Per Telegraaf. BOMMELERWAARD. in hel trekken op de floret. Een hunner verloor den dop, die gewoonlijk op de punt van dat wapen is aangebragt. Bij den daarop gevolgden stoot, drong de floret door het masker en diep in hel oog der tegenpartij. Men vreest voor des jongelings leven, te meer daar men veronderstelt, dat ook de hersenen zijn geraakt. Als een bewijs hoe fel de vorst en snerpende de koude in den avond van den I5dca Jan. jl. was, meldt men uit Breda, dat de honden van den koopman Walg, op den weg van Waspik naar Breda, beide ir. dien avond voor de kar zijn doodgevroren. De commissie voor de noodlijdenden te 's Hertogenbosch heeft dezer dagen in eene circulaire o. a. de volgende mededeelingen gedaan. Volgens het officiële cijfer bedraagt de bevolking van de overstroomde gemeenten van den Bommelerwaard in Gelderland 18,919 zielenmet inbe grip van de gemeente Zalt-Bommel met 3702 inwoners, en tot der. kring van onze bemoeijingen behooren de gemeenten Driel met 3289, Hedel met 1420 en Ammerzoden en Well met 1998 zielen, te zamen een getal uitma kende van 0707 personen, onverminderd de bevolking van de gemeenten, waarvan de noodlijdenden te lleusden zijn opgenomen. Naarmate het de middelenter onzer beschikking gelatengedoogenvoorzien wij de behoef tige bevolking dier gemeenten op hare aanvragen van brood, dek- en kle dingstukken; bovendien worden van die bevolking 84 lijders, waaronder twee kraamvrouwen met hare zuigelingenin hel zieken-gasthuis dezer stad verpleegd, zijn uit Driel 483, uit Hedel 265 en uit Ammerzoden en Well 446 personen in de gebouwen dezer stad ter geheele verzorging opgenomen en worden ongeveer 200 van de noodlijdenden, door de inwoners dezer stad liefderijk ingenomen, door ons van spijs en kleedingstukken voorzien; ter wijl wij aan 109 van de 127 personen uit Ammerzoden en Well, in de ge meente Bokhoven en aan 42 personen uit Driel, in de gemeente Empel, beiden nabij deze stad gelegen, gehuisvest, het noodige moeten verschaffen en aan de commissie voor de noodlijdendendie te lleusden worden ver pleegd en een aantal van ruim 350 bedragen, brood en geld, al naar mate en in verhouding tot onze middelen, doen geworden. Voorts blijkt uit die circulaire dat de commissie ook hare zorgen uitstrekt over een aantal dorpen van Noordbrabant, die door dijkbreuken of over strooming zijn geleisteiden waar aan meer dan 2500 personen de nood zakelijkste levensmiddelen en dek- en kleedingstukken ontbreken. Tot den 2isten was bij die commissie ingekomen ƒ29,877.30, waardoor zij lot hier toe in staat was in de dringendste behoeften te voorzien. 's GRAVEN II AGE26 Januarij. Z. M. heeft vergunning verleend aan den officier-machinist A. Flaes tot het dragen der versierselen van ridder der 3de kl. van de orde van St. Stanislaus, hem door den keizer van Rusland geschonken. Aan den ritmeester van het reg. O. I. cavalerie H. van Barneveldis op verzoek eervol ontslag uit de dienst met pensioen verleend. Naar men verneemt bedragen de door den koning uit eigen fondsen beschikbaar gestelde gelden ten behoeve van de noodlijdenden door den watersnood reeds meer dan 45,000behalve de giften door Z. M. in klee dingstukken en andere benoodigdheden verstrekt. Op last van Z. M. wordt in de keuken van het paleis eene groote hoeveelheid levensmiddelen in gereedheid gebragt, die vatbaar zijn voor ver zending naar de plaatsen der overstroomingen. Naar men verneemt zullen zij, die bij den verkoop der meubelen van wijlen prins Caradja het Japarisch servies hebben aangekocht, dit laten ver loten, ten behoeve der noodlijdenden. Z. M. de koning heeft daarvoor reeds 100 loten genomen. Bij den minister van binnenl. zaken is ten behoeve van de noodlij denden door den watersnood ontvangen: ƒ2391.49 door de Ned. legatie te Parijs en andere personen aldaar bijeengebragt400 van de maatschappij van den spoorweg van Antwerpen naar Rotterdam; ƒ1800 uit Antwerpen; en ƒ676.48 van het gemeentebestuur van Lcmsterland, zijnde de opbrengst cener gehouden collecte. De minister van oorlog zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. Bij de regering is uil Batavia, van 14 December, het volgende berigt ontvangen: Vertrek van den gouverneur-generaal naar de Molukken. Be vredigende tijdingen van Banjermassing. BUITENLANDSEHE BËRIGTEN. ENGEL ANi In een der werkplaatsen van het tuighuis te Chatham heeft, ten gevolge van het onvoorzigtig vullen van handgranaten, eene verschrikkelijke ont ploffing plaats gegrepenten gevolge waarvan een 12-tal militairen zwaar gekwetst en de werkplaats nagenoeg vernield werd. FKANKUIJH. PARIJS, 24 Januarij. lieden had de installatie plaats van den heer Lacordaire als lid der aka- demie, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. Men had zelfs aan al de aanvragen om toegangkaartjes niet kunnen voldoen. H. M. de kei zerin, de prinsessen Mathilde en Clotilde en prins Napoleon woonden deze plegtigheid bij. II. M. werd door den heer Guizot naar de voor haar be stemde plaats geleid. De heer Lacordaire heeft eene welsprekende rede gehouden, en daarin o. a. hulde gebragt aan de vaderlijke gevoelens, waar mede de H. Vader is bezield. Zijne aanneming als lid der akademie be schouwde hij als het symbool van de vrijheiddie door de godsdienst wordt aangenomen en bevestigd. De heer Guizot, die op deze rede moest antwoorden, sprak mede over den toestand van de kerk en over de ondankbaarheid, welke het deel is van dien edelaardigen en zachtmoedigen kerkvoogd, die de gemoederen zijner onderdanen met hoop heeft vervuld en die hoop zeer zeker zou hebber, ver wezenlijkt, indien zuiverheid van bedoelingen alleen toereikende was om menschen te regeren. Naar men verneemt zullen de vertegenwoordigers der mogendheden den 15den Februarij eene conferentie houden over de Syrische aangelegenhe den. Engeland verlangde dat zij te Konstantinopel werd gehouden, maar de overige mogendheden keurden dit af. ITALIË. Blijkens een dezer dagen algemeen verspreid manifest van Garibaldi, geteekend Caprera 13 Jan.verlangt de ex-dictator dat er te Genua een dagblad zal worden opgerigt, onder den titel: Rome en Venelie." Dit blad moet de noodzakelijkheid prediken van eenen heiligen krijgom ein delijk Italië van de schande, waaronder het gebukt gaat, te bevrijden; het moet verder, als een van de beste middelen tot hel bereiken van dat doel, aan de kiezers de verkiezing aanbevelen van afgevaardigden, welke, bovenal Italië's integriteit en volkomene vrijmaking beoogende, aan de re gering de verpligling opleggen om de geheele natie te wapenen. Omtrent den staat van zaken te Gaëta weet men alleen dat het be schieten steeds voortduurt. PU UI 8 SEW. Naar men verneemt zou bij de regering het berigt zijn ontvangen dat de schooner Frauenlob, van de Japanschc expeditie, niet is verongelukt. De groote spinnerij der gebroeders Blumer in Murg is geheel afgebrand. De gebouwen en machines waren ten bedrage van meer dan een millioen fr. verzekerd. OOSTENRIJK. Aan de comitaten in Hongarye is een keizerl. rescript toegezonden, waarin gezegd wordt dat de keizer de eerste overijlde stappen, door die vergaderingen gedaan, met geduld heeft aangezien; maar dat, nu zjj hunne bevoegdheid geheel en al te buiten gaan, het pligt wordt die uitspattingen met nadruk legen te gaan, en niet te dulden dat de constitutionele vrijheid misbruikt worde op eene wijze, welke door omverwerping der openbare orde tot de revolutie leidt. »Wij houden onwrikbaar vast, zegt de keizer, aan onze besluiten van 20 October des vorigen jaars, en zullen aan onze volken de hun toegezegde constitutionele ontwikkeling weten te verzekeren, en ten aanzien van ons koningrijk Hongarye alles weteu te vervullen wat aan hetzelve beloofd is. Maar even vast staat ons voornemen, om de revo lutie, zonder onderscheid of zij openlijk optreedt of zich in het gewaad van wettige vormen verschuilt, met alle magt te bestrijden." Door eenige comitaten is daarop geantwoord dat zij de grenzen der wet telijke regten niet zijn te buiten gegaan en dat zij alleen voor de handha ving dier regten optreden. In het Venetiaansche wordt de toestand al erger. De schatkist is zoo ledig, dat de regering zich genoodzaakt zal zien zelf het leger met assigna ten te betalen, hetgeen zeer veel misnoegen zal verwekken. PARIJS, 25 Januarij. De Patrie spreekt het gerucht, omtrent het ver trek der Fransche troepen uit Rometegen. KOPENHAGEN, 25 Januarij. Naar men verneemt heeft het ministerie van iinantiënten dienste van de depp. van oorlog en marinereeds voor dit jaar een gedeelte der gelden, voor het volgende jaar toegestaan, be schikbaar gesteld. KONSTANTINOPEL, 24 Januarij. Vely-Pacha is tot gezant te Parijs benoemd. De Europesche commissarissen te Beyruth hebben de uitgespro ken vonnissen afgewezen. Fuad-Pacha heeft omtrent dit punt instructiën van de regering gevraagd. WASHINGTON, 12 Januarij. Reuters Office.) Het schip de West Star keert met troepen naar New-York terug; het is door een kanonschot be schadigd. Een staatsambtenaar van Zuid-Carolina heeft het fort Samter bezocht, onder bescherming van eene witte vlag; doch er is niets omtrent dit bezoek uitgelekt. De heer Seward heeft eene verzoenende rede gehouden. MADRID, 25 Januarij. De Correspondencia verzekert, dat het niet waar is, dat de koningin geld naar Gaëta gezonden heeft. De gezant van Spanje zal de zijde des konings niet verlaten, zoolang deze zich op Napelsch grondgebied bevindt. Teluan moet tot aan de geheele uitvoering van het verdrag bezet blijven. ROME, 24 Januarij. 1000 Piemontezen hebben in den nacht van den 22st™ het klooster Casamali, in den Kerkdijken Staat, aangevallen, de daarin genestelde reactionnaire bende van Chiavone verstrooid en het kloos ter in brand gestoken. Daarna zjjn zij vertrokken. De in het klooster wo nende geestelijken hadden zich voor den aanval geborgen. Ingekomen sedert de laatste opgaaf Bij Ds. E. Lacriiiaud Van A. H. W. en C. H. W. 0.75; nit Socterwonde 25 van Mina 1.50; van R. B. 1van N. N. 2 met de regels: Van af den kan sel werd mij dikwijls voorgehouden enz.; van A. B. ƒ0.065 met het versje: Mijn vrouw zei: man! geef toch watVoor hen die lijden koude en nat. Ja vrouw! ik ben een arme ventMaar geef toch 6centvan C. en C. 7 met de regels: Be som door ons elkaar betwistWordt voor de armen graag gemistvan B. B. een pak goed: Niet nieuw maar helder en schoon; van F. een pak met deze inhoudsopgaaf: een lap Haarlemmerstreep en een lap katoen; God dank! ik kan toch ook iets doen. Bij C. Leemans op 25 Jan. van Mej. J. D. een katoenen deken en 3 kieltjes. Bij D». J. H. Maronier: van G. v. d. H. 3, met een vierregelig versje; van Mej. C. E. zes gebreide rokken en een borstrok. NB. Nog van N. N.bezorgd bij de kosterin der Rem. kerk ƒ5, waarschijnlijk voor den watersnood; de gever wordt verzocht om nadere aanwijzing. Bij Prof. J. II. Stuffkenop 25 Jan. van B. N. 2 pakken met 24 hemden; op 26 Jan. nog van HII. Studenten der Leidsche lloogeschool 75. (Voor den Bommelerwaard) Bedrag sedert de laatste opgaaf 120.315 Vroeger reeds vermeld - 4875.47 Te zamen 4995.785 (Voor meer algemeene bestemming of voor bepaalde gemeenten) Vroeger reeds vermeld - 415.675 Gebeel bedrag f 5411.46 Dr. E. LAIIRILLARD. Dr. C. LEEMANS. Leiden, 26 Januarij 1861. Ds. J. H. MARONIER. Prof. J. H. STUFFKEN.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2