doorgereden, en eenige evolutien waren uitgevoerd, heeft de prins de officie ren doen vereenigen en hun alstoen zijne tevredenheid betuigd over het voor komen van den troep en de vaardigheidwaarmede de evolntien waren ver- rigt. Bij het verlaten van het terrein werd de prins op eene hartelijke wijze door hel regiment begroet. De heer Bruyns, hoofdcommies bij het dep. van binnenl. zaken, heeft heden gedachtenis gevierd van zijne 45-jarige dienst, zoo b(j de voormalige staats-secretarie als bij de depp. van marine en binnenl. zaken. De ambte naren en de geemploijeerden onder zijne leiding werkzaam hebben hem bij die gelegenheid fraaije geschenken aangeboden en het heeft Z. M. behaagd hem te benoemen tot ridder der orde van de Eikenkroon. De minister van binnenl. zaken heeft ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen: ƒ230, uit Hoorn; 1181.93J van de elats- major en de bemanningen van bet wachtschip te Ilcllevoetsluis en deschrocf- stoomschepen de B er kei en de Vecht; ƒ13.50, uit Schagen ƒ203.37, uit Lubeck; ƒ239.31, uit Stettin; ƒ50, uit Varel; ƒ1521.18, uit Parijs; ƒ3515, door het bestuur van het Joum. de Genève ingezameld; 480 fr. te Neuveville bijeengebragtƒ466.70, van Z. K. H. den groothertog van Baden 1123.85, uit Petersburg200.18uit Dantzig; ƒ280, van de rede rijkerskamer Olympia aan der. Helder; ƒ2000, van de commissie te Leeuwarden. BUITENLANDSCHE BER1&TEN. EKGELAA E». LONDEN, 17 Maart. De hertogin van Kent, moeder van II. M. de koningin en zuster van den koning der Belgen is Zaturdag morgen in den ouderdom van 75 jaren overleden. was cene dochter van wijlen den herLog Frans van Saksen Saalfeld Xo- burg, en in 1818 gehuwd met Eduard, hertog van Kent, vierden zoon van koning George III. In eene alhier gehouden vergadering, welke door lord Palmerston en vele andere voorname personen werd bijgewoondis besloten om ter eere van den generaal sir James Outram een standbeeld op te riglen naast dat var. zijn krijgsmakker sir II. llavelock, en zulks wegens zijne uitstekende diensten aan den lande, inzonderheid in Indië, bewezen; daarenboven zal hem een kostbaar zilveren servies worden aangeboden. Het plan van het gebouw voor de in 1862 Ie houden wereldtentoon stelling is vastgesteld. Het gebouw voor de tentoonstelling van 1851 leverde gelijkvloers eene ruimte op van iets minder dan een millinen vierkante voe ten; het nieuwe gebouw zal gelijkvloers 1,140,000 vierkante voeten ruimte opleveren, terwijl de werktuigen en landbouwgereedschappen, welke in 1851 in het hoofdgebouw waren geplaatst, nu in een opzettelijk daarvoor opge trokken bijgebouw zullen worden tentoongesteld, zoodat er voor de nieuwe tentoonstelling in de daad omstreeks 500,000 vierkante voeten ruimte gelijk vloers meer dan voor die van 1851 beschikbaar zal zijn. In 1851 werd het werk door de heeren Kelk en Lucas voor 80,000 aangenomenthans is de aannemingssom 200,000 ofschoon het werk denkelijk ongeveer 300,000 kosten zal, maar de betaling der meerdere 100,000 van de op brengst der bruto-ontvangsten boven de 500,000 afhankelijk is gemaakt. Het gebouw wordt te Kensington, regt tegenover de nieuwe gronden der maatschappij van tuinbouw, opgerigt. De voor de tentoonstelling bepaalde tjjd des jaars is dezelfde als in 1851namelijk van 1 Mei tot 15 October. Het berigl dat Jenny Lind door den directeur van het Italiaansche opera-gezelschap was geëngageerd wordt tegengesproken. Berigten uit Washington van 5 Maart melden dat de installatie van den heer Lincoln den vorigen dag had plaats gehad. Hij heeft bij die ge legenheid cene aanspraak gehoudenwaarvan de hoofdinhoud op het vol gende nederkomt. Er bestaat volstrekt geene vrees dat het rcpublikeinsch bestuur den eigendom van de bewoners der Zuidelijke stalen zal aanranden. Het zal, waar de instelling der slavernij bestaat, niet tusschen beiden komen, want daartoe zou dat bestuur het regt niet hebben. Wat de voort- vlugtige slaven aangaat, daaromtrent zullen de bestaande wetten gehand haafd worden. Ik leg thans den eed als president af zonder eenige neven bedoeling. Ik aanvaard het bewind onder groote moeijelijkheden. De Unie wordt openlijk aangevallen; de Unie der staten beslaat echter voor altijd, en geen staat mag de Unie verlaten. Resoluliën en ordonnantiën met dat doel uitgevaardigd, zijn dus volgens de wet van onwaarde, en daden van geweld legen de autoriteiten der Unie zijn revolutionnair. Ik beschouw de Unie als nog in haar geheel bestaande en zal zorg dragen dat de wetten volledig in alle staten zullen worden ten uitvoer gelegd. Dit is geene bedreiging, maar eene verklaring dat de Unie op constitutionele wijze verdedigd zal worden. Door zóó te handelen zal er echter geen bloed vergoten worden, tenzij het nationale gezag daartoe gedwongen werd. Ik zal van mijne magt gebruik maken om den bondseigendom te verdedigen en de inkomsten te innen. Builen hetgeen daartoe noodig is, zal er geen sprake zjjn van een inval in de Zuidelijke staten of het bezigen van geweld. FKANKKUK. PARIJS, 37 Maart. Men zegt dat de keizer een eigenhandigen brief aan den keizer van Rusland heeft gcrigt, waarin Z. M. te kennen geeft dat de houding van Rusland tegenover Polen hem heeft teleur gesteld, liet verleenen van eene zekere male van vrijheid kan, naar 's keizers meening, alleen de dreigende gevaren afwenden. Aan het slot zou de keizer zeggen dat de goede gevoe lens, die hij den Czaar toedraagt, tot waarborg zullen strekken voor de onbaatzuchtigheid zijner bedoelingen. De prefect de Launay, die aan de ambtenaren had aangeschreven den omgang met den bisschop van Orleans te vermijden, omdat deze in zijn jongste geschrift getracht had de staatkundige hartstogten op te wekken, is van Orleans naer Caen verplaatst, echter met benoeming tot officier van het Legioen van eer. Zijne voor- en tegenstanders worden daardoor bevredigd. Bij de verdere beraadslaging over het adres door het wetgevend li», chaamwas aan de orde het amendement van den heer Devinck, strek kende om over het budget bij hoofdstukken te stemmen. De hh. Darimon en Devinck hebben dit voorstel verdedigd, omdat het op die wijze alleen mogelijk was eene goede controle op de finantiën te houden. De heer Da rimon heeft zelfs beweerd dat zonder eenige zorgvuldig bedekte hulpbronnen de begrooling met een tekort van 139 millioenin plaats van met een overschot van 11 millioen zou sluiten. De heer Devinck verzekerde dat de regering onlangs aanzienlijke sommen had geleend van het cre'dit foncier en dat dus het wetgevend ligchaam niet op de regie hoogte der zaak was. De laatste verklaarde echter zijn amendement te zullen terugnemen indien de regering zich bereid loonde de stemming bij hoofdstukken in ernstige over weging te nemen. De heer Darimon gaf te kennen dat hij in dat geval het amendement zou overnemen, zoodat eene stemming over dit onderwerp on vermijdelijk is. De regering heeft besloten de versterkte plaatsen aan de zijde van Duitschland met den noodigen leeflogt voor 500,000 man te voorzien. Men verzekert dat de regering voornemens is nieuwe en beperkende maatregelen voor de naamlooze en commanditaire vennootschappen vast te stellen. Daartoe zou geen nieuw wets-ontwerp, maar eenvoudig verschil lende additionnele artikelen op de bestaande wet van 16 Julij 1856 voor gesteld worden. De Patrie zegt dat men voornemens is zich den termijn, voor de be zetting van Syrië toegestaanten nutte te maken om een plan te ontwer pen voor de reorganisatie des lands, opdat er bij het vertrek der Fransche troepen een bestuur kan optredendat waarborgen oplevert voor de veilig heid der Christenen. Woensdag 11. had in de opera de uilvoering plaats van de Tannhauser, van Richard Wagner, reeds sedert lang aangekondigd, maar telkens, naar men zegt zelfs om staalkundige redenenuitgesteld. Het bestuur van de opera had niet minder dan 300,000 fr. besteed om dit stuk met buitenge wone pracht en luister op te voeren. De eerste voorstelling werd dan ook, niet alleen door den keizer, maar ook door al wie hier onder de aanzien lijken mogen worden gerekend bijgewoond. Een deskundige begroot de waarde der diamanten, waarmede de in de voorste loges zittende Fransche en Russische dames waren gelooid, op 16 millioen fr. Voor de plaatsen zijn buitensporig hooge prijzen betaald en zelfs op de geringste plaatsen zag men schitterende toiletten. Het stuk zelf, hoewel niet onverdienstelijk uit gevoerd, heeft de goedkeuring van het Parijsche publiek niet kunnen ver werven. De heer Wagner heeft nu besloten bij de reeks van voorstellingen die nog zullen volgenhet gedeelte dat niet voldaan heeft weg te laten. De proeven met het van staal gegoten geschut hebben bewezen dat het bekleedsel der gepantserde fregatten daartegen niet bestand was. Die vaar tuigen zullen nu een ander, door den keizer uitgedacht, en naar men meent onkwetsbaar, bekleedsel verkrjjgen. Binnen kort zal er nu op de Seine eene proefneming plaats hebben met eene gepantserde kanonneerboot in de gedaante eener schildpadver vaardigd door den heer Armand van Bordeaux. Deze boot zal, door mid del eener vernuftig uitgedachte machine, nu en dan tot op zekere hoogte boven de oppervlakte van het water opgeligt wordenopdat iedereen de zamenslelling zal kunnen zien. Onder het varen zullen er onophoudelijk kanonschoten op gelost worden. Het kamp te Chdlons zal den 1 April in tegenwoordigheid des keizers worden geopend. Het zal bestaan nil 40,000 mandie in twee legercorp sen verdeeld en allengs lot 60,000 man gebragt zullen worden. ITALIË. In de kamer van afgevaardigden te Turyn is door het lid Macchi een voorstel ingediendonderteckcnd door meer dan 8000 burgers, strekkende om de regering uit te noodigen aan keizer Napoleon het verzoek te doen zijne troepen uit Rome terug te roepen. Met eenparige stemmen is besloten dit voorstel in overweging te nemen. Wanneer bij de behandeling de meer derheid zich voor dat voorstel verklaartdan kan het zoowel aan de rege ring als aan keizer Napoleon nieuwe moeijelijkheden veroorzaken. Het regeringsblad van Sardinië bevat de wet, waarbij koning Victor Emmanuel II voor zich en zijne opvolgers den titel van koning van Italië aanneemt. Genoemd blad voert thans den titel: officieel dagblad van het koningrijk Italië. PÏSUISSENf. BERLIJN, 17 Maart. Het heerenhuis heeft met 96 tegen 83 stemmen een voorstel aangenomen van het lid von Arnim-Boytzenburgtot verhooging der belasting ten behoeve des legers. Men kan dit als cene vermomde verwerping beschouwen van een ontwerp der regering, strekkende lot een meer gelijkmatige verdeeling van de grondlastenwaardoor inzonderheid de adel getroffen wordt. Door de regering is bij de kamer van afgevaardigden een wets-ontwerp ingediend, lot vrije uitoefening van alle takken van nijverheid. Ook is een ontwerp ingekomenstrekkende om de uitvoerende magt der policie te be perken. De plegtige inwijding van de spoorwegbrug over den Rijn bij Kehl zal in de eerste helft van de volgende maand plaats hebben. Nabij Aken zijn op den 13de" dezer 18 personen, die in de onmiddel lijke nabijheid eener mijn werkzaam waren, ten gevolge eener aardverzak- king, onder zand en rotshrokken bedolven geraakt. Slechts een meisje van 18 jaren heeft men kunnen redden. Door de kamer van afgevaardigden in Wurlemberg is, in strijd met het rapport van de meerderheid der commissie, lot de verwerping van het concordaat besloten. Op last van de militaire administratie wordt thans te Munchen, bij wijze van proefneming, voor de soldaten brood uit erwtenmeel gebakken.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2