leydsche courant. 1861. N35. s MAANDAG 18 MAART. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit iaturdag Avond. De Pi ijs der Courant is 12 in het jaar j de afzonderlijke Nommers worden tegen 10 Centen afgegeven Bij deze Courant behoort Bijblad IV0. 1. tUNNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 16 Maart. Dat commissarissen der volkszangscholen van het alhier gevestigde de partement der maatschappij tot Nut van 't Algemeen teregt meenden dat te dezer stede ook behoefte gevoeld werd aan burgerzangscholen en dat hunne pogingen om in die behoefte te voorzien welgeslaagd mogen heeten, kan uit hunne aankondiging in het vorige nommer dezer Courant blijken; het aantal leerlingen dat de lessen van den heer Wetrens bijwoont bedraagt nu reeds meer dan zeventig en slechts ten gevolge der aangekondigde oprigling eener nieuwe klasse kunnen commissarissen weder aan de aanvragen tot toelating voldoen. Wij vestigen de aandacht van ouders en voogden op de bepaling dat na den 30stcn dezer de gelegenheidom hunne kinderen en pupillen voor deze nuttige inrigting te doen inschrijvenvoor geruimen lijd zal moeten gesloten blijven, ten einde stoornis in het geregeld onderwijs voor te komen. Heden morgen is aan den heer dr. L. S. van Praag een ongeluk over komen, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben. Op de Middelstegracht, nabij de Groenesteeg, is het rijtuig, waarin hij was gezeten, door het breken der strengen in het water geraakt. Aan eenige ijlings toegescho ten personen rnogt het echter gelukken het portier van het rijtuig te openen en den man uit den gevaarlijken toestand, waarin hij zich bevond, te redden. Wij verblijden ons dat de geachte geneesheer op dit oogenblik weder in redelijken welstand verkeert. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 230 tol 284 personen. De lolelingendie met Mei aanst. bij het wapen der kavalerie inge deeld worden, bestemd voor de ligting van 1861, zullen den lcn October van dit jaar bij die korpsen in active dienst moeten optreden. Uil Delft meldt men dat aldaar aan de stads-waag in het afgeloopen jaar zijn gewogen: 1185/4, 29,505/8, 5823/16 vaten en 142 potten boter, te zamen inhoudende 698,590 Ned. ffi, en 2419 stapels kaas, wegende 697,261 Ned. ffi. In dat jaar zijn van daar met certificaat van oorsprong uitgevoerd naar Java 215,318 Ned. ffi boter en 10,027 Ned. kaas. Te Rotterdam is door de politie onderzoek gedaan naar de oorzaken van eenen brand, die aldaar Zondag II. op de Zijl plaats had, heigeen ten gevolge heeft gehad, dat er ontdekkingen zijn gedaan welke aan brand stichting deden denken en dat de bewoners van het vertrek waar de brand ontstaan is, man en vrouw, gevangen genomen en naar het huis van be waring overgebragt zijn. Zij zouden, naar gemeld wordt, reeds bekend hebben den brand te hebben aangestoken. Volgens het derde openbaar verslag der vereeniging tot behoud van boetvaardige gevallen vrouwen te Rotterdam hebben zich in het, vorige jaar in hel geheel 71 vrouwen en meisjes bij de vereeniging aangemeld legen 38 in 1858 en 34 in 1859, zoodat het getal in J860 bijna verdubbeld is. In de zitting van den gemeenteraad van Haarlem van Woensdag is mededeeling gedaan van een schrijven van den minister van oorlog, inhou dende, dat, vermits in de aangeboden lokalen voor huisvesting van militai ren slechts 75 man zouden kunnen worden geplaatst en voor de inrigting der overige de tijd tot Mei te kort is, en ook bij het dep. van oorlog geene gelden beschikbaar zijnde staf en het depót van het 7de reg. infanterie niet derwaarts zullen worden overgebragt. Men geeft ons te kennen, zegt de l!tr. C.dat de bijdragen van min vermogenden en van den burgerstand alhier, tot het aanbieden van een staten-bijbel aan den koning, reeds zoo ruim zijn, dat er besloten is voorloo- pig die gelden op een bankierskantoor legen behoorlijke rente te beleggen. De minister van binnenl. zakendaartoe gemagtigd bij kon. besluit van 6 Maart 11., heeft weder elf premiën, een van ƒ50 en tien van ƒ20, uitgeloofd ten behoeve der schippers van haringschependie in 1861 de beste waarnemingen zullen geleverd hebben aan het kon. Ned. meteorologisch instituut te Utrecht. De laatst ontvangene berigten omtrent den gezondheidstoestand der be woners van de overstroomde gewestenwelke berigten op verzoek van den minister van binnenl. zaken elke 14 dagen aan zijn dep. worden ingezon den, zijn allezins gunstig. Van de 51 aan typhus lijdenden, te 's Herlogen- bosch opgenomen, waren 7 gestorven, de overige zijn herstellend, of reeds hersteld vertrokken. Van geene plaats, waar vele opgenomenen gelijktijdig verpleegd werden, wordt het daar heersehen dier ziekte gemeld. Te Nijme gen schreef men dit toe aan de zorg der commissie voor den watersnood om de opgenomenen slechts kort in één locaal, maar zoo spoedig doenlijk bij de ingezetenen te verplegen. Het getal zieken is daar zeer gering. Van niet ééne plaats in Gelderland of Noordbrabant wordt van een groot aantal zieken of gestorvenen gewag gemaakt. Slechts in 2 gemeenten was dat ge tal, ten gevolge van jhet doorgestane leed, iets grooter dan gewoonlijk. Doch van de overige gemeenten berigten de burgemeesters dat de gezondheidstoe stand zeer voldoende is. De meest voorkomende ziekten zijn het gevolg van geledene koude, doch zij zijn noch heerschend, noch gevaarlijk. Door meerdere gemeentebesturen wordt veel zorg gedragen dat de overstroomde woningen niet eerder betrokken worden, voor dat zij door herstel en vol doende droog stoken weder bewoonbaar zijn. Te Zuilichem zijn voor de reeds teruggekeerden houten loodsen getimmerd. Te Wamel wordt het ver blijf in de door eenen kagchel verwarmde tenten zeer geroemd. Daar en te Leeuwen is het getal der zieken en de sterfgevallen niet grooter dan in gewone tijden. {Staats Cour.) Aan de N. R. C. werd dezer dagen het volgende medegedeeld: Door den heer C. J. M. Nagtglas, luit.-kolonel, gouverneur der Nederl. bezittin gen ter Kuste van Guinea, onlangs uit Nederland derwaarts teruggekeerd, is te Sierra Leone, eene bezitting der Engelschen aan de Westkust van Afrika, ter plaatse waar de bevolking zich van water voorzietopeen hellend rotsblok, gevonden het volgende opschrift: M. A. RUITER. J. C. MEPPEL. Vice-Admiralen van Uollant en West-Vriesland. A°. 1664. Met uitzondering der namen was het opschrift moeijelijk te lezen. Gebrek aan een werkman en aan de noodige werktuigen was de oorzaak dat men moest afzien van het voornemen om den steen van de rots te scheiden en dit gedenkstuk van den roemrijksten tijd der republiek herwaarts over te brengen, 's GRAVEN IIAGE, 16 Maart. Z. M. heeft den 2den luit. bij het 2dc reg. dragonders der Pruissische garde baron von Wrangel lol ridder der orde van de Eikenkroon benoemd. Tot mede-directeur van de Ned. bank is benoemd de heer Jan van Henkelom. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot secretaris-generaal bij het dep. van koloniën den heer J. P. Feilh, referendaris bij dat dep.; aan den adviseur voor het dep. van koloniën, jhr. I. J. Rammelman Elsevier jr.oud- gouverneur van Curacao, te verleenen den rang van raad-adviseur; te benoe men lot raad-adviseur bij het dep. van koloniën, den heer N. C. Mulder, referendaris bij dal depart.; te bevorderen tot referendaris, de lioofdcom- miesen bij gemeld dep. H. T. Krabbe en jhr. F. E. M. van Alphen; en lot hoofdcommies, de commiesen J. W. F. van Hoorn, en G. H. J. E. Boswel. Door Z. M. is tot attaché bij het Ned. corps diplomatique benoemd mr. 11. M. baron du Tour de Bellinchave. Z. M. heeft goedgevonden den generaal-majoor J. Scheltusgouverneur der kon. militaire akademie, op pensioen te stellen, met toekenning van den rang van luitenant-generaal en te benoemen tot generaal-majoor en gouverneur der genoemde akademie, den kolonel van den staf der artillerie J. P. C. van Overstralen, thans kommandant dier inrigting; voorts te benoemen, bij het 3dc reg. infanterie, lot kapitein 3de kl. den ls,cn luit.-adjudant F. J. G. W. Leers, van het corps, en bij het ls,e reg. vesting-artillerie, tot kapitein 3d0 kl. den lsten luit. jlir. C. J. A. Speelman, van het corps. Aan den opzigter van den waterstaat lste kl. B. van Cornewal is te gen 1 Julij eervol ontslag verleend en lot opzigter lste kl. benoemd die van de 2dc kl. B. Kievils. Z. M. de koning der Belgen heeft den Ned. componist Ed. de Harlog te Parijstot ridder der Leopoldsorde benoemd. De minister van finantiën en die voor de zaken der herv. eeredienst enz. zullen des Donderdags gehoor verleenende eerste ten 12 en de tweede ten 1 ure. i De gewone audientiën van den minister van koloniën zullen des Woensdags 1 ten een ure plaats hebben. Bij den minister van binnenl. zaken is voor de noodlijdenden door den watersnood ontvangen: 100.96, uit Maarssen en Utrecht12.60, uit Friesland; ƒ35.65, uit Drenthe; 31 th.de helft der opbrengst van een te Coesfeld gegeven concert; ƒ300, van den heer Bayly, namens de directie der eleclrieke en internationale telegraafmaatschappij3 th., van den heer Roure-Berlrand fils te Grasse in Frankrijk; ƒ4039 fr.van wege de loge les amis philantropes te Brussel. Naar wij vernemen zijn de heeren Valois en Jahn door beeren burge meester en wethouders dezer stad tot directeuren benoemd van den Kon. Franschen Schouwburg alhier gedurende het aanslaande toonecljaar 1861/62. Er zullen voortaan op dat tooneel operas-comique en vaudevilles worden opgevoerd. BIIITENLAMISCHE BERIGTEN. Ei. BRUSSEL, 15 Maart. De Belgische vereeniging van de gedecoreerden met het ijzeren kruis heeft besloten eene inschrijving te openen voor de slagloffers van den wa tersnood in Nederland.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1