Per Telegraaf. ZWAIENBUaG. RIT SLAK O. Het keizerlijk manifest betreffende de emancipatie der lijfeigenen is op 17 Maart verschenen. Het is gedagteekend van 19 Febr. (3 Maart). Daarbij wordt o. a. het volgende bepaald. De grondbezitters behouden de eigen- domsregten op den gronddoch zij staan aan de boeren in voortdurend vruchtgebruik af de hoeven met een daarbij behoorend stuk landtegen het opbrengen van zekere belastingen. Aan de boeren is het regt toegekend om de hoeven met toeslemming van de grondeigenaren aan te koopen en de landerijen in eigendom te verkrijgen. Wanneer dit plaats heeftwor den de boeren vrije grondbezitters. Deze nieuwe maatregel zal binnen twee jaren in het geheele rijk worden ingevoerd. Tot dien tijd blijven de boeren in hunne betrekking van vroegere afhankelijkheid ten aanzien van de land eigenaren. De concessiondoor den keizer aan de Polen verleendbepalen zich tot de volgende: instelling van eenen staatsraad, zamengcsteld voor de eene helft uit hooge ambtenaren en voor de andere helft uit burgers; oprigting van eenen hoogen raad voor onderwijs; en instelling van gemeenteraden. Volgens de Indép. Beige is de Fransche consul te Warschau, de heer Ségur-Dupeyrondie zich bij de jongste gebeurtenissen op den achtergrond had gehouden, thans door zijne regering gemagligd om behulpzaam te zijn in het tot stand brengen eener verzoening lusschen den keizer en de Pool- sche bevolking. OOST-INSIE. BATAVIA, 2 Februarij. De raad van justitie te Batavia heeft aan de regering voorgesteldom het personeel dier regtbank te vermeerderen met een vice-president, twee leden en een substituut-griffier, die te zamen eene tweede kamer zullen uit maken, en om voor het uitsluitend gebruik van den raad een geschikt ge bouw in de bovenstad te bestemmen in de plaats der localen van het stad huis, die daarvoor thans worden gebezigd. Deze voorstellen zijn ter beslissing opgezonden aan het opperbestuur in Nederland. Te Pasaroean zijn op _7 Januarij 50 steenen en 278 bamboezen ge bouwen, allen aan inlanders toebehoorendedoor brand vernield. De schade begroot men op 28,000. Eene der tabaksschuren van den heerdeVoogt, in de dessa Djambean (Rembang) is mede een prooi der vlammen gewor den, waarbij 35,000 ponden tabak verloren gingen. De schade, hierdoor veroorzaakt, schat men op 30,000. Op 15 Januarij is ook een hevige brand ontstaan in de kampong Kapoeran Weten, nabij Samarang, waar door 76 inlandsche woningen in de asch werden gelegd. In de Javasche Courant komt een besluit voor van den gouverneur-gene raal, waarbij wordt bevolen, dat na uit. 1865 binnen de stad en voorste den van Soerabaija geen woningen, met atap of andere ligt ontvlambare stoffen gedekt, meer zullen geduld worden. Van Banjermassing en de overige buitenbezittingen zijn geene berigten van eenig gewigt ontvangen. KRAKAU, 17 Maart. Volgens de Czas hebben eenige burgers te War schau bij vorst Gortschakoff geprotesteerd tegen eenige uitdrukkingen die in het schrijven des keizers voorkomen, en daarbij op de talrijke onderlee- keningen van het adres gewezen. De vorst heeft daarop gezegd dat hij voortaan geene adressen zou aannemen en de personen die daaronder hunne namen zonden zetten, als oproerlingen zou beschouwen. De delegatie der burgers heeft bij den vorst betoogd dat de opgewonden stemming der bevol king eene spoedige uitvoering der beloofde hervormingen vereischt. 1TZEHOE, 18 Maart. De commissie uit de slenden heeft in haar rapport tot de verwerping der regeringsvoorstellen geconcludeerdalsmede tol rnedc- decling der voorstellen en van het antwoord aan de Duilsche bondsvergadering. MADRID, 16 Maart. liet verzoek der houders van de uitgestelde Spaan- sche schuld is door de cortes, na eene voor de adressanten gunstige beraad slaging, aan den minister van finantiën gezonden. Te Lissabon is eene volksvergadering gehoudenwaarin besloten werd aan te dringen op de hervorming van den senaat, de reorganisatie van het leger, den vrijen invoer van granen, de vrijheid van onderwijs en de optre ding van een krachtig bewind. De regering heeTl die vergadering voor on wettig verklaard en in de cortes gezegd dat zij de herhaling daarvan niet zou gedoogen. De oppositie heeft besloten de regering niet verder te bemoeilijken. PARIJS, 19 Maart. De heer Magne heeft het door de bh. Devinck en Darimon aangevoerde wederlegd. Hij regtvaardigde de staatkunde der re gering in finanliële aangelegenheden en de verhooging van de belasting op den tabak. De belasting op de geestrijke dranken was slechts voorloopig ingevoerd, om te voldoen aan oogenblikkelijke behoeften, ontstaan door de tot stand gebragte staathuishoudkundige hervorming. De supplementaire credieten werden door hem verdedigd op grond van de vermeerdering der Fransche troepen te Rome, en de expeditiën in China en Syrië. Hij hield vol dal de kamer eene naauwkeurige controle kon uitoefenenwaardoor de spaarzaamheid even goed werd bevorderd als door het oude systeem dat door zijne inmenging in de administratie de regering verzwakte. De heer Magne erkende dat eene stemming bij hoofdstukkenwaarvan het aan tal zou kunnen verminderd wordentwee groote belangen zou kunnen ver eenigente weten: de onafhankelijkheid van de uitvoerende magt en het belang dat de kamer had bij het onderzoeken der uitgaven, liet was een moeijelijk vraagstukdat een grondig onderzoek eisehte. De regering wilde gaarne ieders werkkring, zoowel de hare als die der kamer, gescheiden houden, maar weigerde echter niet tegen eene volgende zitting te onderzoe ken of de voorgeslagen vereeniging eenen voldoenden uitslag zonde kunnen opleveren. (Levendige toejuiching.) De heer Magne onderzocht daarna de be- grootingen sedert 1850 ingediend, en toonde aan dat, door het tekort over 1860 van 100 miilioen, hel totaal der tekorten 985 milliocn zou bedragen, welk cijfer veel minder was dan dat hetwelk de hulpbronnen zouden ople veren, waarover de regering volgens de wet te beschikken had. De beer Gouin gaf te kennen dat hij tegen de elfde en twaalfde para graaf zou stemmen. Hij hield vol dat men steeds tot leeningen en verhoo ging der belastingen de loevlugt nam en meende dat het noodzakelijk was, met het oog op de woorden des ministers, om bij hoofdstukken te stem men. Hij trok het amendement in, met verzoek aan de regering om het aantal der hoofdstukken niet te veel te verminderen. Hij trad voorts in eene beschouwing van den flnantiëlen toestandhij vreesde dat de regering in het vervolg de rente van de spoorwegen zeer veel zou verminderenhoe welnaar zijne meening, daarvoor jaarlijks 60 miilioen op de begrooting moest gebragt worden. Vervolgens werden nog eenige sprekers gehoord. De woorden onuitputtelijke hulpbronnen werden nogmaals gegispt. Ten slotte werden de paragrafen 11 en 12 aangenomen en de zitting opgeheven. LONDEN, 19 Maart. Lord Wodehouse heeft in het lagerguis verklaard dat Denemarken, ingevolge het voorstel van Engeland, Frankrijk en Rus land, aan Holslein het voorstel heeft gedaan om het budget aan de overwe ging der Holsleinsche slenden te onderwerpen. Volgens berigt uit Turijn, van gisteren, heeft de bezetting van Civitella- del-Tronto geweigerd te gehoorzamen aan het bevel tol overgavehaar door Frans II toegezonden. WARSCHAU, 18 Maart. Met het oog op de plaats gehad hebbende ge beurtenissen en om een bewijs te geven van eensgezindheidheeft de han delstand alhier besloten tot gelijkstelling der Israëliten in de corporatie. FIUME, 19 Maart. De congregatie heeft besloten de vordering van den banus, tot deelneming aan den Kroalischen landdag, af te wijzen. Fiume wil alleen Hongarije toebehooren. IVGEZONDEV. Zwanenburg sloopenAls een noodkreet klonk onlangs dit woord ons in de ooren. Zoo dikwijls wij het fraaije en nog zoo hechte gebouw aanschouwden trof ons de schoone vorm van deszelfs bouw en hoopten wij dat een vroe ger reeds gehoord gemompel van sloopen nooit waarheid zoude worden. Zoude dan de 19e eeuw, althans wat de kunst betreft, zich slechts mo gen beroemen de meesterstukken der vaderen gesloopt, of deze, waar zij roerend waren, aan den vreemdeling verkocht te hebben? En ons in de plaats te hebben gegeven wat fabrieken met sloomschoorsteenen sta tions-gebouwen en villa's? Maar zoo het eene uitgemaakte zaak is dat Zwanenburg voor het be stuur van Rijnland niet meer noodig is, vooral nu het Haarlemmermeer land gewordende waterwolf gedood isen de bewakers dus nutteloos geworden zijn; is dat dan eene reden om aan het eerwaardige gebouw eene schendige hand te slaan, om het onder de mokerslagen van afbrekers te laten ver moorden Reeds vroeger is bij ons de gedachte ontstaan of dit sterke en ruime ge bouw, in het midden des lands gelegen, kost bij de hoofdstad des rijks en bij die eener voorname provincie, hebbende, als 'twarc, voor de deur een' uitmuntenden waterweg en den Hollandschen spoorweg, onbruikbaar zoude zijnen of daaraan nietbij den ernstigen wil om het te behoudenvoeg zaam eene nuttige beslemming koude gegeven worden. De gemeente Houtrijk en Polanen, waartoe Zwanenburg behoort, is na de droogmaking van hel Haarlemmermeer uit hare sluimering ontwaakt waarin zij door den aanleg van den lloll. spoorweg vervallen was, toen het drukke vertier, langs de vaart, naar en van de hoofdstad opgehouden had. Jaarlijks worden daar thans nieuwe gebouwen geplaatst, voor weinige jaren werd er een aardig eenvoudig kerkje (jammer op eene zeer slechte plaats) gebouwd, die misschien, spoedig reeds, voor de herlevende gemeente te eng zal worden. Wij gelooven de zaak niet van te gunstig standpunt te beschouwen, als wij die gemeente eene gelukkige toekomst durven voor spellen; en zoude dan aan Zwanenburg de bestemming van huis van de gemeente te worden niet kunnen gegeven worden? Is dit ondenkbaar? Is het huis te groot of het onderhoud te kostbaar? Zoude er bovendien geen nut voor de gemeente van te trekken zijn, zoo zij b. v., in overleg met 'slands of provinciaal bestuur, de overtollige vertrekken tot andere einden afstond? Een ander denkbeeld, dat bij ons ontstond, was het ruime ge bouw dienstbaar te stellen voor oude zeelieden, die, in 'slands dienst grijs en gebrekkig geworden, daar zouden kunnen verpleegd worden. Waarlijk zij verdienen het wel, die het vaderland op zee dienden; voor den ouden soldaat wordt bij ons niet veelvoor den ouden zeemen nog minder gedaan. Er bestaan kweekscholen voor de zeevaart en zeemanshuizen voor den in het vaderland teruggekeerden matroosmaar waar vindt de oude zeerob eene laatste haven of eene veilige ankerplaals om uit te rusten? En dat wordt gemist bij een volk dat zoo veel aan het zeewezen wasen vooral in be trekking tot zijne koloniën nog steeds is verpligt. Wij hebben onze gedachten geuit in het vertrouwen navolgers en bond- genooten te zullen vinden, die voor het behoud van Zwanenburg zullen spreken, ja zelfs dat er eene nuttige en voor ons land waardige bestemming aan gegeven zal worden. Wij honden ons overtuigd dat, zoo allen, die kunnen gevoelen hoe een vaderlandsch gebouw tot ons spreekt, of wier smaak nog niet bedorven is door den wansmaak van onzen tijdde han den in een slaan, en zij die dat gevoel minder deelen en slechts in Zwa nenburg een hecht, sterk en ruim gebouw zien, dat door in stand te blij ven tot nuttige of liefdadige doeleinden kan gebruikt worden hunne ge dachten hierover willen mededeelen het eene nuttiger beslemming dan vroeger zal erlangen en dat Zwanenburg zal blijven bestaan.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3