leydsciie courant. WOENSDAG 13 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar de afzonderlijke No miners worden tegen 10 Centen afgegeven Bij deze Courant behoort een BIJBLADbevattende: 1°. Verordening bepalende het getal der scholen waarin openbaar lager onderwijs wordt gegeven, het aantal leerlingen en den omvang van het ondertoijs binnen de gemeente Legden2°. Verordening, bepalende den bijstand aan de hoofdonderwijzers en hoofdonderwijzeressen te verleenen3°. Verordening bepalende de jaarwedden van de hoofdonderioijzers en hoofdonderwijze ressen 4°. Raadsbesluit regelende de heffing van schoolgelden5°. Ver ordening regelende de invordering van schoolgelden. als i« brons; verder uil zestien medailles der regering van Napoleon 1, in 1805 en 1806 le Parijs geslagen (daaronder die op de vestiging van hel koningrijk Holland); een gedenkpenning op den inlogt van Lod. XVIII te Parijs op den 3dc" Mei 1814; terwijl er eindelijk eene zware zilveren medaille bijgevoegd was op de krooning van Jobannes VI tot koning van Portugal, Brazilië (eerst in Dee. 1815 tot een koningrijk verheven) en Al- garvie, in 1818 te liio Janeiro, op last der regering dier stad, vervaardigd. Ten gevolge van een door een lid der koninklijke akademie van weten schappen le Lissabon welwillend ingesteld onderzoek is thans gebleken dat bet met de wapens van Portugal en Brazilië, bet jaartal 1814 en het woord Sabara gestempelde gouden slaafje in het penningkabinet, eene nood munt is van de Braziliaansche provincie Minas Gerads, geslagen te Villa Real de Sabara, en dal liet een stuk van buitengemeene zeldzaamheid is. De vereenigde vergadering, 11. Donderdag door de rederijkerskamer Vondel en de vereeniging van Musici ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood gehouden, heeft, na aftrek van alle onkosten, opgebragt de som van ƒ551.50; die aan den heer burgemeester is ter hand gesteld om aan de bevoegde autoriteit te worden opgezonden. De uitgevers de Breuk en Smits alhier hebben eene inteekening open gesteld op den derden jaargang van het Algemeen adresboek van de stad Legden. Dal een zoodanig werkje in vele omstandigheden uitstekende diensten kan bewijzen zal zeker geen betoog behoeven, en is velen zonder twijfel bij ondervinding gebleken. Daar de uitgevers zich, blijkens de vo rige jaargangen, beijveren hun adresboek zoo volledig en zoo naauwkeurig mogelijk het licht te doen zien, en alzoo aan het doel te doen beantwoor den, zoo hopen wij dat eene ruime ondersleuning heil ook nu moge aanmoe digen daaraan gelijke zorg als vroeger ten koste te leggen. Bij gelegenheid van de viering van het 25-jarig bestaan van het genoot schap voor de pharmacie te Antwerpen zijn o. a. lot leden van dat genoot schap benoemdde hh. Haaxman, te Rotterdam, en Vrijdag Zijnen, te 's Gravenhage'. Hoewel het genootschap slechts diegenen tot leden benoemt, die daartoe het verzoek doen, is het ditmaal van zijne gewoonte afgeweken, en heeft het lidmaatschap ongevraagd aangeboden aan eenige personendie uit muntende diensten hebben bewezen aan de zaakwelke in het genootschap een vertegenwoordiger vindt. Blijkens een berigt van den inspecteur Fijnje, van den 8stcn, was het vloedwater in Maas en Waal ongeveer 1.40 el gevallen en teekende toen 7.73 boven AP. De doorbraak te Leeuwen had eene lengte van 340 el. Het vloedwater ontlastte zich tijdens het uitbrengen van het verslag van den inspecteur reeds door de doorbraak in de rivier. Volgens een rapport van den 10denwas de beringing van de doorbraak te Leeuwen met den Dijk- sloel van Maas en Waal voorbereid en waren alle aanstalten gemaakt om er mede aan te vangen. De beringing van de doorbraken van den Bomme- lerwaard worden insgelijks voorbereiddaarmede moet echter worden ge wacht tot dal het ijs en water meer zullen zijn opgeruimd. Te Zalt-Bommel is het kwelwater weggezakt en het dijkleger ingetrokken. Volgens de T. C. is het nu met zekerheid bekend, welke bewoners van Leeuwenten gevolge van de doorbraakzjjn omgekomen. Zij zijn de volgende: De kuiper Piek met zijn gezin, bestaande uit 7 personen11. van Beek met vrouw en 4 kinderen; J. Tijssen met vrouw en 2 kinderen; van A. van Kessel 2 kinderen; H. Nikkels met 3 zonen; P. van Doodewaard en zuster; G. van Haren met 5 dochters; Leendert Schecren met 2 zonen en van M. van der Ven een kindte zamen 35 zielen. Ten aanzien van de wonderbare bewaring van het meisje van 8 jaren uit Leeuwen, wordt nog medegedeeld, dat dit kind op eene ijsschots, een uur verwijderd van de plaats waar de woningen gestaan haddentoevallig werd opgemerkt terwijl men bezig was met opzoeken van goederen. Zes a zeven dagen had het alzoo doorgebragt. De jas des vaders, volgens sommi gen nog door den wegzinkenden vader aan het kind toegeworpenhad dit kind tot bescherming tegen de koude gestrekt, terwijl het opgaf, zich met stukjes ijs te hebben gelaafden zoo dikwerf zij de dreigende ijsschotsen zag naderen met de handen voor de oogen zich op den jas te hebben neêr- gevleid. Nu en dan had zij een drijvenden appel opgemerkt, doch vrees voor het water had haar tereggehouden naar die voorwerpen te grijpen. Volgens de beriglen was de gezondheidstoestand van dit kind den 9 dezer vrij gunstig. Behalve de grootouders, had zij echter al de leden van het gezin, waartoe zij behoorde, in den vloed verloren. Aan de U. C. meldt men hel volgende. Zoo als door de dagbladen bereids is vermeld, is de schrijver aan het militair hospitaal te Nijmegen, de heer D.in handen der justitie geraakt als beschuldigd van medegeholpen le hebben aan het maken en uitgeven van valsche wissels, of althans tot het doen afgeven daarvan. Sedert zijne gevangenneming was zijne vrouw met zes kinderen aan volslagene armoede ten prooi in eene haar geheel vreemde stad. Reeds waren door eenige menschenvrienden pogingen in het werk gesteld, om haar voorloopige ondersteuning te bezorgen en de midde len te verschaffenom met haar gezin naar hare vorige woonplaats terug te kunnen keerendoch ziel! daar ontving zij per telegraaf berigt uit Vlaanderen (Lookcren) dat een 83-jarige oom plotseling was overleden en werd zij uilgenoodigd het haar toekomende erfdeel (p. m. 20,000) te komen aanvaarden. Dat zij onmiddellijk derwaarts op reis is gegaan, zal wel niet behoeven vermeld te worden. Had die gelukkige gebeurtenis 6 maanden vroeger plaats gegrepen dan ware haar man welligt geen misdadiger geworden Donderdag II. werd te Leusden, nabij Amersfoort, op een boerenhof stede boelhuis gehouden, bij welke gelegenheid een boerenknecht zich zoo danig aan den sterken drank is te builen gegaandat men hem op een wagen naar zijne woning moest vervoeren, waar men hem op slroo heeft gelegd. Des nachts vond men hem aldaar dood liggen. Naar men uit 's Hertogenbosch meldt is de heer de Booy, die zich dag en nacht had bezig gehouden met de verzorging der slagloffers van de overstrooming, aan de gevolgen eener hevige ziekte (de typhus), door hem bij het oppassen van lijders opgedaan, bezweken. Ook eene dochter van den heer van Bokhoven, 19 jaren oud, die zich zeer heeft on derscheiden door het oppassen en verzorgen van ziekenis even als de heer de Booy door de typhus aangetast, en ligt thans op het ziekbed neder. Uit 's Hertogenbosch schrijft men aan het II. en Effbl. het volgende Een zonderling geval heeft zich alhier voorgedaan. Een paar dagen geleden kwamen met de Hollandsche post, onder het postmerk 'sHage, een 14-tal brieven, gerigt deels aan hooggeplaatste personen, deels aan eenige burgers, die zich in meerdere of mindere mate verdienstelijk hadden gemaakt tijdens de waterrampen zich belast hadden met de verzorging van de ongeluk- kigen door die ramp; deze brieven waren in steendruk en hielden in de voorloopige kennisgeving van hunne benoeming hetzij tot commandeur der j orde van den Nederl. Leeuw of van die der Eikenkroonhetzij lot ridders van eene dier beide orden, zelfs een van broeder der orde van den Nederl. Leeuw; zij waren gedateerd van 2 Eebruarjj en luidden als volgt: liet heeft Z. M. behaagd, u bij besluit van heden te benoemen totIk heb de eer u hiervan voorloopig kennis te geven. De directeur van het kabinet des konings, de Koek." Op dit berigt wapperde van eene menigte huizen de nationale vlag; felicitatiën bleven niet achterwege, zelfs geene partijtjes; doeltvolgens heden van geloofwaardige zijde uit de residentie ontvangen telegrammen, blijkt, dat dit niets meer is dan eene behendigheid van B1NNENLANDSCHE BKKIGTKiY. LEYDEN, 12 Februarij. Op verlangen des konings zijn door de ministers voor de zaken van de hervormde en van de roomsch-katholieke eeredienst de hoofdenleeraars en bestuurders der onderscheiden kerkgenootschappen uilgenoodigd, om de col lecte, welke op 's konings verjaardag, ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood, van tijkswege zal gehouden wordeu, in de kerken aan te kondigen en aan te bevelen op den kcrkelijkcn feestdag, welke den dag der inzameling het naast zal voorafgaan. Het blijkt uit de daartoe uitgevaardigde circulairen de wensch van Zijne Majesteit te zijn, dat bij gelegenheid van deze opwekking tot nationale liefdadigheid, op Zondag den zeventienden, het geheele volk met den koning er. zijn huis zich in gebede verheffe tot den Koning der Koningenom leni ging af te smeeken van de rampspoeden door de jongste overstroomingen veroorzaakt, en hulp te zoeken bij den neer des Heelals ter genadige af wending van nieuwe rampen. (St. C.) Het mnnl- en penningkabinet der hoogeschool is in de weinige, lot dus verre vcrloopene weken dezes jaars reeds aanmerkelijk verrijkt gewor den, zoo door verschillende medailles en munten in goud, zilver, brons en koper, aangekocht uil de numismatische nalatenschap van wijlen den hoog leeraar Kist, als door een dezer dagen uit Portugal ontvangen belangrijk geschenk, bestaande uit drie medailles van de eerste Fransche opiwenleling en eene ter eere van den beroemden Necker (door Duvivier), zoo in zilver

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1