Naar men uil Einden schrijfi is aldaar in de vorige week eene arme vrouw doodgevroren. Een opzigter van liet domein Hunnesrück is in de sneeuw in slaap gevallen en mede doodgevroren. Eveneens een boer uit Meppen. Een dienstmeisje in Hanover, dat verlaten was door haren min naar, een kanonnier, wilde zich laten doodvriezen. Zij ging daartoe in de sneeuw liggen slapen, en men vond haar, wel nog levend, maar toch zoo erg bevrorendat hare beide voeten moesten worden afgezet. De Tijd meldt dat Z. II. de Paus in het jongste consistorie medege deeld heeft, dat een Amsterdammer, pater Steins, bisschop van de Jezuiten, die als missionaris groote verdiensten bezit en in hooge achting slaat, tot bisschop i. p. i. van Nilopoli benoemd en belast is met het bestuur van het apostolisch vicariaat van noordelijk Bombay in de Engelsch-Oost-Indische bezittingen. Omtrent de in April van het vorige jaar naar Nederl. India gezonden brievenmaaldie aan boord was van de verongelukte stoompakkelboot Ma labar wordt van wege het ministerie van finantian thans medegedeeld dat op 20 November te Batavia is aangebragt eene kist inhoudende eene groote hoeveelheid, bjjna drie vierde gedeelten uitmakende van het gezamenlijke ge tal brievendie zich aan boord van de gemelde boot bevondenbenevens eenige gedrukte stukken, alle in min of meer beschadigden toestand, het geen zooveel mogelijk is hersteld, vóór dat de brieven die daarvoor vatbaar waren, aan de geadresseerden zijn uitgereikt, of naar de plaats van verdere beslemming verzonden. Onder hetgeen echter tot dus verre te regt gekomen is, bevond zich niet een enkele aangeteekende brief, zoodat deze steeds moeten worden geacht te zijn verloren gegaan. 's GRAVEN II AGE, 22 Januarij. Naar men verneemt is de kundige geschutgieterde heer J. J. Maritz, die zich verdienstelijk heeft gemaakt bij het inrigten van ons getrokken geschut, benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon. Z. M.-heeft aan de hh. P. J. A. Kervel en G. L. Dorrepaal, consuls van België, te Soerabaija en te Samarang, vergunning verleend tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der Leopoldsordehun door den koning der Belgen geschonken. Gelijke vergunning is verleend aan den gep. luit.-generaal U. F. C. baron Forslner van Dambenoy, lot het dragen van de versierselen van ridder der orde van den Witten Adelaar, hem door den keizer aller Russen geschonken, en aan den gep. luit.-kolonel jhr. L. van Bronkhorst, lot het dragen van de versierselen van komman- deur der lste kl. der orde van Adolf van Nassau met de Zwaarden, hem door den hertog van Nassau geschonken. Men verneemt dat de gep. luit-generaal jhr. ridder de Stuers, door den koning is aangewezen, om, namens Z. M.den koning van Pruissen met zijne troonsbeklimming geluk te wenschen. Door Z. M. zijn benoemd: tot substituut-officier van justitie bij de arrond.-reglbank te Alkmaar jhr. mr. J. J. F. de Jong van Beek en Donk, thans substituut-griffier bij de arrond.-reglbank te 's Ilertogenboschlot substituut-officier van justitie bij de arrond.-reglbank te Gorinchem mr. E. A. A. IJssc! de Schepper, thans substituut-griffier bij het prov. geregts- hof in Gelderland; lot substituut-griffier bij het prov. geregtshof in Gelder land mr. J. H. André de la Porte, thans substituut-griffier bij de arrond.- reglbank te Arnhem; tot griffier b(j het kantongeregt te Doesborgh mr. J. A. Vorstman, advocaat te Delft; voorts tol subst.-griffiers bij de arrond.- reglbanken te 's Ilertogenbosch en te Nijmegen de hh. mrs. E. B. A. N. Melort, advocaat te 'silage, en S. J. T. H. ridder Ncdermeijer van Ro senthal, griffier bij het kantongeregt te Doesborgh. Aan den majoor J. G. II. Molenaar en den kapitein J. II. A. Pommée, van de infanterie van het leger in Ned. Indië, is op verzoek eervol ontslag uil de dienst verleend, met pensioen. Z. M. heeft goedgevonden op pensioen te stellenden generaal-majoor J. M. Engelberls, directeur in de 2de artillerie-directie, den majoor C. Kö- nig, den majoor A. M. van Dort, en den kapitein VV. H. van Hoogenhuyze, magazijnmeesters der artillerie te Dordrecht, Gorinchem en Nijmegenvoorts te benoemen: bij het wapen der artillerie, bij den staf, lot generaal-majoor en directeur in de 2dc artillerie-directie, den kolonel G. A. G. Steuerwald, directeur der artillerie- stapel- en constructie-magazijnen; tot directeur der genoemde magazijnen, den luit.-kolonel J. W. Blanken, kommandant van het 2de reg. vesting-artillerie; lot luit.-kolonel inspecteur der draagbare wa penen, den majoor L. E. Werner, van liet reg. veld artillerie; tot majoor en magazijnmeester der art. lste kl.den kapt. J. Uhbens, te Vlissingen; tot majoor en magazijnmeester der art. lsle kl. te Dordrecht, den kapt. Islc kl. C. S. N. van Gennep, van het 3de reg. vesting-artillerie; tot kapt. en magazijnmeester der art. 2de kl. te Njjmegen, den kapt. lste kl. C. J. In de Beton, van het lsle reg. vesting-artillerie; tot kapt. en magazijnmeester der art. 2de kl. te Gorinchem, den 1"™ luit. G. Zweers, thans te Brielle, tot kapt. den lstcn luit. N. van der Horst, werkzaam bij het dep. van oorlog; bij liet lslc reg. vesting-art., tot kapt. 3dc kl. de lstc Iuits. H. W. de Quartelvan hel corps, en J. Stadnitski, van het 3dl! vesting-artillerie; bij het 2dc reg. vesting-art., tol kommandant van het corps, den luit.-kolonel J. A. Ie Clercq, thans inspecteur der draagbare wapenen; tot majoor, den kapt. Is" kl. W. F. P. II. van Wassenaer St. Pancras, van het 3dc reg. vesting-artillerie; bij het 3dc reg. vesting-art., lot kapt. 3dc kl. den l»ten luit. W. C. van llaeften van den staf; te verplaatsen naar Brielle den lsle» luit. T. G. ter Haar, magazijnmeester der art. 3dc kl. De 2dc luit. F. C. Burgers, van het 2de reg. infanterie, is overgeplaatst bij het leger in O. I, Naar men verneemt heeft Z. M. zijne goedkeuring geschonken aan het plan tol het houden eener weldadigheidsloterij op uitgebreide schaal, ten be hoeve der noodlijdenden door den watersnood en daartoe de Golhische zaal beschikbaar gesteld. Ook wil men welen dat Z. M. 1000 billetten in deze lotery heeft genomen, zonder dat zijne nummers in de uit te loven prijzen zullen behoeven te deelen. Naar men van hier aan de Midd. Cour. schrijft heeft ook de minister van binnenl. zaken baron van Heemstra, zijn ontslag den koning aangeboden. Z. M. de koning en Z. K. H. prins Hendrik zullen Donderdag morgen naar Gorinchem vertrekken, ten einde daar en elders de noodlij denden door den watersnood te bezoeken en zich naar de plaatsen te begeven, welke door die zware ramp zijn getroffen, terwijl zij dan levens bij het onverhoopt ontstaan van nieuwe rampen, spoediger ter plaatse, waar nieuwe onheilen mogten voorvallen, tegenwoordig kunnen zijn. Naar men verneemt heeft Z. M. aan den molenaar van Duyne te Sche- veningen, die door het afbranden van zijnen molen alles heeft verloren, ƒ200 doen toekomen. Ook H. M. de koningin heeft hem 100 geschonken, j Bij den minister van binnenl. zaken is ontvangen ten behoeve van den watersnood de som van ƒ2282.851, zijnde de opbrengst van het concert, gegeven door de hh. officieren van hel reg. grenadiers en jagers; van C. uit F. ƒ500; van de commissie te Dokkum 243.031«u op nieuw van den heer Hollender, te Brussel, ƒ300. Volgens een bij het dep. van marine ontvangen rapport van den luit. ter zee ls,c kl. jhr. U. P. de Koek, kommanderende het schroefsloomsehip Retehop reis naar O. I., is die bevelhebber in de gelegenheid geweest op 4den December 11. in den Noord-Atlantischen Oceaan, op de hoogte van Portugal, de bemanning te redden van den Zweedschen schooner Freja, geladen met steenkolen en bestemd naar Venetië. De schooner had in den storm van den vorigen dag zijn voortuig verloren; de zee spoelde over het dek, had de luiken weggeslagen en het water was bij de lading gedron genzoodanig dat, ofschoon men 24 uren had gepompt, men ieder oogen- blik vreesde te zinken. Heden nacht is alhier, in den ouderdom van ruim 81 jaren overleden de heer mp. A. Brocxridder der orde van den Nederl. Leeuwlaatstelijk griffier bij den hoogen raad der Nederlanden. Gisteren is een werkman, die zich bezig hield met het omver hakken van boomen op den Bezuidenhoutschen weg, alhier, door eenen nedervallen- den boom zoodanig getroffendal het onmiddellijk zijn dood ten gevolge had. BU1TKNLANDSC11E BERIUTKN. BIÜL6IIS BRUSSEL, 21 Januarij. In de kamer der vertegenwoordigers is aan de leden eene inteekenlijst aangeboden, ten behoeve der slagtoffers van den watersnood in Nederland. Al de tegenwoordig zijnde leden hebben geteekend. De Ijjst is vervolgens aan hendie afwezig warentoegezonden. Te Antwerpen kan men het bedrag der inteekeningen reeds op 30,000 fr. stellen. Ook te Gent is een comité gevormd om tot hetzelfde doel werk zaam tc zijn. ENGELAN D. LONDEN, 20 Januarjj. De liefdadigheid Iaat zich ook hier niet manen om in den nüpendén nood der behoeftigen te voorzienwant in alle wijken worden de buurt- meesters daardoor in staat gesteld om levensmiddelenbrandstof en dekens uit te reikenaan het bureau van den lord-mayor alleen is op één dag meer dan 300 in liefdegiften ontvangen, iets dat zonder voorbeeld is. Door de leden van de effectenbeurs is 1400 ten behoeve der noodlijdenden geschonken. Het is echter onmogelijk in de behoeften van de vele zonder werk zijnde personen, meestal dokwerkers en sjouwers, te voorzien. In troepen door kruisen zij de stad om het medelijden der voorbijgangers op te wekken terwijl sommigen borden dragen, waarop met groote letters hun toestand staat uitgedrukt. De Fransche brik Theodore is nabij Redcar aan stukken geslagen, waarbij de bemanning8 personenis omgekomen. Gedurende het jaar 1860 zijn te New-York 107,082 landverhuizers aangekomen, waaronder 37'945 Dnitschers. FKANHKIJH. PARIJS. 17 Januarij. Men verzekert thans dat de keizer de onderscheidene mogendheden uilgenoodigd heeft de commissie in de zaken van Syrië op nieuw te doen bijeenkomen, ten einde over de verlenging van den bezetlings-termijn tc be raadslagen. Z. M. zou erop rekenen dat hjj in deze vergadering den tegen stand van Engeland zou overwinnen. Een berigt uit Rome spreekt ook van de terugkomst van den pauselijken nuntius, mgr. Sacconi, die vergezeld zou worden van mgr. Tour d'Auvcrgne. Zij zouden met eene zending belast zijn. Door den keizer en de keizerin is eene som van 95,000 fr. beschikbaar gesteldom bij de armen der hoofdstad eene buitengewone bedecling in brood en brandstoffen te doen plaats hebben. Men beweert dat de gemalin van Frans II een brief heeft geschreven aan keizerin Eugenia, waarin zij te kennen geeft dat zij, zoowel als de koning, bereid is te sterven, indien daardoor het monarchaal beginsel in de toekomst kan gered worden. Die brief moet hier diepen indruk ge maakt hebben. In het Journ. des Déb. leest men het volgende: Be predikant Monod deelt ons een brief mede, welke treurige bijzonderheden behelst omtrent de overstroomingen in Nederland. 'Wij zijn het met den schrijver van dien brief geheel eens, dal, waar zoo veel ellende wordt geleden, geen verschil bestaat van natie of christelijke gezindheid, en wij twijfelen dan ook niet, of een beroep bij ons gedaan op de liefdadigheid, ten behoeve van 20.000 personen die op de meest verschrikkelijke wijze in het midden van den win ter van alles beroofd zijn, zal gehoor vinden. Volgens de Patrie zou de keizer van China gezind zijn om zijnen broe der, prins Kong, als gezant herwaarts te zenden. Op den spoorweg van Fonlainebleau heeft men eene proef genomen om al de rijtuigen, die van de 3dc kl. niet uitgezonderd, te verwarmen. Deze proef is aanvankelijk goed geslaagd.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2