LEYDSCHE COURANT. M WOENSDAG 30 JANUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond N". 13. Cu(' De Prijs der Courant is f 12 óm het jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven BINNENLANDSCHE BEMGTEN. LEYDEN, 29 Januarij. Men verneemt, dat de theologische faculteit alhier door den wel-eerw. lieer J. H. Oosterdijk, cmer. pred. te Lunteren in Gelderland en onlangs te Arnhem overleden, begiftigd is met een aanzienlijk legaat, waarvan de renten bestemd zijn tot ondersteuning van twee hulpbehoevende studenten in de theologie alhier, elk met een jaarlijksche subsidie van ƒ200, ter keuze van gezegde faculteit. De afdeeling Leyden van de Holl. maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen zal op Dingsdag 5 February eene vergadering met dames honden. Als spreker zal optreden df. M. P. Lindo, van Breda. Het concert, Vrjjdag avond II. door het muziekcorps der rijdende artil lerie, met medewerking van dat der dienstd. schutterij, ten voordeele der noodlijdenden door den watersnood, gegeven, werd door een talrijk publiek bijgewoond, en tfe uitvoering mogt in vele opzigtcn den lof der aanwezigen verwerven. De zuivere opbrengst van dit concert is geweest 644.11. Ook de tooneelvoorstelling, die Donderdag avond II. door de typographische vcreeniging Lourens Jz. Coster tot hetzelfde doel werd gegevenis goed ge slaagd. De werkende leden gaven blijken dat zij zich op nieuw met ijver op eene goede uitvoering hadden toegelegd. De zuivere opbrengst van deze voorstelling was ƒ118.29, welke som door het bestuur der vereeniging aan den commissaris des konings in de provincie Gelderland is overgemaakt. Te Oegstgeest heeft eene collecte voor de noodlijdenden door den wa tersnood opgebragt 227 en te Voorhout 95,75. Te Lisse heeft eene collectevoor genoemd doel bij de godsdienstoefening op den 20stcn dezer in de lierv. kerk gehouden140.85 opgebragt. Al deze gelden zijn bij den minister van binnenl, zaken gestort. Naar uil Parijs wordt gemeld had de directeur van de Revue des Deux Monties de heer Iiuloz, zoodra hij de treurige berigten vernomen had we gens de overslrooming hier te lande en hel ontwerp om eene groote loterij van voorwerpen van kunst en smaak ten behoeve der ongelukkigen te hou den, zich bereid betoond voor die loterij bij te dragen. Bovendien heeft hij eenige voorname huizen van boekhandel opgewekt deze zaak in den Cercle de la Librairie aldaar ter tafel te brengen. Men verneemt dat dit aanvankelijk met een gewenschlen uitslag is bekroond; reeds heeft het huis llachette eene eerste bezending fraaije boekwerken ten gcmelden einde naar 's llage afgezonden. Naar men ons uit Voorschoten meldt is aan den gewezen hoofdonder wijzer aldaar, den heer C. de Jong, van wege de ingezetenen, 11. Zatur dag een paar fraaije geschenken in zilver aangebodenals aandenken aan de vervulling zijner betrekking in die gemeente gedurende een tijdvak van 37 jaren. De minister van oorlog heeft ter kennis gebragt van ouders of voog den, die verlangen moglen, dat hunne zonen of pupillen te dezen jare als katlet op de kon. militaire akademie worden geplaatst, dat zij, ten einde hunne betrekkingen worden toegelaten tot het vergelijkend exa men, hetwelk in de maand Junij aanst. te Breda tusschen de adspiranten naar gezegde plaatsing zal worden gehouden, een adres aan het dep. van oorlog zullen behooren in te zendenvóór 1 Mei aanst. De navolgende plaatsen van kadet zijn ter vervulling opengesteld, als: voor de dienst hier te lande: 35 voor de infanterie, 2 voor de kavalerie, 15 voor de artillerie en 3 voor de genie; voor de dienst in Oost-Indië: voor de infanterie on bepaald, 2 voor de cavalerie, 8 voor de artillerie, en 3 voor de genie; voor de dienst in West-Indië: 2 voor de infanterie, 2 voor de artillerie. De kadetien voor het wapen der infanterie hier te lande betalen ƒ450 en die voor de wapens der kavalerie, artillerie en genie ƒ600 als jaarlijksche bijdrage. Bovendien betaalt ieder kadet bij zijne intrede voor eerste uit rusting voor de infanterie en kavalerie ƒ60 en voor de artillerie en genie ƒ85. De kadetten die in dit jaar voor de dienst in O. I. worden toege laten, zullen, even als ten vorigen jare, mitsgaders die bestemd voor de dienst in W. I.geheel voor rekening van de koloniale geldmiddelen wor den toegelaten en verder opgeleid. Van wege het ministerie van binnenl. zaken is bekend gemaakt dat de vermenging van het anijszaad met vruchtjes van dolle kervel het onderwerp heeft uitgemaakt van eene uitvoerige briefwisseling met onze gezanten te Petersburg, Parijs, Madrid en Rome, en den consul-generaal te Livorno. Door hunne bemoeijingen is de aandacht der regeringen en der Nederl. consuls, der kamers van koophandel en van de voornaamste handelaars in die havens, uit welke het anijszaad verzonden wordt, op deze vermenging gevestigd, met opgave van het verschil der heide planten en vruchten. Men mag vermoeden dat dit ook van invloed zei zijn op de kweekers van het anijszaad, en dat daardoor de genoemde vermenging, hel gevolg van het gelijktijdig groeijen van beide planten op denzelfden akker, afnemen en ophouden zal. Desniettemin blijft het naauwkeurig toezigt van deskundi genvooral bij aanvoeren in het groot, en de mededeeling aan de regering in geval van bevonden vermenging noodzakelijk. Ir, ons land wordt het anijszaad slechts op zeer enkele plaatsen in kleine hoeveelheid gekweekt, maar was hel product daarvan toch met dolle kervel vermengd bevonden. De kweekers zijn daaromtrent thans ingelicht, Eene oude vrouw, tè' Rotterdam woonachtig, welke een gedeelte van haar beslaan zoekt in het langs de straten en in het vuilnis opzoeken van oude metalenenz.was gisteren morgen in hare woning bezig met het afsmelten van hel lood en tindat zich nog aan andere voorwerpen bevond en had daarbij ook een klein oud blikken busje, hetwelk zij dacht dat vol vuil of zand zat. Nadat het eenige oogcnblikken op het vuur had ge staan, springt het busje met eenen vrij zwaren slag aan stukken; een oud dakraampje werd door den slag verbrijzeld er. eenige pannen werden van het dak geworpen. Het' busje bleek met buskruid gevuld geweest te zijn. Behalve dat zij aan den arm en het aangezigt een weinig geschroeid werd, is zij er met den schrik afgekomen. De majoor Woortman Spandaw, van het 2de reg. vesting-rartilleriete Dordrecht in garnizoen, is in zijnen rang overgeplaatst bij het reg. veld artillerie te Utrecht. -O Ten bewijze dat de nijverheid in het afgeloopen jaar in Twenthe heeft gebloeidkan onder meerder dienendat de Enschedesche stoomspinnerij een dividend van 15 pCt. en de te Goor gevestigde Twenlsche stoombleekerij een van 29 pCt. heeft opgeleverd. Dezer dagen viel aan een man te Meppelschoenmaker van beroep eene erfenis ten deel. van ƒ1000. Dit maakte hem terstond buitensporig en dag aan dag gaf hij zich aan dronkenschap over. Donderdag avond 11. sloeg hij, na eenigen twist, zijne vrouw met een ijzeren pot zoodanig op het hoofd, dat, zij verwond en voor levenloos uit hare woning naar een der buren gebragt werd. Te 's Hertogenbosch heeft men in de gracht voor het fort de Papenbril thans het lijk gevonden van een soldaat van het alg. depot van discipline, die in Nov. II. was ontsnapt en van wien men dacht dat hij in zijne vlugt was geslaagd. In Limburg hebben zich wolven vertoond. Op een half uur afstands van Maastricht heeft men er een dood in de sneeuw gevonden. De rivierberiglen melden op sommige plaatsen het vallen, maar op andere weder het wassen van het water. Gisteren was op vele punten het ijs nog vast. Te Keulen was gisteren het water op den Boven-llijn sterk wassende (een halve el iu 24 uren). Te Xanten was eene ijsverslopping ontslaan. Uit Mulheihi schrijft men van Donderdag 11. Heden morgen omstreeks 5 ure zette het ijs in de Ruhr zich met ontzagchelijk geweld in beweging. Een 30-lal schuilen werd door den stroom van hare ankers en kettingen losgerukt en medegesleept. Zij zijn gedeeltelijk op de kribben geworpen, gedeeltelijk half gezonken. Zes zijn geheel verdwenen, en men weet niet waar zij landen zullen; op eene der schuiten bevonden zich nog menschen. 's GRAVEN HAGE29 Januarij. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl. Leeuwde lib. N. baron Gansneb, genaamd Tengnagel, gepens. kapt.-luitenant ter zee bij het sedentaire zeewezen in Indië; C. C. W. Mandl, officier van gezond heid 2de kl.te Plantoengan (Samarang); F. J. II. Bayer, oprigter en be stuurder van de fabriek de Volharding, te Soerabaija; C. F. W. VY'iggers van Kerchem, koopman te Batavia; J. C. R. Steinmetz, luit.-kolonel der genie bij het leger in Ned.-Indië, en J. M. Kuyp, kapitein ter zee bij het sedentair zeewezen in Indië. Nog heeft Z. M. den koning benoemd tot ridder-grootkruis der orde van den Nederl. Leeuw den Pruissischen luitenant-generaal von Brauchilsch en lot ridder dier orde zijn adjudant, den luitenant jhr. von Scherff. Tot burgemeester van de gemeente Maastricht is benoemd de lieer W. II. Pijls, thans wethouder. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve van de noodlijden den door den watersnood ontvangen: uit het kanton Schagen ƒ296.385; uit de gemeenten Mijdrecht en Wilnis ƒ550; uit Waarder, Barwoudswaarder en Rietveld 225; van de wed. Pommery, te Reims in Frankrijk ƒ250 van de Belgische maatschappij voor alg. verzekering tegen brandgevaar te Brussel ƒ100; uit onderscheidene gemeenten in Overijssel ƒ1569.45; uit Ridderkerk ƒ432 58j en uit Ouddorp ƒ62.50. II. K. II. de groothcrlogin-moeder van Mecklenburg-Schwerin is alhier aangekomen, en heeft haar intrek genomen bij Z. K. 11. prins Frederik, op het Huis de l'aauw.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1