Per Telegraaf. WATERSNOOD. BOMMELERWAARD- In Yorkshire is het weder in de vorige week verschrikkelijk geweest. De sneeuwstormennu en dan door donderslagen vergezeldwisselden elkander onophoudelijk afzoodat de sneeuw in sommige valleijen 20 voeten hoog werd opeengestapeld. De arbeid aan den spoorweg van Rosedale is ten eenen male gestaakt. Een 40-tal der arbeiders werd door het ruwe we der van het werk gedreven en zocht eene schuilplaats in de hutten van Eaklitt, waar zij onder de sneeuw bedolven werden en niet ontvlugten konden. Hunne langdurige afwezigheid leidde tot een onderzoek, eenige personen baanden zich met groote inspanning een weg naar de hutten en vonden daar de verdoolden in een toestand der grootste uitputting. Gedu rende twee dagen en nachten waren zij opgesloten geweest, en hadden hun mondkost en brandstof geheel verbruikt. Te Liverpool heeft dezer dagen een oppasser in eene menagerie in een groot gevaar verkeerd. Het beest had de linker hand van den man tusscher. de landen gepakt, doch de oppasser hield den tijger onder zijne knie tegen den wand van het hok geklemd en zijne onderkaak met de regterhand zoo stevig vast, dat hij niet konde doorbijlen. Hij riep dat men eene gloeijende bout zoude brengen, doch hiermede verliepen vijf minuten, welke de man, zonder zijne tegenwoordigheid van geest te verliezen, in zigtbaren angst doorbragt, terwijl de meeste toeschouwers zich verwijderden en eenige vrouwen in zwijm vielen. Zoodra het heete ijzer aan den bek des tijgers werd gebragl, liet hij den oppasser los, die hem nog zulk een geduchten slag op den kop loebragt, dal hij jankende in een hoek ging liggen. Volgens de berigteu uit de Verecnigde Stalen nam men in Zuid-Caro- lina meer en meer eene vijandige houding tegen de regering aan. Men wilde de troepen, die zich in een fort nabij Charleston bevinden, door het afsnijden van allen toevoer, lol de overgave dwingen en den oorlogskotter die in genoemde havenplaats verwacht wordt, in den grond boren. Zelfs was er sprake van eene overrompeling van Washington, ten einde de in stallatie van den heer Lincoln te beletten. Te Charleston is een scheepskapiteindie zich aan het overbrengen van negers had schuldig gemaakt, door de bevolking uit de gevangenis bevrijd. FKA1VH RI.IH. PARIJS, 17 Januarij. De Mon. de VArmée verzekert dat de post, die op 14 Februarij in China zal aankomenaan den generaal de Montauban het bevel overbrengt naar Europa terug te keeren. Alleen het corpsvoor de expeditie naar Cochir.china bestemd, zal in China blijven. Over die expeditie zal de vice- admiraal Charner het bevel voeren. Volgens berigten uit Hongkong had de generaal de Montauban Tien-tsin verlaten om de hoofdstad van Japan te bezoeken. Uit Beyrulh wordt gemelddat aldaar de eerste steen is gelegd van een weeshuis, bestemd ter opneming van 500 meisjes uit de Christelijke be volking, wier ouders als slagtoffers van de woede der Drnsen zijn gevallen. Deze meisjes zullen aldaar opgevoed en verpleegd worden tol zij meerderjarig zijn. Het leggen van den steen werd verrigt door de echtgenoote van den Russischen commissaris. ITALIË. Naar men uit Turyn meldt is graaf Cavonr thans voornemens eene vredelievende staatkunde te volgen. Hij heeft dit openllijk aan zijne vrien den te kennen gegeven, er bijvoegende dat, ingeval de vertegenwoordiging van een tegenovergesteld gevoelen was, hij dan zijn ontslag zou vragen. Moeijelijk zal het echter zijn Garibaldi te overtuigen dat een aanval op Venetië in dit jaar eene onvoorzigtigheid zou zijn, waardoor de Italiaan- sche belangen zonden benadeeld worden en dat men moet afwachten of de omstandigheden niet zuilen leiden tot den afstand van Venetië langs eenen minnelijken weg. In dien zin moet koning Victor Emmanuel aan Garibaldi hebben geschrevenen de generaal Turr is belast dezen brief naar Caprera over te brengen. Het is moeijelijk te gelooven dat Garibaldiwiens inzig- ten geheel andere zijn en die zich door beloften beeft verbonden aan deze voorstellen gehoor zal geven. Voor hem heeft de zaak, zoolang de Oos tenrijkers in Venetië en de Franschen te Rome zijn, nog geen einde ge nomen. Niet ongaarne zou men zien dat Garibaldi zich, in plaats van Venetië, Calabrië en de Abrnzzen tol het tooneel zijner werkzaamheid ver koos, want daar neemt de reactie, onder de leiding van generaal Rivero, eene meer en meer dreigende houding aan. Naar men verneemt heeft de heer Cavour den Sardinischen gouverneur van de Marken, die in een officieel stuk Triëst als eene Italiaansche haven voorgesteld haddeswege berispt en hiervan aan de mogenheden kennis gegeven. PBB JSSEW. BERLIJN. 17 Jar.uarij. Tot voorzitter van het huis der afgevaardigden is gekozen de heer Sim- son, die ook gedurende de vorige zitting deze betrekking heeft bekleed. Hij verkreeg 204 stemmen en de heer von Arnim, de candidaat der oppo sitie, 67 stemmen. De strenge koudedie er heerschte op den dag van de begrafenis des konings, heeft vele ziekten veroorzaakt. Van de militairen, die langs den weg geschaard stonden, zijn er later 200 in hel hospitaal gekomen, waar van er zelfs eenige zijn overleden. Men heeft ook eenige paarden verloren. Dingsdag avond II. is van het rijtuig dat de brieven van het postkan toor naar het slation van den spoorweg bragt, een pakket ontvreemd, waarin zich eene som van 20,000 th. bevond. TURIJN, 18 Januarij. De inscheping der troepen te Genua, met bestem ming naar Napels, heeft gisteren plaats gehad. Twee geladen fregatten hebben gisteren Genua verlatenom zich bij de Italiaansche vloot te Gaëta te voegen. Het officiële hier verschijnende blad verklaart, dat de geruchten omtrent de verandering in het ministerie onnaauwkeurig zijn. Ook deelt het eene depêche uit Napels mede, volgens welke de raad van het stadhou derschap zamcngesteld is als volgt: Liberie Romano, minister van binnen- landsche zaken en landbouw; Spavenla, minister van politie; Mancini, mi nister van eerediensl; Laterra, minister van finantiën; Oberti, minister van openbare werken; Imbriani, minister van onderwijs. Besttiurderen voornoemd Leyden, 19 Januarij 1861. B. F. KRANTZ, Voorzitter. H. P. C. STOFFELS, Secretaris. Bij de redactie is ontvangen het volgende schrijven: Wei-Edele Heer! Zoo even ontving ik schrijven van den Wei-Ed. Gestr. HeerMr. G. Mathies, Advocaat te Gorinchem, dat aldaar onder de vlnglelingcn voor den waters nood, de behoefte groot is aan bovenkleederen voor volwassenen en onder kleederen voor kinderen. Wil aan onze liefdadige burgerij bekend maken, dat ik mij volgaarne met de verzameling en onverwijlde verzending wil be lasten, en daartoe deze missive in uw geëerd blad opnemen. Hoogachtend. Uw Dw. Dienaar, Leides, 19 Januarij 1861. J. E. 1NCKEL. Te Katwijk aan den Rijn is bij ds. Brunner voor de noodlijdenden be zorgd: van wed. F. ƒ5; van N. N. ƒ0.25van F. ƒ1 en wed. V. ƒ1; van eene dienstmaagd ƒ1; van N. N. ƒ0.25; van N. N. ƒ1; van V. ƒ5, uit de spaarpot van haar kind ƒ1van J.V../'4; van H. ƒ3; van N. K. 2 50- van P. K. ƒ5, van A. K. ƒ5; van N. N. ƒ309; van D. B. ƒ10; van z'. ƒ2.50; van N. N. ƒ0.25; van J. B. ƒ405, waaronder de spaarpot der kin deren van F. 1; van G ƒ3; te zamen ƒ58.89. Deze gelden zijn overgemaakt naar ds. Carrier te Zuilichem bij Bommel. De Vereeniging van den H. V1NCENTIUS VAN PAULA belast zich gaarne met de ontvangst en bezorging van gelden, kleedingstukken enz., ten behoeve der noodlijdenden. De bezorging kan bij alle Leden geschieden zoowel als aan het gesticht der Vereeniging, Hoogl. Kerkgracht N°. 1000. De BURGEMEESTER vas LEYDEN maakt bekend, dal alsnog voorde Commissie te's Herlogenbosch bij hem is ontvangen: van II. J., Watersnood 's Herlogenboschmuntb. K. P. n°. 760 ad ƒ10 en dito F. N. n°. 781 ad 10; van P. V. voor de noodlijdenden door de waterrampen in Noord-Brabant commissie te 's Hertogenbosch) bankb. n°. 610 in dato 11 Nov. 1854, groot ƒ25; van Z. Z. voor de noodlijdenden te 's Bosch, bankb. n°. 320 dd. 25 Januarij 1854, groot 25; van D. C. M. voor den watersnood in ons vader land, 2 coupons Werk. Schuld nos. 6759 en 6766, ieder groot ƒ12.375 en een dito n°. 256 groot ƒ9.90, makende te zamen ƒ34.65; en van J. C. W. eoor de ongeluk/eigen door den watersnood ƒ4; uitmakende eene som van 108.65 vroeger opgegeven «400.00 totaal ƒ508.65 De Burgemeester voornoemd, Leyden, 19 Januarij 1861. D. TIEBOEL SIEGENBEEK. Ingekomen sedert de laatste opgaaf: Bij ds. Laurillard: van een pak kinderkleederenmet liet opschr. Tante's idéé-, van 2 kinderen ƒ2.635; van eenige naaimeisjes 1.60; van de werklieden der katoen- fabriek ƒ20; van N.N. ƒ1; van H.I.H. ƒ25; van C. I. W. ƒ1.50; van II. N. B., P. IV. en I. I. IV. f 10 van D. ƒ2.50; van H.K. ƒ100; van Maria en Jacoba v. d. Bosch ƒ0.50; van L. d. V. een doosje ƒ12; van A. K. ƒ1; van K. 2.50. Bij C. Leemans: van de wed. B. pr. kinderkousjes en tapijt; van twee pakken met kleedingstukken; van D. T. 3.09 (coup. Oost. Amst. 1 Jan. 1861 n°.8032); van N.N. ƒ5; van L. C. P. 6.18 (2 coup. Oost Amst. 1 Jan. 1861 a 3.09ri°>. 4909 en 6171); Van ƒ5.50 (met bijscbr. Mijn stuivérdooshij was niet grootMaar 't help' tocli altijd in den noodHet kleine offer, hoe 'took zijGods zegen hoop ik, sta hun hijl ƒ4; van de kinderen ƒ1.50). Bij ds. Maronier.- van A. Z. ƒ13.71; van N.N. ƒ10; van A. Z. ƒ10; van P. R. B. ƒ10; van Q. /25; Watersnood van den Rijnkant 99.99. Bij Prof. Stdefken, 15 Jan. van G. Z. 4.20; Spaarpot (van S. en A. 2.50, M. P. en M. B. 7.50) 10; 17 Jan. van twee dienstmeisjes 217 Jan. van inevr.lv. een pak k leed eren18Jan. van 2.50 met bijschr. nog een penningske voor den watersnoodvan de commissie die zich belast beeft met het bijeenverza melen van gelden bij het garnizoen, ten behoeve der noodlijdenden, 400.05, waarvan 133.35 bestemd voor Zalt-Bommel, en gelijke sommen voor Gorinchem en 's Hertogenbosch. Voor 's Hertogenbosch een pak klcederenvoor Zuilichem on derscheidene pakken klcederen enz. Bedrog sedert de laatste opgaaf 520.755 Vroeger reeds vermeld - 3810.375 4331.lT Voor bepaalde gemeenten sedert de laatste opgaaf 266.70 Vroeger reeds vermeld - 94,50 361.20 Dus in het geheel 4692.33 Dr. E. LAURILLARD. Dr. C. LEEMANS. Leiden, 19 Januarij 1861. Ds. J. H. MABONIER. Prof. J. II. STUFFKEN. Na de vorige opgave zijn bij de commissie voor den aankoop van kinder- kleedingstukken voor de noodlijdenden in den Bommeierwaard met dankzeg ging ontvangen geldenwaaronder 1 van B. P.1 van F B. en één muntb. ƒ10 «van kinderen voor kinderen van de noodlijdenden in den B."; geza menlijk met bet vorige tot een bedrag van ƒ496alsmede van Schm. een pak met c. 50 lappen goed, en een pak gemaakte kleedingstukken; van D. W. een pak met 4 stukken goed en wollen kleêrtjes; van A. en T. 11. een dito wollen kleedingstukken, en van N.N. een pak gemaakte kleederen. Namens haar, Leiden, 19 Januarij 1861. A. C. E. KUYPER M. van WENSEN. AhAiMJUili-NlKI U PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 19den Januarij de heer W. K. van Dedem, in de regtenna open bare verdediging van zijn akademisch proefschrift: Iets over de intrekking der recepissen, uitgegeven krachtens de publicatie van den Gouverneur- Generaal van Nederl.-lndië van 4 Februarij 1846, StblN°. 3). Bestuurderen van het Werkhuis berigten met dankbetuiging de ontvangst over de post van eene coupon gr. ƒ12.375 en door den Boekhouder 5.— onder lett. D.

Leydse Courant | 1861 | | pagina 2