LEY D 8 CIIE COURANT. MAANDAG 11 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag Avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar/ de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 9 Februarij. De Staats-Courant van gisteren bevat het volgende besluit van Z. M. den koning. Wij WILLEM III, enz. Hulde doende aan de weldadigheid Onzer beminde landgenootendie zich reeds op Zoo waardige en voor Ons zoo verblijdende wijze heeft geopenbaard ter leniging der oogenblikkelijke behoeften, ontstaan door den watersnood in den Bommelcrwaard en in eenige gedeelten van Noordbrabant, en dank baar erkennende hetgeen ook van buiten 's lands tot die leniging is bijge dragen werd Ons hart op nieuw verslagen door de zoo aanzienlijke uit breiding van de ramp, ontstaan door de dijkbreuk in de landen lusschen Maas en Waal Willende voldoen aan de Ons kenbaar geworden begeerte van velen, en vertrouwende, dat het volk van Nederland, dat niet moede wordt wel te doen, ten volle bereid zal worden bevonden om, waar meer dan eenmaal werd geslagen, ook meer dan eenmaal krachtdadige hulp te verleenen, en om dus, ook op Onze roepstem, bij al wat het reeds deed, nieuwe offers der liefde te voegen, niet slechts om, waar dit vereischt zal worden, in den dadelijken nood te voorzien; maar ook en vooral om zooveel duizende landgenooten, die hun vee en meer of min schamele bezittingen aan het ge weld der wateren en van het ijs ten prooi moesten laten, na het doorstaan van schier onbeschrijfelijke jammer en ellende, zooveel doenlijk in hunnen vroegeren toestand te helpen terug brengen Gezien het rapport van Onzen minister van binnenlandsche zaken, van den 4dcn Februarij 1861lit. W lic afd. Hebben goedgevonden en verstaan te bepalen: 1°. Er zal op Dingsdag den negentienden Februarij aanstaande ecne algemeene collecte aan de huizen der ingezetenen door het geheele rijk wor den gedaan. 2°. Onze commissarissen in de onderscheidene provinciën zullen onver wijld de noodige maatregelen nemen opdat die collecte in elke gemeente hunner provincie, door de zorg der besturen, geschiede óp zoodanige wjjze, als naar hun oordeel de genegenheid tot milde bijdrage het meest kan be vorderen. 3». De opbrengst in elke gemeente zal door baar bestuur ten spoedigste worden overgemaakt aan Onzen commissaris in de provincie, die hel bedra, ter kennis van Onzen minister van binnenlandsche zaken zal brengen. 4». Onze minister voornoemd zal, onder Onze nadere goedkeuring, zoo dra de vereischte inlichtingen zullen zijn ontvangen, hel aandeel bepalen, dat aan elke der door den watersnood getroffen provinciën in dc opbrengst der collecte zal worden toegekend. 5°. In elke provincie zal dc verdeeling van dat aandeel lusschen de nood lijdendenwie het ontbreekt aan eigen middelen tot herstel van hun verlies of tot voorziening in hunne behoeften, geschieden door de zorg der gede pulccrde staten, met overleg en bijstand der gemeentebesturen. 6°. Van de verdeeling tusschen de provinciën en lusschen de gemeenten zal later, onder het beleid van Onzen minister van binnenlandsche zaken, eene algemeene openbare rekenschap worden gedaan. Onze minister van binnenlandsche zaken is belast met de uitvoering van dit besluit. Het Loo, den 6dca Februarij 1861. WILLEM. De minister van binnenlandsche zaken S. vin Heemstra. Gisteren middag ten 12 ure droeg de hoogleeraar mr. J. de Wal het rectoraat der hoogeschool, met het houden eener redevoering in de groote gehoorzaal van het akademiegebouwaan zijnen opvolger, den hoogleeraar A. Kneuen, over. Hij sprak over den oorsprong van de betrekking van Rec tor Magnificus, en de wijze, die hij de keuze van eenen rector op verschil lende tijden en plaatsen gevolgd werd {de muneris Rectoris Magnifici origine eiitsque creandi ratione divers-is temporibus ac locis diversa). De secretaris van den senaat las vervolgens de oordeelvellingen over de ant woorden op de in het vorige jaar uilgeschreven prijsvragen voorwaarna door den rector aan den heer J. A. Kramer, jur. cand. alhier, de zilveren medaille en aan de hh. R. de Marees van Swinderen jur. cand., te Groningen M.Snellen, phil. stud, en J. Bolhuis van Zeeburghlilt. stud., beiden alhier, getuigschriften werden uitgereikt. Als secretaris van den senaat is opgetre den de hoogleeraar II. J. Halberlsma. lleeren studenten hielden des avonds eene feestelijke bijeenkomst in den schouwburg. Dc openbare vergadering, Donderdag avond 11. door de rederijkers kamer Vondel en de Vereeniging van Musici uil het Leydsch Orchcst, ten 1861. 1823.09. - 5805.741. - 238.26." - 4645.15t. - 1265.32J.. - 33.42. - 632.071. -121. Iff. ƒ14564.17 voordeele der noodlijdenden door den watersnood, gehouden, werd dooreen talrijk publiek bijgewoond en aan de hooggespannen verwachting werd, zoowel door rederijkers als toonkunstenaars, op eene waardige wijze be antwoord. Na de ouverture Nero van Reissiger, droeg de heer J. Kneppel- hout, eere-lid der kamer, het vervolg van een in de Aurora van 1855 ge plaatst opstel, te Chamounix getiteld, voor, en wist, gelijk bij andere ge legenheden, de toehoorders, zoowel door het stuk zelf, als door zjjne voor- dragt te boeijen. Vervolgens werden door de werkende leden der kamer voorgedragen: Winter, van Tollens; de Schippersknecht, van Hildebrand; het Leven, van H. J. Schimmelen de Nachtegaalvan den Schoolmeester, afgewissseld door het zingen van de aria uit Paulus (Jerusalem) van Men delssohn Bartlioldy, door mej. P. H. I. 1. Le Lièvre, en de uitvoering van een Intermezzo, van Verhulst, door het orchest. Werden deze onderschei dene stukken op eene verdienstelijke wijze ten gehoore gebragt, niet minder was dit het geval met het Declamalorium Egmond, naar Göthe, muziek van van Beethoven waarvan de declamatie aan het lid der kamer W. T. Werst, de zang aan mej. Le Lièvre was opgedragen, en waarmede het geheel besloten werd. liet Leydsch orchest gaf ook thans blijken van juiste opvalling en ijverige studie en aan de talenten van den declamator en van de zangeres werd door allen regtmatige hulde gebragt. Deze openbare bijeenkomst schonk het publiek eenige genoegelijke urenwaarvoor aan de kamer en bet orchest dank moet worden toegebragt, en zal zeker eene niet onaanzienlijke bijdrage lot leniging van het lot onzer ongelukkige landge nooten opleveren. Vergelijkende Staat van de zuivere opbrengst der opcenten en eigene middelen, ten behoeve der gemeente Leyden geheven, gedurende de maan den Januarij 1860 en 1861. 1860. Geslagt (bij opcenten en invoer)1729.18 Binnenl. gedistilleerd (idem)- 5227.67} Buiteul. gedistilleerd (idem)- 260.77}. Gemaal (eigen middel)- 4960.36}. Wijn, Fruit- en Kunstwijn (idem) - 2111.70 Turf (idem)- 287.59} Steenkolen (idem)- 195.05 Brandhout (idem)- 301.10 ƒ15073.44- Het zestiende landhuishoudkundig congres zal worden gehouden te Dordrecht, van den 18cn lot den 23'" Junij aanst. De taal- en letterkundige afdeeling van de kon. akademie van weten schappen zal Maandag aanst. te Amsterdam eene gewone vergadering houden. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenouienen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 330 lot 451 personen. Te Leyderdorp heeft zich mede eene subcommissie gevormd voor dc algemeene verloting van voorwerpen van kunst en smaak, ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood, die aanvankelijk met goeden uitslag werkzaam is. Door het bestuur van de vereeniging Flora van Noordwijk is bekend gemaakt dat bij de tentoonstelling van hyacinthen, tulpen, enz. die lot Maandag aanst. te Noordwijk wordt gehouden, bekrooningen zijn te beurt gevallen aan de hh. C. C. Alkemade, J. van Houten en A. Grullemans, voor enk. hyacinthen; C. Grullemans, J. Everwijn en G. v. d. Berg, voor dubb. hyacinthen; P. Alkemade Mz. en J. Everwijnvoor enk. tulpen; M. C. Alkemade en C. Grullemans, voor dubb. tulpen; M. Paardekooper, voor enk., trosnarcissenC. Grullemans, voor dubb. narcissen; M. C. Alkemadc en W. Hoog, voor crocussen; C. Grullemans, voor nieuwste hyacinlhen; G. v. d. Berg, voor tulpen op water; C. Grullemans en W. Boomkamp, voor bloeijende bloem- en bloemgewassen; J. Everwijn, voor in Nederland ge kweekte bloeijende bloembolgewassenJ. 11. Krelage, voor immortellen; M. Paardekooper, voor bloembolgewassen. Voorts zijn getuigschriften uit gereikt aan de hh. M. C. Alkemade, voor bloembolgewassen, en J. van Houten, voor plantgewassen. Te Utrecht is eene vrouw, die onlangs bij de viering van het II. Avond maal in de Buurtkerk het ongehoorde feit van diefstal van de offerschalen pleegde, door de regtbank tot een halfjaar correctionele gevangenisstraf, in eenzame opsluiting te ondergaan, veroordeeld. Aan kerkvoogden en aan diakenen van de lierv. gemeente te Baam- brugge zijn door wijlen mevr. Martini Buis, douairière J. van den Berg, twee legaten vermaakt, elk van 2000. Blijkens de rivterberigten was liet ijs op de meeste plaatsen doorge dreven. Te Tiel was het gisteren blank water. Te Zalt-Bommel was liet ijs afwisselend vast en drijvende; het kwelwater in de stad wassende. Van wege dijkgraaf en hoogheemraden van den Lekkendijk Bovendams, alsmede van den dijkstoel van het polderdistrict Culemborgis berigt ontvangendat ook in beide die districten het algemeene dijklcger is opgeheven.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1