LEYDSCHE COURANT. MAANDAG 25 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar; de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCBE BERIGTEN. 1 LEYDEN, 23 Februarij. Gisteren morgen werd het stoffelijk overschot van den heer mr. L. C. Luzac op eenvoudige wijze op de begraafplaats aan de Groenesteeg ter aarde besteld. Behalve door de nabestaanden werd het lijk derwaarts begeleid door eenige der talrijke vrienden van den overledene, dr. F. C. J. van Goens, pred. bij de Waalsche gemeente, de hoogleeraren J. Bake en P. L. Rijke, den Utrcchtschen hoogleeraar G. W. Vreede en den heer mr. W. Wintgens, terwijl de hoogleeraren der hoogcschool, eene commissie uit het studenten corps, de leden van den WaalschCn kerkeraad en vele andere belangslel- lende uit verschillende standen der maatschappij door hunne tegenwoordig heid op de begraafplaats een blijk gaven van de'hoöge achting, die zij den afgestorvene hadden toegedragen. Toen de lijkkist in hel graf was neder- gelaten, hield de heer van Goens'de volgende treffende toespraak: «Ilier ligt een braaf man, afkeerig van schijn en ophef, trouw van woord, eenvoudig in eere en hoogheid, een edel vriend van regt en waar heid, van vrijheid en orde. »Hier ligt een krachtig man, die, onder den invloed eener onafhanke- lijke en vaste overtuiging, de belangen van staat en kerk, door zijn wel- r! sprekend woord en zijne mannelijke daden, zoolang hij kou, voorstond 1 en behartigde. «Hier ligt een weldadig man, de kroon zijner bedroefde betrekkingen, de vreugde zijner talrijke vrienden, een raad van verlegcnen, een toevlugt van verlaleneneen vriend van armen en kinderen. «Hij bezat zigibare eereteekenen; maar deze zullen weldra aan den aardschen gever worden teruggeschonken. «Hij bezat luisterrijke titels; maar deze zullen straks lot zjjne opvolgers overgaan. «Uij bezat aardsche goederen; maar hij heeft ze reeds verlaten. j, «Maar die brave, krachtige, weldadige geest blijft. Louis Caspar Luzac l zelf leeftHij ruste ill vrede in den schoot van den genadigen en za ligen God, den God zijner vaderen en brenge Hem daar nog hooger en beter hulde dan hij hier kon aanbieden! En wij betrekkingen vrienden beweldadigden stadgenooten van den ontslapene, geleerden en ongeleerden, groolen en geringen, rijken en armen wij danken God voor hetgeen wij in hem inogten bezitten. «Wij zullen zijne dierbare nagedachtenis eerbiedig bewaren. Wij willen vooral dit stille gebied des doods, deze eenzame groeve van onzen vriend niet verlaten dan onder den verhoogden indruk der heiligste gedachte: de gedaante dezer wereld, eer en aanzien, roem en volksgunst, 'tgaal alles voorbij, maar deze drie blijven: «Waarheid, kracht, liefde". 5 Vervolgens bragt de rector magnificus, de hoogleeraar A. Koenen, na- mens de aanwezige hoogleeraren, hulde aan den waardigen curator, van i wielt de akademie steeds zoo vele bewijzen van gehechtheid had mogen ,f ondervinden, en wiens naam bij haar in zegenend aandenken zou blijven. Daarna nam een der nabestaandende heer mr. D. Tieboel Siegenbeek diep getroffenhet woord op en dankte de aanwezigen voor zoo vele blij ken van toegenegenheid en eene zoo hartelijke deelneming, welke krachtig bijdroegen lot leniging der smart, die echtgenoot en verdere betrekkingen hadden ondervonden bij den dood van den mandien zij zoo innig liefhadden en zoo hoog vereerden. Voor dat men zich van het graf verwijderde, verhief zich nog ééne stem, die van W.Kruyk, gedurende eene reeks van jaren be diende van den overledene, die in eenige ongekunstelde dichtregelen lucht gaf aan de gewaarwordingen, welke in dit treurig oogenblik zijne ziel ver vulden. De woorden der sprekers maakten blijkbaar diepen indruk en in «cue ernstige stemming verlieten allen de rustplaats der dooden. Luzac is uit ons midden weggenomenmaar bij leeft in de harten zijner j medeburgers, waar hem een gcdenkleeken is opgerigt, vereerender dan het prachtige lijkgesleentedat op de graven der dooden wordt aangebragt. 't —De Spaansche akademie van Arcbaeologie te Madrid, welker eerste j sectie zich met de Numismatiek onledig houdt, heeft in hare zitting van 3 Januarij 11. lot corresponderend lid benoemd onzen stadgenoot den hoogl. r P. O. van der Chijs. If Bij onze opgave betrekkelijk de algemeene collecte, in n°. 22 van dit blad, heeft eene vergissing plaatsgehad: de gift van ƒ15.26, waarvan daar melding wordt gemaakt, was niet van de gezamenlijke weezenmaar van eenige kinderen in het II. G. of armen wees- en kinderhuis. Het getal der in hel Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 270 tot 342 personen. Naar wij vernemen blijft de aanvraag naar loten voor de groole alge meene weldadigheidsloterij voortduren en is er reeds ernstig sprake, het toegestane getal van honderd duizend te vergrooten. De algemeene collecte ten behoeve der noodlijdenden door den wa tersnood op 's konings verjaardag heeft in de volgende plaatsen het daarbij uitgedrukte bedrag oplevert: Maassluis 578.43 J Schoonhoven ƒ251Zaan dam ƒ2850; Zaandijk ƒ2055.14; Schagen ƒ454.70; Helder 1446.53; Zeist ƒ2219.53; Zutphen ƒ4248.27; Doesborgh ƒ510.37; Culenborg 1217.81 Steenwijk ƒ716.50; Assen ƒ1304; leppel ƒ1776; Sneck ƒ1940; Harlingen ƒ3535.44; Bolsward 1019 58jMiddelburg 5928.29jGoes ƒ1000; Vlis- singen ƒ1195 53; Zierikzee/1400; Willemstad ƒ286.76Maastricht ƒ2602.46. Bij kon. besluit van 28 Jan. is het aandeel der prov. Zuidholland in het aantal miliciens, dat in het jaar 1861 voor het gewone contingent ten bedrage van 9624 zal worder. geligt, bepaald 1807 manschappen. Voor de verkiezing van een lid der staten van Noordholland zijn in het kiesdistrict Haarlem uitgebragt 596 geldende stemmen. Bij de opening bleek het dat de heer mr. C. Fock, burgemeester van Haarlem, 407 stemmen had verkregenjhr. M. Salvador 88de heer Lonbar Petri 44 en de heer Trava- glino 30. Eerstgenoemde is dus tot lid der prov. staten benoemd. De 22-jarige dochter van den heer A. L. te Schiedam slak Woensdag II. een lucifer aandie op haar kleed vieldit vatte vuur en in een oogenblik stond zij bijna geheel in vlam. Aan de kloekheid des vaders, die op het geschreeuw aankwam en de vlam uitdoofde, heeft het meisje mogelijk haar leven te danken; zij lijdt echter ondragelijke pijnen en is in gevaarlijken toestand. Eergisteren is te Amsterdam aanbesteed het bouwen van eene tweede protestantsche kerk met pastorie in de gemeente Haarlemmermeer. De minste inschrijver was de heer D. van Houte, te Haarlemmermeer, voor 36,700. De Utr. Cour. deelt mede dat de hoogleeraar Vreede Woensdag 11., in een daartoe vooraf bestemd uur, met zijne toehoorders de verdiensten van mr. L. C. Luzac heeft herdacht. Hij wees hen op het welbesteed akade- misch leven, op de streng-klassischejuridisch-politische studiën, welke den edelen staatsman, kleinzoon en naamgenoot van den grooten Valckenaer, bloedverwant en kweekeling van den hoogleeraar Johan Luzac, den schrij ver der Gazette de Leideen vriend der grondleggers van de republiek van Noord-Amerika Washington en John Adams, tot het besef van eene rede lijke en wettelijke vrijheid, later tot de parlementaire loopbaan hadden voorbereid. Hij deelde ten slotte eenige treffende proeven van Luzac's wel sprekendheid mede uit de debatten der tweede kamer var. de staten-generaal van 1830 en 1845, over de scheiding van Holland en België en over het voorstel tot grondwetherziening. Door den gemeenteraad van Deventer is, naar aanleiding van eene ge voerde briefwisseling met de Twentsche vereeniging ter bevordering van nij verheid en handel, eene commissie benoemd, om te onderzoeken in hoever het aldaar bestaande athenaeum zoude kunnen worden gewijzigd, om tevens te dienen tot eene hoogere industrieschoolbestemd tot opleiding van industriëlen. Te Coevorden hield zich in de vorige week een persoon bezig met het slagten van een varken, waarbij eenige honden hem lastig vielen; om deze te verdrijven, loste hij een pistool. Het wapen sprong en verbrijzelde zijne hand. Dingsdag II. is hij aan de gevolgen overleden; hij laat eene weduwe in zwangeren toestand met 4 kleine kinderen achter. Wegens de vermoedelijke vergiftiging te Zuidhoorn is regtsingang met bevel tot gevangenneming verleend legen zekeren Veltrop. 's GRAVEN HAGE, 23 Februarij. Z. M. heeft den heer K. A. Jeekel, gepens. majoor van het leger in Ned. Indie, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft bij het wapen der artillerie benoemd tot magazijnmeester lstc kl.den kapitein J. J. E. Paravicini di Capelli, magazijnmeester van de 2de ld. te Nijmegen, en tot magazijnmeester 2dc kl., den lstcn luit. J. Blok, magazijnmeester van de 3dc kl. Voorts is benoemd tot magazijn meester der marine te Willemsoordde boekhouder bij de directie der ma rine te Hellevoelsluis J. J. A. Bedloo de Bronovo; bevorderd tot boekhouder bij de directie der marine te Hellevoelsluis den adjunct-commies bij de di rectie C. Koster Kruyne, en zijn lot klerk aangesteld L. J. G. Dey, bjj de directie der marine te Willemsoord, en J. P. G. Muller, bij de directie der marine te Amsterdam. Heden avond ten half zes tire heeft de koning de tweede kamer en corps ontvangen en heeft de voorzitter, de heer van Reenen, Z. M. toege sproken en den algemeenen dank van het volk overgebragt voor hel edel gedrag, door den koning gehouden, in de treurige omstandigheden, die het tl vaderland hebben getroffen. Z. M. heeft die toespraak op de hartelijkste

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1