is besloten, hunne schepen voor de aanstaande bevrachting der Ned. handelmaatschappij niet beschikbaar te stellendaar de thans aangeboden vracht als onbestaan baar werd beschouwd. Te Utrecht is na eene korte ongesteldheid overleden de emeritus- hoogleeraar in de regten mr. A. C. Hollius. Het Hbl. deelt het volgende berigt uit Coevorden mede: De burge meester van eene naburige gemeente had hoewel gehuwdverboden omgang met eene zijner dienstmeiden thans is hij door een der wethouders beschul digd van in persoon die meid te hebben verlost, het kind te hebben omge- bragt en in den paardenstal begraven. Dadelijk begaf de heer officier van justitie, begeleid door den regter-commissaris en een geneeskundige, zich .raar de plaats. Naar wij vernemen is de meid in verzekerde bewaring ge nomen en zoude hij voortvluglig zijn. -— Uit Appelscha meldt men het volgende. Een treurig geval heeft alhier plaats gehad. De logementhouder v. d. B, een overigens algemeen geacht man, is, terwijl hij voor de regtbank te Heerenveen getuigenis aflegde, op bevel dier regtbank in hechtenis genomen, als beschuldigd, dat zijne getui genis valsch was. Men zegtdat v. d. B. hiertoe gedreven is door medelij denten einde een zijner arbeiders, aangeklaagd van diefstal van turf, voor eene veroordeeling te vrijwaren. De gemeenteraad van Vlissingen heeft besloten eene gemeentelijke gas fabriek op te rigten en daartoe eene leening van ƒ90,000 te doen. 's GRAVEN 1IAGE, 21 Maart. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot ridder 4de kl. van de Milit. Willemsorde den gegageerden sergeant van hel wapen der infanterie van het leger in O. 1. 11. Gofvin, ten regte genaamd H. A. E. Goffin, en te bepalen, dat bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Nederland, zal worden vermeld, dal de voordragt, om den fuselier van het leger in O. I. II. Moritz te benoemen tot ridder 4dc kl. van de Milit. Willems-orde buiten overweging is moeten blijven, vermits h(j sedert is overleden. Tot notaris zijn benoemd: le Kampen, de heer J. B. van der Dus- sencand.-notaris aldaar, en te Ilam H. Jonkers, cand.-notaris le Sleenwijk. Door Z. M. is pensioen verleend aan G. Berghauser, majoor en prov. adjudant in Noordbrabant; G. H. R. Thomassel, kolonel en plaalsel. kom- mandant te Utrecht; C. Neeteson, luit.-kolonel en plaatsel. kommandant le 'sBosch; C. Keun, kapt. en plaatsel. adjudant le Neuzen; B. L. Rap- pard, kapt. van het 4de reg. infanterie; N. G. Loiiehius, kapt. van het 5de reg. infanterie; J. C. Wegenhuizen kapt. van het lstc reg. infanterie; II. van der Werf, kapt. van het 8slc reg. infanterie, en toegekend aan den majoor G. Berghauser den rang van luit.-kolonelen aan den luit.-kolonel C. Neeteson den rang van kolonel. Voorts heeft Z. M. goedgevonden aan te stellenbij den prov. staf, tot majoor en prov. adjudant in Noord brabant, den kapt. lste kl. J. D. Evers, van het 5de reg. inf.; bij den plaatsel. staf, lot kolonel en plaatsel. kommandant 2de kl. te 's Herlogen- bosch, den luit.-kolonel L. Sweemer, van het 5de reg. inf.; lot kolonel en plaatsel. kommandant 2de kl. le 's Gravenhageden luit-kolonel J. W. C. van Gorkum, van het 3dc reg. dragonders; tot kapitein en plaalsel. adju dant lste kl. te Neuzen, den lslen luit. F. C. Blees, van het lstc reg. dra gonders; bij het wapen der infanterie: bij liet lste reg., tot kapt. 3de kl. den lslcn luit. W. J. II. G. Keelell, van het corps; bij het 4de reg., tot kapitein van de 3dc ltl. den Ist™ luit. J. A. Timmerman, van het corps; bij het 5dr reg., tot luit.-kolonel, den majoor C. N. Peperkamp, van het gste veg j toi kapt. 3<ic kl., de lstc luit». H, C. Mecima, van het corps, cn

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1