1 Per Telegraaf. NOODLIJDENDEN DOOR DEN WATEDSNOODT STAEïS - IÏEϣϮTEN. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leyden, Donderdag den 28slen Februarij 1861's namiddags ten 2 ure. Onderwerpen: 1°. Benoeming van een lid van het Gemeentebestuurom met den Burge meester tegenwoordig te zijn bij de loting voor de Nationale Militie. 2°. Benoeming van een regent voor het Gereformeerd Minne- of Armen Oude Mannen- en Vrouwenhuis. Uit Dresden meidt men hel overlijden van den beroemden beeldhouwer prof. E. Rietschelf, dat op den 21stc" plaats had. Tot zijn laatslen arbeid behooren de modellen der standbeelden van Luther en Wikleff, die voor het te Worms op te rigten gcdenkleeken der hervorming bestemd zijn. OObïËSIlUJH. Te Pesth zijn drie onder-officieren wegens hoogverraad met 70 stok slagen gestraft, tot soldaat gedegradeerd en naar de strafkompagnie gezon den. Zij hadden bij de ongeregeldheden van 20 Oct. de biezen van hunne pantalons getrokken en met studenten op Kossuth en Garibaldi gedronken. Xe Kecskemet, in Hongarije, zijn vijf revolutionaire vlugtelingen, KossuthKlapkaPerczelFiirr en Horvalhtot leden van den gemeente raad verkozen. ROME, 24 Februarij. De koning van Napels blijft te Rome zoolang de Fransche troepen van daar niet vertrekken. Intusschen worden hier in 't geheim toebereidselen gemaakt voor de komst van koning Victor Emma nuel. De Franschen zullen een gedeelte van de provincie Frosinone bezetten. Vijftien personen, uit deze stad gebannen, zijn vertrokken. TURYN, 25 Februarij. Uit Rome meldt men van den 25slen dat de gene raal de Goyon in eene dagorde zijne afkeuring heeft te kennen gegeven over het aankondigen van demonstration. Die generaal heeft zijne officieren aan den koning van Napels voorgesteld. De kardinaal Brunelli is overleden door welk sterfgeval nu reeds 12 kardinaalsplaatsen vacant zijn. Tc Napels hebben onlusten plaats gehadbij gelegenheid van de opheffing der kloos tersde nationale garde is tusschen beide gekomen. 600 opstandelingen in de Abruzzen, door 5000 Piemontezen omsingeld, hebben op pauselijk grond gebied de wapenen nedergelegd. De Ilaliaansche en Fransche bevelhebbers verklaren in brieven dat het geene roovers zijn, maar militairen die hopen weldra tegenover den vijand te staan. PARIJS, 25 Februarij. In het ontwerp-adres in antwoord op de troon rede, van wege den senaat, wordt den keizer geluk gewenscht met de door hem tot nu toe gevolgde staatkunde. Voorts wordt Z. M. geprezen wegens zijne houding in de quaestie over het wereldlijk gezag van den Paus, daar hij al het mogelijke heeft gedaan om den Paus te beschermen en voor te lichten. De senaat schenkt aan al hetgeen de keizer in deze zaak heeft verrigt zijnen bijval en hij zal-zijn vertrouwen blijven schenken aan eenen vorst, die het Pausdom onder de banier van Frankrijk heeft geplaatst. Dit adres zal Donderdag in behandeling komen. LONDEN, 25 Februarij. In het lagerhuis heeft lord Russell, in ant woord op eene interpellatie van den heer James, verklaard dat er omtrent Reeds is men ook in deze stad werkzaam, om eene sub-commissie zamen te stellendie zich zal aansluiten aan het hoofd-comilé te Deventer. Men vleit zich daarin te zullen slagen. Niet onnoodig echter is het, dat men, ten einde lot de zamenstelling van eene sub-commissie te geraken, bekend zij met de zaak. die men te Deventer, en in navolging ook in andere ste den van ons vaderland zich ten doel gesteld heeft. Uit Deventer is het eerst de stem opgegaanen wel uit eene vrouwen schaar, een beroep doende op het Nederlandsche volk; dat men de jongste gebeurtenissen niet moge vergetenwaar in onze geëerbiedigde en beminde koning toonde, dat hij goed en bloed veil heeft, en wanneer het heil zijns volks het vereischt, geene gevaren ontzien wil; dat men nu reeds zorge, dat die edele daden niet in vergetelheid gerakendat men door het stichten van een gedenklceken luide verkondigc: »dat Nederlands volk trolsch is op zulk eenen koning, zijne daden waardeert en die in aandenken wil hou den." Niemand dan ook van Nederlands volk moet achterblijvenmaar allen moeten bijdragenallen hebben daartoe even veel regt. Daarom heeft men de bijdrage zoo laag mogelijk (van één lot tien cents) gesteld, zonder dat men nogtans iemand verhinderen wileene grootere gave voor hel doel te offeren. Wat er uit die bijdragen geboren zal worden kan nog door niemand bepaald worden, maar hangt geheel van de uitkomst af. Men verlrouwe slechts dat er iets goeds uit ontstaan zal en blijve, al is de bestemming der gelden nog niet volkomen aangegeven, niet achter, maar werke mede tot het bereiken van een doel, dat voor vorst en volk ook in de toekomst heilrijk zijn zal. Vraagt men welke de strekking van het doel is? Zij is: «Hulde aan den vorst, diedoor edele beginselen gedreven, er niet voor is teruggedeinsd, om op de gevaarlijkste punten zijne ongelukkige onderdanen toe te spreken, te bemoedigente troostendie zelf hunne verzorging heeft nagegaan zelf zich heeft overtuigd van hunne behoeften en met milde hand op eene in waarheid vorstelijke wijze daarin heeft helpen voorzien. Door die daden zijn de harten zijner onderdanen niet ten onregte ontgloeiden doet zich alom eene innige gehechtheid aan den koning ontwaren. Blijken daarvan heeft men reeds gegeven; maar waarom die gehechtheid niet door een blij vend gedenkteeken bezegeld. Het voorgenomen doel zal daartoe dienstig zijn, en komt het lot stand, waaraan men niet kan twijfelen, dan zal het aan het buitenland verkondigen: «Zoo eensgezind en in liefde aan elkander verbonden leven vorst en volk in Nederland." Men make geene zwarigheden met te zeggenDe koning verlangt zulks niet, maar heeft verlangd, dat men op zijnen geboortedag die gehechtheid toone door in liefde te gedenken aan zijne geteisterde onderdanen, onze mede-vaderlanders." Voorzeker de koning verlangt zulks niet, het zou zelfs onedel zijn dit bij hem te veronderstellenmaar men vreeze niet dat hij zulk een huldebetoon zoude weigeren; want het kan niet anders of zoodanig eene hulde, door Nederlands vrouwen aangeboden, zal hem welgevallig zijn en door hem worden aangenomen, als een bewijs, dal hij in alle omstan- digheden op de liefde en trouw van zijn volk rekenen kan. A. 3°. Benoeming van een regent voor het Gereformeerd Minnehuis. 4°. Benoeming van een lid voor de Plaatselijke Schoolcommissie. 5°. Verzoeken om continuatie als Stads-Doctorvan a. Dr. J. D. Frenay; b. Dr. J. C. Kist. 6°. Concept-adres betrekkelijk het Stedelijk Ziekenhuis. 7°. Plans en voorwaarden omtrent a. de demping der Marendorpsachtergracht b. het maken van veranderingen in de school in de Haverstraal; c. idem idem in de bewaarschool in de Brandevvijnsteeg. 8°. Staat van begrooting voor 1861van de plaatselijke gezondheids-commissie. 9°. Adressen om afschrijving of teruggave van plaatselijke directe belasting 1860, van a. dr. J. Bosscha, b. J. Schot. 10». Adressen tot het leggen van stoepenvan a. A. Jongmans, voor het huis Wijk IV. N°. 218; b. M. P. Wytenburg, voor het huis Wijk VI. N°. 470. 11». Adres van W. G. Chimaer van Oudendorp, houdende verzoek om het gebruik van gemeentegrond. BURGEMEESTER en WETHOUDËRS~van LEYDEN doen te weten, dat voor de Algemeene Collecte, ten behoeve der noodlijdenden door den wa tersnood op 19 Februarij jl. gehouden, nog is ontvangen in het collecte zakje bij de openbare godsdienstoefening van 24 dezer in de Waardkerk, de som van2.50 Volgens vroegere opgave «11,619.18! dus in 't geheel .ƒ11,621.68; Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leyden, 26 Februarij 1861. v. PUTTKAMMER, Secretaris. burgerlijke &taub. ONDERTROUWD: C. BiegstraalenJm. 31 j. en C. C. van der Burg, Jd. 27 j. T. B. Meiners, Jm. 32 j. en F. W. van der KopJd. 24 j. A. Verhoogt Wedr. 31 j. en J. Kriek, Jd. 33 j. J. J. Snoek Wedr. 49 j. en C. E. Andriola van PortaWede. 48 j. F. Wijnstroom Jm 39 j. en M. B. BueninckJd. 35 j. Ingekomen bij de Commissie sedert de laatste opgaaf Bij Ds. E. Laürillahd door Dr. van der Vengecollecteerd in de kerk 24 Febr. 1van N. N. ƒ0,065. Bij Ds. J. H. Maronier, van N. N. ƒ5. Bedrag sedert de laatste opgaaf 6.065 Vroeger reeds vermeld - 6019.945 Tc zamen ƒ6026.01 E. LAURILLARD. C. LEEMANS. Leiden, 26 Februarij 1861. J. H. MARONIER. J. H. STUFFKEN. Gebonden Verkooping van onroerende goederen in het Heeren-Logement aan den Burg, Zaturdag 23 Februarij. Notaris P. Muller. Een Winkelhuis en Erve, aan de noordzijde van den Nieuwer. Rijn, om trent de Beschuitsteeg, Wijk VII. N°. 46. Kooper J. J. Quant, ƒ6300. Een Buitenplaats onder Voorhout, groot 97 r. 84 e. Kad. Sect. B. Nos. 1099, 1116 en 1117. Kooper J. van Scrie. ƒ2625. Een perceel Weiland, gelegen als voren, groot 67 r. 16 e. Kad. Sect. B. N». 1118. Kooper P. van der Meer. ƒ850. KANTONOEREGT NOOKRWIJIL Veroordeeld in de zitting van 13 Februarij 1861. 10 personen wegens diefstal van niet gehakt hout, helm, bloemkool of bladriet een tot gevangenisstraf van eene maand en 25 boete, een tot 14 dagen en ƒ25 boete, twee tot 10 dagen, drie lot 6 dagen en drie tot 3 dagen. 2 personen wegens het zich niet bevindenals voermanbij zijn trekdier in staat om dat te geleiden of te voeren of het onder behoorlijk toezigt te stellen of vast te zetten op een weg in de provincie Zuid-Holland, zoodanig dat de vrije doorlogt over de rijbaan niet worde belemmerd lot 3 boete verhaalbaar bij lijfsdwang. 2 personen wegens het werpen met sneeuwballen op straat in de gemeente Katwjjk tot ƒ1 boete, subs, gevang, van een dag. 1 persoon wegens het vastzetten van een bok in de onvrije Rijnlandsche duinen, bij herhaling tot ƒ15 boete of 2 dagen gevangenzetting. 1 persoon wegens het laten loopen van een trekbeest op eens anders in den oogst staanden grond, bij herhaling tot 5 boete en gevangenisstraf van 2 dagen; en het laten rondloopen van eene geit in de onvrije Rijnland sche duinen tot 5 boete of een dag gevangenzetting. Veroordeeld in de zitting van 20 Februarij 1861. 12 personen wegens het aanwenden van andere pogingen of middelen om wild op te sporente bemagtigen of te dooden dan bij de wet geoorloofd zijn verklaard (stokken of graven en met de hand of de voet, bij spoorsneeuw), waarvan zes, bij vereeniging van meer dan vier personen, ieder lot ƒ40 boete, subsidiaire gevangenisstraf van 14 dagen, twee, bij herhaling, lot 20, snbs. gev. van 7 dagen, drie tot ƒ12, subs gev. van 4 dagen en een tot ƒ10, subs. gev. van 3 dagen. 7 personen wegens het aanwenden van andere middelen (wildstrikken) om wild te bemagtigen dan bij de wet geoorloofd zjjn verklaard, waarvan vier bij herhaling tot ƒ40, subs. gev. van 14 of 7 dagen, met of zonder principale gevangenisstraf van 3 of 7 dagen, drie lol ƒ20, subs. gev. van 7 dagen, een, beneden de zestien jaar, echter met oordeel des onderscheids, lot ƒ19, subs. gev. van 6 dagen en princ. gev. van 3 dagen. 1 persoon ais voren en het bemagLigen van wild als voren lot twee geld boeten van 20, snbs. gev. van 14 dagen. 1 persoon wegens het zich in het veld bevinden buiten openbare wegen en voetpaden met wildstrikken lot ƒ15 boete, subs. gev. van 5 dagen. de verlenging der bezetting van Syrië nog niets was beslist. Turkije had niet tegen de bezetting geprotesteerd. WEENEN26 Februarij. De Amtszeitung meldt dat de stukken betref fende de constitutie door den keizer bekrachtigd zijn en dat er bevel gege ven is tot het openbaar maken daarvanzoodra de uitgebreide arbeid het zal toelaten. Er zijn onlusten uitgebarsten in Sutorina, waar de opstan delingen van alle zijden versterking ontvangen. Mehemed-Pacha is daarheen getrokken. Er is een treffen op handen. L\GKZ».\ E» ENT.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 3