COURANT. LEYDSCHE N". 45. WOENSDAG 20 MAART. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar j de afzonderlijke Hommers ivorde7i tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag eft Vrijdag uitgegevenDie van Maajidag komt uit Zalurdag Avond BINNKNLANDSCHE BEIUGTEN. LEYDEN 19 Maart. Door Z. M. is benoemd tot adjudant bij het reg. rijdende artillerie al hier gevestigd de kapitein van Orsoy Veeren, van het lsle reg. vesting-artillerie. Wij wijzen onze lezers op de advertentie hierachter, waarbij diakenen der Ned. herv. gemeente alhier hunne diaconieschool toegankelijk stellen voor fabrieks- en ambachtskinderen en voor jongens en meisjes die bij de ingezetenen dienstbaar zijn. Wij aarzelen niet dezen maatregel toe te jui chen en vertrouwen dat er vele ouders zullen gevonden vvordendie ge noeg belang stellen in de verstandelijke en zedelijke ontwikkeling hunner kinderenom ook van het middeldat hun hier wordt aangebodenge bruik te maken. Zooverre wij ons herinneren beslaat er, builen de her- lialingscholenin onze gemeente geene dergelijke gelegenheid. Gisteren heeft alhier plaats gehad de inschrijving voor den Leydschen Studenten-Almanak voor 1862; de uitgave daarvan is gegund aan de heeren 1'. Engels en de Breuk en Smits "alhier. Uit een particulier schrijven van dr. B. te Kopenhagendd. 28 Feb. 11. aan een onzer geachte landgenoolenis ons vergund het volgende, als be wijs voor de tegenwoordige gemoedsstemming der Deenen mede te deelen. «Wij verkeeren in inoeijeiijke omstandigheden, liet schijnt dat Pruissen ons den oorlog wil aandoen. De Duitsche dagbladen zijn vervuld met leu gens, uitgedacht om den haat der Duitsche volkeren legen ons te ontsteken en om Pruissen als een redder (sauveur) te doen voorkomen. De oproerige llolsteiners noemen den koning van Pruissen «Willem den Veroveraar," en ik geloof ook dat hij het voornemen heeft ons te veroveren. Wij wapenen ons zoo veel wi) vermogen maar het is ons onmogelijk aan een zoo talrij ken vijand wcèrstand te bieden. Het is de tragedie van 1848, 49 en 50, die men gaal herhalen, en zonder twijfel zal de vijand Jutland in bezit gaan nemen. De builenlandsche mogendheden zien zulks met vermaak aan; immers in dat geval zou Diiitschland zich niet met Italië bemoeijen. Wij zijn als de gladiatoren bij de oudendie men te meer toejuichte naar male zij meer bebloed en ontveld waren. I» 1801 had men er genoegen in ons te zien vechten legen geheel Groot-Bfitanjein 1807 had men er genoegen in Kopenhagen te zien bombarderen en de vloot wegvoerenin 1814 had men er genoegen in ons een geheel rijk, Noorwegen, te zien verliezen, in 1845 tot 1850 had men er genoegen in ons te zien strijden tegen eene armee, zamcngesteld door alle Duitsche mogendheden. Niemand is ons te hulp ge komen, en hetzelfde zal thans hel geval zijn." De staatse, comm. des konings in Zuidholland heeft magtiging gege ven om het getal loten voor de te honden weldadigheids-loterij ten behoeve van den watersnood te vermeerderen met 100,000 en het alzoo te brengen op 250,000. De aanvrage om loten duurt steeds voort, zoo zelfs, dal er op één der laatste dagen ruim 15,000 aan de verschillende sub-commissiën zijn verzonden. De Staats-Cour. beval een overzigt van de opbrengst van 's lands mid delen over de twee eerste maanden van 1801, waaruit blijkt, dat die be dragen heeft 8,704,133.42jzijnde ƒ51,947.12minder dan in 1860. Aan de chefs der korpsen kavallerie is door hel ministerie van oorlog aangeschreven: dat vermoedelijk al de korpsen van dat wapen, dit jaar, hetzij in hun geheel, hetzij gedeeltelijk, zullen kamperen, en dat zij der halve, met opzigt lot het afrigten van recruten en miliciens benevens de remont-paardenalle zoodanige maatregelen zullen behooren te nemen, als naar hun oordeel gepast zullen zijn, om voor hun onderhebbend korps van geoefende manschappen en toegereden paarden zooveel mogelijk te kunnen uitbrengen. De minister van koloniën heeft bekend gemaakt dat de aanmunting van ƒ2,100,000 koperen pasmunt voor Ned. Indië in liet afgeloopen jaar is volbragt en eene nominale waarde van 24,550 aan centen en ƒ93,619.655 aan halve centen boven de aanvankelijk vastgestelde cijfers van ƒ560,000 aan centen en ƒ1,540,000 aan halve centen heeft opgeleverd. Met bijvoe ging van het vroeger geslagene, waren bij het eind van hel jaar in het ge heel vervaardigd: 80,029,886 stukken van 2(-cent, (ƒ2,000,747.15), 407,906,245 stukken van 1 cent, (ƒ4,079,062 45), 427,911,930 stukken van cent, ƒ2,139,559.65), te zamen ƒ915,848,061 stukken, ter nominale waarde van ƒ8,219,369.25. In de te Dordrecht gebonden tweede bijeenkomst van de maatschappij Hollando-Belgetot vervaardiging van spoorweg-malerieëlenz. heeft het voorloopig bestuur medegedeeld, dal hel een onderzoek heeft ingesteld naar de mogelijkheid om de statuten èn op Belgischen èn op Hollandsehen leest te schoeijenhetgeen echter, bij verschil van opvatting en bepaling der in de beide landen bestaande wetgevingen, is gebleken onbereikbaar te zijn. Dien ten gevolge is men te rade geworden om de onderneming te splitsen en daarvan eene Belgische en eene Hollandsche te maken, welke elk met het noodige kapitaal opgerigt zou wordenom later gemeenschappelijk za ken te doen. Dit voorstel is goedgekeurd. De Tielsche Cour. deelt het volgende medeNadat de taak van het opnemen der schade, veroorzaakt door den watersnood, geheel is afgeloo pen, kan met juistheid worden opgegeven, hoevele woningen in Wamel, Leeuwen en Dreumel geheel of gedeeltelijk zijn weggespoeld. Behalve de vele huizen die mindere schade hebben bekomenbeloopt het getal der ge heel verwoeste huizen in Wamel 42, dat der zwaar beschadigde 35; in Leeuwen zijn 68 geheel vernield en 103 zwaar beschadigd en in Dreumel 40 geheel vernield en 61 zwaar beschadigd. De geheele schade, welke de door braak te Leeuwen en de vloed voor de gemeenten Wamel en Leeuwen heeft veroorzaakt, beloopt volgens opgenomen taxatie de som van ƒ270,000. De eerste doodc, die van het benedeneind van Leeuwen, over de be ringing van den doorgebroken dijk, grafwaarts is gedragen, is zekere Hendrik de Rapperd, die in het laatst dezer maand zijn honderdsten ver jaardag zon hebben kunnen vieren. De Deventersche Cour. meldt dat zichbehalve de reeds vroeger ge noemde, nog de volgende comile's b(j het vrouwen hoofd-comité aldaar heb ben aangesloten: AlblasserdauiBarneveld, Bodegraven Brouwershaven Goes, Heerenveen, Hummeloen Keppel, Lemmer, Lunteren, Monlfoort, Naaldwijk, Olst, Ooslerhoul, Rijssen, SassenheimSteenwijk, Terborgh Vught, St. Michielsgestel en Dunden, Workum, Zaandam, Zwartsluis, net getal der comjtés bedraagt dus op dit oogenblik 51. Op den 8slcn dezer is in de rivier de Linde, onder de gemeente Kuinre, gevonden het lijkje van een pasgeboren kind, hetwelk bij onderzoek is ge bleken te hebben geleefd en gewelddadig te zijn omgebragt. Volgens het oordcel van deskundigen zou het in het laatst van Febr. jl. zrjn geboren terwijl het zeer waarschijnlijk isdat zulks heeft plaats gehad in een der dorpen nabij de Kuinre of verder op aan de rivier de Linde, in de provin cie Friesland of Overijssel. Als eene bijzondere omstandigheid meldt men dat de stijfgesloten mond vol bloed was, terwijl zich daarin geen tong be vond zonder dat men kan bepalenof het kind alzoo is geborendan wel daarna op die wijze verminkt. De eehigenoote van ds. A. R. Holwerda, te Oldelamer, is dezer dagen bevallen van twee zonen en eene dochter. De echtelieden hadden reeds acht kinderen. De luit.-kolonel Nagtglas, gouverneur der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea, heeft aan den minister van binnenl. zaken de ontvangst mede gedeeld van drie haarbuisjes met koepokstof, bestemd om daarmede de inen ting onder de negers te beproeven. Het is mij hoogst aangenaam te mogen berigten, schrijft hij tevens, dal de verkregen resultaten buitengewoon gun stig zijn, daar de inenting is geslaagd, en er thans genoegzame slof aanwe zig is van pokken van de tweede generatie, om op ruimer schaal de vacci natie te kunnen voortzetten. Alsnu is eene uitkomst verkregen waarnaar men, zoowel hier als in de Engelsche bezittingen ter Kuste, jaren lang te vergeefs had gestreefd. Van Batavia wordt met de meeste zekerheid aan de IV. R. C. bcrigt, dat de gouverneur-generaal Pahudden dag van zijne terugkomst uit de Molukken, het besluit heeft geleekend, waarbij de directeur der cultures Umbgrove gelast wordt om al de suiker-contracten te sluiten met die onder nemers, welke hebben doen blijken van hunne adhaesie aan de publiek ge maakte voorwaarden. 's GRAVEN HAGE, 19 Maart. Z. M. heeft benoemd tot regter in de arrond. regtbank te Appinga- dam mr. C. B. Wichcrsregter-plaalsvervanger in de arrond. regtbank te Groningen en advocaat aldaar. Z. M. heeft benoemd tot rector magnificus der hoogeschool te Utrecht voor het akademiejaar 1861—62 den hoogleeraar J. A. K. Rovers. Aan den heer mr. W. baron van Goltslein is eervol ontslag verleend als secretaris der commissie, belast met het afnemen der diplomatieke exa mens, en in die betrekking aangesteld mr. lï. A. van Dijk, commies bij het dep. van builenl. zaken. Aan den oiFtcier van gezondheid 2de kl. bij de zcemagt W. L. van Ark, en den officier van administratie 2dc kl. F. A. Marinkellc is, op ver zoek, eervol ontslag uit de dienst verleend, aan den eerste met pensioen. De soiree, die gisteren avond ten hove heeft plaats gehad, was buiten gewoon luisterrijk. Op deze soiree werden verschillende tableaux vivants door eenige der genoodigden voorgestelddie allen door de rijke en prach tige costumes zeer de aandacht trokken. Gisteren rukte hel 3e reg. dragonders te paard uit op het Alexanders- terrein, om door Z. K. 11. den prins van Oranje, als inspecteur der kava- lerie, in oogenschouw te worden genomen. Nadat Z. K. 11. de gelederen was

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1