LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG 8 MAART. »:i i AU I i' De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar i de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. I LEYDEN7 Maart. In ie maand Februarij zijn binnen deze gemeente geboren 113 kinderen, als: 53 zoons en GO dochters, waaronder zijn begrepen 3 paar tweelingen. Overleden 88 personen, als: 21 mannen, 14 vrouwen, 21 zoons en 32 doch ters; daarenboven als levenloos aangegeven 3. Voltrokken 26 huwelijken. Naar wij vernemen is het Luitsche opera-gezelschap uit Rotterdam, onder directie van den heer Eduard de Vries, voornemens lusschen den 10™ en 20™ dezer maand alhier eene voorstelling te gever.. De alhier gevestigde typographische verceniging kweet zich heden mor gen van eenen tretirigen pligt. Het stoffelijk overschot van een barer leden, 1. Pielers, een ijverig en oppassend huisvader, die in 4Ü-jarigen ouderdom voor eene kortstondige maar hevige ziekte bezweken was, werd door haar ten grave gebragt. Dal afsterven, waardoor eene moeder en vijf nog jonge kinderen zich van hunnen steun en verzorger beroofd zien, had diepen indruk gemaakt en de voorzitter van het bestuur sprak dan ook in aller geest, toen hij bij het graf in eenige hartelijke woorden den overledene gedacht en de zwaarte van hel in hem geleden verlies deed uitkomen. Wij kunnen hierbij den wensch niet onderdrukken dat de nagelaten betrekkingen van den over ledene, voor wie de toekomst zich zoo donker laat aanzien, die deelnemende bescherming mogen ondervinden, welke zij in hunne treurige omstandigheden zoozeer behoeven. Naar men verneemt zal in de maanden Augustus en September aanst. een groot gedeelte van het leger weder in de legerplaats te Millingen kamperen. Uit eene goede bron verneemt men, dal er reeds in 28 plaatsen in ons vaderland gehoor wordt gegeven aan de uitnoodiging van het vrouwen- comiié te Deventer, en sub-cotnmissiën gevormd zijn of gevormd worden. De minister van oorlog heeft aan de verschillende militaire autoriteiten zijnen dank en tevredenheid beluigt voor den ijver en de zorg, waarmede in het algemeen door de militairen en voorts door een ieder, die hiertoe in de gelegenheid is geweest, in het bijzondei', medegewerkt is, om hulp en bijstand te verleenen bij den watersnood, de ramp te lenigen en verder onheil te helpen voorkomen. Blijkens de opgaven lot dusverre bij het dep. van binncnl. zaken inge komenheeft de algemeene collecte ten behoeve der noodlijdenden door den jougslen watersnood, 11. op den 19d™ Februarij gedaan, opgebragtBij dragen van: Z. M. den koning ƒ40,000 00, H. M. de koningin ƒ3000.00, Z. K. II. den prins van Oranje 5000 00U. M. de koningin moeder ƒ5000.00 11H. KK. HU. prins en prinses Hendrik ƒ2000.00, IIH. KK. IIH. prins en prinses Frederik 10,000.00II. M. de koningin van Zweden 3000.00te zamen ƒ68,000.00. Voorts in de provinciën: Noordbrabant 35,772.27J Gelderland ƒ75.670.02}, Zuidholland 190,752.21J, Noordholland 158,989.64, Zeeland ƒ27,600.12, Utrecht 56.031.28j.Friesland ƒ47,712.59}, Overijssel 32.779.15 Groningen 37.719.55J Drenthe 13,342 82j Limburg ƒ14,497.18. Later nog ontvangen, om bij de collecte te voegen, ƒ110.30. Daar van deze gelden 16314i met bepaalde bestemming was gegeven, zoo heeft de collecte voor de noodlijdenden in het algemeen 758,814.©2 dpgebragt, behalve een aantal vreemde en oude muntspeciën, onderscheiden kleeding- en liggingstukken en andere voorwerpen. In de maand Februarij zijn over den Roll, spoorweg vervoerd 81,039 reizigers, gevende eene opbrengst van ƒ61,460.20; de opbrengst van het goederen-vervoer was ƒ18,421.49. In dezelfde maand heeft het vervoer van reizigers over den Ned. Rijn spoorweg 71,478, het vervoer van goederen 53,692en het vervoer van reizigers en goederen, door direkt verkeer met Duitschland25,200 op gebragt. Bij de door de Ned. handelmaatschappij te Rotterdam gehouden veiling van 500,000 Ned. ponden oude O. I. munt zijn koopers van die partij ge worden de bh. L. J. Enlhoven en C°. tegen ƒ50 03 per 50 Ned. ponden. Tc Gouda had eergisteren het volgende ongeluk plaats. Een aldaar wonende schuilentrekkcr, S. genaamd, trok een schip aan een lijn door den Turfsingel. en moest de lijn laten zakken voor een voorbijvarend vaar tuig. De lijn echter, niet diep genoeg gezonken zijnde, raakte vast onder genoemd schipdientengevolge werd S.die zich niet spoedig genoeg van de trekhaam kon ontdoen, van den wal in het water, en onder het vaar tuig doorgetrokken en eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. Door 25 stuurlieden van haringschepen zijn aan het kon. Ned. meteoro logisch instituut te Utrecht journalen ingeleverd, de waarnemingen bevat tende, welke door hen in 1860 ten behoeve der zamenstelling van eene haringkaart gedaan werden. De minister van binncnl. zaken heeft wegens het leveren der beste waarnemingen toegekend eene premie van ƒ50 aan H. van Luik, te Vlaardigen, en eene van ƒ20 aan ieder der navolgende schippers: P. Boom, te Delfshaven; M. den Admirant, Corns. Storm, Jan Bos, Joh. Schouten, G. Visser, Corn8. Schouten Jacz.P. Ommering, W. Schouten Lz.en Machiel Donallen te Vlaardingen. Te Dordrecht is gevankelijk binnengebragt een arbeider uit de ge meente Hendrik-Ido-Ambachtverdacht eenen brand, die aldaar onlangs plaats had, te hebben gesticht. De studenten in de geneeskunde aan de hoogeschool te Groningen hebben aan Z. E. den minister van binnenl. zaken een verzoekschrift doen toekomen, waarin zij beweren, dat het verpligtend schrijven eener disser tatie, om tot medicinae doctor bevorderd te worden, meestal niet aan het doel, dat er mede wordt beoogd, beantwoordt; dat het dien ten gevolge wenschelijk is, dat deze verpligting moge worden afgeschaft, zoodat zij des verkiezende ook op theses zouden kunnen promoveren. In Zwitserland heeft zich eene algemeene deelneming vertoond met dc nood lijdenden door overslrooming hier te lande. In de meeste steden zijn in schrijvingen geopend, o. a. hebben te Glarus (hoofdplaats van het kanton Glarus) de twee aldaar gevestigde handelshuizen, Blumer en Jenny en Lach- zinger Elmer en Verlly inschrijvingen geopend, en hebben beide huizen zich aan het hoofd der lijst geplaatst, door ieder voor 400 fr. in te schrijven. Ook de oud-militairenwelke vroeger in Nederland hebben gediend bij een der Zwitsersche regimenten en die nu reeds sedert jaren weder in hun ge boorteland Zwitserland wonen, hebben allen naar hun vermogen op de ge opende inschnjvingslijsten geteekend; o. a. hebben de kolonel en de majoor Ziegler ieder voor 100 fr. geteekend. Met het oog op deze deelneming, zeide het Journ. de Genève dezer dagen het volgende: Op het oogenblik dat de inschrijving, welke wij aan ons bu reau ten behoeve vari dc door watersnood in Nederland geteisterde bevolking openden, zal gesloten worden, zal het niet ongepast zijn de bewijzen van liefde en edelmoedigheid, vroeger aan onze republiek door de voorouders van die in nood zijnde bevolkingen bewezen, in het geheugen terug te roe pen. Eene belangrijke mededeeling door den heer Th. Ileyer, in de zitting der Société d'Uistoire den 14d™ dezer gehouden, stelt ons in staat, naauw- keurig hel tijdstip, de reden en de hoegrootheid der giften op te geven, die op verschillende tijdstippen door de stalen van Holland aan Geuève werden toegezonden. Op het einde der lGdc eeuw, van 1590 tot. 1598, werd een bedrag van 400,000 fr. aan de republiek gezonden, die toen in oorlog was met den hertog van Savoye. Een gedeelte dier som moestvolgens verlangen der gevers, gebruikt worden lot instandhouding van het open baar onderwijs. In 1621 werd B. Turrctini belast, op nieuw hulp te vragen uit vrees voor een vernieuwden aanval van den hertog van Sa voye, en hij verkreeg 30,000 livres, niettegenstaande de Vereenigde Pro vinciën toen zelve in benarde omstandigheden verkeerden. Zijn zoon, wien 40 jaren later dezelfde zending werd opgedragen, slaagde er in, eene som van 75,000 livres te ontvangen, niettegenstaande de Witt, raadpensionaris van Holland, hem gezegd had, dat hij aan het welslagen der zending twij felde. In ée'ne eeuw dus had Genève van Holland geheel als gift eene som ontvangen, welke thans gelijk zou slaan met minstens 1,200,000 fr. Zoo als de heer Heyer bij het einde zijner rede zeide, drukt het gevoel, te weeg gebragt door de herinnering aan zulke weldaden, zich slechts in twee woorden uit: «Wees dankbaar." 'sGRAVENHAGE, 7 Maart. Tot directeur van het poslkantoor te Zeist is benoemd de heer D. J. A. van Kruyne, commies van de 3dc kl.tot commies der posterijen 3de lil. de heer P. Dibbeis, thans surnumerair; en tot surnumerair bij de posterijen de heer T. Sypkens, thans geagreëerde klerk op het poslkantoor te Assen. Z. M. heeft jhr. mr. R. A. A. E. von Pestel benoemd tot attaché bij het Nederl. corps diplomatique. Aan den heer m1'. J. P. J. A. graaf van Zuylen van Nyevelt, laatst minister van buitenl. zaken, is, op grond der wet, een pensioen verleend van ƒ2566. Door Z. M. is aan den generaal-majoor C. T. van Meurs, gewezen minister van oorlog, ingevolge de wet, een pensioen toegekend van 3466 en aan den majoor M. Laiour, plaaisel. kommandant 3de kl. te Bergcn-op- IZoom een pensioen van ƒ1300, met den rang van luit.-kolonel Voorts heeft Z. M. goedgevonden te benoemen: bij het corps ingenieurs, mineurs en sapeurstot generaal-majoor den kolonel F. van Heurnchef van het bureau- materieel der genie bij het dep. van oorlog; tot luit.-kolonel, de majoors U. J. van Drtiynen en W. S. van der Hart Beek; bij den plaatselijken staf: lot majoor en plaatselijk kommandant 3de kl. te Bergen-op-Zoomden kapi tein lstc kl. J. W. Stahlvan hel 8st0 reg. infanterie; bij het wapen der infanterie: bij het 8ste reg., tot kapitein 3de kl. den lsten luit.-adjudant C. Jongelijn. van hel 7de reg. Tevens is de 2dc luit. J. Boelsums, van het 7de reg. infanterie, overgeplaatst bij het wapen der infanterie in O. I.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1