De heer Poorlman was van gevoelen dat ministers die zich met de politiek van den heer van Hall hadden vereenigd, geen vertrouwen bij de kamer konden vindenen de heer Mackay dat het tegenwoordig kabinet als minis terie niet kon blijven bestaan; de laatste verlangde een ander bewind met eene andere kleur. De heer Betz zeide dat hij zich thans verpligt achtte het voorstel te doen, dat de kamer, in afwachting van hetgeen verder gebeuren zou, hare werkzaamheden moest slaken. Dit voorstel werd door de hh. Schimmel- penninek en Dirks bestreden, en door de bh. Dnllert, Storm van 's Graveve- sande en Mackay ondersteunden daarna met 32 legen 28 stemmen verworpen. Hierna had de interpellatie plaats van den heer Begram ten aanzien van de rampen door de dijkbreuken en de overstroomingen in den afgeloopen winter ontstaan in verband met de werken van regeringswege lot de ri vierverbetering aangelegd, wenschende hij te weten in hoe ver het voorne men bestond deze voort te zetten. Hij deed het voorstel te verklaren dat de tweede kamer het dringend noodig achtte de regering aan te bevelen een onderzoek te doen instellen en daarvan verslag aan de kamer te doen, of door de werken tot rivierverbetering het gevaar van overstrooming ook wordt vergroot en bevorderd, welk voorstel echter, nadat eenige leden en de minister daarover het woord hadden gevoerddoor hem werd ingetrokken. De kamer heeft besloten Zalnrdag aanst. het wets-ontwerp betrekkelijk het koloniaal batig slot te behandelen. AMSTERDAM, 27 Februarij. Zaturdag 11. hield de wis- en natuurkundige afdeeling van de kon. aka- demie van wetenschappen eene gewone vergaderingdie bijgewoond werd door de hh. Simons, Vrolik, Harting, van Rees, Lobatto, Storm Buysing, Buys Ballot, v. Hasselt, v. d. Boon Mesch, Schroeder v. d. Kolk, Bierens de Haan, v. Kerkwijk, Badon Ghyben, Oudemans, Matthes, von Baum- hauer, Donders, Stamkart, Elias, van Oordt, Voorhelm Schneevoogt en Bleeker, corresp. lid te Batavia. De secretaris las een brief voor in de Fransche taaldoor hem geschreven aan den heer Buehner, in antwoord op zijne vraag om inlichtingen om trent de meteoorsteenen in de Nederl. musea aanwezig; de brief werd goed gekeurd en zal in de verslagen en mededeelingen worden opgenomen als overzigt van de meteoorsteenendie in onze musea te vinden zijn. De heer Lobatto bragt verslag uit over de verhandeling van den heer Verdam, betreffende het werk van Lambert over de rekenwijze van La grange. De conclusie strekte om de verhandeling op te nemen in de wer ken der akademie met mededeeling aan den schrijver van de bedenkingen, die daarop zijn gemaakt, en met aanbeveling om daarvan het gebruik te maken, dat hij zal noodig achten. Deze conclusie werd met 15 tegen 5 stemmen aangenomen. De hh. v. d. Hoeven en v. Breda zonden een verslag in over de ver handeling van den heer Harting, betrekkelijk lot de Fauna der Banda- zee; de conclusie strekte lot opneming in de werken der akademie. Zonder stemming is daartoe besloten. De heer Buys Ballot sprak over den aard der grootere storingen van de magneetnaald, en helderde dit op door eenige afbeeldingen, welke hij op het bord teekende. Deze bijdrage zal in de verslagen en mededeelingen worden opgenomen. Door den heer Donders werd het ls,c verslag omtrent den toestand van het gesticht voor ooglijders te Utrecht aangeboden. De heer Harting sprak over eenige schedels nabij Wageningen gevonden, en wenschle dat men aan de regering verzocht aan de officieren van gezondheid te gelasten om bij de keuring der lotelingen van de Ned. eilan den voor de nationale militie de schedels te meten en van hunne bevinding aan de akademie verslag geventen einde aldus te komen tot de kennis van den typischen vorm der Nederl. schedels. De heer Schneevoogt bestreed het voorstel, waarvan h{j geen goed resultaat verwachtte, op grond, dat op 18- of 19-jarigen leeftijd de schedel nog niet volkomen is gevormd. Hij hechte weinig waarde aan de cranioscopie en craniometrie, en was daartoe gekomen in het kabinet zelf van Retsius. De heer Vrolik was van oordeel, dat men betere uitkomst zal verkrijgen door de schedels der bewoners van Urk en Marken te doen opmeten door de plattelands-heelmeesters aldaar. Onderscheidene leden voerden hierover het woord, waarop besloten werd dit punt in eene volgende vergadering nader te behandelen. BOITENLANDSCHE BERIGTEV. BELGIS. BRUSSEL, 27 Februarij. Het concert, door het reg. karabiniers ten voordeele van de noodlij denden door den watersnood in Nederland gegeven, heeft 5000 fr. opge- bragt. Het zangkoor van de kon. Harmonie heeft zich tot hetzelfde doel in drie schouwburgen en in het cirque van den heer Wollschlager doen hooren en bij die gelegenheden 852 fr. ingezameld. De heer Wollschlager heeft bij den Ned. gezant ƒ500 gestort, de op brengst eener door hem gegeven voorstelling ten voordeele der noodlijdenden. EXCIELAY LONDEN26 Februarij. Bij de commissie alhier is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood in Nederland reeds ƒ15,000 ingekomen. De oprigling van het gebouw voor de in het volgende jaar te houden wereldtentoonstelling is gegund aan de hh. Kelker en Lucas. De werk zaamheden zullen spoedig aanvangen. Te Brighton is ten huize van lady Otway een zeer vermetele diefstal gepleegd. De dieven hebben alles medegenomenzelfs een ring die de sla pende lady aan de hand had. De waarde van het geroofde beloopt 1700 Bij Sheffield is een gedeelte van eene spoorweg-tunnel ingestort, waardoor 6 werklieden gedood werden. FRANKRUK. PARIJS, 26 Februarij. Door den correspondent van den Times wordt van hier aan dat blad geschreven: Het zou oneerlijk zijn, het feit van ontevredenheid onder alle klassen der bevolking hier te lande te ontveinzen. De hoogere standen zijn ontevreden wegens de staatkunde der regering in de zaken van Italie. De handeldrijvende en neringdoende klassenvoor wier bestaanmiddel alge- meene eerlijkheid een vereischte is, zijn door de omloopende verhalen be- treffendede zaken van Mirès verontwaardigd. Het nijvere gedeelte der be volking dat onder zware belastingenhooge huishuren en onmatig gerezen prijzen van alle algemeene benoodigdheden gebukt gaat, ergert zich aan hetgeen het hoort en ziet. Het publiek schijnt overtuigd te zijndat de meest schuldigen straffeloos zullen blijvenen dat alleen degenenwier vergrijpen betrekkelijk gering ziju, door de hand der justitie zullen wor den getroffen. De lieden, welke in dien geest spreken, zijn echter on billijk. Het is, geloof ik, des keizers wil, dat er zonder aanzien van per soon regl worde gedaanen dal een stelselhetwelk op den duur de regering zelf in minachting zou brengen, gestuit worde, wat er ook van komen moge. Tien bisschoppen hebben reeds hunne adhaesie geschonken aan het geschrift van mgr. Dupanloup. De heer Veuillot heeft, naar men verneemt, mede een antwoord aan den heer de la Gue'ronnière gereed, maar geen boekhandelaar durft zich met de uitgave belasten. Naar men uit Chambe'ry meldt heerscht in de omstreken dier stad eene groote ontsteltenis, van wege de menigvuldige branden, die er plaats hebben en die men aan kwaadwilligheid toeschrijft. ITALIË. De noodige toebereidselen worden gemaakt om de citadel van Messina zoowel van de land- als van de zeezijde aan te vallen. Aan den komman- dant der citadel, graaf Fergola, moet te kennen zijn gegeven, dat, ingeval hij de stad rnogt beschietende bezetting volgens de krijgswet over de kling zal worden gejaagd. Te Napcis is het Theatro nuovo geheel afgebrandmen weet niet of dit onheil aan moedwil of aan onvoorzigtigheid moet toegeschreven wor den. Op den spoorweg tusschen Caserta en Maddaloni, waaraan eenige herstellingen worden gedaan, is een trein uil het spoor geraakt, doordien de machinist het sein om den gang te vertragen, niet had opgemerkt. Tien reizigers zijn gedoodwaaronder 5 oud-soldaten van Garibaldi en een officier. OOSTENRIJK. VVEENEN25 Februarij. Bij keiz. patent is eene slaatsconstitulie verleend en worden de staats- regtelijke betrekkingen van al de Duitsch-Slavische landen der monarchie geregeld. De kardinaal-primaat van llongarye wordt hier verwachtom uit naam van al de Obergespannsden keizer te verzoeken den landdag te Peslh en niet te Ofen te doen bijeenkomen. Naar men verzekert zijn Fransche agenten in de Christelijke provin ciën van Turkye druk in dc weer, om aldaar, in verband met de ontevre denen in llongarye, eene volksbeweging te veroorzaken. Te Warschau hebben, bij gelegenheid van het jaarfeest ter herinne ring aan den slag van Grochow, onrustige bewegingen plaats gehad, die de tusschenkomst der militaire magt noodzakelijk maakten. OOST-INDIE. BATAVIA, 16 Januarij. Volgens berigten van de Zuid- en Oosterafdeeling van Borneo verkrijgt de stand van zaken aldaar een gunstiger aanzien. Een logt tegen Asem- Asem is met eenen gunstigen uitslag bekroond geworden. De vijandelijke benting aldaar is door de troepen van den radja van Pegatan stormenderhand ingenomenbij welke gelegenheid de beruchte hoofdopstandeling pembekel Boengoer, alsmede djoeragan Samat, die den vijand geruimen lijd van zout en wapens heeft voorziensneuvelden. Pangeran Haminop wien zware vermoedens van'medepligtigheid aan den opstand rusten, en drie zijner mannelijke familieleden zijn door het hoofd van Maloeka in onze handen overgeleverd. Het Bat. Ebl. zegt: De regering schijnt een spoedig einde van den opstand te verwachten, maar men heeft ons met die verwachting reeds zoo dikwijls gevleid dat wij huiverig zijn haar thans als gegrond te beschouwen. Wij gclooven aan geen duurzamen vrede, zoolang Hidayat en Antasarie niet in onze handen zijn. De inlandsche. ceremoniemeester alhier zal, naar men zegt, met eene zending worden belast om hen en de overige aanvoerders van den opstand tot onderwerping over te halen. Dit ware voorzeker eene schitterende zege der diplomatie, maar wij durven er niet op rekenen. In een schrijven uit Macassar wordt het volgende medegedeeld: In den morgen van 23 Nov. hoorde men een vreeselijk geroep van amok en zag men, ter hoogte der kampong Baroe, een hevigen brand; duizenden Macas- saren, met lansen gewapend, liepen ter plaatse des onheils. Ik spoedde mij mede naar den brand en aanschouwde aldaar een tafereel, als ik, die sinls jaren lang aan de verschrikkelijkheden van den oorlog gewoon ben, nog nimmer gezien heb. Terwijl de vlammen nog de huizen vernielden en een ieder zich onledig hield het vuur te blusschen, zag men hel eerst den per soon die de oorzaak van deze verschrikking was. liet was een Boeginees met meer dan 50 wonden iets verder zag men twee kleine kinderenwaarvan een nog in leven en eene nog levende vrouw, die drie wonden bekomen had, waarvan een in den buik, zoodal de ingewanden er uit hingen; bovendien nog drie ongelukkigendie in de vlammen omgekomen waren. Het was een afgrijsselijk gezigt, toen deze rampzaligen als onkenbare misvormde rompen, uit het vuur werden gesleept. De ellendeling had, om eene niet noemenswaardige reden, eerst een ieder, die onder zijn bereik kwam, ver moord, en daarna het huis verbrand; het huis was half van steen en met planken opgetrokken en met alap gedekt. De eigenaar is een rijke Macas- saar en eene kleine ontevredenheid over zijne behandeling was oorzaak van dezen gruwel, waarbij 2 kinderen, beneden de 8 jaren, 3 weerlooze vrouwen en een man het leven verlorenterwijl nog eenige zichter verpleging hun ner wondenin het hospitaal bevinden. Op de Sangir-eilanden zijn ruim 4000 menschen aan dc pokken over leden. Een derwaarts gezonden vaccinateur en een doctor djawa hebben ruim 14,000 personen ingeënt, zijnde ter naauwernood het derde gedeelte der bevolking. Vroeger heeft de bevolking zich nimmer aar. de vaccine willen onderwerpen. Te Pasoeroean is een buitengewoon groote krokodil levend gevangen en bestemd om naar een der diergaarden in Nederland te worden overgebragt.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2