Per Telegraaf. iemand, die hierdoor opschudding heeft willen veroorzaken of den draak met eene menigte personen wilde spelen. liet ware le wenschen, dat de politie den persoon in handen kreeg, die zich niet ontzien heeft zelfs de hoogst- geplaaiste personen der provincie en stad niet te sparen en in zulke on aangenaamheden te wikkelen. Door de hh. Salomonson en O.te Manchester, is, even als in den jare 1855, onder hunne vrienden eene inzameling ten behoeve der noodlij denden bij den watersnood gedaandie de aanzienlijke som van 647.15 heeft opgeleverd en waarvan de eene helft is overgemaakt aan den commis saris des konings in Noordbrabant en de wederhelft aan de commissie ter ondersteuning van noodlijdenden gevestigd te Zalt-Bommel. 's GRAVENHAGE12 Februanj. De heer van Opstal, ingenieur van den waterstaat, in het arrond. Maas tricht, is benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. Z. M. heeft benoemd bij het 4de reg. dragonders, lot 2de'1 luitenant, den kadet A. Uyt den Bogaard, van de kon. militaire akademie. Bij gelegenheid van de terugkomst des konings op Zaturdag II. was de menigte, die zich overal op den weg bevond, ontelbaar. Alle woningen waren van boven tot beneden bezet. Het vreugdegejuich, het leve de koning! had geen einde. Bij het paleis in het Noordeinde aangekomen, alwaar Z. M. en de andere vorstelijke personen afstapten, schaarden zich de beide eerewachten en de stoel van het werkvolkmet wapperende vlaggen en banieren, in het rond van het voorplein, dat met eene blijde menigte ge vuld was. Het was een plegtig oogenblik, toen men Z. M. den koning, vergezeld van HH. KK. HH.de prinsen van Oranje en Hendrik op het balcon zag verschijnen, en toen H. M. de koningin, met Z. K. 11. den jeugdigen prins Alexander aan de handvoor een der ramen van het paleis verscheen. Een daverende juichtoon ging op; het leve de koning! had bijkans geen einde; de koning was zigtbaar getroffen en drukte zijn oudsten zoon en zijn broeder vol gevoel de hand, waarop nieuwe luide vreugdegroeten wer den aangeheven. Naar men verneemt zal op 's konings last aan de leden der commissie voor de eerewachten, die Z. M. aan het station hebben opgewacht, ter herinnering aan dien gedenkwaardigen dag, eene photographie worden uit gereikt, Zr. Ms. beeldtenis voorstellende, welke toezending door een brief van dankbetuiging zou vergezeld gaan. Reeds zijn er sommigen uitgereikt, waaronder Z. M. eigenhandig geplaatst heeft: 's Gravenhage9 Februarij 1861, Willem. De photographiën zijn zoo wel in groot als in klein formaat. Z. M. de koning heeft ƒ5000 naar de overstroomde streken gezonden en Z. K. H. prins Frederik heeft 36 balen met levensmiddelen enz., ten behoeve der noodlijdenden, aan den commissaris des konings in Gelderland doen toekomen. Bij den minister van binnen), zaken is ten behoeve van de slagloffers van den watersnood ontvangen: ƒ5037.85, uit onderscheidene plaatsen in Limburg; 65, van eene school le IJsselstein; 250 fr.van de Antwerpsche roei- en zeilvereenigingƒ167.47, opbrengst van een assaut en concert door het garnizoen en de schutterij te Brielle gegeven; ƒ203.61, uii Stavenissé; ƒ207.50, uit Franekeradeel1766.78, van de Ned. geref. gemeente te El- berfeld; ƒ6474.33, uit Friesland ƒ221.96, uit Vleuten; ƒ909.42, uit Drenthe; ƒ250, opbrengst eener te Leyderdorp gehouden collecte; ƒ206.50, uit Egmond; ƒ7000 van de commissie te Leeuwarden. Onder de vele en fraaije voorwerpenvoor de algemeene verloting ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ingekomen, is ook een fraai rijtuig uit de fabriek van de hh. Hermans en Comp. De minister van justitie zal morgen en die van binnen), zaken aanst. Zaturdag geen gehoor verleenen. De tweede kamer der slaten-generaal is tegen den 21stcn dezer bijeen geroepen. Volgens het bij het dep. van marine ingekomen rapport van den schout bij-nacht H. Wipff, had de meer gunstige weêrsgcsteldheid ten goede ge werkt op den toestand der door oogziekte aangetaste manschappen van het fregat Evertsen. In de laatste dagen waren er geene nieuwe zieken bij gekomen en de ziekte scheen in eenen slependen vorm over te gaan. Slechts één lijder had het gezigtsvermogen verloren. Tijdens het woeden van den storm in den nacht van Zaturdag op Zon dag werd de Scheveningsche pink Maarten Korving, die zich ter hoogte van Noordwijk eenige uren van den wal bevonddoor eene zoogenaamde grondzee op zijde geworpen, zoodat de mast op het water lag. Alle goe deren werden van boord geslagen en daarbij ook de stuurman Roelevelt en de matroos de Niet weggerukt. De Niet werd onmiddellijk met den stroom medegevoerd. De stuurman hield zich nog aan de touwen vast, maar daar hij in de netten verward geraakte, was het onmogelijk hem te redden. Hij laat eene weduwe met 3 onverzorgde kinderen na. De Niet, een man van slechts 30 jaren, laat eene weduwe met 3 nog zeer jonge kinderen achter. In denzelfden nacht dat haar echtgenoot den dood in de golven vond, be viel zij van eene dochter. I!U1TENLANDSGUE BKRiftTKX. 11 85 I, ii S K. BRUSSEL, 11 Februarij. net concert, door de Philharmonische vereeniging ten behoeve van de nood lijdenden door den watersnood in Nederland gegeven, heeft 2705 fr. opgebragt. De verkooping der verzameling boeken en handschriften van wijlen den heer Th. de Jonghe heeft ongeveer 148,000 fr. opgebragt. Een cartulaire der graven van Henegouwenuit de eerste helft der 14de eeuwwaarvoor de overledene vroeger 8 fr. had betaald, werd door den archivaris Gachard voor 4500 fr. gekocht. De heer Nijhoff te 's Hage kocht voor 60 fr. een dagverhaal (30 pag. in 12°.) van het beleg van Leyden. ENGELAND. LONDEN, 10 Februarij. Voor de geldleenig van 3 millioen ten behoeve van Britsch-Indie is 13 millioen ingeschrevenwaarvan 6 millioen legen het bepaalde maxi men (98J). In Skinnerstreet zijn 4 arbeiders, die zich in een riool hadden bege ven om het te reinigendood daaruit opgehaald. Te Preston is de katoenfabriek van den heer Hawkins afgebrand waarvan de schade op 20 a 30,000 wordt begroot. Volgens berigten uit Washington van 30 Jannarij had Louisiana met 113 tegen 13 stemmen tot de afscheiding besloten en de vaart op den Mis sissippi vrij verklaard. De troepen van dien staat Louisiana hebben het hospitaal te New-Orleans in bezit genomen. FRANKRIJK. PARIJS, 10 Februarij. Het regeringsverslag omtrent den toestand des rijks, bij den senaat en het wetgevend ligchaam ingediendbeslaat 25 kolommen van den Moniteur. Wat het buitenland betreft blijkt daaruit dat de onderhandelingen met het hof van Rome voor dat de Sardinische troepen de Marken en Umbrië had den bezet, waarbij aan den Paus het bezit van Rome en een jaarlijksch subsidie werden gewaarborgd, waren opgegeven, ten gevolge van de hooge eischea der pauselijke regering. Als reden van de bijeenkomst der vorsten te War schau wordt opgegeven het verlangen van Oostenrijk om eene overeenstem ming tot stand te brengenmet het oog op eenen mogelijken aanval op Venetië. Die bijeenkomst had alleen ten gevolge gehad dat meh lot de erkentenis was gekomen dat in de tegenwoordige omstandigheden alleen de non-interventie een waarborg voor den vrede van Europa opleverde. Wal de Deensche zaken betreft blijkt het dat Frankrijk dat vraagstuk als van zuiver Duitschen aard beschouwd en bij Denemarken steeds op gematigdheid heeft aangedrongen. De regering is voorts van meening dat de bezetting van Syrië nog moet voordurenmaar zij verklaart zich tevens bereid om in deze zaak de militaire medewerking van andere mogendheden aan te nemen. Van vermeerdering der landmagt wordt in het verslag niet gesprokenmaar wel de noodzakelijkheid betoogd om de zeemagt op behoorlijke hoogte le houden en met het aanbouwen van nieuwe schepen voort te gaan. Het keiz. hof heeft een vonnis der civiele regtbank in eene schande lijke zaak gecasseerd. Een vicaris van Saint-Roch, de abt Bernard, was tot erfgenaam benoemd van eene weduwe Verdelot, die hem 12,000 fr. rente achterliet. De reglmatige erfgenamen, behoeftige lieden, hadden daartegen geprotesteerd en de klagt ingeleverd dat de abt Bernard, weggejaagd van Saint-Roch, in gemeenschap met de weduwe Verdelot had geleefd en van zijne godsdienstige overmagt gebruik had gemaakt om haar te bewegen tot de onterving harer familie. Het hof heeft den geschorsten priester veroor deeld en hem het in bezit nemen van de erfenis ontzegd. Dit regtsgeding heeft veel opspraak gewekt in de regterlijke en geestelijke kringen. Naar men zegt zijn een aantal Franschen, die onder Garibaldi hebben gediend, opgeroepen om zich naar Genua te begeven. De toestand van den heer Escayrac de Lauture, die gelijk men weet van den kant der Chinezen zware folteringen heeft ondergaan, is hoogst ongunstig. Men vreest dat hem de beide handen afgezet zullen moeten worden. OOSTENRIJK. WEENEN, 9 Februarij. De Wiener Zeitung bevat eenen slaat der inkomsten en uilgaven over 1860. De gezamenlijke inkomsten hebben volgens dat blad bedragen 302,800,000 6.; de uitgaven 367,600,000 6. Het tekort bedraagt 64,800,000 6., dus 21,610,000 6. minder dan in 1859. Voor eenige dagen stond alhier iemand voor de regtbank, beschuldigd van Godslastering onder de volgende omstandigheden begaan. Aan het bed zijner stervende moeder staande, wachtte hij met ongeduld op het oogen blik van haar verscheidenten einde het lijk te ontdoen van de lakens en dekens, met het doel om die te verkoopen. Toen liet beslissend oogenblik zich naar zijn oordeel le lang liet wachten, poogde hij die voorwerpen weg te nemen voor dat de stervende den laatsten adem had uitgeblazen. Eenige buren hebben zich tegen de volvoering van zijn plan verzet, waarbij hij zich schuldig maakte aan het feit, waarvoor hij thans wordt vervolgd. TURYN, 11 Februarij. Men verzekert dat de heer Ratazzi kandidaat is voor het voorzitterschap van de kamer van afgevaardigden. Het officiële blad bevat een kon. besluit, waarbij de brigade van Bologna ter beschikking wordt gesteld van den generaal-majoor Pinelli, bevelhebber in de Abruzzen. De Ferseveranza kondigt, volgens berigten uit Rome van den 10dc", nieuwe expeditiën van Bourbonsehe en Pauselijke troepen aan. Te Carsoli heeft Lovera 1500 geweren uitgedeeld, hem door graaf de Merodegezonden: 470 Bourbonsehe militairen, door graaf de Merode gewapend, zijn naar de grenzen getrokken, in de rigting van Carsoli. De Gazeta van Turyn ge looft dat men de eindbeslissing teil opzigte van Gaëta spoedig kan ver wachten. KOPENHAGEN, 11 Januarij. DcBerl. Tidende houdt in een artikel tegen de Globe het regt van Denemarken staandeom eene executie in Holstein als eene vijandelijke daad te beschouwen en in overeenstemming daarmede te handelen. Door sneeuwstormen zijn de spoorwegen onbruikbaar. WEENEN, 12 Januarij. Men zegt dat Oostenrijk en Pruissen zich|len opzigte van de Syrische quaeslie voor de zienswijze van Rusland en Frank- rjjk, de verlenging namelijk van den dunr der bezetting, verklaard hebben en dit gevoelen in de conferentie zullen voorstaan. MARSEILLE, 12 Januarij. Uit Napels meldt men van den 7de". Het officiële blad bevat eene depêche, waarin gezegd wordt dal na een bom bardement van 36 uren, behalve twee bewaarplaatsen van kruid, ook uog een depót van bommen in de lucht is gesprongen. Generaal Cialdini had, overeenkomstig de inzigten van koning Victor Emmanuël, uit menschlie-

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2