rede van den prins als een hulde aan de beginselen der roode republiek een voorteeken van gevvigtige gebeurtenissen, en als een blijk dat de keizer geneigd is het testament van Orsini volledig ten uitvoer le brengen. De rede van den prins heeft ook in hel wetgevend ligchaatn weèrklank gevonden. De heer Jules Favre heeft hare uitwerking vergeleken bij die van een sabelhouwden tegenstanders van de Ilaliaansche eenheid loege- bragt. Naar men zegt heeft de keizer zijnen neef geluk gewenscht met den opgang, dien bij door zijne woorden heeft gemaakt, hoewel hij zich niet met al het gezegde kon vereenigen. De heer de Germiny is steeds ijverig bezig met het onderzoek der zaken van den heer Mirès. Men verwacht dat de bankier in staat van faillissement zal gesteld worden. Naar men zegt is door onderscheidene personen reeds 5 mill. fr. aan den boedel teruggegeventen einde niet in de zaak betrokken te worden. De vrienden van den heer Scribe hebben het plan opgevat voor hem een gedenkteeken op le rigten. RUSEAND. Omtrent de onlusten, die te Warschau hebben plaats gehad, verneemt men het volgende: Eenige dagen voor den verjaardag van den slag bij Grochow werd de bevolking bij gedrukte in de stralen geworpen billetten uiigenoodigdzich den 25slen 's avonds ten 5j ure op de Altmarkt te ver eenigen, ten einde een optogt met fakkellicht door de straten te houden. Op den bewusten avond waren dan ook niet alleen het marktplein, maar al de aangrenzende straten met mensehen gevuld. De policie verzocht de menigte uiteen le gaan, doch le vergeefs; zij werd zelfs beleedigd. Tegen 7 ure begon de optogt, met eene Poolsche vaan aan het hoofd, waaraan meestal jongelieden, studenten, handwerkslieden, enz. deel namen. Het plan was om zich door de voornaamste straten naar het koninklijk slot te begeven. In een der straten stuitte de stoel op eene afdeeling gendarmerie te paard, die gebruik van hunne sabels maakten. Nu ontstond eene groote verwarring en de deelnemers aan den optogt trachtten zich met hunne vaandels en fakkels te verdedigen. Na verloop van een uur was de me nigte echter uiteengejaagd, en waren de voornaamste straten door het gar nizoen bezet. OOSTENRIJK. De afkondiging der grondwetten voor de verschillende kroonlanden is alhier met eene algemeene illuminatie gevierd. Onder de bevolking werd echter niet de minste geestdrift opgemerkt. Volgens beriglen uit Pesth heeft de door den keizer verleende constitutie in Hongarije geen gunstigen indruk gemaakt. Men verwacht dat de landdag zich van de benoeming van afgevaardigden naar de tweede kamer zal onthouden. Als een bewijs hoe zonderling het thans met de regtspleging in Hon garije toegaat, wordt de volgende mededeeling gedaan, ontleend aan het protocol eener zitting van het Zempliner comitaat. De in het comitaten-huis zich bevindende gevangenen worden in twee klassen verdeeld, t. w. in kei zerlijken en in constitutionelen (zij die na de uitvaardiging der constitutie zijn gevangen genomen). De eersten ontvangen dagelijks slechts 2 ponden broodde Iaatsten 3 ponden. Natuurlijk willen al de gevangenen als con stitutionelen beschouwd worden. Volgens berigten uit Galatz hebben in die streken, ten gevolge van ijsgang, overstroomingen plaats gehad, waardoor veel schade, vooral het verlies van 100,000 quarters graan, dat in de pakhuizen lag, is veroor zaakt. Er zijn ook eenige menschcn omgekomen. Pet* Telegraaf. PARIJS, 4 Maart. In den senaat heeft de heer Boissy zijn leedwezen te kennen gegeven dat in het adres van de marine geene melding werd gemaakt en voorts een aanval gedaan op de Engelsche regering. De welda den van het verbond met Engeland werden, volgens hem, te breed uitge meten. Hij sprak in zulke bewoordingen dat de vergadering daarover hare afkeuring te kennen gaf en hij zijne rede moest slaken. De heer Billault wederlegde het door dien spreker aangevoerde en drukte de hoop uit dat het Engelsch-Eransch verbond nog lang in stand mogt blijven tot waar borg der vrijheid en des vredes. De heer Dupin sprak over de gebeurtenis sen op finantieel gebied, en graaf Simeon trachtte daarop zijne handelin gen, voor zoo verre men hem in het gebeurde wilde betrekken, te verde- digen. De heer Billault gaf daarop te kennen dat de regering ook in deze zaak zou toonendat zij boven alles prijs stelt op de gevoelens van zede lijkheid die de heer Dupin had uitgedrukt en dat het niet alleen een streng onderzoek heeft ingesteld, maar ook ten stelligste verlangt, dat alle mede- pligtigen daaraan hunne regtvaardige straf zullen ondergaan. Prins Napoleon deed opmerken, dat hel vooral bij hooggeplaatste ambtenaren en met de regering in betrekking slaande personen met de beginselen van de zede- lijkheid in strijd was, aan zulke gewaagde ondernemingen deel te nemen. De vier eerste paragrafen van het adres zijn aangenomen. PARIJS, 4 Maart. De Patrie verzekert dat de keizer van Rusland eerst daags hel ontwerp eener constitutie voor Rusland zal doen gereed maken. WEENEN, 4 Maart. Reuters Office.) Volgens de Oest. Zeit. heeft prins Metternich in last, om hel regt van den Sultan op zijn grondgebied te handhaven, maar het aan de weslersche mogendheden over te lalen zich j omtrent de voortduring der bezetting in Syrië te verstaan. Een keiz. I rescript aan den banus van Croatië veroorlooft de toepassing der kieswet f van 1858. Over de aansluiting van Dalmatie moet de landdag uitspraak doen. 1 PARIJS, 5 Maart. De Moniteur bevat een rapport van den minister van I justitie aan den keizer, betredende de zaak van den lieer Mirès, waarin de fi geruchten daaromtrent verspreid worden aangewezen. De heer Mirès zou, door eene verdachte edelmoedigheid, zich magtige beschermers hebben weten te verschaffen, om zich zeiven aan de straf der gcregtigheid te onttrekken; het kwaad was voorts zoo algemeen en zoo groot, dat de regering besloten had de zaak te smoren, liever een schandaal, waarvan de gevolgen onbere kenbaar zouden zijn, willende vermijden, dan blootgelegd te zien waar men voor omkooping bezweken is. Deze beweringen tasten zoozeer de eer der regterlijke raagt aan, dat zij hel noodzakelijk acht die aan den keizer mede te declèn; de onkreukbaarheid en de eer der regterlijke magt is in Frankrijk steeds door allen erkend. De heer Delansle voegt er nog bij Men kan niet gedoogen dat men aan de regering het voornemen toeschrijve een sluijer over daden te werpendie volgens de wet met gestrengheid moeten worden ge straft. Hij herinnert aan de woorden des keizers bij den aanvang van deze zaak gesproken, waarbij aan de justitie bevolen werd de zaak grondig te onderzoeken, zonder aanzien des persoons. De instructie, zegt hij, wordt met zorg en geduld voortgezet, men zal zich daarbij door geene moeijelijk- heden laten afschrikken en niets zal aan de nasporingen van de justitie onttrokken worden. Indien, tegen verwachting, de beschuldigingen door pariijgeest opgeworpen en onnadenkend en uit kwaadwilligheid verspreid teu gevolge van hel aangevangen onderzoek, niet vervallen, dan zal de J justitie in hare roeping niet le kort schieten. PARIJS. 5 Maart. Volgens met elkander overeenstemmende schriftelijke mededeelingen uit Warschau was de Russische generaal Zabalkoi, die het bevel tot vuren heeft gegevenvoor een krijgsraad gestelden het hoofd der politie Trepon afgezet. Vorst Gortschakoff had uit Petersburg bevel ontvangen een streng onderzoek in le stellen omtrent de handelingen van de militaire autoriteit. LONDEN, 5 Maart. Graaf Cavonr heeft langs diplomatiquer, weg de noodzakelijkheid doen uitkomen van de oplossing der Romeinsche quaestie. Engeland, Rusland en Frankrijk hebben mede te Kopenhagen aangedron gen op het indienen van de begrooting voor 1861 bij de Holsteinsche stenden. POOLSCIIE GRENZEN5 Maart. De gezamenlijke adelsmaarschalkcn van het koningrijk Polen hebben hun ontslag genomen. Hen volgen alle in Russische dienst staande Polen. MARSEILLE, 5 Maart. Uit Rome meldt men van den 2de™. De koning en de koningin van Napels maken zich gereed om naar Beijeren te verirek- ken. Zij verkoopen hunne rijtuigen en hebben alle personen, tot hun huis behoorende, ontslagen. Generaal Bosco zal naar Spanje gaan. De koning heeft aan den generaal Goyon en aan andere Fransche officieren ridderorden geschonken; de brevetten waren mede door den minister Ulloa onderteekend. Er zijn op nieuw afkondigingen, met de woorden leve Victor Emmanuel', aangeplakt. Ook heeft er wederom eene demonstratie van de studenten der universiteit plaats gehad. De werken aan de spoorwegen worden voort gezet. Er was voor 6 maanden geld bij de bank nedergelegd. Volgens berigl uit Napels waren de munt en andere inrigtingen gesloten geworden. Aanplakbillettenwaarbij eene eigene regering geeischt werd waren in grooten getale in het geheim gedrukt. Intusschen was het rustig'. ROME, 3 Maart. Reuters Office.) De staatkundige manifestation duren voort. 20 studenten zijn van de hoogeschool verwijderd. Frans II heeft al de aan zijn huis verbonden personen, ten getale van 100, ontslagen en prins Bisignanozijnen grootmeester, afgezet. Kardinaal Antonucci is stervende. INGEZONDEN. HOOGHEEMRAADSCHAP VAN RIJNEAND. In de vereenigde vergadering van Rijnland van 16 Februarij 1861 is de j eerste mokerslag op het huis te Zwanenburg gevallen, wel is waar nog i slechts zijdelings en in de verte maar toch niet zonder berekening en wel gemikt. Sedert lang was het gevaar, hetwelk dat schoone gebouw be- l dreigde, te voorzien en meer dan eenmaal ook in het openbaar besproken. I Op den gezegden dag was aan de orde der beraadslaging gesteld de al of I niet verkoop van eenige kleine eigendommen. De tijd was daar, dat deze I te gelde gemaakt moesten worden. Omtrent het huis te Zwanenburg zou naderhand een afzonderlijk voorstel gedaan wordenhetzij om het te be houden hetzij om het te vervreemden. De zaak was meermalen in het collegie van Dijkgraaf en Hoogheemraden met grooten ernst behandeld; maar de erkentenis van de vele bezwaren aan eene beslissing, in den eenen zoowel als in den anderen zin, verbon den, had het nemen van een stellig besluit lot daartoe telkens verhinderd. Met het volste regt beweerde mendat eigendommen, als Zwanenburg, een maal voor het Hoogheemraadschap verloren, in onzen tijd niet gemakkelijk vervangen worden. Het dagelijksch bestuur achtte het daarom billijk, eerst na zeer rijpe overweging, tot de opoffering te besluiten. Niet tevreden met zulk een omzigtig op het touw zetten van eene zoo omvangrijke en voor het waterschap belangrijke zaak, hragt de oppositie het voorstel ter tafel dat het dagelijksch bestuur worde uitgenoodigd om binnen twee maanden een voorstel te doen, wat in de plaats van Zwa nenburg zal moeten komen in geval tot den verkoop besloten worde. Dit voorstel werd aangenomen met veertien tegen zes stemmen en zoo is men een stap verder gebragt tot de overweging of Zwanenburg verkocht zal worden al dan niet. Verkoop brengt het gebouw in gevaar of van afbraak of van veranderin gen die voor onze tegenwoordige beschouwing gelijk te achten zijn met amotie. Het is dus hoog tijd dat Rijnlands Ingelanden al hunne aandacht op de zaak vestigen, opdat deze belangrijke bezitting niet als ongemerkt uit het Hoogheemraadschap verdwijne. j De verkoop zal ons land van een deftig, regelmatig, uit het oogpunt der bouwkunst merkwaardig gebouw, onze provincie van haar sieraad, ons waterschap van zijn trots en zijne kroon beroovbnen kan alleen verde digd worden uil het oogpunt van het geldelijke belang. Hij zal namelijk het waterschap ontheffen van de lasten, aan de instandhouding verbonden en bevoordeelen met de renten van het kapitaal, hetwelk hij zal opleveren. Nu is de vraag of dit geldelijke voordeel ons, Ingelanden van Rijnland, tot de vervreemding van dit ons eigendom zal mogen doen besluiten? Is dit voordeel voor onze beurzen belangrijk genoeg om ons den naam waar dig te maken van afbrekers van een vaderlijk erfgoed? Rjjnlands omslag drukt op ruim negenenzeventigduizend bunders. Is dit bundertal ontoereikend om een kasteel als Zwanenburg te onderhouden? De lastendie uit dit onderhoud profluerenkunnen niet meer bedragen dan van eenen halven lot een geheelen cent per bunder. Zal nu een eige naar van bij voorbeeld twintig bunders met eene ontlasting van tien cents per jaar zoodanig gebaat worden dat hijom die vermindering van last te verkrijgen, den afbraak van het huis kan verlangen, den afbraak van een zoo hecht en sterk gebouw, hetwelk er aan alle kanten even gezond uit ziet en, ongedeerd van wind of water, jaren is blijven staan tusschen twee zeeën, zonder van eenige verzwakking te doen blijken. Moet deze sterke woning, die met de aloude zorgvuldigheid en de hechtste ineenzetling opgetrokken is, verkocht en vernietigd worden om aan eigenaars onder ons van honderd bunders eene jaarlijksche vermindering van uitgaven te bezor gen van nog geen gulden? Of moet Rijnland, al voortgaande van bezuini ging tot bezuiniging, vervallen tot eene schrielheid, die ons blind en ge voelloos maakt voor iets anders dan voor geld? tot eene schrielheid en overdrijving in de bezuiniging, die ons welligt te laat zal doen ondervin den, dat wij, door een voor den oogenblik weinig beteekenend voordeel na j le jagen, ons in de toekomst eene wie weet hoe belangrijke schade kun nen berokkenen? Een Hoofd ingeland van Rijnland. STADS - KEK1GTEN. De BURGEMEESTER van LEYDEN maakt bekend, dat ten behoeve van den algemeenen watersnood nog bij hem is ontvangenvan F. A.voor den ivatersnood te Leeuwen (gecollecteerd in de Luthersehe kerk) 2.00 Volgens opgave van 21 Februarij -1128.30 te zamen ƒ1130.30 Welke gelden aan Zijne Excellentie den Minister van Binnenlandsche Zakeu zijn opgezonden. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 5 Maart 1861. D. TIEBOEL SIEGENBEEK.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2