Er waren ook ledendie het ernstig betreurdendat niet veel vroeger het denkbeeld van den generaal van Raders is omhelsd, om van een gege ven tijdstip af alle kinderen, uit slavinnen geboren, vrij te verklaren; een denkbeelddat zich vooral aanbeveelt door de geleidelijkheidwaarmede de emancipatie in werking zou komen. Ware deze maatregel in 1851 ge nomen reeds nagenoeg een derde van het thans levend geslacht der Suri- naamsche negers zou in het genot der vrijheid zfjn, en met elk volgend jaar zou zonder schokken het aantal geëmancipeerden aanmerkelijk toene men. Met nadruk werd door anderen het gevoelen voorgestaan, dat het voor al zulke plannen van trapsgewijze emancipatie te laat is. Zij hadden in aanmerking kunr.en komen als Nederland met opzigt tot de vrijmaking der negers in zijne koloniën was voorgegaanniet nu het daarmede achter aan komt en in menige vreemde kolonie de moeijeiijkheden der emancipatie reeds met meer of minder gelukkigen uilslag zijn doorgeworsteld. 'sGRAVENHAGE, 31 Januarij. Z. M. heeft aan den heer M. Vestieu, administrateur der generale thesaurie bij bet dep. van finantiën, op zijn verzoek, met uit. Maart een eervol ont slag uit 's rijks dienst verleenden hem benoemd tot kommandetir der orde van den Nederl. Leeuw. Tot ontvangers der registratie zijn benoemd: te Zuidbroek, de heer J. van Sonsbeeck, thans te Hoogeveen; te Terborg, de heer mr. F. A. van Hall, thans te Goor; en te Goor, de heer G. J. de Sitter, thans surnumerair. Door Z. M. is aan de hh. C. van der Leeuw en O. F. Werdmuller van Elgg, commiesen der posterijen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend; en zijn benoemd: tot commies der posterijen 2dc kl., de heer W. Slichten- bree, commies 3de kl.tot commiesen der posterijen 3de kl.de hh. P. J. C. van SchuylenborghW. 3. Snellen, J. W. J. IJssel de Schepper, en E. E. L. Lcinweber, thans surnumerairentot surnumcrairen bij de posterijen, dehh. H. J. 11. Bouwmeester, L. M. H. Gudde, A. J. M. Ledeboer en J. F. W. van Veeren, thans werkzaam als geagreëerde klerken. Z. M. heeft den sergeant-majoor J. van Aalst, van het 3d0 reg. vesting artillerie, benoemd lot 2den luit., administrateur van kleeding en wapening, bij het 2de reg. infanterie, en op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den met verlof hier te laude aanwezigen kapitein der infanterie van het leger in Ned. Indië E. F. van Bassen Jongbloet. De Ist0 klerk bij het dep. van marine, A. G. van Poeteren, is bevor derd tot adjunct-commies. Z. M. de koning wordt Dingsdag aanst. alhier terugverwacht. Z. K. H. de prins van Oranje is heden naar het Loo vertrokken. Ten behoeve der algemeene verloting voor de noodlijdenden door den watersnood hebben Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje fraaije schilderijen geschonken. Een 60-tal der voornaamste kunstschilders heeft mede bijdragen beloofd. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik hebben aan den commissaris des konings in Noordbrabant, ten behoeve der noodlijdenden door den wa tervloed, eene som van ƒ700 doen ter hand stellen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen ƒ117.50 van baron Peers, te Oostkamp in Wesl-Vlaanderenƒ70.50 bij de herv. gemeente onder het kruis te Helle- voetsluis gecollecteerdƒ260.16 uit Brielle520 fr. van eene vereeniging te S'. Willebrord b(j Antwerpen; 693.32^ van de bemanningen van het fregat Admiraal van Wassenaer en het wachtschip Flissingen en de werk lieden aan de werf te Vlissingenƒ100 van den Ned. gezant te Turyn; ƒ300 van den consul-generaal te Weenen; ƒ100 van den consul-generaal te Stuttgard2225 mecrendeels Ie Parijs bijeengebragt; ƒ1247 uit Zeeland; ƒ980.30 uit Friesland; en ƒ468.75 uit IJsselmonde. De minister voor de zaken der herv. eeredienst enz. heeft van het presbyterium der Nederl. geref. gemeente te Elberfeld het berigt onlvangen, dat die gemeente, erkentelijk voor de geestelijke voorregtenwelke zij in haar kerkelijk leven aan Nederland verschuldigd is, en diep getroffen door de tijdingen van den jongsten watersnood, eene som van duizend thaler (ƒ1766.78J ter beschikking van den minister stelt, om deze gift der broeder lijke liefde aan de meest behoeftigen in overstroomde streken uit te deelen. Bij den burgemeester is nog ten behoeve der noodlijdenden door den watersnood ontvangen een bankbillet van ƒ100, van wege den heer Mo reno, colonel-commandant en second, a l'école imperiale militaire de St. Cyr, in Frankrijk. Bij de commissie alhier is tot genoemd doel ingekomen een wissel groot 3400 fr. van de maatschappij John Cockerill, te Seraing, (1400 fr. van de geëmployeerden en 2000 fr. van de directie). 31ÏÏTËNLANDSCHE BEBIGTKA. K L. «S I IK BRUSSEL, 30 Januarij. De regering houdt zich bezig met de herziening der wet op de personele belasting, en men gelooft dat het nieuwe ontwerp weldra bij de kamer zal worden ingediend. Naar men verneemt is daarin bepaald dal een der be staande zes grondslagendie der haardstedenzal vervallenterwijl daar voor een andere, die der rijtuigen van weelde, zal in de plaats gesteld worden. Bij de kamer van afgevaardigden heeft dezer dagen eene inschrijving plaats gehad voor de noodlijdenden door overstrooming in Nederland, leder lid teekende voor 25 fr.hetgeen eene som van 2900 fr. opbragt. Men ver zekert thans dat de senaat dit voorbeeld zal volgen en dat in de aanslaande bijeenkomst den leden eene lijst ter teekening zal worden aangeboden tegen 50 fr. per hoofd, ten einde eene gelijke som te verkrijgen als door de ka mer van afgevaardigden is geschonken. De studenten der vrije universiteit alhier hebben aan den Nederl. ge zant 200 fr. voor de bedoelde noodlijdenden ter hand gesteld. ENGKGAA' LONDEN, 27 Januarij. De Nederl. consuls te New-Castle en Leilh hebben, even als dit ten jare 1855 het geval is geweest, inschrijvingen geopend met het doel om bij dragen te verzamelen ten behoeve van noodlijdenden door den tegenwoordigen watersnood in Nederland. Reeds is eene aanzienlijke som overgemaakt. John Anderson, een slaaf, die 7 jaren geleden uit Missouri ontvlugu te, op zijne vlugt een hem vervolgenden planter doodde en behouden ia Canada aankwam, werd onlangs door de Vereenigde Staten als moordenaar opgeëischt. De regtbank in Canada verklaarde zich ten gunste der uitleve ring. Van deze uitspraak werd appel aangeteekend en het geregtshof alhier heeft, na het hooren van den advocaat Edwin James, de oumiddellijke in vrijheidstelling van Anderson bevolen, daar hij als Britsch onderdaan moet worden beschouwd van het oogeublik af dat hij den voet op den vrijen bodem van Groot-Brittannië of zijne koloniën gezet heeft. Berigten uit Hongkong melden dat aldaar 81 huizen zijn afgebrand, waarbij ook vele goederen verloren gingen. De schade bedraagt 56,000 dollars. De Engelsche soldaten, die van Peking te Hongkong zijn aangekomen, hebben aldaar hunnen buit uit het zomerpaleis verkocht. Er hadden zelfs openbare veilingen plaats, waarbij vooral de Chinezen zich begeerig toon den, om de prachtige bezittingen huns meesters magtig te worden. Te Halifax (Nova Scotia) zijn 59 van de voornaamste gebouwen door brand vernield. Onder deze bevonden zich het Amerikaansch consulaatsge bouw, de beurs, verscheidene bureaux van dagbladen, magazijnen enz. FïtAMUUJtt. PARIJS, 29 Januarij. Men verneemt dat Z. M. de keizer 1000 fr. en H. M. de keizerin 500 fr. gegeven hebben voor de slagloffers van den watersnood in Nederland. Naar men zegt, heeft de regering besloten Vely-pacha niet te erken nen als gezant der Porte bij ons hof, en wel wegens zijne houding ten aan zien der Christelijke bevolking op het eiland Candia. Volgens gerucht zou ook de regering voornemens zijn den heer Lavalelte als gezant te Konstantinopeldoor den maarschalk Niel te doen vervangen. Wegens een artikel, dat men beleedigeud voor de regering acht, heeft de Courrier du Dimanche eene waarschuwing ontvangen. De schrijver van het artikel, de heer Gar.esco. een vreemdeling, is het land uitgezet. Men verneemt dat de heer Ledru-Rollin zich door de amnestie gereg- tigd acht om in het rijk terug te keeren, hoewel hij bij verstek tot depor tatie is veroordeeld, wegens deelneming aan eene zamenzweering tegen den keizer. Deze quaestie zou eerstdaags aan de beslissing van den regter onderworpen worden. Een der voornaamste stukken van wjjlen den schilder Decamps is by openbare veiling voor 27,000 fr. verkocht. Men verzekert dat er eene geregelde dienst zal geopend worden tus- schen Frankrijk en China. De vaartuigen zouden van Marseille, Suez en Shanghai vertrekken en ook Saigon, de hoofdplaats onzer nederzetting in Annamaandoen. Brieven uit China bevatten fabelachtige verhalen omtrent den buit, die de officieren en de soldaten van ons leger is ten deel gevallen. Het deel van den generaal Montauban wordt op eene waarde van 3 millioen fr. ge schat. Men noemt ook een kolonel, die een schal van 800,000 a 1 millioen fr. zou medebrengen. ITALIË. Het is thans zeker dat de heer Cavour in het nieuwe parlement door eene groote meerderheid zal ondersteund worden. Men beweert dat hij daarvan zal gebruik maken om eene verklaring van vertrouwen te vragen en wel: magtiging tot het aangaan eenergeldleening van 300 a 500 millioen fr. huldiging van koning Victor Emanuel als koning van Italië; magtiging om de geheele reserve der gewapende magt onder de wapenen te roepenver eeniging van de wetgevende en uitvoerende magt in de hand des konings voor onbepaalden tijd. Omtrent den waren staat van zaken te Gaëta is men in het onzekere. Wel is er sprake geweest van onderhandelingen, maar uit de jongste be rigten kan men opmaken dat die tot geene goede uitkomst hebben geleid. Het vuur der Sardiniers zal de vesting moeijelijk tot de overgave dwingen; de afsluiting aan de zeezijde zal daartoe krachtiger werken. Het dagblad van Rome deelt mede dat de opbrengst van den S'. Pie terspenning steeds naar Rome blijft vloeijen en reeds 2,300,000 seudi of ƒ5,750,000 heeft bereikt, waardoor de schatkist zeer gebaat wordt. Zelfs uit het thans door de vijanden der kerk overheerde gedeelte van Italië ko men bijdragen inzoo is o. a. te Imola's Pausen voormaligen bisschops zetel3500 scudi bijeengebragt. In een schrijven uit Rome leest men het volgende: Men kan zich moeijelijk een denkbeeld vormen van den slaat van zaken alhier. De stra ten wemelen van uitgehongerde Napelsche soldalen, die des daags zelfs de inwoners aanhouden en hunne zakken ledigen. Geen nacht gaat er voorbij of men hoort het hulpgeroep van personen, die door geheele benden worden aangevallen. De inwoners kunnen zich geen denkbeeld vormen van de Fransche staatkunde, want ieder een van den generaal af tot den kapitein toe, keurt heden op hoog bevel af hetgeen hij den vorigen dag op hoog be vel heeft verordend. Het is een vreemdsoortige toestandalleen verklaarbaar uit den tegenstanddien de raadgevingen van de Fransche regering bij het Pauselijke hof ondervinden. Naar men zegt wordt in Lombardije eene proclamatie verspreid, waarin de organisatie van een vrouwelijk vrijcorps wordt aangekondigddat be stemd is om aan een aanval op Rome, Venetië en Hongarije deel te nemen. Het bevel over deze amazonen zou dc gravin Malhilde Andreotli uit Turyn voereneene damedie eenige jaren geleden haren echtgenoot naar de Krim volgde en daar wegens haren moed bekend was. PUBIS SEN. BERLIJN, 27 Januarij. Het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede is door de commissie van de tweede kamer vastgesteld. De hoofdinhoud komt op het volgende neder. Met genoegen vernam men dat men bezig was een handelsverdrag

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2