LEYDSCHE COURANT. 1861. MAANDAG 28 JANUAR1J. N°. 12. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag Avond. /O l£S3 VH De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar de afzonderlijke Hommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Bij dexe Courant behoort Bijblad BK 2. BlNNENLANDSUIlii BKKKiTEN. LEYDEN, 26 Januarij. Wij vernemen dat op 7 Febr. aanst. door de Vereeniging van Musici uit het Leydsch orchest, in vereeniging met de rederijkerskamer Vondelten voordeele der noodlijdenden door de jongste overstroomingeneene openbare vergadering gehouden zal wordenwaarop declamatie en muziek elkander zullen afwisselen. Buitendien zal in de eerste afdeeling de heer J. Knep- pelhout eene voorlezing doen en de tweede afdeeling met een declamatorium worden besloten. Wij meenen onzen lezers met deze mededeeling geen on- diensl te doenen vertrouwen datis er ook voor onze ongelukkige land- genooten reeds veel gevraagd en gedaande inleekenlijsten voor deze verga dering bij vernieuwing het bewijs zullen leverendat men in Leyden bij andere steden niel wil achterslaan, maar ook de pogingen der kunst, om voor de ongelukkige door den watervloed geteislerden iets in te zamelen, krachtig zullen worden ondersteund. Als schrijver var. 'de verhandeling over de naamsuitgangen der ste den en dorpen in ons vaderlandaan welke de literarische faculteit onzer hoogeschool loffelijke melding heeft toegekend, heeft zich, naar wij ver nemen, bekend gemaakt de heer J. Bolhuis van Zeeburghstudent in de letteren alhier. I)c miliciens der ligling van 1860, thans met onbepaald verlof in hunne haardstede, welke dit jaar onder de wapenen moeten komen, ten einde ge kleed en in den wapenhandel te worden geoefend, zullen niet, zooals vroe ger heeft plaats gehad, in de maand April, maar eerst op het laatst der maand Mei dezes jaars in werkelijke dienst worden opgeroepen en dus na de groote garnizoensverwisseling, welke in het begin van Mei bij het leger plaats heeft. JIct getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 450 tot 529 personen. Directeuren der~ Nederl. maatschappij ter bevordering van nijverheid hebben het reglement vastgesteld voor de werkzaamheden van de jury van deskundigennaar aanleiding der arlt. 2324 en 25 van het programma der algemeene nationale tentoonstelling van nijverheid, in dit jaar te Haar lem te houden, en tevens de leden dezer jury benoemd. Z. M. de koning, de beschermheer der maatschappij, heeft daaraan zijne goedkeuring ge schonken. Eene der hoofdbepalingen van hel reglement is, dat de tentoon gestelde voorwerpen tot zes hoofdafdeelingen zullen worden gebragt, te wetengrondstoffenwerktuigenmanufacturenlederwerk en kleeding- stiikken, huisraad, kunstvlijt. Voor elk dezer hoofdafdeelingen bestaat eene afzonderlijke jury. Directeuren benoemen den algemeenen voorzitter, te vens voorzitter voor het vak van kunsten, handwerken, fabrieken en tra fieken, de voorzitters voor de beide andere vakken landbouw en koophan del, zeevaart en visscherijcnde voorzitters der afzonderlijke jury's. Iedere jury benoemt zelve haren onder-voorzitter en secretaris-verslaggever. De voorzitters en secretarissen vereenigen zich tot eene commissie, uitmakende de hoofd-jury. Tot leden der jury van deskundigen zijn benoemd de na volgende heerenallen donateurs of leden der maatschappij Voorzitters, de hh. C. T. van Meursgen.-maj. der artillerie, tevens voor zitter voor het vak van kunsten, handwerken, fabrieken en trafieken; jhr. m'. D. T. Gevers van Endegeest, pres. der kon. landbouw-vereenigingvoor het vak van landbouw; mr. E. P. de Moncliy, pres. der Ned. handelmaat schappij, voor hel vak van koophandel, zeevaart en visscherijenprof. G.J. Mulder, te Utrecht, voor de le afd.tevens lid voor de 2C afd.F. W. Conrad, voor de 2e afd.; D. Pas, te Amsterdam, voor de 3C afd. tevens lid voor de 5e afd.; prof. J. G. S. van Breda, le Haarlem, voor de 4C afd., tevens lid voor de le afd.; IJ. D. C. Suermondl, voor de 5C afd., tevens lid voor de 6e afd.; prof. W. Vrolik, te Amsterdam, voor de 6C afd., tevens lid voor de 2e afd. Leden, de hh. II. A. v. d. Wall Bake, 5e en 6e afd.prof. S. Bleekrode; te Delft, le en 4e afd.; II. W. Nering Bögel, le Deventer, 2C afd.; J. G. J. van den Bosch, te Wilhelminadorp, lc en 2e afd.; D. Biichler, te Amsterdam, 6C afd.; J. Dekker Pz.,tc Krommenie, 3C afd.; prof. J. W. Ermcrins, te Groningen, 2e afd.; J. A. Fischer, te Leyden, 4e afd.J. P. A. Francois, le Rotterdam, 2C en 5C afd.; J. G. van Gcndt, te Haarlem, lc en 2e afd.; jhr. mr. D. 11. Gevers Deynoot, te Rotterdam, lc afd.; J. G. Heyligers, te Zalt-Bommel, 5C en 6C afd.; W. J. van Ileyusbergenle 'sGravenhage, 4e en 5e afd.; J. W. Iloltrop, le 's Gravcnhagc 6C afd.; J. van Hulst, leHarlingen, 3e en 5e afd.; A. Kakebeeke, te Goes, leafd.; prof. P, J. Kerckhoff, te Groningen, 4e en 6® afd.B. F. Krantz, te Leyden 3e afd.; Dr. F. W. C. Krecke, te Utrecht, 2e en 5e afd.; J. II. Lubeck, te 'sGravenhage, 2e afd.; J. A. Maas Geesteranus, te Delft, 3e afd.; J. H. Ochtman, te Zierikzee, le afd.; G. Ochsner, le Amsterdam, 2e afd.; dr. W. |L. Overduyn, te Delft. 2e en 6e afd., Th. Pannekoek, le Heel- sum6e afd.; G. Prince, le Gouda, 3e en 5C afd.; J. Reidel, te Roer mond, 3e afd.; W. A. Schollen, te Rotterdam, lc en 2e afd.; W. C. A. Staring, le 's Gravenhage, 2e afd., L. K. Turk, te Ylissingen, 2C afd.; prof. G. J. Verdam, te Leyden, 2C afd.; B. F. baron van Verschuer, te Arnhem, le en 2e aid.; prof. D. Verver, lc Maastricht, 3C en 5e afd.; P. van Vlissingen, 2e afd.; L. Rouppe van der Voort; te 'sHertogenbosch3e afd.; J. de Vos Jz.2e en 6C afd.; E. E. Vreede, te Tilburg, 3e afd.; E. Wenckebach, te 'sGravenhage, 2C afd-; J. C. van Wessem, te Zaan dam,^" en 6 afd.; Th. Wilson, te Haarlem, 3e afd. i— Te Rijnsburg heeft eene voor de noodlijdenden door den watersnood gehouden collecte ƒ96.535 opgebragl, welke gelden, benevens 6 door de leeriingen der openbare school aldaar bijeengezameld, bij den minister van binnenl. zaken zijn ontvangen. Te Alphen en Aarlanderveen heeft eene voor de noodlijdenden door den watersnood gehouden collecte /795.09t opgebragt, welke gelden aan de hoofdcommissie te Zalt-Bommel zijn toegezonden. Te Boskoop heeft eene voor genoemde personen gehouden collecte 280.61 opgebragl, welke som aan den commissaris des konings in deze provincie is gezonden; daarenboven is door de Chr. afgescheiden gemeente aldaar ƒ64 en door eene godsdienstige vereeniging aldaar ƒ15 voor genoemd doel bijeengebragt. Z. M. de koning en Z. K. H. prins Hendrik hebben zich bij hunne aankomst te Gorinchemop eergisteren, door den burgemeester en de com missie voor de noodlijdenden door den watersnood vergezeld, naar de ge bouwen begevenwaar die ongelukkigen worden verpleegd. Daarna bezocht Z. M. al de tenten, die van Apeldoorn derwaarts zijn gebragt en die nu op de ruime bastions der wallen, van planken vloeren en kagchels voorzien zijn geplaatst. Vervolgens nam Z. M. de sluizen naauwkcurig op, vooral die aan de Waterpoort en inspecteerde de kistingen, die Gorinchem van het noorden lol het zuiden voor overstrooming moeten behoeden. Daarna werd 't. M. naar het. beneden-gedeelte der stad geleid, liet bestuur heeft op dat gedeelte, waar men dit het meest te vreezen had, eene stoompomp geplaatst, die in tegenwoordigheid van Z. M. heeft gewerkt. De koning betuigde over een en ander zijne tevredenheid. Ten half 2 ure vertrok het vorstelijk gezelschap over Dalem, Vuren, Brakel, Pouderoijen, Zuiliehem naar Neerrijnen, om bij den baron Pallandt van Waardenburg en Neerrijnen rust te houden. Door de commissie te Gorinchem is naar de dorpen Brakel, Zuiliehem, Pouderoijen en Aalst voor 14 dagen levensmiddelen gezonden, om aldaar in voorraad te worden opgeslagen, voor het geval dat die dorpen door het los gaan van het ijs niel meer te bereiken zijn. Ook naar VurenHerwijnen Heilouw, Iiaafien en Tuil zijn voor de builendijks-wonenden levensmiddelen verzonden. Naar men uit Hardinxvcld meldt hebben aldaar Maandag II. ongere geldheden plaats gehad. Het bestuur van den Alblasserwaard had besloten om den Lingedijk, aangezien de Alblasserwaard in gevaar verkeerde, tc" doen doorsteken en 3lzoo den Ilardinxveldschen polder onder water le zet ten; hiertegen verzette zich bijna de geheele gemeente. Een 20-tal militai ren werden uit Gorinchem ontbodenten einde de orde te handhaven. Te Amsterdam is eergisteren, na eene langdurige ongesteldheid, over leden de heer dr. D. J. Veegens; rector van het gymnasium aldaar en schoolopziener. Te Ophemcrt is Maandag avond de huizing van mej. de wed. Valkis benevens 8 koebeesten en een hooibergeen prooi der vlammen geworden. De ontvanger der directe belastingen, de heer Sleinmetz, die aldaar in woonde en kantoor hield, verloor door dien brand al zijne goederen, boeken en geschriften. Uit Enschedé meldt men het volgende: In de vorige week bragt eene jonge dochter van 18 jaren, lot eene scharenslijpers-familie behoorende, den nacht (van den 16dcn op den 17<ien) door op het hooi bij eeuen land bouwer te Usselo. Des morgens te 7 ure beviel zij van eene welgeschapene dochter, zonder hulp en zonder iets voor het kind in gereedheid te hebben, zoodat de huisheer des morgens vreemd opzag twee personen in plaats van één le vinden. Des morgens ten 10 ure werd het kind, dat zeer ellendig aangekleed, of liever met oude vodden omhangen was, in een zak gerold, en moeder en kind begaven zich in de barre koude op weg om de familie op tc zoeken, die meer dan een uur van daar, in een ander gehucht, was gelegerd. Den volgenden morgen begaf de moeder zich met haar kind weder naar Usselo, om le zorgen dat er aangifte bij den burgerlijken stand van de geboorie werd gedaan. De moeder en de jonggeborene waren zeer welvarende. Naar men uil Breda meldt had aldaar op den 23stcn dezer aan de kon. 8 militaire akademie hel volgende plaats: Twee der jongelieden oefenden zich

Leydse Courant | 1861 | | pagina 1