Per Telegraaf. Uit Arnhem schrijft men van den 7dtn: Uit Nederassell zijn 30, uil Balgoy 50 personen, op uitnoodiging der commissie te Grave, derwaarts vertrokken, om aldaar te worden verpleegd en gehuisvest. Dingsdag avond was te Overasselt het vloedwater een halve el gevallen. Enkele huisgezin nen konden dientengevolge aldaar hunne woningen weder betrekken. De genen die op bovenkamers en zolders eene schuilplaats gezocht hebben werden geregeld met schuiten van het noodigste voorzien. Van Overasselt werden Maandag nog schuilen naar Wijchen gezonden om menschen en vee te redden. Volgens berigten nit Appeltern had het vloedwater aldaar de zelfde hoogte bereikt als bij den geduchten watervloed van 1799. Door toezending van 300 roggebrood en 100 ffi spek uit Njjmegen en 200 broodjes met 50 spek en een baal rijst, werd vooreerst voeding verschaft aan ingezetenen van Appeltern, Altforst en gedeeltelijk van Maasbommel, Horssen en Batenburg. Uit Alphen werden Zondag en Maandag 350 men schen naar Lith overgebragt. Ongeveer 100 personen vertrekken uit Appel tern en Altforst naar Megenterwijl Dingsdag 40 mannenvrouwen en kinderen uit Maasbommel naar Nijmegen werden overgebragt. Uit Horssen zouden Dingsdag 70 menschen en den volgenden dag een gelijk aantal naar Megen en Kavenslein worden vervoerd. De vrij lievige wind, dié Dingsdag woei, heeft, zoo als men vreesde, het onheil nog vergroot. Te Horssen en Maasbommel o. a. vielen daardoor een aantal buizen in. Met vreugde had men in de dorpen aan de Maas Dingsdag avond de seinschoten uit Tiel ge hoord, en men hoopte, dat het losgaan der Waal aldaar weldra verligting zou geven. Uit Tiel meldt men van den 6dc" het volgende: Heden is het ijs op nieuw losgeraakt en toen voor goed doorgedrevenzoodat het thans voor deze stad blank water is. Daar er van boven vooreerst geen water te wachten is en het ijs langzamerhand opruimt, zoo bestaat er weinig vrees meer voor hel verder behoud onzer dijken. Eergisteren zijn alhier 82 nood lijdenden uit Leeuwen aangekomen en heden een nog grooter getal. Deze personen worden in het kazernegebouw verpleegdwaar alles door de com missie voor hunne ontvangst behoorlijk was ingerigt. De voorraad levensmid delen eu verdere behoeften, die dagelijks alhier uit Rotterdam, 'sHage, Utrecht enz. worden aangevoerd, is zeer belangrijk en geeft aan de com missie die met nog 2 leden is vermeerderdhanden vol werk. Naar men uit Nijmegen meldt is het, nadat het water die stad had ver laten, gebleken dat er slechts e'én huis was ineengedrongen, dat dan ook tot den grond toe zal moeten afgebroken wordenwel zijn er vele wonin gen door de ijsschoisen en door het water zeer beschadigd en voor lang vochtig gewordenwel is er eene ontzettende hoeveelheid levensmiddelen en winkelwaren bedorven, doch, naar men mogt vreezen, had de ramp duizendmaal erger kunnen zijn. Eene groote menigte noodlijdenden worden aldaar verpleegd. Na het dalen van het water werd de schade aan de kade, haven, enz. eerst regt zigtbaar; onder de voornaamste mag gerekend wor den bet duidelijk toenemen der aldaar bestaande verzakkingen het is te vreezen, dat weder een of meer gebouwen zullen moeten worden afgebroken. Naar men uit dezelfde plaats meldt zijn van de aldaar verpleegd wordende vlngtelingen twee personen in de inrigting voor krankzinnigen opgenomen, waarvan de een van schrik bij dc doorbraakde andere van vreugde over onverwachte redding het versland verloren had. Uit een bijzonder schrijven, uit Druten, deelt de IV. R. C. het vol gende mede: den 7dcn Februarij gingen eenige personen met vaartuigen uit om voorwerpen op te visschenwelke door de dijkbreuk te Leeuwen waren verloren geraakt. Tusschcn Leeuwen en Puiflijk vonden zij lusschen het ijs, op een klein stuk dak van een weggedreven huis, een kind, ge naamd Johanna van Beekoud 8 jarenwaarvan de ouders en alle leden van het gezin zijn verdronken, welk kind niet alleen in leven is, maar ook nog gezond schijnt te zijn. Het geredde kind had na 31 Januarij jl. en alzoo in bjjna 7 dagen, geen voedsel gebruikt, maar wordt nu met de meeste belangstelling liefderijk verpleegd. Onder de bijzonderheden, die bij den waterramp in Gelderland hebben plaats gehad, mag het volgende niet onvermeld blijven: Eene geheele huis houding, bestaande uit man, vrouw, 7 kinderen, knecht en meid, waarbij een kindje van 4 wekendreef gedurende den geheelen nacht op eene ijs- schol op eens breekt het brooze ijs, man, vrouw en kinderen worden ge scheiden; op iedere helft der schol bevindt zich een gedeelte. De eene partij dacht dat de andere vergaan was en ziel, als een wonder, werden zij gered en bij elkander gebragt; maar men miste, belaas! den zuigeling oog, die echter een uur daarna door een landbouwer werd terug gebragt. Omtrent de pogingen tot breking van het Ijs door den ingenieur Wal dorp met de Brouwershaven gedaanwordt gemeld dat hij in den morgen van den 7den boven Gorinehem voor eene ontzettende ijsmassa kwam, waar tegen terstond de aanval werd ondernomen, liet ijs was tot aan den bodem zoo dik opeengeschovendat men al dadelijk met de boot vastzat. Door welgepaste manoeuvres geraakte men weder los en stoomde men er op in steeds ijsklompen als kleine eilanden afstootende. De dikte van het ijszoo als het daar opeengeschoven zal, was niet te bepalen, maar aan de omkan telende honken kon men die op 4 el schatten. Men werkte tol de steen kolen verbruikt waren en keerde toen terug. Van den ijsdam werden 850 ellen gebroken over de volle breedte van het vaarwater, hetwelk te Loeve- stein ruim 100 el breed was. Naar men uil 's Herlogenbosch aan de A. C. schrijftis aldaar hel be- rigt ontvangen dat Z. M. de koning benoemd heeft tol commandeur der orde van dc Eikenkroon den heer jhr. mr. P. J. Bosch van Drakenstein, commissaris des konings in Noordbrabanllol commandeurs der orde van den Nederl. Leeuw de hh. Rouppe van der Voort, wethouder, en mr. Th. Twiss, offi cier van justitie bij de arr.-regtbank aldaar; tot ridders der orde van den Nederl. Leeuw de hh. jhr. E. de Kuyper, burgemeester, dr. J. de Poorter en mr. A. F. X. Lttyben leden van de tweede kamer, mr. Hollingerus Pijpers, lid van de gcd. staten der provincie; tot ridders der orde van de Eiken kroon de hh. Jacques Jansen, secretaris der stad, J. van Bokhoven, krui denier, J. de Booy, borstelmaker, A. Vermeulen, geëmploijeerde aan het prov. gouvernement; en tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw den heer van Oorschot, commissaris van politie aldaar. 's GRAVEN H AGE9 Februarij. Door Z. M. is mr. R. A. baron van Hoëvell-iNyenhuislid van den hoogen raad van adel, benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Z. M. heelt aan mr. L. N. baron van der Goes van Dirxland eervol ontslag verleend als lid van den hoogen raad van adel, en zijn benoemd tot leden van dal collegie: dr. R. C. Bakhuizen van den Brink, archivaris van het rijk; mp. L. A. J. VV. baron Sloet, voorzitter van den raad van toezigt op de spoorwegdiensten; jhr. mr. R. J. Schimmelpennincklid van de tweede kamer en tot secretaris jhr. E. W. van Weede. Aan den refe rendaris bij het dep. van justitie mr. W. S. baron d'Ablaing van Giessen- burg is verleend de titel van raad-adviseur. Z. M de koning heeft ƒ40,000 voor de algemeene collecte ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood beschikbaar gesteld. Ook heeft Z. M. uitdrukkelijk liet verlangen te kennen gegeven om dit jaar, bij gele genheid van zijnen verjaardag, geene feesten of illuminatie te doen'plaats hebben. H. K. H. de groothertogin van Saksen-Weimar Eisenach heeft ƒ2000 ten behoeve der noodlijdenden geschonken. H. M. de koningin-moeder heeft eergisteren de naaischool te Scheve- ningen bezocht en bevolen dat 50 leerlingen der school gedurende 2 maan den zich moesten bezig houden met de vervaardiging van kleedingslukken om die aan de noodlijdenden door den watersnood te kunnen uitreiken. Z. M. zal heden bij zijne terugkomst uit Gelderland met buitengewone blijken van hartelijkheid worden ontvangen. Reeds gisteren wapperden de vlaggen langs den wegwelken Z. M. gaan zal. Het station van den spoor weg is fraai versierd. Alles stroomt derwaarts. Bij den minister van binnen), zaken is ten behoeve der slagloflfers van den watersnood ingekomenƒ231te Uithoorn gecollecteerd; ƒ3322 82, door onderscheidene gemeenten in Overijssel bijeengebragt; ƒ122.85, té Nieuwe Tonge gecollecteerd en ƒ127.15 van den burgemeester aldaar; ƒ200, voornamelijk uit Brussel en Gent; ƒ945.78, uit Friesland; ƒ18.60, uit Coevordenƒ84.18j, uit Alkmaar; ƒ4670, van Z. H. den Paus; ƒ94.50, van den Ned. consul-generaal in Zwitserland; ƒ23.621, van den gep. hoofd officier de Tavelƒ100 van mevr. douairière gravin de Perponcher; ƒ146.45, uit Keulen; ƒ2600, uit Mannheim; ƒ425.40, uit Frankfort; ƒ300, uit Parijs; ƒ576.791, uit Axel; 500, uit Stuttgart; 1224.21uit Noordholland. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ËAGELABi I». LONDEN. 7 Februarij. Er is alhier eene commissie gevormd lol het inzamelen van gelden voor de noodlijdenden door den watersnood in Nederland. Zij bestaat uit de hh. Thomas Baring, baron Lionel de Rothschild, John Labouchere, Louis Huth, J. W. May, consul-generaal, de eerwaarde H. Gehle, H. J. Enlhovendr. S. Belinfante, J. E. llollertt, J. W. May, vice-consul, A. Pompe, H. van Gelder, H. A. van Overzee, S. van der Willigen en J. Wij nen, en ziet hare pogingen met een goeden uitslag bekroond. De Nederl. gezant heeft zich met eene aanzienlijke bijdrage aan het hoofd der lijst gesteld. Reeds is bij de commissie 80Ó ontvangen. Dingsdag morgen is de noordoostelijke vleugel van het kasteel van Blenheim, het verblijf van den hertog van Marlborough, met de daarin aan wezige galerij van Titiaaneen prooi der vlammen geworden. FRANKRIJK. PARIJS, 7 Februarij. Van den generaal de Montauban zijn 33 kisten met Chineesche zeld zaamheden ontvangen die in hooge kringen de bewondering opwekken. Later zal alles opentlijk tentoongesteld worden. Men beweert dat nog voor den 15dcn dezer de internationale conferen tie over de Syrische zaken alhier zal gehouden worden. Men vreest voor het uitbreken van eenen opstand te Damascus en het prediken van den heiligen oorlog onder de Drusen. 's GRAVENHAGE, 9 Februarij. Z. M. de koning en HH. KK. HH. de prins van Oranje en prins Hendrik zijn heden ten half vier ure hier aan gekomen. De geestdrift was algemeen. Aan het station bevonden zich Z. E. de commissaris des konings in deze provinciejhr. ridder van der Ileim van Duivendijke, graaf van Rechteren en de heer Withuys, die den koning heb ben toegesproken. Begeleid van eerewachten begaf Z. M. zich stadwaarts. Aan het hoofd van de eerewacht te paard stond graaf van Rechteren; de eerewacht te voet stond onder de leiding van den heer Withuys. De werk lieden van het etablissement van den heer Enthoven volgden achter de eerewachten. Het klokkenspel liet zich aanhoudend hoorenen de weg van het station tot aan het paleis was met vlaggen gelooid. ROME, 8 Februarij. Gisteren avond heeft eene bom te Gaëta een depót van kruid bij de landpoort doen springen. Daardoor zijn eenige muren in gestort en twee menschen gedood; de schade is gering en wordt hersteld. In den afgeloopen nacht is er van de landballerijen en door eenige schepen hevig gevuurdzonder dat dit eenig nadeel heelt veroorzaakt. De vesting beantwoordt het vuur, voor zoo verre dit noodig is. Eergisteren nacht heeft er een geheimzinnig gevecht lusschen twee stoombooten plaats gehad; men weet niet wat daarvan de reden is. Eenige Beijersche dames hebben een adres aan de koningin gezonden. LONDEN, 8 Februarij. Lord Russell heeft verklaard dat de hoofden der Drusen niet ter dood zullen gebragt wordenzonder goedkeuring der Euro- pesche commissarissen. Lord Normanby zal onder de aandacht van het lagerhuis brengen, dat de verkiezingen in Italië niet vrij zijn geweest. WEEN EN, 9 Februarij. Uil I'esth is berigt ontvangen, dat men aldaar besloten heeft de reaal-scholen in Hongaarsche te veranderen en de lagere onderwijzers, die het Hongaarsch niet kundig zijn, uit hunne betrekking te ontslaan. Uit Fiume verneemt men, dat de Obcrgespann, ten gevolge van de demonslratiën en gewelddadigheden der laatste dagen, eene procla matie, een waarschuwing inhoudende, heeft doen bekend maken. MASSEILLE, 9 Februarij. Uit Rome berigt men van den 6dc0. Sterke kolonnes Piemontesche troepen trekken door Umbrie naar Napels. Een ge deelte is reeds te Perugia aangekomen. Het Piemontesche comité' te Rome heeft door een gedrukt stuk de burgers uitgenoodigd aan het carnaval deel te nemen uit hoofde de berigten voldoende waren. In een brief uit Na pels van den 6den wordt gezegd dat er te Avellino en te Ascoli oproer heeft plaats gehad. De heer Wolkonski, Russisch gezant te Gaëta, ligt te Rome ziek, daarom zal een ar.der Russisch diplomaat belast worden met liet overbrengen van het grootkruis van den witten Adelaar aan den koning en de prinsen te Gaëta. Men twijfelt echter of deze zal doorgelaten worden. STilUS- it EKl l>TB N. BURGEMEESTER en WETHOUDERS vak LEYDEN, Gezien art. 13 der Algemeene Policieverordening, vastgesteld den 9dcn October 1856; Doen te weten, dat door hen, ingevolge art. 6 dier Verordening, is be noemd lot Raad der gebuurte n°. 15 of n°. 2 van Wijk V, de Heer Daniel Jouannes Parmentier, in plaats van Johannes Planlfeber, overleden. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. TIEBOEL SIEGENBEEKBurgemeester. Leyde», 7 Februarij 1861. v. PUTTKAMMER, Secretaris.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2