ris ris sew. te Rotterdam; dr. R. Weslerhoff, te WarffumR. A. de Bloeme, kunst schilder te 's Gravenhage; mr. C. M. Wintgens, president van het prov. geregtshof in Limburg; mr. G. Schimmelpenninck Jz.vice-president van het prov. geregtshof in Noordholland; mr. G. D. Ribbius, adv.-generaal bij het prov. geregtshof in Overijssel; jhr. mr. J. M. van Beyma, officier van justitie bij de arr.-regtbank te Leeuwardenmr. J. M. B. J. van der Does de Wille- bois, regter in de arr.-regtbank te 's Rertogenboschmr. E. Scheidius, audi teur-militair te Arnhem; mr. E. J. van Eeden, griffier der arr.-regtbank te Utrecht; F. de XVildt, agent van het ministerie van finantifin te Amsterdam J. Spoor, betaalmeester van 's rijks schatkist te Breda; T. G. Versfeit, refe rendaris bij het dep. van finantifinjhr. mr. W. Quarles van Ufford, refe rendaris bij den raad van state; jhr. mr. R. J. Schimmelpenninck, kamer heer in buitengewone dienst, J. Z. Burnet, referendaris bij het dep. van marine; S. Faber Huys, kapt. ter zee; P. A. van Rees, kapt.-luit. ter zee; P. Toutenhoofd en K. F. R. Andrau, luits. ter zee; J. B. A. de Jong, luit. ter zee; D. J. Mackay, pred. bij de Ned. herv. gemeente te Amster dam; J. Tideman, hoogl. bij de kweekschool voor de remonstranten te Am sterdam; P. Jas, pred. bij de Ned. herv. gemeente te 'sGravenhage; J. P. Deppen, adjulor van den aartsbisschop van Utrecht te Haaren; jhr. L. J. 11. ridder de van der Sehuerenreferendaris bij het dep. voor de zaken der r. k. eeredienst; J. T. Rodewijk, Ned. consul te Emden, C. N. Stibolt, Ned. consul te Chrisliania, L. Heukensfeldt Slaghek, Ned. consul-generaal te Li- vorno; Weiter, leeraar der herv. gemeente te Petersburg, en A. von Sybel, directeur der Dusseldorfsche transport-verzekering maatschappij. Z. M. heeft benoemd tot regter in de arr.-regtbank te Middelburg, mr. P. Hofstede van Son, thans substit.-officier van justitie bij die regtbank; tot substit.-officier van justitie bij de arr,-regtbank te Middelburg, mr. J. Cohen, thans in die betrekking bij de arr.-regtbank te Goes; tot substit.- officier van justitie bij de arr.-regtbank te Goes, jhr. mr. L. F. van Pan- huys, griffier bij het kantongeregt te Vlissingenen tot griffier bij het kanlongeregt te Vlissingen, mr. J. W. A. Schneiders van Greylïenswerth te Amersfoort. Z. M. heeft bevorderd tot kapiteins ter zee: C. V. Zwaanshals, en G. C. C. Pels Rijcken, tot kapt.-luit. ter zee, de luitt. ter zee lste kl. J. E. Buys, en J. F. Koopman; tot lain, ter zee lstc kl. de luitt. ter zee 2de kl. J. M. Broers; jhr. H. O. Wichersjhr. A. C. van Haeften; K. C. Bunnik; jhr. ridder H. A. van Rappard; en M. I. Bijleveld; en benoemd tot 2de luitt. bij het corps mariniers, de sergeanten M. R. E. Ahn en jhr. W. F. Clifford Kocq van Breugel. Bij besluit van 18 Febr. heeft Z. M. tot belooning dergenen die zich sedert het begin der expeditie in de Zuid- en Oosterafdceling van Borneo, daarbij of bij het debarquement in de Kapoeas-rivierop 28 April 1860 hebben onderscheiden, een aantal benoemingen gedaan bij de Militaire Wil lemsorde, en eervolle vermeldingen voorgeschreven. (In ons volgend nommer zullen wij daarvan de naamlijst mededeelen.) HH. MM. de koning en koningin en Z. K. H. de prins van Oranje, hebben Zondag morgen de godsdienstoefening in de Kloosterkerkonder het gehoor van den wel-eerw. heer d8. Jas, en HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik, die in de Waalsche kerk, onder het gehoor van den wel-eerw. heer d8. Dompierre de Chaufepie bijgewoond. Heden heeft de koning bij gelegenheid van zijn verjaardag uit onder scheidene gemeenten des rijks verschillende adressen ontvangen van veelvul dige handteekeningen voorzienwaarin Z. M. hulde wordt gebragt voor de edele wijze, waarop door hem te werk gegaan is in de treurige omstandig heden, waarin een groot deel des lands heeft verkeerd en ten deele nog verkeert. Onder anderen is Z. M. aangeboden eene sierlijk geschreven lijst van de namen der leden van de eerewachl te voetdie zich bij 's konings komst in de residentie zoo spoedig had zamengesteld. Heden wordt 's konings verjaardag in de residentie gevierd met liet uitsteken der vlaggen en met heL bespelen van het klokkenspel. Tegen den middag werd er door het garnizoen in de Maliebaan eene groote pa rade gehouden. Des middags was er receptie van de leden der kon. familie ten hove. Heden middag heeft er ten liove een groot diner en gala plaats gehaddat door de leden der kon. familiebenevens 's konings ministers de grootofficieren van het kon. huis, enz. werd bijgewoond. H. M. de koningin heeft heden het Luthersche weeshuis bezocht, op het oogenblik dat door de weezeu de door U. M. gegeven maaltijd hielden. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve van de noodlij denden door den watersnood ontvangen: ƒ1973.83, te Parijs bijeengebragt; ƒ3943 60, door eene commissie te Hamburg ingezameld; ƒ1000, bij den Nederl. consul te Newcastle ingekomen; ƒ2035 39, bij den Ned. consul- generaal te Antwerpen ingekomen; ƒ50, van den Ned. consul-generaal te Livomo; ƒ140, uit Alkmaar; ƒ4523.34.1, van onderscheidene gemeenten in Overijssel; ƒ40.30, uit Britsum; ƒ186, uit Ooslvoorne; ƒ115, uit Callants- oog; 92.45J, uit Watergraafsmeer; ƒ62244. uit Wecnen; ƒ300, uit Pa rijs; 12,500 fr.bij den Ned. gezant te Brussel ingekomen; 62, bij de gcref. gemeente «onder het kruis" te Gouda gecollecteerd; ƒ100, van de Oranje-societeit te Oudewatcr; ƒ301.18(-, uit Almkerk en Emmikhoven; ƒ44.60, van de arbeiders der Twentsche stoombleekerij te Goor; ƒ12, uit Woudenberg; ƒ54.01, uit Bergen; /133.98j-, uit Diemen. De collecte heden in de kazerne van het reg. grenadiers en jagers gehouden, heeft 270 opgebragt. Met zekerheid, geput uit officiële bescheiden, bcrigl men, dat de han delingen van onzen stadgenoot, den lieer L. D. Simons in de zaak van Cordeweener c. s.zijn gebleken geheel te goeder trouw en zonder weten schap van den inhoud der afgezonden brieven hebben plaats gehad. Het antwoord der regering op het verslag van de tweede kamer, betrekkelijk het wetsontwerp nopens de landverhuizers is thans inge diend. Ook worden eerstdaags te gemoet gezien de antwoorden der re gering, nopens het ontwerp wegens het tarief van regten op den in- en uitvoer. Ook verwacht men de aanbieding van het wets-onlwerp tot defini tieve vaststelling van hoofdst. XI der slaatsbegrooting voor 1861 (dep. van koloniën). Het aanhangige wets-onlwerp tot regeling van het koloniaal batig slot zal spoedig bij de kamer worden behandeld. BUITENLANDSCHE BERIGTEiV. engeland. LONDEN, 17 Februarij. Voor de noodlijdenden door den watersnood in Nederland is alhier reeds 14000 bijeengebragt. Het Court Journal zegt, dat een aantal invloedrijke handelaren en fabriekanten een adres aan de koningin zullen aanbieden, om tl. M. te ver zoeken onderhandelingen aan te knoopen met de Fransche regering, be treffende eene wederkeerige vermindering der krijgstoerustingen. Donderdag 11. brak er een hevige brand uit in een bierhuis in Shore- ditch. De kastelein, zijne vrouw en een kind redden zich door uit het venster hunner slaapkamer te springen, nadat de eerstgenoemde te vergeefs had getracht de kamer te bereikenwaar zijne beide andere kinderen slie penen zich bij die pogingen deerlijk het gelaat en de handen had ge brand. Met behulp van den reddingtoestel, klom vervolgens iemand naar de tweede verdieping waarop gezegde kamer was gelegenhij klom zelfs het raam in, maar het mislukte hem de kinderen te vinden, zoodat hij onver- rigter zake moest terugkeeren. Naauwlijks was hij weder beneden of de kinderen vertoonden zich voor een oogenblik aan het venster, maar helaas te laat, het volgende oogenblik verdwenen zij in de vlammen. Binnen den tijd van een uur was nagenoeg het geheele huis afgebrand. Later vond men de misvormde ligchamen der twee jeugdige slagtoffcrs13 en 4 jaren oud, terug. Het Anglicaansche zendelinggenootschap heeft besloten te Peking eene zending te vestigen. frankrijk. PARIJS, 14 Februarij. De Nederl. gezant heeft zijne alhier wonende landgenooten uitgenoo- digd, den 19de" dezer, nog eenige offers te komen brengen, ten behoeve der slagtoffers door de overstroomingen in hun vaderland, ten einde op dien dag ook in den vreemde worde deelgenomen aan de algemeene collecte, welke alsdan op den verjaardag des konings in Nederland zal plaats hebben. Over het vlugschrift van de heer La Guerronnière zijn de beschouwin gen zeer uileenloopend. Over 't algemeen gelooft men echter dat het, in weêrwil dat er eene stellige conclusie aan ontbreekteene voorbereiding is tot gewigtige gebeurtenissen. Van de gevangenneming van Jud, door de Belgische bladen gemeld, is hier bij de regterlijke magt nog niets bekend. italië. Koning Victor Emmanuel heeft op 18 Febr. de zitting van het Italiaansche parlement geopend. In de bij die gelegenheid uitgesproken troonrede drukte Z. M. zich o. a. aldus uit: Italië, bijna geheel vrij en e'én, vertrouwt zijn lot aan uwe wijsheid. Het verwacht zijne organisatie van u. Hoewel de keizer der Franschen ons de weldaden der non-interventie verzekerd heeft, heeft hij het echter voegzaam geacht zijn gezant bij ons hof terug te roepen. Deze gebeurtenis hebben wij zeer betreurd, doch zij heeft geen afbreuk gedaan aan onze erkentelijkheid, Frankrijk en Italië zijn te Ma genta en Solferino door banden zamengesnoerd gewordendie onverbreek baar zullen zijn. Engeland, het land der vrijheid, heeft erkend, dat wij het regt hebben zeiven over ons lot te beschikken. Wij zullen ons altijd de ondersteuning herinneren, welke het ons door zijne goede diensten be wezen heeft. Gij zult mijne regering helpen de weerbaarheid des lands te voltooijen. Het koningrijk Italië zal dauin het bewustzijn van zijne kracht, aan den raad der voorzigiigheid gehoor kunnen geven. Ik heb vroeger eene stoute taal gevoerdmaar de wijsheid gebiedt zoowel op zijn lijd te wachten als op zijn tijd te durven. Aan Italië verkleefd heb ik daar voor mijn leven en mijne kroon gewaagd, maar niemand heeft het regt om het bestaan en de toekomst van eene natie in de waagschaal te stellen. De verovering van eene sterke vesting heeft op eene waardige wijs de kroon gezet op de daden des legers en van de marine. Beiden hebbenzoowel als de vrijwilligers, een roem verworven, die aan het land een welgeplaatst vertrouwen op zich zelf heeft geschonken. BERLIJN, 17 Februarij. Van eene gewoonlijk goed onderrigle zijde wordt verzekerd, dat er niet slechts eene plegtige huldiging des konings te Koningsbergen zal plaats hebben, maar dat deze zal gevolgd worden door eene gelijke feestelijkheid te Berlijn, na het houden van eenen plegtigen inlogt in de hoofdstad. Een hooggeplaatst ambtenaar bij het depart, van binnenl. zaken in Rusland, de heer Cwosdew, heeft op den spoorweg van Moskou naar Peters- burg een gruwelijken dood gevonden. De locomotief van den trein is over hem heengeredenen heeft in een oogwenk het hoofd van den romp ge snedenterwijl het overige van het lijk vreescljjk is verminkt. Naar men uit Petersburg aan de Indép. Beige meldt zal de emanci patie der lijfeigenen op den 3dcn Maart, den verjaardag des keizers, afge kondigd worden. De keizer moet daarop aangedrongen hebben. O O STKX «I.l K. WEENEN, 16 Februarij. De staat van beleg, waarin Fiume en het district van dien naam zijn gesteld, is waarschijnlijk door hel volgende voorval uitgelokt. Op den 8stea hebben er in genoemde stad ongeregeldheden plaats gehad naar aanleiding van de benoeming van den heer Pavlevich tot eene regterlijke betrekking. Deze persoon is een groot tegenstander van de door de bevolking gevraagde wederinlijving van Fiume bij Hongarije. Meer dan 5000 personen kwamen voor hel raadhuis bijeen onder den uitroep: weg met den hond! en men haalde een zak te voorschijn om hem daarin te werpen voor het geval dat hij zijn ontslag niet mogt nemen. Dit ontslag nam hij dan ook inderdaad, hetgeen evenwel niet belette dat de menigte de glazen van zijn huis insloeg.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2